I. JÁNOS KÁROLY SPANYOL KIRÁLY ÉS ZSÓFIA KIRÁLYNÉ MAGYARORSZÁGON

I. János Károly és Zsófia királyné harmadszor tesz hivatalos látogatást Magyarországon: először 1987-ben, majd 1996-ban jártak Budapesten, nem hivatalosan pedig részt vettek az 1956-os forradalom emlékévének ünnepségein. Megtudtuk, hogy a király szenvedélyes vadász, amatőr rádiós és profi vitorlázó. Az alattvalói nagyon kedvelik, Cervantest és Kolumbuszt lekörözve őt választották minden idők legnagyszerűbb spanyoljának.

Sólyom László köztársasági elnök és felesége, Sólyom Erzsébet díszvacsorát adott I. János Károly spanyol király és felesége, Zsófia királyné tiszteletére a Magyar Nemzeti Múzeumban, amelyre szerkesztőségünk is meghívást kapott.

Sólyom László pohárköszöntőjében kiemelte, éppen harminc éve annak, hogy a két ország hosszú szünet után ismét felvette egymással a diplomáciai kapcsolatot. Azóta a gazdasági élet és a civil szféra szereplői is egymásra találtak és ma már természetes a két ország közötti élénk tőkeáramlás, valamint a kulturális kapcsolatok fejlődése. Az államfő hangsúlyozta, hogy a két ország céljai és elképzelései az Európai Unió jövőjét illetően hasonlóak, ezért is tulajdonítanak nagy jelentőséget annak, hogy a Római Szerződést megújító folyamat sikerrel záruljon le. A minden eddiginél intenzívebb együttműködés új területe a 2010-2011. évi, Belgiummal közös hármas uniós elnökség, amelyre a felkészülést már megkezdtük - mondta a köztársasági elnök. Majd utalt arra, hogy az Európai Unió mennyire kitágítja a két ország polgárai, köztük a fiatalok látóhatárát és emlékeztetett rá, hogy Spanyolország a magyar állampolgárokra is kiterjesztette a munkavállalás szabadságát és a jövő évtől, megszűnnek a fizikai államhatárok is.

Őfelsége
I. János Károly beszédében felidézte, hogy a két országot a régmúltban gyökerező szálak korábban is összekötötték (XII. sz.-ban I. Imre királyunk II. Alfonz aragóniai király lányát, Konstanzát vette feleségül, majd II. Endre leánya Árpádházi Jolán, Aragóniai I Jakab (Hódító) felesége lett, akinek alakját nem csak az aragóniaiak, hanem a katalánok, a mallorcaiak, a valenciaiak is őrzik emlékezetükben). Ma már az európai integráció keretében szövetségesek és elkötelezett partnerek a demokratikus értékek és elvek védelmezésében. Együtt kell megkettőznünk erőfeszítéseinket annak érdekében, hogy hatékonyan tudjunk megküzdeni a társadalmainkat egyre közelebbről érintő olyan fenyegetésekkel és kihívásokkal, mint a terrorizmus, a szervezett bűnözés vagy az ember- és drogkereskedelem, a szegénység elleni harc és a globális felmelegedés . . . Mint mondta, jelentős haladás az, amelyet a magyar társadalom elért és elismerését fejezte ki az ország intenzíven modernizálásáért. A spanyol-magyar gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok is egyértelműen kibővültek. Megszilárdítani és elősegíteni e szerencsés folyamatot, ez az a két alapvető cél, amelyet támogatni kívánok magyarországi tartózkodásunk alkalmával - mondta Őfelsége I. János Károly.

A spanyol király találkozott a miniszterelnökkel, a házelnökkel és a parlamenti pártok vezetőivel, valamint az Interparlamentáris Unió magyar-spanyol baráti társaságának képviselőivel is.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök megköszönte I. János Károlynak, Magyarország uniós integrációja során nyújtott támogatást, majd hozzátette, az élet számos területén próbálunk meg tapasztalatokat leszűrni a figyelemre méltó spanyol eredményekből. Szili Katalin házelnök megbeszélést folytatott Őfelségével az uniós alkotmányos szerződésről, a spanyol-magyar kulturális kapcsolatokról és meghívta a királyi család tagjait Pécsre, az Európa Kulturális Fővárosa eseménysorozat megnyitójára. A spanyol király és a parlamenti pártok vezetőinek kötetlen hangvételű találkozóján részt vett Lendvai Ildikó (MSZP), Eörsi Mátyás (SZDSZ), Orbán Viktor és Navracsics Tibor (Fidesz), Semjén Zsolt (KDNP) és Dávid Ibolya (MDF). A megbeszélésen jelen volt Göncz Kinga külügyminiszter, Kóka János közlekedési és gazdasági miniszter és Szekeres Imre honvédelmi miniszter is.

Folytatjuk . . .