KULTÚRA – KIÁLLÍTÁSOK – KÖNYVEK

A textilről

Kókay Krisztina - Ferenczy Noémi díjas textil és grafikusművész - látványos tárlata nyűgözi le a belépőt az önálló, nagy múltú Ernst Múzeum (1065 Budapest, Nagymező utca 8.) falai között. Aba Novák Judit művészettörténész szerint "Kókay egy szál ceruzával és papírral a kezében lett művész”. A most bemutatott textil és grafikai alkotások 10 nagy, továbbá 30 kisebb mű.

Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház

Színházunk ez év január 6 és 14 között az Egyesült Magyar Ifjúság és az Erdélyi Magyar Ifjak szervezésében Erdélyben járt. Utunk a mindannyiunk számára felemelő élményen túl, Színházunk azon céljának beteljesülését jelentette, hogy egyrészt jelen legyünk mindenhol, ahol magyarok élnek, másrészt, hogy a jelenünket eredményező múltunk szabad és kendőzetlen bemutatásával segítsük egységes közösségünket a közelmúlt diktatúrájának elnyomó tilalmaitól való szabadulásában. Hat helyszínen mintegy 3500-an láttak bennünket. Nézőink öt alkalommal álló tapssal tisztelték meg előadásunkat. Mindenhol az volt az érzésem, hogy “otthonról" “hazaérkeztünk". Úgy hoztuk most vissza az írót, Wass Albertet szülőföldjére, mint a közbátorságnak azon magasztos gyümölcsét, amellyel Tőkés László ajándékozott meg bennünket, amikor feltűnt Nemzetünk jelenkori történelmének színpadán. Számomra talán a legmeghatóbb az volt, amikor Csíkszeredán a két felvonás közötti szünetben szokásom szerint a közönség között sétálván, véletlenül két hölgy beszélgetését hallottam: - Te félsz még? - Nem. Én már nem félek. - Ezért dolgozunk. Hogy félelmeinktől szabadon, élvén az adott lehetőségeinkkel, felnőhess.

(Andrási Attila).

Előadások: A VILÁG ÉS A VÉGE

Győr - Richter Terem - a 25. előadás! 2007. február 24. szombat

Budapest - XII. kerületi Művelődési Ház, Csörsz u. 18. - 2007. március 3. szombat

Budapest - Szabó Dezső Színház - 2007. március 4. vasárnap

Pápa - Jókai Mór Művelődési Központ - 2007. március 11. Vasárnap

Az előadások kezdete: 18:00 óra, jegyár 2000,-Ft.

További információ: www.honalapitvany.hu

Wass Albert egy híján 100 éve született

Wass Albert (1908 január 9 - 1998 február 17), erdélyi magyar író és költő. Az erdélyi magyar irodalom jelentős alakja volt, főleg a két világháború közötti időszakban. Egyik leghíresebb könyve a Kard és kasza, amely több generációs családi életrajz formájában áttekinti a történelmünket 1050-től egészen a mai korig. 1944-től Németországban, majd 1952-től haláláig az Amerikai Egyesült Államokban élt. Műveit Magyarországon a rendszerváltás óta jelentetik meg, korábban a kommunista rezsim tiltotta terjesztésüket. Irodalmi munkásságának kritikai feldolgozása ma is folyik - a hazai olvasóközönség körében népszerűsége az 1990-es évek végétől rohamosan növekszik. A Kráter Műhely Egyesület Wass Albert-díjat hozott létre, mellyel azokat a személyeket tünteti ki, akik kiemelkedő szerepet játszottak az író életművének megismertetésében. Eddigi díjazottak: Balázs Ildikó egyetemi adjunktus, műfordító Wass Albert bibliográfiájának az elkészítéséért, Kondor Katalin, a Magyar Rádió elnöke az életmű nyomán készült számos rádiós alkotásért és a Polisz című folyóiratban megjelent Wass Albert emlékezete című tanulmányáért, illetve Koncz Gábor, a Magyar Kultúra Alapítvány elnöke.

