A fejlődés folytatódik

Budapest Főváros XIII. kerületének középtávú fejlesztési programját Dr. Tóth József polgármester mutatta be, melyet 2007. januári ülésén fogadott el a kerület képviselő testülete.

Nagyszabású intézményi és magánfejlesztések valósulhatnak meg a jövőben is a XIII. kerületben, amely Budapest egyik legdinamikusabban fejlődő városrésze. A fokozott beruházási kedv lehetővé teszi, hogy az önkormányzat átfogó tervben összegezze a 2007-2010 közötti időszak teendőit és céljait tudtuk meg a polgármester úrtól. Tóth József elmondta, kiemelkedő a városrész tőkevonzó képessége, amit az is alátámaszt, hogy Budapesten 2006-ban épült 218 ezer négyzetméternyi irodából 118 ezer a kerületben létesült. Számos multinacionális cég települt Angyalföldre, amely egyfajta bankközponttá is vált. Ennek köszönhetően felértékelődött a kerület nemzetközi szerepe is, itt működik a kiemelt adózói kör egyharmada. Az elmúlt négy évben húszezerrel gyarapodott a kerületi lakosok száma, ami a lakásépítéseknek is köszönhető. A fővárosban átadott új ingatlanok egyharmada ugyanis a XIII. kerületben található. Évente mintegy kétezer új lakásra adnak ki használatbavételi engedélyt. Miközben alacsony, 1,7-1,9 százalék a munkanélküliek aránya, még mindig komoly problémát jelent a szociális ellátásban a leszakadó rétegek segítése. Évente 25 ezren fordulnak valamilyen segélyért az önkormányzathoz. Angyalföldön mintegy 30 ezer időskorú él. A kerület a felsorolt jellemzőit figyelembe véve alkotta meg a már említett programját, amelyhez nemcsak hazai, hanem európai uniós forrásokat is szeretne bevonni, összességében több tízmilliárd forintot. Nagyjából hét területet érintenek a fejlesztések. Folytatódik a magán- és az önkormányzati lakásépítés. Továbbfejlesztik a szociális ellátórendszert, ha igény lesz rá, bővítik a nyugdíjas klubokat, s újabb óvodákat nyitnak. Tavaly ugyanis ezer kerületi gyermek született. Folytatódik a rendelőintézetek felújítása, modernizálása, amelyre az elmúlt években is több milliárd forintot költött már a városrész. Az utak és zöldfelületek rekonstrukciója és bővítése is kiemelt feladat, csakúgy, mint az átfogó területfejlesztés folytatása. Ennek során több városrész teljesen megújult vagy megújul, mint például a Marina Part, a Lőportár utcai körzet és a Váci út-Róbert Károly körút kereszteződése. A kerület élenjáró a digitális szolgáltatásokban is, az e-önkormányzat programja a követező években továbbszélesedik. Már csak azért is, mert a városrész lakásainak 40 százaléka rendelkezik már Internet-kapcsolattal, s számuk tovább nő. Az elmúlt tizenkét év tapasztalataira, elért eredményeire építve tervezik jövőjüket. Az önkormányzat célja a kerületben élő emberek életkörülményeinek további javítása, elért értékeinek megőrzése, gyarapítása és a lokálpatriotizmus erősítése.

Új Gyermekorvosi Rendelő a XIII. kerületben

A rendelőben 5 privatizált háziorvosi körzet működik, területi ellátási kötelezettséggel, mely a mintegy 2.900 fő 0-14 éves korú gyermek ellátását valósítja meg. Itt kap helyet a területi védőnői és az ifjúsági orvosi és védőnői szolgálat is, ahol szintén megújult a teljes berendezés. Az épület előtt a mentőautók részére a parkolóhely biztosított. A korszerűsítések során döntő szerepet játszott azaz elv, hogy az orvosszakmai munka, valamint a lakosság egészségügyi ellátása európai színvonalon történjen meg. Az orvosi rendelőre Egészségügyi Szolgálattal és az ÁNTSZ-szel egyeztetve külön belsőépítész és orvos-technológiai terv készült. A gyermekorvosi rendelő kétszintes, területe 400 m2. A pinceszintet és az első emeletet csak a rendelőhöz tartozó lift köti össze. Külön bejárat van a beteg és az egészséges gyermekek, a fertőző beteg, a terhes nők (védőnői ellátás) ill. a személyzet részére. A földszinten egy fertőző beteg rendelő, két rendelő a beteg gyermekek részére, váróterem és a szükséges mellékhelyiségek állnak rendelkezésre. A számítógépes hálózat a Szegedi úti rendelővel zárt láncon megoldott, ez lehetővé teszi a laboratóriumi és szakorvosi vizsgálati leletek elektronikus továbbítását is. A teljes körű internet hozzáférhetőség biztosítása is folyamatban van. A rendelő belsőépítész által tervezett vidám színekkel, gyermekbútorokkal és mindkét szinten nagy képernyős Tv-vel várja az ide érkezőket. Az épület külső és belső nyílászárói fokozott hangszigetelésűek. Ennél a rendelőnél is – mint ahogyan a többi egészségügyi intézet tekintetében – teljes körűen megvalósult az akadálymentesítés.

Folytatódik az együttműködés a XIII. kerületi Önkormányzat, a Rendőrség, a Tűzoltóság és a Polgárőrség között

Budapest Főváros XIII. kerület Önkormányzata 4 éves kölcsönös előnyökön nyugvó együttműködési megállapodást kötött a Budapesti Rendőr-Főkapitánysággal, a Fővárosi Tűzoltóparancsnoksággal, valamint a XIII. kerületi Angyalföld Polgárőr Szervezettel. A támogatási előirányzat évenként 30+2+3 millió forintot tartalmaz. Az Együttműködési Megállapodást Gergényi Péter rendőr vezérőrnagy, főtanácsos, Budapest főkapitánya; dr. Bende Péter tűzoltó vezérőrnagy, a Fővárosi Tűzoltóság parancsnoka; Pesti István a XIII. kerületi Angyalföld Polgárőr Szervezet elnök-helyettese és dr. Tóth József polgármester írták alá. A képviselő-testület úgy értékelte a helyi rend- és katasztrófavédelmi feladatok hatékonyabb ellátásának támogatása továbbra is fontos. Az előforduló természeti katasztrófahelyzet, árvizek, viharok, valamint az egyéb közbiztonsági feladatok még hangsúlyosabbá teszik az együttműködés folytatásának fontosságát, a rend- és katasztrófavédelmi szervezetek működésének fejlesztését és hatékonyabbá tételét.

A Budapesti Rendőr-főkapitánysággal kötött megállapodásban az együttműködés kiemelt célja a kerület közrendje és közbiztonsága. A Felek rögzítik, hogy a BRFK kiemelt figyelmet fordít a XIII. kerületi Rendőrkapitányság személyi állománya feltöltésére és stabilizálására annak érdekében, hogy folyamatosan biztosítható legyen - lehetőség szerint - 20 rendőr közterületi járőrözése, különös tekintettel az iskolák, játszóterek környékére és az aluljárókra. Az önkormányzat a támogatás összegét a XIII. kerületi Rendőrkapitányság technikai eszközeinek, berendezéseinek korszerűsítésére, működési feltételeinek fenntartására, lakossági tájékoztatásra és felvilágosításra, valamint a személyi állomány ösztönzésére biztosítja.

(Gellért Lajos)