FÔVÁROSI KRÓNIKA

A XIII. kerületben a kötelezô szociális alapellátás teljes köruvé vált

A Képviselô-testület elfogadta a szociális intézmények tevékenységérôl és a jövôbeni feladatokról szóló tájékoztatót. Megállapította, hogy az intézményekben az eddigieknél kulturáltabb, jobb feltételeket tud biztosítani, annak ellenére, hogy a rászorultak száma folyamatosan nô. A kerületben az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltöttek száma közel 25 ezer, az összlakosság 22%-a. Különösen a 70 éves és annál idôsebb korosztály aránya nô, egyre kisebb a hagyományos családmodellben élôk aránya. A kerületi szociálpolitika célja és feladata az egyén aktív közremuködésére épülô és szükségleteihez igazodó segítségnyújtás. Az átfogó gondoskodás középpontjában a rászoruló család segítése áll. A kerület egészét lefedô gondozási központok jól szervezettek, minden rászoruló igénylôt ellátnak, itt végzik a házi segítségnyújtást és a szociális étkeztetést is. A 1322 gondozott körüli szociális munkát 239 munkatárs látja el, azaz egy gondozónôre 5-6 gondozott jut. Az alapvetô gondozási, ápolási feladatok ellátásán, a személyi higiénia megtartásán, a háztartás vitelében való közremuködésen túl feladata az idôs ember külsô kapcsolattartásának segítése, egyre gyakrabban a kialakult veszélyhelyzet elhárítása és hivatali ügyek intézése. Az idôsek klubjaiban, 1999-ben jelentôsen bôvültek a férôhelyek (Újpalotai út, Gömb u., Zsinór u.) korszerusödtek az intézmények. A gondozási díjbevétel a kiadás (116 millió forint) mintegy 10%-át fedezi.

Az idôs emberek nagy része fizikai erejének csökkenése miatt saját ruháját, ágynemujét is képtelen tisztán tartani, ezért a mosás megszervezése fontos feladat. Folyamatos orvosi felügyelet, fodrász, pedikur és manikur, fürdési lehetôség mellett kedvezményes vásárlási akciókban is részt vehetnek. Az 1998. szeptemberében új helyre költözött Gondozóházban 50 embert lehet elhelyezni. A napi háromszor étkezés, orvosi felügyelet mellett szabadidôs programot is szerveznek a járóképes gondozásra - ápolásra szoruló, családi gondozást átmenetileg nélkülözô vagy szociális krízishelyzetbe kerülô idôskorúaknak. Az átmeneti ellátás iránt nô az igény, a várakozási idô alatt megindul az elôgondozás folyamata. A szociális foglalkoztató rendszerbe való belépésével az 520 személyes bölcsôdei kapacitás fenntartásával, a középsúlyos és halmozottan sérült fiatal és felnôtt korú értelmi fogyatékosok rehabilitációjával, a nappali melegedô üzemeltetésével és a HÍD Családsegítô és Gyermekjóléti Szolgálat színvonalas szolgáltatásával a kerületben a szociális törvényben meghatározott kötelezô ellátási formák közül az alapellátás teljes mértékben megoldott.

Némi javulás a köztisztaság területén

A Képviselô-testület tájékoztatót hallgatott meg a kerület köztisztasági helyzetérôl. Fontosnak tartja, hogy évrôl-évre visszatérjen a témára, annak ellenére, hogy a köztisztaság fenntartása a fôváros feladata. A testület megállapította, hogy az önkormányzat közigazgatási területéhez tartozó utak, járdák, közparkok, sétányok, lakóházak és intézmények állapota 1999-ben, a korábbi évekhez képest javult. A kerületi önkormányzat közigazgatási területén belül lévô közparkok, közterületek, közkertek, sétányok 90%-a önkormányzati tulajdonban van, ez kb. 950.000 négyzetméter. Karbantartásuk 82.500.000,- Ft. felújításuk 33.280.000,- Ft-ba került. A Keszkenô-Szent László utcakeresztezôdésnél új park épült, elkezdôdött a Bessenyei utcai parképítés, elkészültek a Gidófalvy lakótelep kertészeti munkái, a Béke téri játszótér, a fahelyek kialakításával folytatódott a fásítási program a Csanády utcában. Az új lakossági szemétszállítási rendszer a parkfenntartást is érzékenyen érintette, a használt edények urtartalma nem elég a képzôdô szemét tárolására, a "felesleget" rendszeresen a parkokba és az utcákra hordja ki a lakosság egy része és egyes vállalkozók is. Az elôzô évhez képest a lakosság szemét, lom, sitt és a hajléktalanok által termelt egyéb hulladék elszállítása komoly anyagi és kivitelezési megterhelést jelentett. A rend- és tisztaságérzetet zavarta, hogy a fák gallyazása, a fu nyírása vagy a szemét összegyujtése után nem azonnal történt meg az elszállítás, ami a lakosságot jogosan irritálta. A Sima Út Kft. három járdatakarító gépet üzemeltet közmunkásokkal az egész kerületre kiterjedôen, elôre meghatározott ütemterv szerint. A gépek havonta háromszor, maximum négyszer tudják végig takarítani a kerület útjait, de ez még mindig nem elegendô. A kerület köztisztaságát, a lakosság közérzetét jelentôsen befolyásolta az allergiát okozó növények, ez ellen többszöri kaszálást rendelt meg a hivatal.

