"Csók Tenisz!”

A Parlament Sportegyesület és a HGS Reklám Kft. hetedik alkalommal rendezte meg a "Csók Tenisz!" elnevezésű tenisztornát, melyre országgyűlési képviselők, állami vezetők, ismert közéleti személyiségek, üzletemberek kaptak meghívást. A verseny védnöke: Szilvásy György kancellária­miniszter volt.

Mint mindig, most is körmérkőzésen döntötték el a helyezéseket. Két fordulót követően a Kormány és az Ellenzék 4-4 ponttal állt holtversenyben az élen, míg a Közélet és az Üzletember csapat 0 pontot szerzett. Az utolsó fordulóban a Kormány hatalmas csatában 8:4-re megverte az ellenzéket, míg a Közélet győzött az Üzletemberek ellen.

IGYEKEZTÜNK MEGTUDNI A RÉSZLETEKET, KINEK MILYEN A STÍLUSA ÉS MILYEN FORTÉLYT HASZNÁL A PÁLYÁN

KOVÁCS KATI - ÉNEKES: - Hány éve teniszezel? - Tíz éve és teljesen beleszerettem. - . . . és mit szeretsz benne? - Mindent! A játékosságát és azt, hogy futni lehet. Felnőttként kezdtem teniszezni, ezért nem játszom ki az ellenfelet azért, hogy hosszabb legyen a játékmenet. Nem ütöm meg nagyon a labdát, hogy vissza is kapjam. Ismerősök szokták a pálya széléről kiabálni: "Üsd meg Kati, ne simogasd!" De én inkább társasági teniszt játszom, nem tudok róla leszokni.

BALÁZS GYÖRGY, KLUBIGAZGATÓ - TABÁNI TENISZ CENTER: - Milyen volt a mai játék? Hogy érezte magát? - A teniszpályán mindig jól érzem magam. Most a kormány csapatában játszom, Szilvásy György volt a partnerem. - Mikor szerette meg a teniszt? - Hat éves korom óta teniszezek. Ezt a sportot a szüleim választották nekem még abban az időben, amikor úri sport volt és szégyen volt teniszezni. Akkor még szinte dugdostam a teniszütőt. Ma már nem így van, hál' Istennek. Életterem a tenisz, akár veszítek akár nyerek, itt jól érzem magam. - Azt mondják, három dolog kell a teniszhez. Fej, láb és kéz. Ön mivel játszik? - Fejjel és rutinnal játszom. Ma támadóállásban voltunk folyamatosan, mert abban könnyebb poént szerezni. - Milyen volt az eredmény? - Háromból hármat nyertünk. Úgy tudom, megnyertük a csapatversenyt.

DR. VASANITS DEZSŐ, ELNÖK-VEZÉRIGAZGATÓ - FŐVÁROSI GÁZMŰVEK ZRT. : - Ön mikor kezdett el teniszezni? Régi szerelem? - 27 éves koromban vettem először teniszütőt a kezembe. A tenisz szép sport. Nincs benne testi küzdelem, így kisebb a sérülés veszélye. És az is tetszik benne, hogy a tényleges fizikai adottságok mellett, a fejjel való játékot igényli. - . . . és milyen trükköt használ az ellenféllel szemben? - Viszonylag jól megy az adogatás és a fej feletti játék, nem trükközök. Nekem a tenisz mindig a felszabadul játék örömét jelenti, ezért is maradt számomra örök szerelem. - Ma milyen eredményt ért el? - Egyszer nyertünk és sajnos kétszer vesztettünk. Szoros meccsek voltak. A partnerem keze meghúzódott az utolsó szettben, ami éreztette is a hatását. Egyébként kiegyensúlyozott jó küzdelem volt, melynek minden percét élveztük.

DR. PINTÉR SÁNDOR, EX-MINISZTER, P&V TANÁCSADÓ KFT. : - Úgy láttam a Kormány jól játszott és az Ellenzék is erős volt. Önnek és a partnerének hogyan ment a játék? - Mind a három mérkőzést hoztuk, s így szerencsére nem vesztett miattunk pontot az ellenzék. - Milyen stratégiát választottak? - A támadást, melyet sikeresen alkalmaztunk. - Megbeszélték előre, hogyan játszanak? - Igen és minden úgy történt, ahogy előre megbeszéltük. Persze, sok függ az ellenféltől. Ha nem hagyják a mi taktikánkat játszani, akkor ma nem lettünk volna sikeresek. - Rendszeresen játszik, hogy ilyen jó formában van? - Igyekszem. Edzővel szoktam játszani egy héten egyszer, vagy kétszer. Nagyon későn kezdtem el teniszezni, ötven éves elmúltam, amikor először teniszütőt vettem a kezembe. - Akkor Ön jó példa arra, hogy bármikor el lehet kezdeni a teniszt, nincs korhoz kötve.

