BÉRI KIRÁNDULÁS

A Cserhát kincse

A Cserhát egyik legszebb részén fekszik Bér, oda igyekszünk és a mellette lévő Virágospusztára, ahol egy kastély-fogadó áll. Vendéglátónk Maczó László, Bér polgármestere. Budapesttől mintegy 80 kilométer távolságra van Bér, melyet könnyű megközelíteni, az M-3-a autópályán haladva. A hatvani elágazásnál a 21-es főútra térve előbb Jobbágyi községet érintjük, majd tovább Szarvasgedén, Kisbágyonon és Szirákon át vezet az út. A kíváncsi turista Budapestről közvetlen autóbuszjárattal is utazhat Bérre, de az apci és aszódi vasútállomásokról induló buszjáratokkal is megközelíthető. Nézem az utat, és egyre jobban magával ragad a lankás táj szépsége.

A Polgármester Úr már vár, s mint egy rutinos idegenvezető, bemutatja “birodalmát”. Miközben magyaráz és megismerjük a község múltját, jelenét és megálmodott jövőjét, az jut eszembe, nemhiába választották meg Maczó Lászlót negyedszer is polgármesternek, látszik mennyire szereti Bért és ezt a tájat, izzig-vérig béri! A község történetével kezdi, lelkesen magyaráz. - Bér Nógrád megye egyik legszebb fekvésű falucskája, a Kökényes-Radnót nemzetség ősi birtoka volt. E nemzetségből származó Radnót halála után 1322-ben a helységet sógora, a Kacsics nembeli Simon kapta meg. Bér 1439-ben a bujáki várbirtokhoz tartozott, majd Báthory István birtokaként a XVI. században a terület török fennhatóság alá kerül. A XVIII. században a bujákí uradalomhoz tartozik. Őseink, elődeink, 1693-ban Zólyom melletti településekről, Osztraluka, Osztralucki . . . költöztek a mai Bérre. Földesurai 1770-től az Esterházy hercegek voltak, de a család 1848-ban eladta valamennyi nógrádi jószágát a Lázár családnak. A többször gazdát cserélő terület története a II. világháború után is meglehetősen hányatott volt. 1950-ig a sziráki körjegyzőséghez tartozott, 1950-től 1970 júniusáig saját tanáccsal rendelkező község, majd 1990-ig ismét a sziráki községi tanácshoz tartozik. Önálló polgármesteri hivatala 1992. január 1-től van a falunak.

 

Ismerkedünk a tájjal, amely a közelmúltban a magyarországi turizmus egyik kedvelt célpontjává vált. Megtudjuk, hogy a településhez közeli Virágospusztán található egy kastély, amely a sziráki Bozó familia, majd Horthy Miklós miniszterének, Lázár Györgynek, később Bőhm Adolfnak a kúriája volt. Egy ideig a Volán képzési bázisaként működött, majd az Autókeré lett. Mi 1995. májusában vettük át a kastélyt, 2000-ig béreltük és 2000 májusában megvásárolta a családunk – mondja Maczó László – majd folytatja. A Lázár családdal mind a mai napig jó viszonyban vagyok. Tavaly szeptemberben vendégül láttam őket, itt volt Lázár György, a felesége, és fiuk Lázár Kristóf, aki Párizsban él. Mondtam Lázár Györgynek, hogy ha a jó Isten is úgy akarja, az édesapja elképzeléseit lehet, hogy én fogom valóra váltani, mert én is úgy szeretem “Virágost” ahogyan a Lázárok szerették! Azon dolgozom, hogy turistaparadicsom legyen Bérből és Virágospusztából. A táj különleges szépsége már vonzza a turistákat, kedvelt pihenő- és alkotóhelye a hazai és külföldi festőművészeknek. A község nevezetessége a XVI. században épült gótikus stílusú evangélikus templom - sokan látogatják - és a település több épülete, amely magán hordozza a palóc építészet jegyeit, közülük az egyik, tájház jelleggel működik. A népviseletbe öltözött lakosság szívesen vesz részt disznóvágáson, kukoricafosztáson és egyéb rendezvényeken. A vendégek és turisták figyelmébe ajánljuk még Bér Ó-falunak nevezett részét, a 150 évvel ezelőtt épített pincesort, ahol a borok többsége, a borkostolgatók rendelkezésére áll.