Erdély szolgálatában

Kovács Attila Zoltán emlék-könyve Erdély történetét mutatja be a kortársak szemével! A kötet a fejedelemség megszületésétől (1541) követi végig Erdély viszontagságos történetét Apafi Mihály lemondásáig – vagyis az önállóság végéig. Az antológia felvállalt célja: bemutatni Erdély történeti érdekességeit, kevéssé ismert momentumait: Fráter György tevékenységét, a Báthoriak korát, benne Báthory Zsigmond lemondásainak hátterével, továbbá az oláh fejedelemséggel vívott harcokat, a bethleni abszolutizmus igazi arcát, a Rákócziak hétköznapjait, hadjárataikat, a sikertelen lengyel “kalanddal”, Kemény János fejedelem tatár fogságát. A kötet érdekessége, hogy az erdélyi emlékirat-irodalomból válogatja össze a teljes eseménytörténetet, hitelességéhez tehát kétség nem fér. Kiválóan használható iskolai, egyetemi olvasmányként, de az Erdély története iránt érdeklődök is haszonnal forgathatják – szerzői életrajzokkal és időrendi táblázattal kiegészítve!

11. Húsvéti Ludwig von Beethoven Fesztivál

1997 óta rendezik meg Lengyelország legnagyobb komolyzenei fesztiválját. 2007 március 25 - től, április 6 - ig, a legjobb hangversenytermekben, a legrangosabb, világhírű előadóművészeket láthatjuk és hallhatjuk Varsóban, Krakkóban, Gdanskban, Bydgoszczban, Bialystokban. Idén a komolyzene vívmányaira az irodalom, festészet és más művészeti ágak prizmáján keresztül tekinthetünk. Részletes program és információ (több nyelven): www.beethoven.org.pl

Pueritia - Gyermekkor

“A Gyermekkor - Az emberi élet első szakasza” című kiállítás, amely a Magyar Nemzeti Múzeum, az Olasz Nagykövetség, az Olasz Kultúrintézet, a magyar Oktatási és Kulturális Minisztérium, az olasz Kulturális Javak és Tevékenységek Minisztériuma, valamint az olasz Külügyminisztérium szervezésében jött létre, tíz értékes római korból való gyermekszobrot, illetve fejet mutat be, melyeket a legfontosabb olasz múzeumokban őriznek. A szobrokon kívül számos illusztrációs panel szerepel a kiállításon, melyek a gyermekkor különböző fázisait mutatják be, további szobrok segítségével.

Álmok égő tájain - Kortárs képzőművészet Észak-Európából

A “NORDIC ART SHOW 2006” egy átfogó, több mint 30 skandináv képzőművész munkáit bemutató kiállítás, amely az elmúlt száz év és a régió egyik legambiciózusabb kezdeményezése ebben a témában. A kiinduló- pontot a Műcsarnokban 1906-ban megrendezett téli tárlat jelentette, amikor öt ország (Dánia, Finnország, Izland, Norvégia és Svédország) kortárs alkotói mutatkoztak be festményekkel, szobrászati, kisplasztikai alkotásokkal, grafikai művekkel A mostani centenáriumi tárlat célja, hogy miközben referenciaként használja az 1906-os kiállítást, bemutassa a kortárs művészeti tendenciákat és reflektáljon mindazokra a változásokra és kérdésfelvetésekre, amelyek a skandináv régió művészetét meghatározták az elmúlt másfél évtizedben. A kiállítás megtekinthető: ŰŰfebruár 25 - ig.

Duna Galéria - Premier

A kiállítás a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületébe 2006 -ban felvételt nyert grafikus- és szobrászművészek bemutatkozása. Kiállító művészek: Dorogi János, Dr. Berek Lajos, Juha Richárd Attila, Kulcsár Írisz, M. Nagy Szilvia, Petró György szobrászművészek, Mangó Beatrix grafikusművész.

A kiállítás megtekinthető február 28 - ig. Helyszín: Duna Galéria Bp, XIII. Pannónia u. 95.

Trianon a Szalonban

A Pozsonyi Magyar Kulturális Intézet legreprezentatívabb közéleti vállalkozása a Visegrádi Szalon. A névvel ellentétben itt nem szalonbeszélgetések zajlanak, hanem valódi szikrázó viták, koncepciók, szakmai érvek és világszemléletek konfrontálódnak élőben, a közönség színe előtt. Olyan közéleti, jogi és társadalmi problémák kerülnek terítékre, melyekre az elmúlt tizenhét évben nem sikerült megoldást találni, vagy ha sikerült is, egyáltalán nem megnyugtató végeredménnyel. Az egyház és állam viszonyáról szóló első, majdnem három órás vitát ötvenen hallgatták végig néma csendben. A február 15-i, Trianon-vitára már száznál is többen voltak történészek, politológusok, filozófusok, írók, politikusok, egyetemisták, minisztériumi tisztségviselők – szlovákok és magyarok nagyjából egyenlő arányban. Aki nem fért be a nagyterembe, az a földszinti társalgóban és a lépcsőházban kivetítőn követhette az eseményeket. A vita apropóját az adta, hogy a Kalligram kiadónál megjelent szlovákul Romsics Ignác Trianon című könyve, mely egy hónap alatt két kiadást ért meg. Beszélgetőpartnerei Robert Pejsa történész, a Prágai Károly Egyetem tanára, valamint Dusan Kovac történész, a Szlovák Tudományos Akadémia alelnöke volt. A vitavezető Milan Zemko történész. A vita címe: Trianon és a Bonton. A fő kérdés, hogy lehet-e a 21. században úgy beszélni Trianonról, hogy ne sértsünk vele másokat, ne szaggassunk föl sebeket és még csak indulatokat se kavarjunk. A felfokozott érdeklődést látva nyilván nem.

