“Dzsingisz kán és öröksége”,

“A tatárjárás” című kiállítások

2007. május 25-tól a Magyar Nemzeti Múzeumban

 800 évvel ezelőtt új nomád hatalom alakult az eurázsiai füves pusztán. Dzsingisz kán (eredeti nevén: Temüdzsin) a mongol törzseket egyesítve létrehozta a Mongol Birodalmat. A történelem egyik legnagyobb birodalma fénykorában a Csendes-óceántól Közép-Európáig terjedt. Dzsingisz és örökösei beírták nevüket az emberiség nagy közös történelemkönyvébe.

A legjelentősebb mongol múzeumok és nagy európai gyűjtemények kiemelkedő művészeti alkotásain alapuló - Mongólia történelmét a XX. századig bemutató - kiállítás Bonn, München, Schallaburg és Isztambul után Budapesten is igazi szenzációt jelenthet a történelem iránt érdeklődő közönség számára. A több mint félezer kiállított tárgy olyan korszakokat és személyeket elevenít fel, amelyek és akik ma már legendaként élnek az emberiség közös kultúrtörténetében.

A tárlat az eredeti –bonni – megjelenéséhez képest minden eddigi bemutató helyszínén “formálódott” egy kicsit. A legjelentősebb “hozzáadott értékkel” azonban feltehetően a budapesti változat dicsekedhet. Nemcsak Mongóliából érkező új tárgyakat láthatnak az érdeklődők, de a hazai múzeumok világszínvonalú gyűjteményeinek legszebb darabjai is gazdagítják a kiállítást. A kiállításnak Dzsingisz kán személye mellett két kiemelt témája van: az egyik a buddhista művészet, mely lenyűgöző műalkotások formájában mutatkozik meg, a másik pedig Mongólia változatos legrégibb története. A magyar adaptációnak külön érdekessége az önálló kiállításként megjelenő “történelmi kiegészítés”, amely az 1241-42-es mongol hadjárat, a tatárjárás időszakát és legfrissebb régészeti leleteit mutatja be. A tárlat a hadi eseményekre utaló fegyverek mellett számos, ebből a korból származó kincsleleteket tár a nagyközönség elé. A legújabb ásatásokon készült sokkoló erejű felvételek teszik élet közelivé a kiállított tárgyakat. E kettős képben ismerheti meg a látogató – igazán közelről - múltunk Janus arcát: a pusztító mongol seregek emlékét évezreden át őrző magyar történelmet és egy világbirodalom széles látókörű, sok tekintetben toleráns irányítóinak egyetemes történelmi szerepét.

Az elmúlt évek képzőművészeti “óriás bemutatói” után most egy történelmi témájú nagy kiállítás csalogatja majd a Nemzeti Múzeumba a Budapestre látogatókat. E világszínvonalú kulturális eseményekkel a művelődés gyakran konzervatívnak és kissé porosnak kikiáltott intézményei is beszálltak abba a nemes versengésbe, amelynek mindenkori győztese a látogató, a kultúra iránt érdeklődő ember lesz.

Míg Dzsingisz kán szeptember 2-ig vendégeskedik majd a Magyar Nemzeti Múzeumban, addig a tatárjárást bemutató önálló hazai rész szeptember végéig látható lesz, majd kétéves “országos körútra” indul.

A két kiállításhoz kapcsolódóan gazdag programkínálatot állítottak össze a szervezők, mindent a nyár jegyében: nyári egy nap a mongolok között, nyári tábor, nyári egyetem, nyári koncert, nyáron is “enyém a katedra” és “lógj inkább nálunk” az “én Mongóliám” nyári estéin.

Először gondolt magyar múzeum az elfoglalt üzletemberekre, a munkájukat felfokozott tempóban végzőkre, amikor kitalálta a “Rohanok” című programot. Ez a kiállításnéző program egyedülállóan kényelmes és kellemes megoldást kínál azoknak, akik csak a munkaidő utáni órákban tudnak ellátogatni a kiállításokra, és természetesen akkor is rohanva, mégis különleges élményre vágyva érkeznek. Kiállításnézés kiemelt érdekes témák köré csoportosítva, zenei, gasztronómiai élménnyel fűszerezve – erre várják külön egyeztetett időpontra a kisebb munkahelyi csoportokat, baráti társaságokat és az egyéni jelentkezőket is.

További információ:

www.mnm.hu, www.dzsingisz.hu, jelentkezesdzsingisz@mnm.hu

Tel.: (+) 36 1 327-77-18, (+) 36 1 327-77-03 Kesik Gabriella, Felbermann Judit, Unger Erika

e-mail: kesik@hnm.hu, felbermann.judit@hnm.hu, erika.unger@hnm.hu

Magyar Nemzeti Múzeum 1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16.