NAGY IMRE, VEZÉRIGAZGATÓ - PÓLUS PLUSZ BEFEKTETÉSI ZRT. : - Úgy láttam a kormány nagyon jó formában volt, de az üzletemberek kevésbé. - Nem szabad megverni a kormányt! De viccen kívül, igazán jók voltak, nem akartak reformot csinálni . . . - Ön hogyan kezeli az ellenfelét? Támadó játékot játszott? - Próbáltam, de nem mindig sikerült a támadás. Inkább futtatom az ellenfelet és én is futok, mert lábbal jól bírom. Sajnos az ütéseknél előfordult, hogy hibáztam. - Milyen eredményt sikerült elérni? - A kormánytól és az ellenzéktől is kikaptunk, szimetrikusak voltunk.

VARGA LÁSZLÓ, ELNÖK - SZERENCSEJÁTÉK ZRT.: - Látom, nagyon mosolyog. Önnek milyen volt ma az ellenfele? - Nemes volt az ellenfél. Fejben nagyon jók voltunk a partneremmel, pontosan tudtuk, mit hogyan kellene csinálni, csak a kivitelezéssel adódtak problémák. Ma egyébként azért jöttünk, hogy örömet szerezzünk másoknak és ezt maradéktalanul tudtuk teljesíteni. - Látom nem viselte meg a vereség. Hogyan kezeli egyébként a sikert, a kudarcot? - A sikert igyekszem nem túlértékelni, a maga helyén kezelem és megbecsülöm azokat a ritka alkalmakat, amikor nálam vendégeskedik. A kudarcból pedig igyekszem tanulni, hogy mit kellett volna másképp tennem. - Más is teniszezik a családban? - Igen, ez nálunk alapkövetelmény. A gyerekek és a feleségem is. Nagyon szeretjük ezt a játékot. - . . . és ki a legjobb a családban? - Én, de ez nem tart sokáig, a fiaim (25 és 27 évesek) le fognak győzni.

BARABÁS JÁNOS, VEZÉRIGAZGATÓ - HUNGEXPO ZRT. : - Ön mit szeret a teniszben? - A játékosságát és azt, hogy összpontosítani kell. Ha nem figyelek, máris hibázok. Egyébként, ha odafigyelek, akkor is, de az mennyivel másabb helyzet (nagy nevetés az asztalnál). - Teniszeznek a családtagok is? - Igen, mind a két lányom játszik. Ők korán kezdték, én harmincon felül. - Mi kellett volna ahhoz, hogy az üzletemberek jobbak legyenek a mai napon. Nem gyakoroltak eleget? - Biztosan lehetett volna többet gyakorolnunk, de most jókedvre akartuk deríteni a kormányt és az ellenzéket, hátha akkor jobb feltételek jönnek létre ahhoz, hogy az üzlet virágozzék ebben az országban. - Egyébként hogyan tetszett a pálya? - Kitűnő! Most vagyok itt először, de nagyon jó!

FARKAS BERTALAN - MAGYARORSZÁG ELSŐ ŰRHAJÓSA: - Ön teniszezni is tud? Mikor találkozott ezzel a sporttal? - Ehhez ki kellett mennem Csillagvárosba, mert a gimnáziumban és a főiskolán nem adódott rá lehetőség. Amikor kikerültünk Magyari Bélával, mi fociban voltunk nagyon jók, mindig az a csapat nyert, ahol játszottunk. A csillagváros fociválogatottjába is bekerültem egyetlen külföldiként, ami nagyon megtisztelő volt. Annyira jól ment, hogy megkérdezte a parancsnokom, döntsem el űrrepülők, vagy focizok. Majd egyszer odajött a tornatanárunk és kérte, Berci válassz ki még három embert és tanuljatok meg teniszezni, kiegészítő sportként. Persze, azokat választottam, akikkel együtt repültem. Elkezdtünk teniszezni, a párom Kubaszov lett. Nagyon összebarátkoztunk. Óriási szerencsénk volt, olyan fiú - Valerij - tanított minket teniszezni, aki benne volt az ország 10 legjobbja között. Azóta folyamatosan teniszezem. - . . . és hol szokott teniszezni? - Mindenhol - Szaud-Arábiától Amerikáig - ahová hívnak. - Hogyan játszik? Mi a stratégiája? - A futballban a kilences számot kaptam, ami csatárt jelent. Ezt választottam a teniszben is.

