LUTHER, FEST & KAJLI ÜGYVÉDI IRODA

Egy páneurópai ügyvédi hálózat alapító tagja

A Luther és a Pinsent Masons világszerte több mint 1300 ügyvédet foglalkoztató (33 európai illetve ázsiai irodában) nemzetközi partnerséget hozott létre tavaly decemberben, ahol nyolc európai ügyvédi iroda képviselői írták alá Frankfurtban a Pinsent Masons Luther Group - PMLG - alapításáról szóló szerződést. A német Luther Ügyvédi Iroda és az angol Pinsent Masons vezetésével létrejött szövetség átfogó és határokon átívelő jogi tanácsadási szolgáltatásokat kínál. A magyarországi Luther, Fest & Kajli Ügyvédi iroda ügyvezető igazgatóját, Dr Arne Gobert urat munkatársunk kereste fel.

- Milyen előnyökkel bír egy páneurópai hálózat a jogi szaktanácsadás területén egy helyi ügyvédi irodához képest?

-A PMLG szövetség által nyújtott átfogó szolgáltatások több mint attraktív ajánlatot jelentenek különösen azon vállalatoknak, akik kiváló nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező helyi jogi szolgáltatót keresnek. Úgy gondolom, hogy a magas színvonalú jogi szaktanácsadás megköveteli, hogy megértsük az egyes ügyfeleink helyi igényeit és kereskedelmi célkitűzéseit az egyes régiókon belül. Ügyfeleink zöme már most is nemzetközinek mondható, vagy legalábbis erre törekszik és működésüket tekintve bárhol is vannak, ugyanolyan kiváló minőségű szolgáltatást várnak el tőlünk. Így egyik nagy előnye hálózatunknak, hogy az Európai Unió tagországainak jogát, illetve magát az uniós jogszabályokat jól ismerő szakemberekre tudunk támaszkodni, amikor hozzánk fordulnak az ügyfelek. Több országot felölelő tranzakciók esetén, az ügyfeleinknek nem kell minden egyes országban jogi szakembert keresnie, mi átfogó szolgáltatást nyújtunk a helyi jogi háttér ismeretében. A PMLG hálózatunkhoz a Luther, Fest & Kajli ügyvédi irodán kívül, további irodák is csatlakozotak; a francia "Granrut Avocats" (50 ügyvéd), az osztrák "Karasek, Wietzryk Rechtsanwälte GmbH" (32 ügyvéd), illetve három balti ügyvédi iroda: a "Kronbergs & Cukste Ügyvédi Iroda (Lettország), a "Jurevicius, Balciunas & Bartkus" (Litvánia), és a "Tender, Glikman & Partnerid" (Észtország)

- Milyen ügyekkel lehet Önöket megkeresni?

- Hat kiemelt ügycsoportra koncentrálunk, ezek pedig: társasági jog (ide tartoznak például a vállalat felvásárlások, összevonások), ingatlanjog, munkajog, bank- és pénzügyi jog, szellemi tulajdon joga és a versenyjog.

- Kik lehetnek az ügyfeleik?

-A multinacionális cégektől a kisvállalkozásokig, a kormányon át az önkormányzatokig mindenkivel szívesen dolgozunk együtt. Habár jelen pillanatban Magyarországon sajnos nincsenek az ügyfeleink között kormányzati szervek és önkormányzatok. Azért mondom, hogy sajnos, mert például az Egyesült Királyságban, vagy Németországban nagyon komoly tapasztalatokat szereztünk a velük való együttműködésben, például PPP projektekben. El tudom mondani, hogy e két országban mi vagyunk a PPP projektekben az egyik vezető ügyvédi iroda. Remélem, hogy a közeljövőben Magyarországon is sikerül demonstrálni szakértelmünket és nemzetközi tapasztalatainkat ezen a piacon is.

- Az önkormányzatokat például, miben tudnák segíteni?

- Jelentős tapasztalattal rendelkezünk a vízgazdálkodás, a szennyvíz-gazdálkodás, a kórház privatizációs projektek területén és minden olyan területen, ahol az önkormányzat, illetve maga az állam szeretne magánbefektetőket bevonni. Talán azzal a tapasztalattal tudnánk a leginkább segíteni az önkormányzatokat, amelyeket a befektetőkkel való együttműködésünk során szereztünk, hiszen most már jól ismerjük, hogy mit képviselnek és miként szeretnék megvalósítani ezt az együtt működést. Más területeket nézve, úgy gondolom, hogy a munkajogi kérdések, beszállítói szerződések, valamint egyéb polgárjogi szerződések is legalább olyan fontosak az önkormányzati szervek számára, mint a versenyszférában, hiszen minden jelentősebb tranzakciónál szükség van jogi háttérre és megállapodásra.

- Minden ügyfél képviseletét elvállalják aki megkeresi Önöket, vagy szelektálnak?

- Az irodán belül nagyon szigorú érdekegyeztetési rendszer működik, ennek segítségével azt ellenőrizzük, hogy ne legyenek egymásnak ellentmondó érdekű ügyfeleink, illetve ne képviseljük egymás ellen ügyfeleinket.