 . . . és a környéken mit érdemes még megnézni – érdeklődöm. Itt Cserhát lábánál, gyönyörű festői környezetben számtalan gyalogtúra lehetőség van a világ 4 égtája felé! Két-három órán belül elérhető a bujáki várrom és érdemes megnézni a világviszonylatban is egyedülálló vulkanológiai érdekességet, a bér-nagyhegyi homorú andezit-oszlopokat, amelyek időszámításunk előtt 20 millió évvel, a miocén korban működő tűzhányók nyomán keletkeztek. 6 km-re van a Szanda várrom, 4 kilométerre az 560 méter magas Sasbérci kilátó. Majd a nádfedeles betyárcsárdában ki lehet pihenni a fáradalmakat. A csárda mellett tizenegy darab nyársaló, - piknikező hely van, ahol akár száz fő részére is készíthető az ebéd. A társaságok számára kedvelt a középkori vacsora is, béri parasztos disznóvágással, melynek főfogása a helyben nevelt mangalica malacsült.

 Élvezettel mesél a Polgármester, alig jutok szóhoz. A családokat a gyerekeken keresztül lehet ide csábítani, nekik milyen szórakozást kínál? – kockáztatok meg egy kérdést. Vendéglátóm egy percre sem lepődik meg, azonnal kész a válasza. - Erre mi is gondoltunk! A vendégek nemcsak a festői környezetben gyönyörködhetnek, hanem a szabadon legelésző állatokban is. Van 21 ló, fele nagy, fele póni, van két tevénk, lámánk, 200 mangalicánk, szamarak, pávák, vaddisznók, szarvasok, őzek és egzotikus országokból származó állatok is, például teve, kenguru, bölény, antilop. Mivel nyugodt környezetben tartjuk az állatokat, hagyják magukat, meglehet a gyermekeknek simogatni. Ezt a kicsik és nagyok egyaránt élvezik.

- Beszélgetés közben a vadászkastélyhoz érünk, amely a festői tájba szinte belesimul. Az épület oszlopos, komoly, mégis meghitt. Azt hallottam, ez a kastély a büszkesége – mondom – miközben láthatóan gyönyörködöm a látványban, melyet beszélgetőpartnerem észrevesz és jólesően nyugtáz. - Így igaz, a kastélyfogadó néhány éves működése során komoly népszerűségre tett szert. Folyamatosan szépítjük, restauráljuk. A freskókat Puha Péter kárpátaljai festőművész festette, a falakon a vadászjelenetek a parkettől a mennyezetig szintén az ő műve. Az ajtók fölé a fafaragásokat Sasvári János szügyi (Balassagyarmat mellett van) fafaragó mester készítette. A drapériákat, a függönyöket egy német születésű hölgy varrta, aki 26 éve van férjnél Magyarországon. Pásztó mellett, Hasznoson él. A kastélyt korabeli stílusban igyekszünk berendezni úgy, hogy közben a kényelem szempontját is figyelembe vesszük. A vendégkör nagy része budapesti lakos, a forgalom 20 %-át pedig a külföldről idelátogatók adják. Hétvégenként főleg a pihenni vágyó családok érkeznek hozzánk, hétköznap pedig tanácskozásoknak, tréningeknek és konferenciáknak ad otthont a kastély. Sőt, házasságkötő termünk is van benne, ahol már több száz pár mondta ki a boldogító igent.

- A kastélyszállóban hány ágyas szobák vannak, mennyi vendéget tudnak fogadni? És milyen a szolgáltatás? Van sportolási lehetőség, úszómedence – érdeklődöm. Az épület két fő szárnyból áll és van nyolc bejárata, a befogadóképessége 120 fő. Három, négy és öt férőhelyes lakosztály, társalgó, tanácsterem, olvasó- és könyvtárterem van az épületben. A lakosztályok berendezésében a hagyományos stílus az uralkodó, a parketta, a bútorok mahagóni színűek, a szőnyegek barnák, apró mintákkal. A függönyök és az asztalterítők hófehérek. A szállóépületben tizenkilenc kétágyas szoba található. Mindegyik szobához fürdőhelység és előtér tartozik. Az úszómedence és a szolárium mellett lábtenisz- és focipálya várja a látogatókat. Meccseket szoktunk játszani a vendégekkel, van egy Andezit Hotel focicsapatunk. A tét egy hordó sör, melyet a vesztes fizet, de közösen fogyasztunk el. Őszintén megmondom, nem vagyunk udvarias házigazdák a fociban, az Andezit csapata nyerő szériában van.