 

Emléktábla Radnóti Miklósnak és Kovács Margitnak

A XIII. kerület Pozsonyi út 1. sz. ház lakóközössége, két kimagasló életmuvet alkotó lakójának, Radnóti Miklósnak és Kovács Margitnak állított emléktáblát. A házban egykor szoros barátságban élt együtt a költô és a szobrász-keramikus muvész. Az emléktáblát dr. Tóth József, a kerület polgármestere ünnepi beszéddel avatta fel. Megemlítette - többek között-, hogy Radnóti Miklós, hazánk nagy költôje sok szállal kötôdött a XIII. kerülethez, hiszen a Kádár utcában született 91 évvel ezelôtt. A Pozsonyi út 1-be 1935-ben költözött feleségével, versei Fannijával. A második emeleti lakás meghitt csendjében, a könyvek és a biztos ízléssel válogatott képek mellett, az évrôl-évre szaporodó Kovács Margit kerámiák is a szívéhez nôttek. Kovács Margit 1934-ben költözött az édesanyjával a Pozsonyi út 1-be, és egészen 1977-ben bekövetkezett haláláig maradt a ház lakója. Az ünnepi köszöntô az európai rangú muvészt idézte, amikor emlékezett rá: "És milyen csodálatos: a fazekas már rég nincs sehol, de jókedve, humora, pajzánsága, öröme, gyásza ott duruzsol továbbra is cserepeiben és mesél az utána jövôknek". Ezt követôen a polgármester a két családra jellemzô történetet idézett fel a háborús idôkbôl: "a légvédelmi sziréna megszólalt, Radnóti, azzal a megható kedvességgel, ami már törvénnyé vált, nem lefelé indult az óvhelyre, hanem föl Kovács Margitékhoz, hogy a holmijaik levitelénél segítsen. Mindenki azt vitte, amirôl azt gondolta, hogy az oly bizonytalan jövôben a legfontosabb. Radnóti Miklós, Fanni és Kovács Margit édesanyjával kerestek egy nyugodt kis szigetet és letelepedtek. Radnóti Miklós mondta, hogy nála van újszülött verse is, címe: "Nem tudhatom". Összehajoltak és Ô olvasta."

A rendezvényen Wehner Tibor muvészettörténész szakmailag méltatta az emlékmuvet és alkotóikat, Kiss György Munkácsy-díjas szobrászmuvészt, a Radnóti Miklós bronz dombormu készítôjét, és Garányi József Munkácsy-díjas keramikusmuvészt, a Kovács Margit kerámia dombormu készítôjét. Radnóti Miklós költészetét és Kovács Margit muvészetét az utókor a szívébe zárta. Mától a ház falán egymás mellett elhelyezett két szép emléktábla hallhatatlanságukat hirdeti.

Hasznosan muködik az Angyalföldi Szociális Egyesület

A XIII. kerületi Képviselô-testület az 1995-ben elfogadott szociális koncepciójában egy új szociálpolitikai struktúra létrehozását fogalmazta meg. Mivel a helyi szociológiai felmérés szerint a legrosszabb jövedelmi helyzetben lévôk (nyugdíjasok, nagycsaládosok, rendszeres jövedelemmel nem rendelkezôk) a jövedelmük 50%-át élelmiszerre és alapvetô szükségleti cikkekre költik, a kituzött feladatok között szerepelt egy kerületi szociális bolthálózat kialakítása. Az újszeru kezdeményezés eredményeképpen 1996 augusztusában tíz kerületi nyugdíjas és az önkormányzat megalapította az Angyalföldi Szociális Egyesületet.

