HADTÖRTÉNETI INTÉZET ÉS MÚZEUM

Történelem, honvédelem . . .

- A spanyol király I. János Károly tett látogatást a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban. Máskor is vendégül láttak hasonló exkluzív személyiséget? - kérdeztük a főigazgatótól, dr. Holló József Ferenc altábornagytól.

- Történelmi pillanat volt a Hadtörténeti Intézet és Múzeum életében a spanyol király, János Károly és Zsófia királyné látogatása. Intézetünkben spanyol-magyar üzleti konferenciát rendeztek, ahol előadást tartott János Károly király és Sólyom László a Magyar Köztársaság elnöke is. Büszkék vagyunk, hogy János Károlytól kaptunk egy csodálatos királyi plakettet - a koronát és a spanyol címert ábrázolja - melyet személyesen írt alá ő és Zsófia királyné. Jelentős személyiségeket természetesen korábban is fogadtunk, de ez volt az első uralkodói látogatás. Különleges volt számunkra, mivel a spanyol királynak a protokollja és etikettje egyedülálló Európában. A szervezés, a rend, a protokolláris kötöttség, számos kuriózumot eredményezett. Ezért is nagy elismerés számunkra, hogy a spanyol biztonsági szolgálat emberei, nagyon magasra értékelték intézményünk biztonságát, szépségét és kulturáltságát.

- Fantasztikus kiállításokat rendeznek már évek óta. Idén is több új kiállításuk nyílt. Bemutatná őket? - Nagyon érdekes kiállításunk a . . . és legördült a vasfüggöny - Magyarország katonai története 1948 - 1968 amely csatlakozik ahhoz az ívhez, amely a Honfoglalástól napjainkig mutatja be a hadak történetét. A mostani kiállítás közepén van 1956, vagyis a csillag, amely megrengette a világot. Ez a forradalom és szabadságharc fémjelzi a magyarságnak azt a kimondott szabadságvágyát és törekvéseit, amely egy új kor hajnalához vezetett. A hidegháborút is próbáljuk bemutatni, a Magyar Néphadsereg megalakulását és azon hadseregszervezői tevékenységeket, amelyek akkor nagy feladatokat róttak a tisztikarra. Azután tovább haladunk napjainkig és feldolgozzuk a Varsói Szerződés katonai történetét. Az egyik tételben a rendszerváltozást mutatjuk be, a másikban a mai modern hadsereg megteremtésének alapjait, a NATO csatlakozást, illetve az ENSZ, EU, EBESZ feladatok végrehajtását. Mindig egy kiemelt dátumra összpontosítunk, amelyek a hadtörténet dinamikáját, mozgását jelzik. Kiállítunk olyan tárgyakat, melyeket a harcmezőkön, vagy éppen a fogolytáborokban készítettek a katonák. Ezek sokszor művészi színvonalúak és tükrözik a kézügyességet az alkotás vágyát. Láthatunk itt lőszerhüvelyekből vázát, srapnelekből - kis golyócskákból - rózsafüzért, de vannak színdarabok, versek, festmények is.

- A Batthyány év kapcsán nagyon érdekes kiállítást hoztak létre . . . - Gróf Batthyány Lajos kiváló államférfi és kiváló katona volt. Katonai pályáját a Bécsi Intézetben kezdte, majd 1831-ben hazaköltözött, korszerűsítette Ikervári uradalmát és bekapcsolódott a magyar politikai életbe. 1834-ben házasságot kötött Zichy Antóniával Pozsonyban. Országgyűlési képviselő, majd 1841-ben az Iparegyesület, 1847-ben az Ellenzéki Párt elnöke. Érdekes belső emóciókkal rendelkező személyiség volt. Okos, eltökélt, szilárd jellem. Ő volt az, aki körlevélben utasította a hatóságokat a jobbágyfelszabadítás haladéktalan kihirdetésére. Egyébként monarchista volt. Szimbolikus jelentőségű, hogy a forradalmi törvények királyi szentesítésének napján, április 11-én tette le a kormányfői esküt. Mi egy olyan kiállítást terveztünk Batthyány Lajos emlékének szentelni, amely a hadseregszervező alcímet viseli, amely október 14-ig látogatható. Bemutatjuk a magyar katonák haza hozatalát és kicserélését az idegen tartományi alakulatokkal. A honvédtoborzást, a honvéd zászlóaljak megszervezését, a nemzetőrség mozgósítását 1848 nyarán. Az újoncállítási törvényt, annak forradalmi úton történő végrehajtását. A témaköröket klasszikusnak mondható, muzeális tárgykiállítás és dokumentumok digitális módon átdolgozott ábrázolásaival próbáltuk megjeleníteni. Olyan rekonstrukciókkal pontosítottuk az információkat, melyek érdekesek lehetnek a látogatók számára. És látható a vértanú miniszterelnök hagyatéka, bemutatjuk személyes tárgyait, például a pisztolyát, melyet Pulszky Ferenc külügyminiszternek ajándékozott.

