Hemingway Alapítvány

A Hemingway Alapítványt 1991-ben hozták létre, alapítója Dr. George F. Hemingway. Az Alapítvány 2000 óta “Közhasznú” fokozatú szervezetként működik, tevékenységét két – a közélet elismert és kimagasló személyiségeiből álló – kuratórium segíti és támogatja, döntéseiket egyhangú határozatok alapján hozzák meg. Az Alapítvány célja: hogy hozzájáruljon az egyetemes magyar kultúra fejlődéséhez, megörökítéséhez, és ezen belül évente jelentős ösztöndíjakkal támogatja a kiemelkedő, elismert és magas színvonalú publicisztikai írásokat, műsorokat az írott és az elektronikus sajtóban. A Hemingway Alapítvány díjainak - Pethő Sándor sajtódíj, Pethő Tibor sajtóemlékérem és Dr. Szabó György orvostudományi díj - átadására minden évben a Magyar Tudományos Akadémián kerül sor ünnepélyes keretek között.

Pethő Sándor sajtódíj

A Hemingway Alapítvány "Pethő Sándor-díj"-ának célja az igényes magyar stílus követelményeinek megfelelő, az ország társadalmi, politikai, gazdasági és kulturális életét bemutató magas színvonalú cikkek, kiemelkedő írások és a hatásos, a műveltséget széles körben terjesztő újságírói műsorok támogatása és elismerése. A díjjal évente egy-egy újságírót jutalmaznak a nyomtatott sajtó, illetve az elektronikus média területéről. A "Pethő Sándor-díj"-at ez évben tizenkettedik alkalommal adták át a nyomtatott sajtóban az elmúlt évek során nyújtott teljesítményekért Elek Istvánnak a Heti Válasz című újság munkatársának, és az elektronikus médiában az elmúlt évek során végzett munkájáért Hanák Gábornak, a Duna Televízió munkatársának. A díjjal egyenként egymillió-ötvenezer forint ösztöndíj, egy márvány díszalkotás és egy emlékplakett jár. Az idei esztendőben kilencedik alkalommal ítélték oda az 1997-ben létrehozott újabb újságírói díjat, amely a kuratórium elhunyt első elnökének; Pethő Tibornak az emlékét örökíti meg. Ezt a díjat idén Sztankay Ádám a 168óra munkatársa vehette át. A díjjal kettőszázötvenezer forint és egy díszes emlékérem jár. A díjak odaítélésével a kuratórium tagjai - Dr. Pomogáts Béla Dr. Glatz Ferenc, Görgey Gábor, Dr. George F. Hemingway, Dr. Kemény Gábor, Dr. Kosáry Domokos, Juhász Judit, Dr. Jeszenszky Géza - hangsúlyozni akarták a magyar újságírás nemes hagyományait és ama újságírói értékek tiszteletére kívántak buzdítani, amelyeket az egymást követő nemzedékek felhalmoztak, és a magyar kultúra, a közélet és a sajtó közkinccsé tettek.

Dr. Szabó György orvostudományi díj

A Hemingway Alapítvány az orvostudomány területén kimagasló érdemeket szerzett hazai szakemberek elismerésére- 1998 év tavaszán alapította meg a neves orvosprofesszorról elnevezett "Dr. Szabó György-díj"-at, melyet évente a kuratórium döntése alapján egy-egy kiemelkedő személyiségnek adományoznak. A díjat 1998-ban prof. Dr. Halász Béla akadémikus, 1999-ben prof. Dr. Besznyák István akadémikus, 2000-ben prof. Dr. Flerkó Béla akadémikus, 2001-ben prof. Dr. Palkovits Miklós akadémikus, 2002-ben prof. Dr. Rák Kálmán, 2003-ban prof. Dr. Tulassay Tivadar akadémikus, míg 2004-ben prof. Dr. Rozsos István egyetemi tanár nyerték el. A díjjal ez évben egymillió háromszázezer forint ösztöndíj jár. A díjnak nevet adó Dr. Szabó György, orvosi oklevelét 1944-ben kapta Szegeden. 1949-ben lett belgyógyász szakorvos, 1959-ben egyetemi docens, 1961-től pedig az Országos Traumatológiai Intézet kutató laboratóriumát vezette. 1979-től mintegy 10 évig a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Kórélettani Intézetének tudományos tanácsadója, 1952-ben kandidátusi fokozatot szerzett, 1955-ben elnyerte az orvostudományok doktora címet. Tudományos munkásságát 1947-ben kezdte, és több mint 50 éven keresztül rendíthetetlen szorgalommal, kitartással és példamutató eredményességgel folytatta. Fő kutatási területe a veseműködés és a nyirokkeringés élet- és kórélettana volt. Több mint 300 tudományos közleménye jelent meg és számos egyetemi jegyzetet, monográfiát, szakkönyvet írt. Nemzetközileg ismert és megbecsült tudós volt. Lymphológiai kutatásainak eredményei nagy részben tankönyvi adattá váltak. Tudományos munkáit a bel- és külföldi szakirodalom ma is kiterjedten idézi. Nemcsak elhivatott, kitűnő orvos, de nagyszerű oktató, iskolateremtő tudós volt. Számos nemzetközi hírűvé vált tanítványt nevelt. A Hemingway Alapítvány 2005. évi "Dr. Szabó György-díját" prof. Dr. Dzsinich Csaba nyerte el, az érsebészet területén végzett kiemelkedő munkájáért, mindemellett a páratlanul eredményes szakmai munkásságot, példamutató személyiségét is honorálni kívánta a kuratórium.

A díjat Dr. Vízi E. Szilveszter a kuratórium elnöke, valamint Dr. Fazekas Árpád, Dr. Jakab Ferenc, Dr. Rosivall László, Dr. Surján László, Dr. Mikola István, Dr. Szabó Dezső és Dr. George F. Hemingway, a kuratórium tagjai, egyhangúlag ítélték oda.

A Hemingway Alapítvány hozta létre - még a 90-es évek elején - Budapesten a hazai színművészet kimagasló, világhírű személyiségeinek a Csillagok Falát, világhírű sportolóinknak a Magyar Sportcsillagok Falát és a könnyűzenei élet kiválóságainak a Rock-csillagok Falát. A Magyar Sportcsillagok Falán ez ideig 134 sportoló, európai-, világ- és olimpiai bajnokok, a Csillagok Falán 60 világszerte elismert színművész, míg a Rock-csillagok Falán 60 ének- és zeneművész, valamint együttes örökítette meg eddig a kézlenyomatát és aláírását az utókor számára. A Csillagok Fala az Uránia Nemzeti Filmszínházban, a Rock-csillagok Fala a Kongresszusi Központban, míg a Magyar Sportcsillagok Fala a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának Auditóriumában került állandó jelleggel kiállításra. A Csillagok Fala ünnepségeket (kézlenyomat) az Erzsébet körút és Király utca sarkán található Pizza Hut étteremben rendezi az Alapítvány.