Az Eötvös József-emlékplakett kitüntetésben részesült önkormányzatok

A Pedagógusok Szakszervezete által létesített elismerésben évente három önkormányzat részesül. Olyan települések kapják meg az emlékplakettet, amelyek a lehetőségeikhez képest a legtöbbet tették nevelési-oktatási intézményeik színvonalas fenntartásáért, eredményes muködéséért, ahol a szakmai és munkavállalói érdekeket egyaránt figyelembe veszik, s a pedagógusok, közalkalmazottak élet- és munkakörülményeit helyi többletforrásokkal is javítják. A kitüntetések átadására első alkalommal 2000-ben, a pedagógusok napjához, a tanév végéhez kapcsolódva kerül sor.

A kitüntetett önkormányzatok:

Röszke község önkormányzata.

A település anyagi források önhibáján kívüli hiánya ellenére is példamutatóan gondoskodik nevelési-oktatási intézményeiről. Nemcsak azok mindennapi muködtetésére, hanem a fejlesztésre is gondot fordít. Tavaly új óvodát avattak, amely céltámogatással és jelentős helyi összefogással, a község kisiparosainak, vállalkozóinak közremuködésével épült fel. Pályázati pénzből tornacsarnokot építettek. Az országban egyedülállóan tanyasi óvodát is muködtetnek, amelybe a környező falvak tanyáin élő családok gyermekeit éppúgy befogadják, mint a Vajdaságból menekült kicsinyeket. A nyolc évfolyamos iskolában az alapfokú oktatáson túl társulással megszervezték a muvészeti oktatást is. A szakmai szempontok messzemenő figyelembe vételével segítik a nevelőtestületek alkotó munkáját. Maradéktalanul finanszírozzák a helyi óvodai és iskolai program megvalósítását, a színvonalas intézménymuködéshez szükséges személyi és dologi költségeket. Gyógytornászt, fejlesztőpedagógust, sportvezetőt is alkalmaznak. Jelentősen támogatják az iskolát és az óvodát a nemzetközi kapcsolatok ápolásában, cserelátogatások, tapasztalatcserék szervezésében. Szoros kapcsolatot építettek ki az erdélyi Csíkszentdomonkos és Végvár, a finnországi Varkaus, valamint a dán Nakskov iskoláival, tovább a dán Stubbekobing város óvodájával. Az óvodában folyó gyermekközpontú programot dán ösztöndíjasok tanulmányozzák. Az önkormányzat az oktatásra, a közalkalmazottakra vonatkozó jogszabályokat, törvényi előírásokat hiánytalanul figyelembe veszi, nagy gondot fordít a döntések körültekintő előkészítésére, a vélemények kikérésére, az érdekegyeztetésre. Fiatal pedagógusok számára lakástámogatást is biztosítanak.

Solymár Nagyközség Önkormányzata

Az iskola centrikus helyi politika több évtizedes hagyomány a nagyközségben. A jelenlegi önkormányzat ennek méltó folytatója. Az alapfeladatok magas színvonalú ellátásán túl az első évfolyamtól kezdődően folyik az informatikai képzés, valamint a nemzetiségi német nyelv mellett - második idegen nyelvként - az angol oktatása, a zeneiskolai alapképzés (14 tanszakon). A tehetséggondozás változatos lehetőségeit (szakkörök, sportkör, középiskolai előkészítő, stb.) is megteremtették. A sokoldalú személyiségfejlesztő programok közül kiemelkedik a nemzetiségi hagyományokat őrző tánccsoport muködtetése mintegy 250 tanuló részvételével. Az iskola többfunkciós, komplex intézményként rendszeresen szervez fesztiválokat, kulturális, tanulmányi és sportversenyeket, kirándulásokat, nyári és sí táborokat. Az önkormányzat harmonikus kapcsolatban van az oktatási intézményekkel, a helyi szakszervezeti vezetéssel. Rendszeresen tájékozódik, s a döntések előkészítése során igényli az érintettek véleményét. Eredményesen muködik a helyi érdekegyeztetés. Az önkormányzat intézkedéseit a korrekt jogalkalmazás, a törvényi előírások maximális betartása jellemzi. A munkavállalói érdekeket, a szakszervezeti álláspontot a lehető legteljesebb mértékben figyelembe veszik. A pedagógusok bére munkájuk minőségétől függően a kötelező bértételek fölött van, az országos átlagnál évente magasabb bérfejlesztést kapnak. Rendszeresen élnek a Kjt. alapján adományozható címekkel, s a megfelelő címpótlékokat mindig megadják. A minőségi munka anyagi és erkölcsi elismerése, kitüntetésekre való felterjesztés, helyi elismerések adományozása rendre általános gyakorlatuk. A kötelezően fizetendő 13. havi illetmény mellett minőségi differenciális alapján egyhavi céljutalmat, valamint nyugdíjpénztári támogatást is nyújtanak.

Budapest Főváros XIII. ker. Önkormányzata

A mintegy 115 ezer lakosú XIII. kerületben 16 óvoda, 16 általános iskola, öt gimnázium, egy pedagógiai kabinet, egy nevelési tanácsadó és 1 központi muhely muködik önkormányzati fenntartásban. A gyermeklétszám csökkenése ugyan ezt a települést sem kerülte el, ám az emiatt szükségessé vált átszervezéseket nemcsak jogszeruen, hanem megnyugtatóan, a szakmai, tanulói, szülői és munkavállalói érdekek figyelembevételével hajtották végre. Az önkormányzat középtávú terv alapján a gyermekek oktatását-nevelését középpontba helyező iskolapolitikát folytat. Következetesen arra törekszik, hogy a kerületben minden gyermek és fiatal az érdeklődésének, képességeinek legjobban megfelelő, magas színvonalú alap- és középfokú oktatásban vegyen részt. Különös gonddal támogatja a tehetséges tanulókat, valamint a hátrányos helyzetben lévőket. Az önkormányzat elnyerte az ISO 9001-es számú nemzetközi minőségbiztosítási tanúsítványt. Megkülönböztetett figyelmet fordítanak az oktatásban dolgozók helyzetének javítására: a 13. havi illetményen túl egyhavi alapbérnek megfelelő jutalmat kapnak a közalkalmazottak. Ezen kívül egyéb ösztönzőket is létrehoztak: kerületi pótlék, címpótlék, külön jutalomalap és más anyagi és erkölcsi elismerés formájában. A központi költségvetési forrásokat meghaladóan finanszírozzák a pedagógusok továbbképzését. Támogatják a kerületben élő nyugdíjas pedagógusokat is. Korrekt jogalkalmazás, az érintettek véleményének figyelembevétele, az érdekegyeztetés eredményes muködtetése jellemzi a kerületi önkormányzat tevékenységét. Valódi partnernek tekinti a szakszervezet képviselőit, döntéseinél nemcsak kéri, hanem figyelembe is veszi véleményüket. Elősegíti, anyagilag segíti a szakszervezeti tisztségviselők képzését.