- Milyen hatással volt tevékenysége az utókorra? - Úgy gondolom, a mai napig példa értékű a hadsereg szervezési munkája, amit a Nemzetőrség, a honvéd zászlóaljak létrehozásán túl elvégzett. A sukorói templomban elmondott, híres lelkesítő beszédének is köszönhető, hogy szeptember 29-én vissza tudták a magyarok verni Jellasics támadását. Az 1848-49-es szabadságharc adta a honvédelem, a honvédség alapját. A legszebb szó a világon - szoktuk mondani - a honvéd, mert a honvédelem a legszentebb kötelesség.

- Érdeklődnek iskolák is? Milyen a Múzeum látogatottsága? - Büszke vagyok rá, hogy óvodás kortól az egyetemistákig megtekintik kiállításainkat. Sőt, tanórákat is tartanak nálunk, melyhez termet biztosítunk. Ezen kívül történészeket, muzeológusokat, levéltárosokat, hadisírgondozó szakembereket is kérnek tőlünk. Ezek a szakemberek így át tudják adni személyes élményeiket, mély történelmi ismereteiket a hallgatóknak. Az iskolák tájékozódhatnak kiállításainkról internetes honlapunkon www.hm-him.hu amely bőséggel ad információt az itt folyó munkáról. Hiszen mi nem csak Múzeum vagyunk, hanem levéltár, irattár, hadikönyvtár, hadi térkép tár is.

- Múzeumok Nemzetközi Napján elismerték a munkájukat! - Megérett a munkánk gyümölcse, a Múzeumok Világnapján május 19-20-án, ünnepélyes keretek közt hirdették ki Az Év Múzeuma 2006 pályázat eredményeit és a HM Hadtörténet Intézet és Múzeum az Év Múzeuma 2006 pályázaton az "állandó kiállításai folyamatos tartalmi fejlesztéséért és látványos megvalósításáért" elnyerte az ICOM Magyar Nemzeti Bizottság és a Pulszky Társaság -Magyar Múzeumi Egyesület különdíját. Először 1996-ban tartották meg a rendezvényt. Ma már hagyományosan a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében zajlik, mintegy 100 budapesti, vidéki és határon túli múzeum és közgyűjtemény részvételével. Nagyon büszkék vagyunk a díjra, ki is állítottuk, hogy mindenki lássa, ez a csapat komolyan veszi a munkáját és mindent megtesz a közönségért.

- . . . mire számíthatunk a Múzeumok éjszakáján? - Június 23-án lesz a Múzeumok éjszakája, melyre sok érdekes programmal készülünk. Többek között a Mercedes Benz Grand Prix.nek itt lesz az egyik állomása a Hadtörténeti Múzeumban. Híres Old Timerek jönnek - 1900-as évek első felének csodái - és a Kapisztrán téren fordulnak majd meg. Természetesen nem maradhat el a katonazenekar sem. Katonai tábort állítunk fel az udvarunkban, ahol bemutatjuk a toborzás, a kiképzés eseményeit, a sátrakat, a ruhákat, a tábori étkek készítését. És különlegességként megnyitjuk újra a szikla kórházat. Kevesen tudják, hogy a budai vár ebből a szempontból kuriózum Európában, hiszen nagyon kevés városnak van ilyen kiterjedt barlangrendszere. Létezik több olyan objektum is, amely a hidegháború időszakában is jelentős szerepet kapott. Itt a II. Világháborúban üzemelő kórház látható. Egyfajta mozgósítási kórházként szerepelt, amelyet eredeti pompájában igyekeztünk visszaállítani. A műtőhelyiségek, az orvosi szobák, a kórtermek, mint a katonai egészségügy kuriózumaként kerülnek bemutatásra. Az elkészített viaszbábukkal olyan hangulatot teremtünk, mint ha egy működő katonai kórház lenne. Több bejárata is van, de most a Szentháromság térről és a Lovas utca felől lehet majd megközelíteni.

