KINCSTÁRI VAGYONI IGAZGATÓSÁG

". . . mint jó gazdának az a dolgunk, hogy rend legyen az éléskamrában és az udvaron is."

A kincstári vagyon az állam tulajdonában lévő, állami feladat ellátását szolgáló vagyon, amely a társadalom működését, a nemzetgazdaság céljainak megvalósítását segíti elő. A Magyar Állam nevében a tulajdonosi jogokat a törvény erejénél fogva a Kincstári Vagyoni Igazgatóság gyakorolja.

- Milyen értéket kezel, tart nyilván a Kincstári Vagyoni Igazgatóság - kérdeztük Zelles Sándor vezérigazgatót. - A KVI által nyilvántartott érték 8800 milliárd forint. Ha csak az ingatlanokat tekintjük, annak nyilvántartott értéke is 2700 milliárd forint. A tapasztalati számaink alapján ugyanakkor azt lehet mondani, hogy kb. 20-30 ezer milliárd forintot ér ez a kincstári vagyonállomány, ami 100 milliárd dollár. Ezzel foglalkozunk nap, mint nap, ez a munkánk. De nem csak mi 300-an, hanem 700 vagyonkezelővel vagyunk szerződéses kapcsolatban. Partnerünk az összes minisztérium, a költségvetési szervek, ide tartoznak a kórházak, rendőrségi épületek, háttérintézmények . . . A ránk bízott vagyonnal vagyonkezelési szerződésen keresztül gazdálkodunk. Hogy a nagyságrendet érzékeltessem, a kezelt 15 millió négyzetméter terület akkora, mintha 60-70 darab West End-et állítanék egymás mellé. Jelenleg csak a nyilvántartási értéket ismerjük, de azt szeretnénk, ha minden egyes ingatlannak a piaci árát, illetve az újraelőállítási értékét meghatározhatnánk.

- Sikeres volt bevétel szempontjából az elmúlt esztendő? Kiemelne néhány nagyobb értékesítést? - Az elmúlt két év rendkívül sikeres volt A 2005-ös év végén írtuk alá a Budapest Airport vagyonkezelési szerződését, melynek ellenértékeként több mint 1 milliárd font (akkori árfolyamon 404 milliárd forint) bevételre tettünk szert. Ez az összeg, iparági elemzők szerint, világrekord volt az ágazatban. A Millennium Média Kft.-t, amely az MTV székházát építi fel 7,4 milliárd forintért vették meg. A pályázat útján lebonyolított értékesítések között említhetjük a Kinizsi laktanyát, amely 6,6 milliárd forintért kelt el, a Dorottya utca - Szende utcai ingatlan együttest, amelynél bruttó ötmilliárd körül alakult a bevétel. Komolyabb tétel még a Központi Statisztikai Hivatal Angol utcai székháza, amit több mint 350 millió forintért adtunk el, illetve a Honvédelmi Minisztérium egyik telkét, amelyet 650 millió forintért értékesítettünk. És elkelt a Club Aliga, amelyet 2004 óta tartó folyamat végeredményeként, ez év elején sikerült realizálnunk.

- Szerveznek ártárgyalásokat. Bemutatná hogyan zajlik egy ilyen esemény? - Most is egy ártárgyalásról jöttem, de ez nem volt olyan izgalmas, mint például a Kinizsi Laktanya a XI. kerületben, melynek eladása 5,5 milliárd forint értékű volt. Emlékeim szerint hat befektető jelent meg az ártárgyaláson és amikor elkezdtük 4,4 milliárd forintról indult a licit. Egy asztal körül ültünk és 100 millió forintos licit lépcsőkkel emelkedett a vételár. Végül 5,5 milliárd forintnál állt meg, de nem az győzött, aki a legmagasabb írásos ajánlatot tette az első körben. Nagyon forró volt a hangulat.