 

 

 - Maczó László mesél, élvezet hallgatni, bár kissé megszomjaztam. Erről jut eszembe az étterem. Meg is kérdezem – milyen ennivalóval és innivalóval várják a vendégeket? - A magyaros berendezésű éttermünk kínálatában elsősorban a házias jellegű, nógrádi és palócos vad ételek szerepelnek. A vadászteremre emlékeztető hosszú, tíz személyes asztalok a vendégek igénye szerint rendezhetők és akár tánctér is kialakítható. A parkban szabadtéri szalonnasütő helyek vannak elhelyezve és a régi időket idéző, krumplisütőnk is van. Egy kupica béri pálinka, szalonna, héjában sült krumpli, vöröshagyma és mellé egy korsó sör, vagy jóféle borocska, garantáltan még a legínyencebbeknek is maradandó élményt nyújt.

- Csodálatos a vadászkastély, szinte minden szegletének története van. Vendéglátóm meg – meg állva, élvezettel mutogatja kincseit. - Semmi sem dísz a kastélyban, minden működik! Minden szobában cserépkályha van, többségben a híres sziráki cserépkályhások munkái, ennek a kályhának például fehér mennyasszony a neve, igazi iparművészeti alkotás. Az emeleti tanácskozó terem falain Rákóczi, Kossuth, Petőfi képek, nyomatok láthatók, a vendégekben ezek hazafias érzéseket sugallnak. Mellette van az én főhadiszállásom, az olvasóterem, ahol 8000 könyv található. Balra a kápolna, régen víztorony volt, most Imaterem. Azt szoktam mondani, egy Istenünk van, imakönyv pedig sokféle, itt például összegyűjtöttem minden felekezetnek az imakönyvét, énekeskönyvét. Ez egy zsidó nőé volt, Mirjam Mária a neve (Mirijam Mózes testvére volt), az zsidó férfi imádságos könyve németül és magyarul, 1900-ban készültek, 104 éves könyvek. Az ott katolikus liturgia latinul (gyönyörű állapotban van mind a három könyv), ez Károlyi Gáspár által fordított református biblia, mindkét testamentummal, 1840-es kiadás. A vitrinekben Kossuth, Petőfi, Arany János, Tompa, Vörösmarty relikviák sorakoznak. Igen értékes számomra ez a kis Petőfi kötet 1909-ből, a szerzője: Petőfi István, aki költőként sokak számára ismeretlen. De itt őrzöm kuriózumként Arany Lászlóét is, jó patinás, meg van sárgulva. Az Jókai album, ez meg egy Rudolf emlék album, Erzsébet királynő és Ferenc József aláírásával. Az ott Vilmos német császár, a román királyi pár és Rudolf főhercegről egy kép. Ez is értékes könyv: Zágonyi Mikes Kelemen törökországi levele, Rodostóból, egy másik Zichy Mihály élete munkája, aki Péter cár festője volt. Van kampósbot gyűjteményem, mert azt szoktam mondani, 48 év fölött az embernek már jó, ha van ilyen – mutat a különböző görbebotokra, majd tovább sétál és megáll egy harmónium előtt. Gyűjtöm a hangszereket is – mondja. Féltve őrzött kincsem ez a 120 éves harmónium, amelynek gyönyörű hangja van. Kialkudtam már egy nagybőgőt, ez meg egy patinás hegedű, van egy Thomson francia trombita ezüstbevonattal. Arra gondoltam, hogy minden csoportban van legalább egy, vagy két fő, aki tud zenélni és milyen poén, ha a tárlatvezetés közben ki is próbálhatja, társai körbeülhetik, megtapsolják . . .

Ragyogó ötlet! – mondom -, de miért lett a kastély neve Andezit - fogadó? - Viccesen azt válaszolnám, hogy azért mert minden turisztikai prospektus az “A” betűnél kezdődik. De komolyra fordítva a szót, a miocén korban itt tűzhányó működött, a lávafolyást meg lehet tekinteni, a vulkanológusok leírása szerint, a nálunk látható Andezit oszlopok egyedüliek egész Európában.