Az egyesület tagja lehet az a kerületi nyugdíjas, aki vállalja nyugdíja 1%-ának tagsági díjként történô befizetését és az a szociálisan rászorult, akinek - a helyi rendelet alapján - a Szociális osztály, a természetbeni támogatás egyik formájaként, átvállalja a tagdíj befizetését (ez jelenleg 375 Ft). A képviselôk legutóbbi ülésükön a muködés tapasztalatait tárgyalták meg. Az elsô két bolt 1996 ôszén a Váci úton és a Pannónia utcában, a harmadik bolt 1997 decemberben a Tahi úton nyílt meg. A nyitáskori árukészletet az önkormányzat biztosította összesen 8 millió forint értékben. 1999-ben 101.560 alkalommal 5.278 fô kapott vásárlási lehetôséget, ez családonként átlagban további egy fô ellátását is jelentette. A rendszeres vásárlás a vonzáskörzetben lakókra jellemzô. Az eladási árak megegyeznek a beszerzési árakkal, ezáltal a vásárlók a szokásos kiskereskedelmi árnál 20%-kal olcsóbban jutnak hozzá a termékekhez. Az árukészlet csökkenésével nôtt a bolti készlet forgási sebessége, évi 100 milliós a forgalom. A bolti szolgáltatás mellett egy éve akciós árukat is értékesítenek, a gondozási központokon és az idôsek klubjain keresztül.

A Szociális Egyesület javaslatot tett a további feladatokra. Fejleszteni javasolja a bolthálózatot a szociálisan rászorult állampolgárok által surun lakott városrészen; az akciós árukat szeretné a mozgássérültek otthonába is eljuttatni. Az idôskorúak egészségi állapotának megóvása érdekében ellenôrzési program kidolgozását tervezi, együttmuködve a civilszervezetekkel, felhasználva az önkormányzati pályázat eredményeként vásárolt vércukorszint- és vérnyomásmérôket.

Hegedus Géza a kerület díszpolgára

A XIII kerületi Önkormányzat Hegedus Géza írónak, a kerület díszpolgárának állított emléktáblát, a Ditrói Mór utca 3-ban. Hegedus Géza születése óta lakott az Újlipótvárosban, néhány Nagyváradon töltött gyermekkori évet leszámítva. Az elmúlt év április 9-én érte fájdalmas veszteség akerületet és az egész magyar kulturális életet, amikor elhunyt Hegedus Géza többszörös József Attila-díjas író, mufordító, a Színház- és Filmmuvészeti Fôiskola tanszékvezetô nyugalmazott egyetemi tanára, Budapest és a XIII. kerület díszpolgára. Több, mint 1000 rádió- és televízió musora, számtalan ismeretterjesztô elôadása és újságcikke révén egy egész ország irodalom- és muvelôdéstörténet-tanára lett, nemzedékeket nevelt, szórakoztatott, tanított. Tudása, bölcsessége, humora, egyszeru közvetlensége, jósága, kedvessége, kifogyhatatlan és sziporkázó adomái miatt mindenki szerette.

(Gellért Lajos)

XIX KERÜLETI ÖNKORMÁNYZAT – KISPEST

Kedvezményes üdülés a XIX. kerületi Önkormányzat támogatásával

A nehéz anyagi körülmények között élô kispesti gyermekek idén többen gondtalanul nyaralhatnak a Balatonnál. Tíz nap felhôtlen üdülés vár a kicsikre és családjukra 2000. június 19-28-ig, a XIX. kerületi Önkormányzat káptalanfüredi nyári táborában. A szállás és a napi háromszor étkezés költségeit, - ami egy gyermeknek 11.330 Ft, egy felnôttnek pedig 12.140 Ft - az öt család részére átvállalja a Kispesti Önkormányat, valamint a Bényei és Társai Kereskedelmi, Szolgáltató és Vendéglátó Gmk. Így a résztvevôknek csupán az utazás költségét kell állniuk.

Cím: 1701 Budapest Városház tér 18. Tel/fax: 347-4695, 282-9043

Kispesten a kulturális élet színe-java - Ötödszörre rendeztek kulturális napokat a kerületben

Hat helyszínen, tíz napon keresztül, több tucat elôadáson, kiállításon, szórakoztató és muvelôdési musoron vehettek részt a kispesti polgárok a Kispesti Kulturális Napok keretében. Az egyedülálló programsorozatot Kispest Önkormányzata finanszírozta, a lebonyolítást a kerület egyik kulturális központja, a Kispesti Munkás Otthon (KMO) Muvelôdési Háza koordinálta.

Négy éve ünnepelte Kispest fennállásának 125-ödik évfordulóját, 1996-ban ezért nagyszabású ünnepségsorozatot készített elô az önkormányzat. Sportversenyeket, családi hétvégéket, fesztiválokat szerveztek, neves muvészeket hívtak meg, akik színi, vagy énekelôadással szórakoztatták a kispestieket. Még a szervezôket is meglepte, hogy milyen sokan voltak kíváncsiak egy-egy programra. Ez annak köszönhetô, hogy mindenki megtalálhatta a saját ízlésének megfelelô rendezvényt. Arra törekszünk, hogy a szórakoztató, zenés musorok, vígjátékok mellett komoly hangvételu koncerteket is hallhassanak, muvészi színvonalú kiállítást, elôadóesteket is láthassanak kerületünk polgárai - mondta Gábor Ilona, a KMO igazgatónôje, aki a Kispesti Kulturális Napok fôszervezôje is egyben.