A Visegrádi Szalon további témái között szerepel majd az ifjúságpolitika, a drogtörvények, a független művészet sorsa, a hajléktalankérdés, az adótörvények. A beszélgetések szövege megjelenik szlovákul, magyarul és angolul, elhangzik a szlovák közszolgálati rádióban, a hanganyag letölthető lesz az intézet honlapjáról.

Húsvét a Skanzenben

A Húsvétot - április 8 és 9 - tájegységben ünneplik a Skanzenben és hagyományőrző együttesek, a húsvéti ünnepkör szokásait elevenítik fel. Az ünnep alkalmából szentmisén és istentiszteleten vehetnek részt a hívek a Skanzen templomaiban. A húsvéti tojás díszítésének gazdag hagyományait (batikolás, karcolás, patkolás, berzselés) az ország különböző vidékeiről érkező népművészek mutatják be, e technikák többségét a vendégek maguk is elsajátíthatják. A Húsvét-kertben a gyerekek húsvéti tojásjátékokat játszhatnak (tojáskapkodás, tojásgurítás, tojásütés). A játszóházban a húsvéti ünnep hagyományos és újabb keletű, de közismert szimbólumait (bárányt és nyulat) lehet természetes alapanyagokból elkészíteni. A Játékudvarban már-már feledésbe merülő népi ügyességi és sportjátékokat lehet kipróbálni. A kétnapos rendezvényre érkező családokat bábjátékkal, népzenei bemutatókkal és táncházzal várják. Locsolóversíró versenyt és húsvéthétfőn szépségversenyt rendeznek állattartó tanyáik racka juhai között. A Fogadó kínálatában a húsvét hagyományos ételei is szerepelnek (bárány, sonka, torma, tojás, kalács).

A Skanzen helyszínei: Felső-Tiszavidék, Kisalföld és Bakony, Balaton-felvidék tájegység. Közlekedés: A rendezvény napján közvetlen buszjárat indul a Skanzenbe az Árpád-hídtól 10.00-kor (buszpályaudvar), vissza Budapestre pedig 15.00-kor. Szentendre, Sztaravodai út, Telefon: 26/502-511, 30/748-8547

Önkormányzati múzeumok modernizációja

Az önkormányzati fenntartású muzeális intézmények szakmai megújítását célzó költségvetési támogatásra, idén 20 önkormányzat nyújtott be igényt. A rendelkezésre álló 300 millió Ft-os keretet 18 pályázó nyerte el. Az előző évek támogatásainak köszönhetően, már országszerte 27 megújult állandó kiállítás várja a látogatókat. Át adták többek között a veszprémi Laczkó Dezső Múzeumot, a szekszárdi Wosinszky Mór Múzeumot, a nagykanizsai Thúry György Múzeumot, a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumot, a kiskunmajsai Konecsni György Helytörténeti Gyűjteményt, a Szentesi Koszta József Múzeumot és a Fonyódi Városi Múzeum újjászületett tárlatait.

Múzeumi Állományvédelmi Program

Lezárult az ún. "műszerprogram": a tárca minden múzeumot (országos, megyei szervezetbe tartozó, települési fenntartású, egyházi) ellátott a kiállítások és raktárak műtárgykörnyezetének mérésére és az adatok rögzítésére alkalmas eszközökkel (hő-, pára- és fénymérők). Folytatódott az állományvédelmi felelősök, restaurátorok hálózati rendszerű továbbképzése a megelőző műtárgyvédelem témakörében. Az épületszigetelési és raktár korszerűsítési program keretében 40 m Ft támogatással járult hozzá a minisztérium a szükséges fejlesztésekhez.

