ÖKO - PannON - LINE

Követhető szelektív hulladékgyűjtés

Új, naprakész, online adatszolgáltatási rendszert vezetett be országos szelektív hulladékgyűjtési és hasznosítási rendszerében az ÖKO-Pannon Kht. A legnagyobb hazai szelektív hulladékgyűjtést és hasznosítást koordináló szervezet, osztrák társszervezetével az ARA AG-vel, valamint a NetMan GmbH-val együttműködve alakította ki azt az internetes programot, amely révén naprakészen nyomon követhető az ÖKO-Pannon rendszerében szelektíven összegyűjtött, majd a hasznosító üzemekbe kerülő hulladék mennyisége és útja. Az ÖKO-Pannon Kht. 2007-től már a program segítségével ellenőrzi a szelektíven gyűjtött hulladékáramot a begyűjtőktől a hasznosító üzemekig, elősegítve ezzel azt, hogy Magyarország is pontos és naprakész adatokat tudjon szolgáltatni az Európai Uniónak. Az ÖKO-PannON-LINE elnevezésű új rendszert mintegy 120 lakossági és ipari begyűjtő, valamint hulladékhasznosító üzem használja, amelyek 2007. első negyedévében mintegy 84 ezer tonna csomagolási hulladékot gyűjtöttek vissza és hasznosítottak az ÖKO-Pannon partnerei által kibocsátott mintegy 132 ezer tonna csomagolásból.

- Mennyire fejlődik a környezettudatos magatartás Magyarországon? - kérdeztük az ÖKO-Pannon Kht ügyvezető igazgatóját, Viszkei Györgyöt.

- A tapasztalataink kedvezőek, az elmúlt év is ezt bizonyította. A szelektív gyűjtésben részt vevők száma növekedett és a begyűjtött anyag mennyisége is 15-20 %-kal nőt. Az a tájékoztató tevékenység, melyet nem csak mi, hanem a zöldmozgalmak és a Környezetvédelmi tárca az elmúlt években folytatott, kezd beérni, termőre fordulni. És lassan azok a gyerekek is felnőnek, akiknek már óvodás kortól magyarázzuk a környezet védelmének fontosságát. Bízunk abban, hogy a következő 4-5 évben a növekedés ebben az ütemben folytatódik.

- . . . és milyen hasznot hoz az országnak az ÖKO-Pannon Kht. tevékenysége?

- Közvetlen és közvetett haszonról beszélhetünk. A közvetlen hasznot az jelenti, hogy Magyarországon felépült egy másodnyersanyag hasznosító ipar, amely nem kis részben a mi tevékenységünknek köszönhető. A közvetett haszon pedig a szemétlerakók üzemidejének kibővüléséből áll, mert nem kell plusz nyersanyagot kibányászni, előállítani, hiszen ezek másodnyersanyagként hasznosíthatók.

- Mit várnak az új Környezetvédelmi minisztertől?

- Reméljük, változatlanul támogatni fogja a szelektív hulladékgyűjtést és tevékenyen hozzá fog járulni a környezettudatos magatartás további fejlődéséhez.

- Az online jelentési rendszer bevezetése miért fontos lépés az ÖKO-Pannon Kht. életében?

- Mert a program segítségével könnyebben eleget tehetünk jelentési kötelezettségünknek a környezetvédelmi hatóságok felé, hozzájárulva ezáltal ahhoz, hogy Magyarország is pontos és naprakész adatokat tudjon szolgáltatni az Európai Uniónak. A mi szerveztünk is immár azon PRO-Europe tagországok közé tartozik, amelyek online nyilvántartási rendszert használnak.

A PRO EUROPE, amelynek tagjai jelenleg 25 európai országban, illetve a két csatlakozási tárgyaláson részt vevő ország ( Horvátország és Törökország) valamint Ukrajna, Norvégia, Izland és Kanada. A szervezet a csomagolóanyagok hasznosításával kapcsolatos tapasztalatok és folyamatban lévő fejlesztések európai, illetve azon kívül eső területek közötti kommunikációját segíti. A gyártói felelősség elvén működő, csomagolás-hasznosítást koordináló szervezetek az ipar azon döntésének eredményeként születtek, hogy kifejlesszenek egy globális fenntartható megoldást a háztartásokban keletkező csomagolási hulladék kezelésére, együttműködve a rendszer minden tagjával, beleértve az ipart, a fogyasztókat, helyi önkormányzatokat és a hasznosítókat is, amelyet az 1994-es, csomagolás és csomagolási hulladékról szóló, 94/62. számú EU-direktívában meghatározott elvek alapján hoztak létre és működtetnek.

Pro Europe: http://www.pro-e.org