VENDÉGÜNK A POLGÁRMESTER

- Választási céljait, az élhetőbb kerület megteremtését, a fűtéstámogatás megőrzését, a több zöldfelület kialakítását, a közbiztonság és a köztisztaság javítását . . . hogyan kívánja megvalósítani? - kérdeztük az V. kerület új polgármesterét, Rogán Antalt.

- Az Új Tempó programunkban három fontos célhoz rendeltük a tennivalókat: lendületet adni a kerületi fejlesztéseknek, beruházásoknak, melyek elsősorban az itt élő emberek érdekeit szolgálják. Rendet tenni a Belvárosban, és a biztonságot adni mindazoknak, akik erre rászorulnak. Az első cél kapcsán átfogó programokban gondolkozunk, melyek megvalósítására többéves fejlesztési tervet dolgozunk ki. Itt említeném a mélygarázs-, a sétálóutca- és a bérlakás-építési, valamint a liftépítési-és felújítási programokat. A rend és a tisztaság megteremtése a második fontos cél. A Belvárosban élők nyugalma érdekében az átmenő forgalom korlátozását, posztos rendőrök felállítását és térfigyelő kamerarendszer kiépítését tervezzük. Önálló kerületi közterület-felügyeletet hozunk létre, a Belváros parkolási problémáinak hatékony kezelésére. A harmadik fontos célnál szeretném említeni a szociális biztonság megteremtését. Első intézkedéseink egyike volt a tavaly, személyes kezdeményezésemre megvalósult, a belvárosi nyugdíjasok számára jutatott fűtéstámogatás megemelése. Tudom, hogy az V. kerület fejlődését a politikai ellentétek helyett a megegyezések és a megoldások viszik előbbre, ezért remélem, hogy a Belváros jövője érdekében a hosszú távon meghatározó fejlesztések megvalósításához sikerül megnyernem az ellenzék képviselőinek támogatását is. Bízom benne, hogy az elkövetkező évek sikeres fejlesztései a Belvárosban élő embereket szolgálják majd.

- Már az idei évben - terveik szerint - hatvanmillió forinttal kevesebbe kerül az V. kerület működtetése. Megosztaná velünk, hogyan fogja ezt elérni?

- Elsősorban önmagunkon és a hivatal kiadásain igyekszünk spórolni. Az elmúlt négy évben a Belváros korábbi MSZP-SZDSZ-es polgármestere, Steiner Pál és képviselői drága és pazarló önkormányzatot működtettek. A képviselő-testület fenntartása 188 millió Ft-ba, a Felügyelő Bizottságok fenntartása 248 millió Ft-ba került évente. Az önkormányzat felhalmozott adóssága 10 milliárd forint, melyből 5,5 milliárd forint csak az utóbbi 1 évben keletkezett. Ez bizony azt jelenti, hogy minden egyes belvárosi polgárnak a csecsemőtől a nyugdíjasig mintegy 357 ezer Ft-tal nőtt az adósságállománya, amit a következő években vissza kell fizetnünk a bankoknak! A kerületi MSZP és SZDSZ eddig nem delegált képviselőket az önkormányzati bizottságokba és a cégek felügyelő bizottságaiba, így nehezítve az önkormányzat gazdasági helyzetének feltárását. A november 9-ei testületi ülésen végre konszenzus jött létre az ellenzékkel ezen helyeket illetően. Amin tehát elsősorban változtatni szeretnénk, az a struktúra. A jövőben olcsóbb és takarékosabb önkormányzatot kívánunk működtetni, melynek első lépéseit már meg is tettük. Az új struktúra kialakításának eredményeként már most 49 millió forinttal olcsóbban működik az önkormányzat, mint az előző négy évben. Fontosnak tartom, hogy a kiadások mérséklése mellett a hatékonyságot is növelni tudjuk. A Belváros új vezetése a gyorsabb és hatékonyabb ügyintézés érdekében minőségbiztosítási rendszert fog bevezetni.

- Belváros Lipótváros Önkormányzatának Képviselő-testülete november 9-én ülésezett. Milyen fontos döntéseket hozott a testület?

- Az ülést megelőzően megállapodás született a pártok között a bizottsági struktúráról, valamint a felügyelő bizottsági helyek számáról és arányáról. A 8 fős bizottságokban 5-3 arányban képviselteti magát a jobb- és a baloldal. Az 5 fős felügyelő bizottságokban ugyanez az arány 3-2. A képviselő-testületben a 8 bizottsági elnöki helyből hármat, a felügyelő bizottságok esetében pedig minden felügyelő bizottság elnökhelyettesi posztját a baloldal tölti be. A Képviselő-testület biztosította a lehetőségét annak, hogy a következő esztendőkben a kerületben élő fiatalok bérlettámogatást kapjanak. Minden, a kerületben állandó lakcímmel rendelkező, és iskolai vagy felsőoktatási tanulmányokat folytató fiatal számára az Önkormányzat megvásárolja a tömegközlekedési bérletet, és ennek adóvonzatát is állja. A Gyurcsány-csomag keretében hozott adótörvények szeptember 1-jétől az Önkormányzat által fizetett természetbeni hozzájárulásokat, így a bérlettámogatásokat is adókötelessé teszik. Mivel a Belvárosi Önkormányzat átvállalja a szülőktől a bérlettámogatás adóvonzatát is, ez közel 15 milliós nagyságrendű kiadást jelent a következő esztendőben az Önkormányzat számára. Ezért országgyűlési képviselőként kezdeményezem az adótörvények módosítását, és ez ügyben kérem Pető Ivánnak, a kerület egyéni országgyűlési képviselőjének, és dr. Steiner Pál korábbi polgármesternek, az MSZP országgyűlési képviselőjének támogatását. A Képviselő-testület Csemer Géza írónak, a Cigány Színházi Társulás elnökének, rendezőjének díszpolgári címet adományozott. Érdemkeresztet kapott Szilvásy László gordonkaművész, és Varga Balázs, az Eötvös József Gimnázium tanára. És Közszolgálati Érdeméremben részesült 15 köztisztviselő és közalkalmazott.

- Kérek egy rövid bemutatkozást az életpályájáról és az értékrendjéről. Mivel piheni ki magát, mi a hobbija? Család, gyermekek?

- Régóta tudom, hogy az országgyűlési képviselői feladatok nagy felelősséggel járnak, hiszen fiatalemberként kerültem be a magyar közéletet meghatározó területekre. 2002-ben úgy éreztem, hogy vannak olyan lépcsőfokok - az életben és a munkában egyaránt - melyeket nem lehet kihagyni. Négy éve itt, a Belvárosban egyéni körzetből sikerült önkormányzati mandátumot szereznem. Sokat tanultam ebből, és úgy érzem, hogy a kerületben eddig elért eredményeink igazolják az én munkámat is. A Belvárosban rengeteg a tennivaló, amihez egy új tempó kell. Akik itt a kerületben megismertek tudják, hogy polgármesterként is számíthatnak az elkötelezettségemre. 2002 óta élek a Belvárosban, egy bérház kicsi lakásában. Osztom a belvárosi tradíciókat és értékeket, melyeket nemcsak megőrizni érdemes, de meg is kell erősíteni. Szabadidőmet a kisfiammal töltöm. A Belvárosban végzett munka, a polgármesteri teendők mellett nagyon szeretném, ha a fiam úgy érezné, hogy közös programokra mindig lesz időm. Andris óvodás lett az ősszel, így most mindketten új "kihívások" elé nézünk.

(Sz. J.)