- Ebben az évben, milyen állami vagyontárgyakat kínálnak eladásra? - A kincstári vagyon értékesítésével az év első négy hónapjában mintegy 25 milliárd forint bevételt értünk el. Ezt kiemelkedő eredménynek tartom. Továbbá meghirdetés alatt van a Mária Terézia Laktanya a körút és az Üllői út sarkán, eladásából 5-6 milliárd forintra számítunk. Érdekes lehet a befektetők részére a Könyves Kálmán körúton a Corvinus Egyetem vagyonkezelésében lévő ingatlan. A Fradi pálya is kiírásra kerül. Az egészségügyi intézetek közül az értékesítési listán szerepel az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet Völgy utcai volt kórháza, a Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet volt kórházépülete, illetve nővérszállója, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Eötvös úti ingatlana és a Mátyás király úton lévő volt kórház és szanatórium. Oktatási intézmények is felkerültek a listára: a Szent István egyetem négy gödöllői épülete, valamint a Szőlészeti és Borászati Kutató Intézet budapesti egysége. Komoly bevételt remélünk a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága hat ingatlanának eladásából, valamint a Kecskemét központjában levő, 2000 négyzetméter alapterületű irodaház értékesítéséből. Előkészület alatt van a volt kormányzati rezidencia pályázati kiírása a Béla király úton. Ez egy hosszú folyamat, mert a köztársasági elnök úron kívül, a kerületi önkormányzat és az összes érintett hatósággal egyeztetni kell. Tervezzük a határőrség országos parancsnokságának a Labanc utcában lévő épületének az értékesítését is. Eladásra kínáljuk a Professzorok Házát is magába foglaló Ajtósi Dürer sori ELTE ingatlan együttest, amely mintegy 3,6 hektáron 28 ezer négyzetméteres felépítmény. Vannak helyi jelentőségű ingatlanok is a megyeszékhelyeken. Ezekkel a 10-20 millió forintos ingatlanokkal is nagyon sokat dolgoznak a munkatársaim.

- Hogyan jut el az információ a vásárlókhoz? - Több csatornán. Három éve bevezettük azt a módszert, hogy regisztrálunk mindenkit, aki írásban vagy telefonon érdeklődik bármilyen ingatlanunk iránt. Ettől kezdve minden kiírásról, hogy éppen milyen pályázatunk jelenik meg, automatikusan értesítjük őket. Több száz ilyen ügyfelünk van. Ezen kívül a honlapunkon is olvashatók ajánlataink, de felhívjuk a figyelmet a Magyar Televízió Teletext oldalán is. Továbbá értékesítési ajánlatainkat meghirdetjük egy országos napilapban és az ingatlan elhelyezkedése szerinti helyi lapban, illetve a hivatalos teljes szöveg megjelenik szerdai napokon a Magyar Közlöny Hivatalos Értesítőjében... És a nagyobb értékű ingatlanokról minden év elején közzéteszünk egy listát, hogy miket tervezzünk értékesíteni.

- Kik a potenciális vásárlóik? - Nagyon színes a paletta. A franciáktól kezdve az izraeliekig. De nem teszünk különbséget, hogy külföldi vagy belföldi egy cég. Mint projektcég 99 %-ban magyarok pályáznak, de hogy kik vannak mögöttük, azt csak a szerződéskötéskor tudjuk meg.

- Milyen programokra, beruházásokra, fejlesztésekre kap az ország Európai Uniós támogatást, melyekben a KVI is részt vesz? - Az állami vagyon megóvása területén voltak jellemzően ilyen beruházások, felújítások. Ez egy bonyolult folyamat. A KVI pályázati önrész, illetve az előkészítő munkák finanszírozásával vett részt ezekben a pályázatokban, ezzel lehetővé tette, hogy nagyobb volumenű Európai Uniós pénzösszegek bevonásra kerülhessenek. Jellemzően civil szervezetek, Önkormányzatok kerestek meg és az önrészt több közös pályázattal kapcsolatban vállaltuk, amely feltétele a sikeres pályázatnak. Így valósult meg a Festetics Kastély, a Sárvári Nádasdy Kastély, a Nyírbátori Vár, a Kisbéri Lovarda, a Pomázi Teleki-Wattay Kastély . . .