MÁDI LÁSZLÓ - FIDESZES PARLAMENTI KÉPVISELŐ: - Ön jól játszik, mióta teniszezik? - Immár 11 éve. A Parlamenti Tenisz Szakosztály elnöke vagyok és örülök annak, hogy komoly társasági élet zajlik a parlamentben a sporton keresztül. Sok társasági versenyt szervezünk, ahol függetlenül a pártszínektől nagyon jó hangulatban színvonalas meccseket játszunk. Ezzel is próbáljuk a párbeszédet, az együttműködés esélyét javítani. - . . . és milyen technikát alkalmaz a teniszversenyeken? - Agresszíven próbálok játszani, egyből jövők fel a hálóhoz. Sokat használom a lábam, szinte minden labdát elérek. Az ellenzék csapatkapitányaként elvárás is, hogy jól játsszam. Ez mentális sport, nagyon kell koncentrálni, küzdeni. - Hogyan viseli a vereséget? - Hemingwaynek volt egy mondása: "A sport megtanít emelt fővel nyerni és veszíteni!" és ebben benne van sűrűn az élet. Egy fél óra alatt minden szituáció lejátszódik. A reménytelen helyzetből feltámadás és a biztos győzelemből bukás. Ezért komoly lélekedző a tenisz. Most hajtani kellett nagyon, hogy jó eredményt érjünk el.

VITÁNYI ISTVÁN, ORSZÁGGYŰLÉSI KÉPVISELŐ - FIDESZ: - Ön is jól játszott! - Nehéz kimondanom, de én már több mint 40 éve teniszezem. A nagymamám ösztönzésére kezdtem el, Berettyóújfaluban. Az ország hatodik legnagyobb egyesülete működött ott, nagy volt a teniszélet. Majd 1975-ben ott volt az első vidéki fedett pálya. A nagyok - Taróczi Balázs, Szőke, Benyik . . . - hozzánk jártak teniszezni télen- nyáron. - Rendszeresen részt vesz versenyeken? - Hét alkalommal voltam már az úgynevezett Nemzeti Parlamentek Európai Tenisz Bajnokságán. Tavaly Moszkvában a magyar csapat a 6. helyen végzett. - Milyen a játékstratégiája? - Támadó játékos vagyok. Ponterős ütéseim vannak tenyeresből és ezt ki is használom. Megölöm a labdát, ahogy szokták mondani. Nem szeretem a pőtyögős játékot.

FORGÁCS ISTVÁN, ÜGYVEZETŐ IGAZGATÓ - HGS: - Ma gyengébben szerepeltek az üzletemberek. Mit gondol, mi lehetett ennek az oka? - Talán az, hogy ezekre a versenyekre a kormány és az ellenzék nagyon készül, mert presztízs értéke van számukra. Ez az év egyetlen olyan versenye, ahol összemérik a tudásukat. Az üzletemberek pedig abból a körből kerültek ki, akik támogatták az eseményt. És tudjuk, a szervezés nem a tenisztudás alapján történik. - Ön is játszott. Hány éves korában kezdett el teniszezni? Milyen a stílusa? - Húsz éves korom óta játszom. Szeretek teniszezni, kicsit könnyelmű is vagyok, hiszen egy szép megoldásért, néha még a pontot is odaadom. Persze nem párosban. Ha szinglit játszom előfordul, hogy saját magamat verem meg. Az élmény kedvéért játszom. - Házigazda is volt egyben. Hogyan értékelte a mai napot? - Nagyon jó volt a hangulat és örülök, hogy az időjárás is velünk volt, gyönyörűen sütött a nap. A feltételeket is megpróbáltuk úgy alakítani, hogy minél többet legyenek egy társaságban a kormány-ellenzék-üzletemberek-közélet versenyzői, ezért felállítottunk egy sátrat a teraszon, így elfértünk mindannyian kényelmesen. Függetlenül attól, ki melyik parlamenti padsorban ül, itt mindenki sportemberként találkozott. És mivel ez már a hetedik teniszverseny elmondhatom, hogy ugyan a pályának nincs híd alakja, mégis hidat képez a politikusok között.

(Szabados)