Műszaki múzeumok támogatása

A tárca (még NKÖM-ként) megvásárolta az ELMÜ Rt-től Magyar Elektrotechnikai Múzeumnak otthont adó (Kazinczy u. 21) ingatlant, magát a múzeumot pedig az Országos Műszaki Múzeumba integrálta, és az új fília működtetésére 21 millió Ft-tal növelte az OMM költségvetését. Idén nyílt meg az OMM tanulmánytára, ahol egyben láthatjuk a múzeum impozáns optikai, geodéziai, számítástechnikai, elektrotechnikai, kémiai, háztartási és irodagép-gyűjteményét. A 17 ezer darabos anyag körülbelül harmadát lehet itt megtekinteni. A 2005 második felében indult beruházás 100 millió forintos költségéhez a tárca összesen 85 millió forinttal járult hozzá. Rendeződött a rudabányai Érc-és Ásványbányászati Múzeum, valamint Telkibányán lévő fíliája helyzete. A megyei önkormányzat átvette és a megyei múzeumi szervezetbe integrálta az intézményt. Az átvétel zökkenőmentes lebonyolításához egyszeri, 9,5 millió Ft-os támogatást adott a minisztérium.

Jótékonysági árverés


A Budapesti Operabál jótékonysági árverésén a Gregor Józsefről 2005-ben készített festményt a szervezők jótékony célra ajánlották fel. A legmagasabb ajánlat a Tara Kft.-től érkezett, melynek összege 1 millió 50 ezer forint. A Heim Pál Gyermekkórház javára 2 millió ötszázezer forintot már átutaltak. A kórház az adományt részben gyógyászati eszközökre, valamint olyan dolgokra fordítja, amelyek gyermek és szülő számára oldják, elviselhetőbbé teszik a kórházzal való találkozás feszültségét, megkönnyí
tik a nehéz pillanatokat.

Barangolás az Operák világában

A Tudomány Kiadó gondozásában megjelent négykötetes sorozat valószínűleg az eddigi legátfogóbb képet nyújtja magyar nyelven a klasszikus operákról. A gazdagon illusztrált sorozat 126 szerző életrajzát és 463 opera részletes ismertetését tartalmazza. Az operák mindegyikéhez CD-ajánló is tartozik. A köteteket kislexikon és több mint 7400 tételes név-, illetve több mint 3000 tételes operamutató teszi teljessé.

Ezt a könyvet egy operabarát írta (ha szabad ilyet mondani, a műfajt megszállottan szerető ember), aki bár nem képzetlen a zenében (másfél évtizeden át tanult zongorázni, tanult zeneelméletet és -irodalmat, játszott kamarazenét, s három éven át foglalkozott klasszikus énekkel is), nem hivatásos zenész, vagy zenetudománnyal foglalkozó szakember. Az élet egészen más területéhez köti választott hivatása. A zenei világ e szeletét maga is operába járva, könyveket olvasva, hanglemezeket hallgatva és ismertetőiket áttanulmányozva, végső soron az élő zenén keresztül ismerte meg, éppen ezért személyes tapasztalatait és a művek megismerése kapcsán szerzett ismereteit, információit felhasználva tesz kísérletet arra, hogy áttekintést adjon az operairodalom egy részéről. (Ezért is választották a “Barangolás az operák világában” főcímet, jelezvén, hogy a munka nem szokásos operakalauz, több is, kevesebb is annál. Konkrét adatokra támaszkodó személyes hangú vezérfonal az operairodalom egy szeletének megismeréséhez.) A könyv azon műveket mutatja be, amelyek a ma operajátszásának, operafelvételeinek döntő részét teszik ki a XVIII. század utolsó éveitől kezdve a XX. század feléig, de korántsem teljességre törekvő lexikon. Igyekszik külön megszólítani a műfajjal csak most ismerkedőket (számukra alapinformációkat nyújt), a rendszeres operalátogatókat (elsősorban nekik, hozzájuk szólnak az érdekességeket felölelő, a művek keletkezéstörténetével, előadási hagyományaival foglalkozó fejezetek) és a hanglemezgyűjtőket, vagy a hallott-megismert műveket otthon is hallgatni szándékozókat.

A sorozat szerzője: Winkler Gábor, szaklektorai: Boros Attila (II–IV. kötet), Dobránszky Zsuzsa (I–IV. kötet), Gurmai Éva (I–II. kötet), Malina János (III–IV. kötet), művészeti szerkesztője és a szerzők portréinak rajzolója: Gáspár Imre, nyomdai előkészítője és a mutatók összeállítója: Engárd Viktor. A sorozat szerkesztője és felelős kiadója: Guti Péter. A sorozat, illetve az egyes kötetek megvásárolhatók a könyvesboltokban, illetve megrendelhetők a Tudomány Kiadónál: 1146 Budapest, Hermina út 57–59 tel.: (1) 273-2840.