- Mióta polgármester – kérdezem ezt a lelkes embert – és milyen jövőt álmodott Bérnek? - A rendszerváltás óta vagyok Bér község polgármestere ’90-től. Egyszer megválasztottak, és 3-szor újra választottak. Bér szülötte vagyok, 1955. augusztus 20-án láttam meg a napvilágot. Hogy milyen jövőt álmodtam Bérnek? Amikor a képviselők elé terjesztettem Bér jövőjéről a rendezési tervet - megkérdeztem a testületet kiegészítenék-e valamivel - senki nem akarta. Óvári Mariann a rendezési terv főmérnöke azt mondta, fél Magyarországnak készíti a tervét, de ilyen koncepciót, elképzelést, jövőképet még nem látott. Tény, hogy Bér Nógrád megye egyik legdinamikusabban fejlődő településévé vált. Nem tagadom, szív-ügyem Bér! Hosszú lenne a lista arról, hogy mit építettünk. A falu mellett egy száz hektárt meghaladó területű üdülőövezet van most kialakulóban, amely hosszú évekre biztosíthatja az itt lakók megélhetését, jövőjét. Bérnek önálló TV átjátszója van, rajta az 1-es 2-es csatorna és most dolgozunk azon, hogy az RTL Klub is rákerüljön. Sikerült ide telepíteni még 8 évvel ezelőtt egy Westel 900-as tornyot, 4 éve rajta van a Pannon GSM és most a napokban a Vodafone is felkerül. Az EU-ba lépés után Béren nem rizs ültetvényekben kell gondolkodnunk, hanem golfpályákban. Van is két hely, amit a jó Isten is arra teremtett. 2002-ben Béren óriási fúrások voltak, a MOL vette meg a kutatási jogot és a Geofizikai Intézet végezte el. Bért 11 nyomvonalon keresztül-kasul kutatták! Az eredményeket Kanadában elemezték ki, idén júniusban indul a mélyfúrás, a MOL olajat, gázt keres, mi termálvizet szeretnénk. (Magyarország minden híres fürdőhelye, Hajdúszoboszló, Zalakaros, Zsóri, Bogács úgy indult, hogy a MOL olajat keresett, és termálvizet talált.) Optimista vagyok, mert Bér mindenképpen jól jár. Ha termálvizet találtak fellendül a turizmusunk, ha meg olajat, akkor Bér egy kis Dallas lesz. Mint Amerikában 150-200 évvel ezelőtt, úgy gondolom, most Bér a korlátlan lehetőségek hazája.

- Cseng a mobilom, Bence fiam telefonál, vége a tanításnak. Ránézek az órámra, már délután van, észre se vettem, hogy elröpült az idő. Vár a fiam, elköszönök, de még megkérdezem – Polgármester Úr! Rengeteget dolgozik, mi motiválja? - Van egy kétéves fiam, ő folytatja majd a munkámat az Andezit Fogadóban, a relikviák gyűjtésében . . . Igen, a gyerekeké a jövő - nyugtázzuk és mindketten a fiúnkra gondolunk.

(Szabados)

ANDEZIT FOGADÓ BÉR VIRÁGOS PUSZTA

Telefon/fax: 32/486-020, 30 921-3364

FÉRŐHELYEK

 

ÁRAK

APPARTMAN

1 db 2 x 3 ágyas lakosztály

15.000 Ft/éj

FÖLDSZÍNT:

2 ágyas 5 db

8.000 Ft/éj

EMELET:

2 ágyas 14 db

8.000 Ft/éj

FAHÁZAK:

4 ágyas 5 db

12.000 Ft/éj

PÓT-ÁGY:

l db

1.500 Ft/éj

ÉTKEZÉS (menü jelleggel)

reggeli:

500; Ft/fő

ebéd:

1.500; Ft/fő

vacsora

1.200.- Ft/fő

Béri parasztos disznóvágás

15.000; Ft/fő

Disznótoros (ebéd vagy vacsora)

3.000,-Ft/fő

Középkori vacsora (mangalica malacsült, burgonya)

3.000,-Ft/fő

IFJÚSÁGI-HÁZ

Gyerekkedvezmény (14 éves korig): 3.500,- Ft/nap

Felnőtt: 5000.- Ft/nap

szállás: 1.500.- Ft

szállás: 2.000.- Ft

reggeli: 350.-Ft

reggeli: 500.-Ft

ebéd: 900.-Ft

ebéd: 1.500.-Ft

vacsora: 750.-Ft

vacsora: 1000.-Ft

Belépődíj: 200.-Ft/fő (Kirándulók esetén)

AKCIÓ! SZINTE INGYEN!

T E L K E K - E L A D Ó K

Budapesttől 70 km-re, a Cserhát lábánál, festői környezetben, a sziráki kastélyszállótól 3 km-re, Béren.

A közelben három halastó létesül. Nincs beépítési kötelezettség!

Ára: 600 Ft/nm

Telefon: 06 (30) 921-3364