- Készül a Kormányzati negyed, melyet 2009, május 31-re át kell adni. A KVI bonyolítja az értékesítést és a kivitelezést. Hol tart most a munka? - A kormányzati negyed kapcsán 35 milliárd forint értékű, egyenként is nagy értékű ingatlan eladása van folyamatban. Ez év július 11-ig záródik le az a Nemzetközi Közbeszerzési eljárás, ahol a tervezők indultak el. A mai napig 32 tervező iroda vásárolta meg a pályázati dokumentációt. Az érdeklődők kétharmada magyar, többen vidéki városok indultak a pályázaton. A tenderen részt vesz még német, francia, spanyol, japán, kanadai és brit pályázó is. A dokumentációt június 29-ig vehetik át az érdeklődők. A tervek benyújtásának határideje: július 11. Bíráló Bizottság fog dönteni abban, hogy kié lesz a győztes tender, melyben az Építész Kamara és az összes szakmai szervezet képviselteti magát. Ezt követően lesz egy újabb közbeszerzési eljárás, amely már a győztes terv megvalósításáról szól. Mindez nagyon feszes ütemtervet igényel, mert 2008. év elején indul az építkezés, és 2009. május 31-én el kell kezdeni a költözést, amely folyamatos lesz.

- A kormány május 16-i ülésén döntést hozott az ÁPV Rt., a Nemzeti Földalap és a Kincstári Vagyoni Igazgatóság összevonásáról . . . - A kormány döntött, hogy a Parlament elé terjeszti a törvény tervezetet, amely arról szól, hogy az ÁPV Zrt., a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet és a Kincstári Vagyoni Igazgatóság jogutódjaként jöjjön létre egy úgynevezett Nemzeti Tulajdonkezelő Állami Részvénytársaság 2008. január 1-jével. Ennek most a parlamenti szakaszában vagyunk. Tudomásom szerint sok módosító javaslat érkezett, de az biztos, hogy január 1-jén új élet kezdődik nálunk.

- Mióta dolgozik a KVI-nél? Mit szeret a legjobban, a munkájában? Mire a legbüszkébb? - Nyilvános pályázaton, tucatnyi jelöltből választottak ki még 2004. augusztus 9-én vezérigazgató-helyettesnek. Majd amikor elődöm Thuma József nyugdíjba ment, a vezérigazgatói tisztséget megpályáztam és megnyertem. 2005. február 21-től vezetem a KVI-t. Azt szeretem a munkámban, hogy nincs két egyforma nap. Sokrétű a feladat, mert ahhoz, hogy egy ingatlan értékesítésre kerüljön, valami elinduljon, be kell vonni öt különböző szervezetet, figyelembe kell venni számos külső és belső szabályzatot. Van olyan folyamat, amely évek óta tart, időnként elakad, de újra és újra nekifogunk, nem adjuk fel. Amire büszke vagyok az, hogy az elbirtoklást az államtól megakadályoztuk. Óriási munkát végeztünk, több százezer helyrajzi számot ellenőriztünk, mind a 700 vagyonkezelőnket mozgattuk. Végigjárták az országban az erdőgazdaságokat, a falvakat, a városokat. Mert, mint jó gazdának az a dolgunk, rend legyen az éléskamrában és az udvaron is.

- Milyen végzettség szükséges ahhoz, hogy az ország vagyonának kezelője legyen? - Közgazdász vagyok. Sok helyen dolgoztam, a magánszférában is a Wallis csoportnál, de nem sok ilyen kihívás létezik, mint az ország vagyonának a kezelése.

- . . . és mi a hobbija? Sportol? - Motorozom, vadászom, megtanultam repülőgépet vezetni, ami másfajta koncentrációt igényel. Vitorlázom is, de ritkán. Sajnos egyre kevesebb az időm.

(Szabados)