Az elsô ünnepségsorozat végeztével fogalmazódott meg, hogy jövôre - hasonló keretek között - ismét meg kellene rendezni a Kulturális Napokat. A kispestiek híresek lokálpatriotizmusukról, így nem tartottak attól, hogy érdektelenségbe fullad az induló sorozat. Az idô a szervezôket igazolta. Azóta minden tavasz végén benépesül a Városháza elôtti tér, vagy éppen a KMO nagyterme, hogy a legkülönbözôbb produkcióknak tapsoljon a nagyérdemu. Ráadásul ma már nem csak a kispestieké az ünnep, a fôváros más kerületeibôl is egyre többen jönnek a programokra.

Timár Béla, Kispest polgármestere május 26-án Nagy Balogh János képzômuvész Életmu kiállításával nyitotta meg hivatalosan a sorozatot. Június 4-ig több, mint harminc különféle program várta a polgárokat. Elôször kapcsolódott be az eseményekbe a Kispesti Uszoda, ahol a Gyermeknap alkalmából családi pikniket szerveztek. Sportversenyekkel, bábszínházi elôadással, fitness, jazzbalett, break és hip-hop bemutatóval szórakoztatták a kicsiket. Az ügyesebbek a kézmuves játszóházban alkottak és tanultak. A szaladgáló gyermekek mellett a szülôk sem unatkoztak a családi pikniken. Aki nem az uszoda vizében vagy a tuzô nap sugaraiban fürdôzött, az nevezhetett a strandröplabda, vagy akár a mini golf bajnokságra. A legnagyobb örömöt mégis az jelentette számukra, amikor saját csemetéiket nézték a színpadon, ahogy néha ügyetlenül ugyan, de annál lelkesebben táncoltak, énekeltek feledhetetlen élményt nyújtva ezzel a joggal elfogult közönségnek.

A Kulturális Napok más rendezvényein is nagy sikert aratott, amikor a kerület kicsinyei elôadói tehetségüket mutatták be. A második nap rendezett "Kinder-tojás fesztiválon" zajlott a döntôje annak a muvészeti tehetségkutató versenynek, amellyel a városrész általános iskolás tanulói között keresték a különleges képességueket. Volt, aki verset, prózát, vagy épp mesét mondott, de színpadi játékra is sor került - osztatlan sikert aratva az izguló szülôk körében.

Esztergályos Cecília, Rák Kati, Sztankay István, Harsányi Gábor és Straub Dezsô a KMO-ban nevettette a közönséget a Tigris Lili címu komédiával. Hernádi Judit és Gálffi László is nagy sikert aratott kétszemélyes kamarajátékával. A zenerajongókat a Nemzetiségi Díjas Vujicsics együttes hozta lázba a Szerb Kisebbségi Önkormányzat zenés estjén, ahol a Tabán Együttes táncháza segítségével még közös táncolás is kerekedett a koncertbôl. A Kispesti Kulturális Napok keretében rendezték meg a IV. Budapesti Amatôr Moderntánc Fesztivált több mint 700 résztvevôvel. Aki komoly muvészetre vágyott, az a Zeneiskolai együttesek hangversenyére is ellátogathatott a Városháza dísztermébe. A Kispesti Vigadóban tartott MÉDIAGALAXIS 2000 konferenciára olyan ismert médiaszemélyiségek jöttek el, mint Szegvári Katalin, Havas Henrik, Réz András, vagy éppen Csiszár Jenô. Záróakkordként a Városháza elôtti térre szerveztek Juniálist, ahol a kicsiket a Figurina Bábszínház kápráztatta el, délután pedig fellépett a Bon-bon együttes, Fenyô Miklós és Hevesi Tamás . A Kispesti Kulturális Napok közönségét Dunai Tamás és a Budapesti Dixieland Band forró hangulatú koncerttel búcsúztatta.

Ezek csak, pillanatképek, kiragadott darabkák a tíz nap eseményeibôl. Rajtuk kívül még sok muvész, technikus, színpadépítô dolgozott azon, hogy színvonalas, jól szervezett programokkal szórakozzanak a kispesti polgárok és a más kerületekbôl is szép számmal érkezô érdeklôdôk. Remélhetôen ez a hagyományossá vált rendezvénysorozat már nem csak Kispest büszkesége, hanem az egész fôváros kulturális életének is meghatározó része.

Bazsó Zoltán