- Külföldön is megjelent a Hadtörténeti Múzeum . . . - Igen, többek között Moszkvában is. A II. világháború következményeként magyarok különböző lágerekben nagyon sokan sínylődtek távol a hazájuktól. Ez a kiállítás feldolgozza a hadifogság lényegét, filozófiáját, törvényeit. Bemutattunk használati tárgyakat, melyeket a hadifoglyok használtak, vagy készítettek, emléktárgyakat fából, fémből, vagy rajzokat, festményeket . . . Óriási sikert arattunk a kiállítással melyet az orosz hatóságokkal - a katonai központi levéltárral együttműködve készítettünk el. Május 16-án, a Magyar Honvédelem Napján nyitottuk meg a kiállítást 150 diplomáciai képviselő, katonai attasé előtt. Fél évig lesz nyitva a Moszkvai Magyar Kultúra Házában. Ezen kívül Bukarestben a Magyar Honvédelem Napján, a II. Világháborúban használt tüzérségi eszközökből hoztunk létre egy kiállítást. Ugyancsak májusban állítottunk ki a Római Magyar Kultúra Házában Endresz György és Bitai Gyula óceánrepülők halálának 75. évfordulója alkalmából.

- Milyen eseményekre, tevékenységekre hívná fel még a figyelmet? - Most lesz az Ónodi Országgyűlés évfordulója, erre készülünk egy nemzetközi konferenciával. Jelentős volt a június 4-én megtartott konferenciánk is, amely a magyar űrhajózásnak állított emléket. Farkas Bertalan 27 éve járt a világűrben és most már van még egy magyar származású űrutazónk is Simonyi Károly úr személyében. Fizikusok, asztrológusok jöttek el és azok, akik előkészítették 27 évvel ezelőtt az űrutazást. Nagyon jó hangulatú izgalmas konferencia volt.

- Felvették a kutatási tervükbe a hírszerzést, Radó Sándor kapcsán . . . - Elindult a kutatás, Radó Sándor még élő rokona keresett fel bennünket és együtt dolgozunk vele. Sok ismeretanyaggal, kuriózummal rendelkezik. Az a célunk, hogy a legérdekesebb dokumentumokat a nagyérdemű közönség elő tárjuk. Betekintést kaphatunk így egy nagyon elvont világba. Radó Sándor születésének 110. évfordulója alkalmával - két év múlva - nemzetközi konferenciát szervezünk, amelyen az elképzelések szerint neves külföldi hírszerzés-szakértők, hadtörténészek és katonai térképészek magyar kollégáikkal együtt értékelik majd Radó munkásságát, a legújabb kutatási eredmények felhasználásával. Radó Sándor a világhírű földrajztudós és legendás mesterkém Dóra fedőnévvel a második világháború idején Svájcban irányította a talán legeredményesebb szovjet katonai hírszerző csoportot. Ő jelentette a legpontosabban a Szovjetunió megtámadásának időpontját, a kurszki csatával - a történelem legnagyobb páncélos csatájával - kapcsolatos német stratégiának az előrejelzésével a fronton harcolók tízezreinek az életét mentette meg.

- Ennyi kiállításuk, feladatuk van, hogyan férnek el? - Nem fértünk el, ezért az irattárunk és a levéltárunk egy része átköltözött a Verseny utca 12-be, közel a Keleti pályaudvarhoz, itt tudnak minket elérni az érdeklődők.

- Izgalmas a munkája. Annyi mindent lát, tapasztal . . . - Nagyon szerteágazó munkát végzünk ez tény. És nagyon örülök, hogy mindezt a Honvédelmi Minisztérium fennhatósága alatt tesszük, mert a feladatainkat a legjobban katonai gondolkodásmóddal, szemlélettel és ismeretekkel lehet megoldani. Hiszen veszélyes üzem vagyunk, fegyverekkel, robbanó anyagokkal rendelkezünk. Olyan technikai eszközökkel dolgozunk, melyekhez mindenképpen kell katonai szakértelem, szaktudás. Ugyanakkor a katonai pálya mindig hivatást jelent, elkötelezettséget, amelynek a tudás az alapja, de a rend és a fegyelem is, mert e nélkül nem működhetne egy ilyen intézmény. Mivel legalább hat igazgatóság jellegű szervezetet kell irányítani, ezért a humán oldalt tartom egyik legfontosabb feladatomnak. Nincs fluktuáció, szerencsés helyzetben vagyok, ide csak jönni szeretnének, elmenni senki. Boldog vagyok, mert itt egy állandó mag dolgozik. Nagyon jó történészek, levéltárosok, muzeológusok, hadisír-gondozók. Az ars poétikámban el szoktam mondani, abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a hadseregben mindent elértem, amit rendfokozatban, beosztásban lehetett. Van időm az intézménnyel "foglalkozni". Minden reggel azzal kezdem a napom, hogy végigjárom az épületet, az udvartól a padlásig. Szeretem a rendet, a tisztaságot, az intellektuális gyors gondolkodást, tisztelem a műveltséget, a tudást. Nagyon magas követelményt állítok a beosztottak elé, de a legtöbbet önmagamtól várom. Ennek a munkának a megszállottja vagyok.

(Szabados)