SZOCIÁLIS ÉS CSALÁDÜGYI MINISZTÉRIUM

Szívügye a család . . .

- Nemzetközi összehasonlításban mennyire támogatottak ma a családok Magyarországon? - kérdeztük Harrach Péter minisztert.

- Ha összehasonlítjuk - természetesen a GDP-hez viszonyítva - a szociális ellátásra szánt költségvetési összegeket az európai, vagy akár a tengerentúli országokéval, akkor “viszonylag” sokat fordítunk szociális ellátásra és a családokra is. Két év alatt 60 %-kal növekedett a támogatás, vagyis a 198 milliárd forintról 322 milliárd forintra. Úgy érzem, ez jelentős növekedés, bár tudom, hogy vannak olyan családok, amelyeknek nagyobb támogatásra volna szükségük.

- A Szociális és Családügyi Minisztériumban strukturális változások történtek. A fogyatékosok támogatása még a tárcához tartozik?

- Átcsoportosításról van szó, egy tisztán szociális profilú minisztérium szervezéséről. A fogyatékosokkal való foglalkozás – kérésemre - itt marad, sőt mindaz, amit a foglalkoztatáspolitika területén a fogyatékosokért tettünk, a rehabilitáció.

- Nemrég jött haza Amerikából, ahol a köztársasági elnök úrral együtt átvette a “Franklin Delano Roosevelt Nemzetközi Fogyatékossági Díjat”. Mit jelent ez a díj?

- A Roosevelt-díjat minden évben más nemzet kapja a fogyatékosok ügyének példaértéku kezeléséért, korábban Dél-Korea, Kanada és Írország nyerte el. A Fogyatékosok Világbizottsága és a fogyatékosokkal foglalkozó nemzetközi szakértők értékelték, hogy nálunk jelentős szemléletváltás történt. Amíg néhány évvel vagy évtizeddel ezelőtt nagy intézményekben távol, a társadalom szeme elől elrejtve próbálták gondozni a fogyatékosokat, most integrálni próbáljuk őket. Külön szóltak a civil szervezetek szerepvállalásának fontosságáról és az oktatásügy terén tett sikeres erőfeszítésekről. Elismerték az Esélyegyenlőségi Törvény, az Országos Fogyatékosügyi Tanács és az Országos Fogyatékosügyi Program eredményeit. A Fogyatékosügyi Tanács muködési feltételeit a mi tárcánk biztosítja. A mi segítségünkkel megalkotta a Fogyatékosügyi Programot, amit a parlament jóváhagyott, most ennek a végrehajtására kerül sor. Ezért kaptuk a Franklin Delano Roosevelt díjat, melynek jelképe Roosevelt elnök mellszobra és 50 000 USA dollár jár vele. A pénz a minisztérium “ A mi Asztalunk “ nevu kiemelten közhasznú alapítvány számlájára került.

- Hogyan kommunikál a minisztérium, mi jellemzi marketing stratégiájukat?

- Ebből a szempontból kettős tevékenységet folytatunk, egyrészt az információk begyujtésével, másrészt információk adásával foglalkozunk. A kommunikációs tevékenységünk stratégiáját segítik és a tárca arculatának a kialakításán dolgozik a sajtóosztályon kívül egy külső tanácsadó cég, és a kabinetben van sajtóreferens is.

- Mi a miniszter úr terve a jövőre nézve?

- A közeljövőben végre kell hajtanunk egy átszervezést, új főosztályokat kell kialakítanunk, és ennek megfelelően személycserékre sor kerül. Például a fogyatékosügy kezelésére önálló főosztályt kell létrehoznunk, és egy másik pedig majd az idősek ügyével foglalkozik. Erősíteni szeretnénk a nők képviseleti tevékenységét is, ezért azt magasabb szintre helyezzük. A családpolitikának is önálló, a közigazgatási vonalon elhelyezhető egységét kell kialakítani. Már régen aktuális átszervezéseket most tudunk végrehajtani, ami a közeljövőben mint terv szerepel, és a napi munkánkat hosszú évekre meghatározza.

- Gondolom, hogy ezekhez a munkákhoz hozzátartozik az önkormányzatokkal való kapcsolattartás is.

- Természetesen, hiszen a szociális gondoskodás egész rendszere az önkormányzatokhoz telepített, maga a pénzbeli támogatás is ott történik. Az intézményeink nagy részét önkormányzatok tartják fent. Úgyanilyen kapcsolatot kell kiépítenünk a civil szervezetekkel, az alapítványokkal és az egyházakkal is. Ez a kapcsolatrendszer folyamatosan épül és alakul.

- Kaphat az egyéni érdeklődő felvilágosítást a szociális és családtámogatási lehetőségekről a minisztériumban?

- Az egyéni esetek elbírálására, sőt ezen túlmenően tájékoztatására vannak specializálódott munkatársaink. A társadalmi kapcsolatok főosztálya a társadalmi, civil szervezetekkel tart kapcsolatot, különböző tanácsokat, fórumokat muködtet, de ezen belül létezik egy lakossággal foglalkozó iroda is, amely már hosszú évek óta felvilágosítást ad, tájékoztatja az érdeklődőket a szociális támogatásokról, a családtámogatási rendszerről, sőt eddig még a munkanélküli ellátásban megjelenő eszközeinkről is. Természetesen kiadványok formájában is megadjuk ezt a tájékoztatást, praktikus, jól kezelhető kis füzeteink vannak.

- Milyen a minisztérium kapcsolata az iskolákkal?

- Nincs közvetlen kapcsolatunk, azt az Oktatási Minisztériumon keresztül építjük, közös programjaink vannak. Az egyik a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetu, még az iskolában elérhető gyermekek foglalkoztatására épül, a Phare-program keretében, a másik pályázatunk pedig a családi életre nevelés témakörével foglalkozik.

- Ön szerint milyen az ideális család?

- Számomra legfontosabb szempont a gyermek egészséges felnőtté válása, ehhez pedig az kell, hogy a szülők érzelmileg stabil viszonyára épüljön a családi élet. A legtöbb, amit adhatunk egymásnak az idő, amit egymásra szánunk. Ha le tudunk ülni a közös étkezésekhez, és esténként képesek vagyunk egymásra is odafigyelni, beszélgetni, akkor a családi élet színesebb, biztosabb, stabilabb lesz. A szülők egyik legfontosabb feladata az, hogy gyermekeiknek mesét meséljenek, beszélgessenek velük, hiszen az eligazodást az élet dolgaiban a szülői házban tanulják meg. De, ugyanígy szükség van párkapcsolat építésénél a szülőknek is arra, hogy egymással legyenek. Ezek látszólag nem hasznosan töltött idők, hiszen “csak” elbeszélgetünk, de enélkül nincs igazi, szép emberi kapcsolat.

(Szabados)