Információsbróker-képzés a Benedict Schoolnál

Germánné dr. Vastag Györgyivel, a Benedict School igazgatójával beszélgettünk

 

Mit kell tudni a Benedict Schoolról?

A Benedict School világszerte elismert iskolahálózat. Az első iskolát 1929-ben alapította Gaston Benedict nyelvtudós Lausanne-ban. Több mint hetven éves története során folyamatosan az új iránti nyitottság, a gyakorlati igényeknek való megfelelés jellemezte. Budapesten 1999 októberében nyílt meg a Benedict School.

Milyen célokat tuztek maguk elé?

A Benedict School képzési profilja meghatározásakor abból indult ki, hogy a felnőttoktatásnak ma az élethossziglan történő tanulásra kell felkészülni. Elsajátíthatók OKJ-s szakmák, továbbá olyanok is, amelyek szakképesítést nem adnak, “csak” jól jövedelmező munkahely betöltésére teszik alkalmassá a résztvevőket.

Ezek közé tartozik az információsbróker-képzés is?

Pontosan. Az információs társadalom fejlődése a globális hálózatok kialakulásával, az információk és adatok egyre növekvő mennyiségének közvetlen elérhetőségével új képzési profilok kialakulását teszi szükségessé. Nő a kereslet a megfelelő vállalati döntések professzionális információs menedzsmentje iránt.

A sikeres vállalatok ma már világszerte az információk beszerzését profi szakemberekre bízzák, hiszen nem is olyan egyszeru

a feladat, ha meggondoljuk, hogy az elektronikus adatbázisok száma ma kb. 9000. S ezeket nem szabad összetéveszteni az internettel. Az internet csak eszköz ahhoz, hogy térítés ellenében, jelszóval hozzáférhessünk az on-line adatbankokban tárolt információkhoz. S mivel minden egyes újabb információ súlyos dollárokba kerül, nem irigylem azt a céget, amelynek alkalmazottja nem profi módon végzi a keresést.

Ezek szerint egy profi információs bróker alkalmazása a vállalatnak anyagilag megéri?

Több szempontból is. Az információs bróker az adott terület kreatív, rugalmas, probléma érzékeny szakembere, aki tudja, hogyan lehet a szükséges információkat költség-optimálisan, tartalmilag legmagasabb színvonalon felkutatni, feldolgozni, kiértékelni és prezentálni.

Megbízói számára valódi értéket teremt, hiszen a naprakész információk lehetővé teszik a megalapozott stratégiai döntések, gyors meghozatalát.

Előzetes felmérésük alapján honnan várnak jelentkezőket?

Nagy- és középvállalatok tudásmenedzsment iránt fogékony vezetői felismerik a fenti ismeretekkel rendelkező szakember, uram bocsá’ részleg, osztály jelentőségét. A kis- és középvállalkozásokat segítő szervezetek, mint az MVA, a kamarák, szakmai szervezetek érdeklődése annak köszönhető, hogy javítani kívánják szolgáltatói funkciójukat, s az információs bróker kiválóan alkalmas erre a célra. Az értelmiségiek, jogászok, közgazdászok, könyvtárosok, informatikatanárok, mérnökök piacképesebbé tudják tenni szakmájukat.

Van a képzésben való részvételnek valamilyen előfeltétele?

Természetesen. Az információs brókernek legalább egy szakterületet jól kell ismernie. Ezért kell a felsőfokú végzettség. A nemzetközi elektronikus adatbázisok angol nyelven férhetők hozzá, ezért elengedhetetlen az angol nyelv jó szintu tudása. A számítógép kezelésének ismeretét, azt hiszem nem is kell indokolnom, anélkül sem adtabázisban kutatni, sem az eredményeket prezentálni nem lehet.

Ma már azért középiskolát végzett fiatalok is profi módon kezelik a számítógépet. Nekik eszerint nincs is esélyük, hogy részt vehessenek a képzésen?

De igen. A kétszintu képzés logikájából kiindulva számukra tervezzük az információsbróker-asszisztens képzést.

Mit tanítanak?

A 200 órás, modulrendszeru képzés keretében foglalkoznak az Európai Unió és Magyarország gazdaságával, az e-business marketingre gyakorolt hatásával, az internet gazdaságban játszott szerepével, az elektronikus és nem elektronikus adatbázisok használatával, az információbróking más forrásaival. Megismerik a vállalati döntéshozási folyamatokat, az adatbázisok típusait, szerkezetét, a keresési stratégiák kialakításának módját, a prezentálás technikáját.

Ha egyszer most indul először ilyen képzés Magyarországon, akkor kik tanítanak?

A kérdés jogos. Mivel Magyarországon információs brókerek nincsenek (vagy csak nagyon kevesen), ezért az egyes modulok legjelesebb szakértőit kértük fel, közöttük a felsőoktatási intézmények, adatbázisokat előállító, tanácsadó cégek munkatársait. S az egész képzés szakmai mentoraként német információs brókerek segítik a munkánkat.

Milyenek a végzettek elhelyezkedési esélyei?

Németországban az információsbróker- képzésben résztvevők 70%-ának már a végzés előtt van állása. Nálunk is lesz állása azoknak az információs b