MAGYAR EXPORTHITEL BIZTOSÍTÓ ZRT.
Ösztönözzük a magyar áruk és szolgáltatások exportját . . .
A Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (MEHIB) célja az export és a belföldi pénzügyi kockázatok megosztása, a külgazdasági kapcsolatok, ezen belül kiemelten a magyar áruk és szolgáltatások exportjának ösztönzése. A MEHIB által nyújtott hitelbiztosítás védelmet nyújt a kereskedelmi ügylet során felmerülő fizetési kockázatokra, a vevő csődjére, fizetési késedelmére, valamint politikai kockázatokra. A MEHIB fizetési helytállása az exportőr pénzforgalmát kiszámíthatóvá teszi, biztosítja külföldi piacainak hosszú távú megtartását.
- Bemutatná a tevékenységüket, üzletágaikat? - kérdeztük Dercze Zoltánt, a MEHIB Rt. vezérigazgató-helyettesét.
- A legfontosabb és egyben al
aptevékenységünk a magyar export realizálódásának elősegítése, elsősorban olyan országok felé, amelyeket - szakszóval mondva -, fokozott kockázatúnak nevezünk, és az árúk jellegéből adódóan hosszúlejáratú finanszírozást igényelnek, amelyeket kereskedelmi bankok már nem vállalnak. Ugyanis ezekhez általában hosszúlejáratú 4-5-7 éves hitelek kapcsolódnak és olyan típusú országokban vásárolják, akár magánvevők, akár kormányzathoz, állami szektorhoz kötődő vevők, melynek kockázata a magánpiaci szektor számára nehezen kezelhető. A MEHIB feladata ezen exporthoz kapcsolódó kockázatok átvállalása.- Mikor alakultak és kik a tulajdonosok?
- A Magyar Exporthitel Biztosító (Mehib) 1994-ben alakult. A tulajdonosi jogokat a Magyar Állam nevében közvetlenül (25%+1 szavazat mértékű szavazati joggal) az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt., és (75%-1 szavazat mértékű szavazati joggal) a Magyar Fejlesztési Bank Rt. mint részvényes gyakorolja.
- Egy konkrét példán keresztül, ha bemutatná a Mehib működését!
- Vegyünk eg
y orvosi műszerexportot Oroszországba, 20 millió dollár értékben, egy önkormányzat részére, a helyi kórház felszerelésének bővítésére. Ehhez kapcsolódóan négy-öt éves exporthitel szükséges, mivel a vevő nem tudja ezt az összeget egyben kifizetni. A banknak, amelyik megfinanszírozza a vásárlást, tudnia kell, hogy az Oroszországban fellelhető önkormányzat az ötéves futamidő alatt valóban vissza tudja-e fizetni a hitelt, ami ehhez az áruvásárláshoz kapcsolódik. A kereskedelmi bankok ezt a hitelt csak nagyon drágán tudnák folyósítani, vagy egyáltalán nem. De, az ilyen típusú intézménynek, mint a Mehib, pont az a feladata, hogy állami háttérrel ezt az exporthitelt biztosítsa a nem fizetések ellen.- Ki élhet ezzel a lehetőséggel?
- Minden olyan magyar export bi
ztosítható, melyben az áruszállítás magyar tartalma eléri, vagy meghaladja az 50 %-ot. Aki ilyen típusú exportot produkálni tud, az a Mehib ügyfele lehet. Nemzetközileg szabályozott rendszerben működünk. Van egy nemzetközi szabályrendszer, az OECD konszenzus, amely minden résztvevő számára azonosan feltételekkel működik. Ez határozza meg mi az a maximális finanszírozási rész, amely vállalható, milyen előleggel kell dolgozni, mennyi lehet a maximális futamidő (amely termékfüggő) és mi az a minimális díj, amit mindenképpen meg kell fizetni függetlenül attól, hogy magyar, német, vagy francia exportról van szó.- Mit ajánl a vállalkozók figyelmébe?
- Aki megfelelő magyar tartalmú árut exportál kockázatosabb országokba, például Oroszországba, Ukrajnába, Szerbiába, Ázsia és Dél-Amerika egyes országaiba és különösen, ha nagy értékű exportról van szó, érdemes hozzánk fordulni.
- Van más jellegű tevékenységük, üzletáguk is?
- A másik jelentős tevékenysége a Mehibnek piaci típusú, amely cégen belül működik, de teljesen elkülönülve van mind tőke, bevétel és költség oldalról. Ezt nem állami háttérrel műveljük! Ez a piaci típusú hitel biztosítás belföldre és a fejlett országokba irányuló rövid lejáratú kereskedelmi hitelekhez kapcsolódhat. Klasszikusan hogyan adnak el
ma egymásnak a vállalatok? 30, 60, 90 napos halasztott fizetéssel! Az áru kimegy, majd küldik a számlát. De, mi van akkor, ha nem fizet a vevő, ha közben csődbe ment, fizetésképtelenné vált? Nálunk erre is lehet biztosítást kötni, de nem állami háttérrel.
