Az Európai Unió versenyképességének záloga

a nyílt forráskódú szoftverekben rejlik

Több mint 10 milliárd Euró megtakarítás érhető el évente

Az Európai Bizottság januárban kiadott jelentése szerint 2010-re az Európai Unió összes IT szolgáltatásának 32%-a nyílt forráskódú szoftverekre fog épülni. A jelentés készítői szerint a nyílt forráskódú szoftverek használata jó esélyt biztosít arra, hogy Európa elérje politikai céljait, miszerint az európai gazdaságnak 2010-re világszinten az egyik legversenyképesebb gazdasággá kell válnia. A kutatók úgy gondolják, hogy az Európai Unió nyílt forráskódú szoftverekre (FLOSS – Free/Libre and Open Source Software) fordított beruházásainak megduplázása a teljes EU GDP 0,1 %-os éves növekedését eredményezi. Ez több mint 10 milliárd Euró megtakarítást jelent évente az Európai Unió számára.

A Linux térnyerése az Európai Unióban

A nyílt forráskódú szoftverek, és a ráépülő megoldások jelentős európai térnyerését mutatja, hogy az elmúlt években az Európai Unió tagállamainak meghatározó vállalatai és kormányzati intézményei tértek át a nyílt forráskódú megoldások használatára. A Linuxra történő átállást bejelentők közül a legjelentősebbek vállalatok az Audi, a PSA Peugeot Citroen, a Siemens Medical Solutions, illetve Európa legnagyobb vasúttársasága, a Deutsche Bahn. Az államigazgatásból a Linux mellett döntött többek között Bergen város önkormányzata, a svájci Szövetségi Kormány, a spanyol Miniszterelnöki Hivatal, az Egyesült Királyság Egészségügyi Minisztériumának vezető ügynöksége, a finn Védelmi Minisztérium, a németországi Földnyilvántartó Hivatal, a németországi Központi Információvédelmi Hivatal, az angliai Kent rendőrsége, a holland EPE közigazgatási terület törvényhozása, az olaszországi Velence tartomány, illetve Prága város önkormányzata is.

Novell Linux installációk Magyarországon

A hazai példák közül többek között az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatala és a Fővárosi Bíróság áttérése is kiemelkedő méretű projekt.

Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatala (OITH) 2004-ben kötött stratégia megállapodást arról, hogy a Novell a legmagasabb szintű kihelyezett informatikai támogatást nyújtja a hivatal és 157 bírósági szervezet számára. Az együttműködés keretében az OITH igényei szerint egy uniós elvárásoknak megfelelő, biztonságos és innovatív informatikai infrastruktúra és az azon futó alkalmazás-portfólió került kialakításra. Az OITH-nál a Novell legfejlettebb hálózati megoldásait (Open Enterprise Server, Novell eDirectory, Novell ZENworks, Novell BorderManager és Novell Identity Manager, Novell Cluster Services) beépítő rendszer került kialakításra, amely erős alapot biztosít az informatikai felügyelethez, és hatékonyan támogatja az igazságszolgáltatás munkáját.

A Fővárosi Bíróság 2000 óta használ nyílt forráskódú szoftvereket, köztük a Novell megoldásait. A nyílt forráskódú szoftverek használatával 2005-ben 195 gépet tudtak üzembe állítani. Ez zárt forráskódú, kereskedelmi szoftverek megvásárlása esetén csak 110 gépet jelentett volna, amely egy állami költségvetésből gazdálkodó intézménynél nem elhanyagolható tényező. A Bíróság szerint jól lehet támaszkodni a Linuxra és az elterjedt szabad szoftverekre. 2005 óta jó néhány munkaállomáson használnak Novell SUSE Linux Enterprise Desktopot, és tervezik, hogy a jövőben további munkaállomásokra is telepítik.

A felhasználóknak szükségük van megbízható, költséghatékony és biztonságos megoldásokra az informatikai rendszereik fejlesztésében, ezért évről-évre folyamatosan nő a Linux rendszert telepítők és használók száma mind szerver, mind pedig desktop oldalon. A Linux a legdinamikusabban fejlődő platform, Magyarországon is. Az IDC független elemző cég legfrissebb felmérése szerint az elkövetkezendő öt év alatt több mint háromszorosára nő a nyílt forráskódú szoftverek piaca, és 2011-re eléri az évi 5,8 milliárd dollárt. Matt Lawton, az elemzés készítője szerint a nyílt forráskódú megoldások ma még elterjedésük kezdeti szakaszában járnak, és a piaci potenciál hatalmas. A szoftverfejlesztők és felhasználók, valamint a független elemzők véleménye azonban megegyezik abban, hogy a nyílt forráskódú és ezen belül a Linux alapú megoldások alkotják ma az IT-iparág legdinamikusabban növekvő területét, és a közeljövőben a linuxos technológiák további előretörése várható.

A Novellnek most jó esélye van arra, hogy a SUSE Linux-szal piacvezetővé váljon a szerver oldali operációs rendszerek piacán. A szerver oldali operációs rendszereknél már megtörtént az áttörés: jelenleg a Linux a legdinamikusabban fejlődő platform. Ez a változás a desktop oldali operációs rendszerek esetében is várható. Vállalati és intézményi irodai környezetben ma már szinte minden feladat megoldható Linuxon, a Novell SUSE Linux Enterprise Desktop pedig már jelenleg is komoly alternatívája a hagyományos operációs rendszereknek, azok árának töredékéért.