- Sok érdekes ügyfelük lehetett, egy-kettőt említene?

- Mára már el tudom mondani, hogy szinte minden nagyobb iparágban vannak ügyfeleink, az olaj és gázipartól, a bankokon keresztül az ingatlan befektetési alapokon és a híradástechnikai és fogyasztási cikk gyártón keresztül az autógyártó cégekig.

- Ezeken kívül Ön képviselte Lothar Matthaus-t is. Mennyiben kívánt ez az ügy az egyéb ügyekhez képest más megközelítést?

- Csupán a nagy média nyilvánosság miatt lehetne ezt az ügyet másként kezelni. A közvélemény számára is érthetővé kellett tenni, hogy egy edző ugyan olyan alkalmazott, mint bárki más és az ő szerződésére is a munkajog szabályai érvényesek. Mivel az MLSZ tovább dolgozott Lothar Matthäus-szal a szerződése lejárta után is, teljesen egyértelmű volt munkajogi szemszögből, hogy a szerződés teljesítését folytatni kell. Magyarországon ez volt az első eset, hogy engem is megkerestek az újságírók.

- Ön szerint, mennyire EU kompatibilis a magyar jogrendszer?

- Általában beszélhetünk EU kompatibilitásról, hiszen ez eleve a csatlakozás feltétele volt. Úgymond az irányadó változtatások már megtörténtek, de mindig jelennek meg új rendeletek és direktívák. Ilyen például, a határokon átívelő vállalat-összevonásokra vonatkozó és a magyar jogba még átültetendő direktíva. Ezen a területen Magyarország még nem lépett. Mi viszont szeretnénk az ügyfeleinket felkészíteni a várható jogi kérdésekre egy szeminárium keretén belül február 20-án. Az üzleti szemináriumot a Brit Kereskedelmi Kamarával együtt rendezzük. Német és angol tapasztalatokkal fűszerezve szeretnénk felvázolni, hogy Magyarországon milyen gyakorlat várható ezen a téren. A rendezvényre meghívtuk a saját ügyfeleinket, de természetesen rajtuk kívül minden érdeklődőt szívesen látunk.

- Hányan dolgoznak itt az irodában? Mennyi ügyfelük van?

- Tizennyolc ügyvéd dolgozik és 120-130 állandó ügyfelünk van.

- Milyen a tökéletes munkatárs? Honnan érkeznek Önökhöz?

- Mint a legtöbb cég, mi is szeretnénk megszerezni az egyetemről kijövő legjobb diákokat. Legalább egy nyelven angolul, vagy németül felsőfokú tudást várunk el. A tökéletes jelölt azonban mind a két nyelvet jól beszéli. Ha most végigtekintek az irodában, az ügyvédeink 90 %-a három nyelven is beszél.

- Önök az Európai Uniós jogra is specializálódtak . . .

- Igen, és ez egyre több lehetőséget ad az irodánk részére. Az Európai Uniós joggal kapcsolatban - Brüsszelben is van irodánk - tanácsot adunk, véleményezéseket és összefoglalókat készítünk.

- Mi a hitvallása a gazdaságról, a jogról és az ügyvédi tevékenységről?

- Hitvallásom szerint az ügyvéd feladata az ügyfelek segítése. És ennek érdekében tisztában kell lennünk azzal, hogy mivel is foglalkozik az ügyfelünk. Nem tartom elégségesnek, hogy csupán a jogot ismerjük, az ügyfél üzleti tevékenységéhez is értenünk kell. Nekem például két ilyen szakterületem van, az egyik az ingatlanok, a másik az olaj és gáziparág. Ugyanígy a többi itt dolgozó ügyvédnek is van legalább egy szakterülete, amelyhez a legjobban ért. Szakosodtunk tehát nemcsak a jog, hanem a gazdaság területén is.

- Mióta él Magyarországon? Hogyan érzi magát nálunk? Család, hobbi?

- Először 1994-ben jöttem Magyarországra. Akkor csupán négy hónapot töltöttem itt - a német jogi szakvizsgám utolsó hónapjait - és a Német-Magyar Kereskedelmi Kamarának dolgoztam. Ugyanakkor Németországban az egyik legnagyobb ügyvédi irodánál dolgoztam és azzal a küldetéssel érkeztem Magyarországra, hogy felmérjem a magyar piacot, milyen lehetőség lenne egy ügyvédi iroda megnyitására. Érdekesnek találtam az itteni munkát, különösen azért, mert már akkor sok német befektető jött Magyarországra. 1994 és 1997 között főként Berlinben tartózkodtam, de időszakosan Magyarországon is, ahol német-magyar jogi ügyekkel foglalkoztam. 1998 és 2002 között a jelen irodánk management team-jét képző kollegákkal együtt dolgoztam a magyarországi Andersen Legal-nál. Majd 2002-ben megnyitottuk a saját irodánkat, ahol most is beszélgetünk. A szüleim Berlinben élnek, de én jól érzem magam Önöknél. A feleségem magyar és van egy kislányunk. Hogy mi a hobbim? A régi sportkocsik, ezen kívül sportolok, színházba járok, érdekel a mozi és a filmkészítés.

(Szabados)