- Melyek a legfontosabb terveik 2006-ban?
- Ez év második felében tervezzük tevékenységünk egyfajta bővítését. Az állami hátterű és a piaci típusú tevékenység szétválasztása egy EU-s szabályrendszeren alapul. Van a piacképes tevékenység, amely nem működhet állami háttérrel és van a nem piacképes tevékenység, amelyhez kell az állami háttér. 2006. január 1-től ebben változás történt olyan kis és közepes vállalatok esetében, amelyeknek az export árbevétele kevesebb, mint kétmillió euró. Eszerint, függe
tlenül attól, mely országokba exportálnak, akkor lehet a részükre állami háttérrel exportbiztosítást nyújtanunk.- A Magyar Termék Nagydíj pályázat meghirdetésén találkoztunk. Hogyan kapcsolódik a pályázathoz a Mehib tevékenysége?
- Mint említettem, az áll
ami hátterű exportbiztosításnál nagyon fontos az exporttermékben a magyar hányad, hiszen költségvetési háttérrel történik a kockázat vállalása. A Magyar Termék Nagydíj alkalmas arra, hogy segítse a cégek innovációját, elősegítse azoknak a magyar vállalatoknak a fejlődését, amelyek meg tudnak jelenni a nemzetközi piacokon, mert minőséget produkálnak, versenyképesek. Ez az a logikai háttér, ami miatt a Mehib szívesen vesz részt a pályázat támogatásában.- Kérem a menedzsment bemutatását!
- A vezérigazgató Szakács Tibor, az általános vezérigazgató-helyettes Halász András, aki a gazdasági területet és az informatikát felügyeli, Ferenci Tibor vezérigazgató-helyettes a kis - és közepes vállalatokat és a kárbehajtást irányítja. Az én területem az üzlet és a marketing.
- Ön hogyan került a céghez, milyen szakmai háttérrel, tapasztalatokkal?
- Kereskedelmi banki hátterű ember vagyok, elég sok évet töltöttem a bankszektorban a finanszírozási és a hálózati oldalon is.
- Gondolom, sokat dolgozik. Mivel lazít, hogyan piheni ki magát?
- Nagyon szeretem a sportot, kosárlabdázok és rendszeresen járok edzésre. Sokat olvasok, néha annyira belemerülök, hogy a világot is elfelejtem.
- Mit szeretne a szakmában még elérni?
- A kkv-k területén szeretnék létrehozni egy sikeres új üzletágat, és tovább erősíteni a Mehibről kialakult kedvező képet, hogy olyan szervezetet lássanak bennünk, amely a magyar export vonatkozásában referenciapont. Jó lenne, ha a Mehib az export promóciós területen tanácsadói szerepkörhöz jutna, ahová az exportőrök szívesen fordulnak már az előkészítési fázisban, hogy velünk együtt alakíthassák ki a megfelelő exportstruktúrát.
A MEHIB egy klasszikus hitelbiztosító, rövidlejáratú vevőkövetelések biztosításával, illetve közép- és hosszúlejáratú exporthitelhez kapcsolódó politikai és kereskedelmi kockázatok kiszűrésével foglalkozik. A Mehib az exporthitel biztosítás teljes skáláját kínálja: rövid, közép és hosszú távú exporthitelezésnél a hitelezési vagy gyártási időszakban felmerülő
kereskedelmi és politikai kockázatot lefedő biztosításaival áll rendelkezésre, akár szállítói, akár vevőhitelezési finanszírozási konstrukcióról van szó. A rövidtávú biztosítás a kereskedelmi kockázatok (nemfizetés, fizetésképtelenség) ellen nyújt fedezetet, a teljes-forgalom biztosítás elve alapján (viszontbiztosítói hátérrel). Választható továbbá olyan komplex biztosítás, amely fentiek mellett kiegészül a klasszikus politikai kockázatok elleni védelemmel.A gyártási kockázat esetén a gyártási költségre te
rjed ki a fedezet, az exporthitelnél az előleggel csökkentett kereskedelmi szerződéses értékre. Az árfolyam-biztosítás az exportőr árfolyamvesztesége ellen nyújt fedezetet, míg a speciális KKV biztosítás a kis- és középvállalkozások számára elérhető. Van még a Mehib Partner biztosítási csomagunk, ami a kis- és középvállalkozások exportpotenciáljának bővítését és finanszírozását segíti elő. A Partnercsomag kedvező költséggel, egyszerűsített ügyintézéssel teszi lehetővé a piacképes, és nem piacképes kockáztok elleni védelmet. A piacképes kockázatokat a Mehib saját számlára vállalja (viszontbiztosítással) a nem piacképes kockázatokat állami számlára biztosítja, és közel 100 ország vonható be a körbe.
(Szabados)