SPORT KRÓNIKA

Az Alba-Volán-FeVita sorozatban ötödször hokibajnok

Sorozatban ötödik alkalommal lett bajnok az Alba Volán-FeVita. A jégkorong Borsodi Liga döntősorozatának negyedik mérkőzésén 4-3-ra nyert a Dunaújvárosi Acélbikák-Extra.hu otthonában. A címvédő korábban otthon 5-1-re és 1-0-ra, majd Dunaújvárosban 2-0-ra győzött, így ezzel a sikerével 4-0 ra nyerte a párharcot, és megszakítás nélkül ötödször lett bajnok. A fehérváriak ebben az évadban a Magyar Kupát és az Interligát is megnyerték. Ezüstérmes a Dunaújváros, bronzérmes Csíkszereda, negyedik az Újpesti TE. A liga 2006/2007 évi díjazottjai: legjobb kapus: Budai Krisztián (Alba Volán), legjobb hátvéd: Peter Gallo (Újpest): legjobb csatár Ocskay Gábor (Alba Volán) gólkirály: Ladányi Balázs (Újpest), legjobb edző: Vlagyimir Matejov (Dunaújváros), legtechnikásabb játékos: Palkovics Krisztián (Alba Volán), legjobb külföldi játékos: Anton Poznik (Alba Volán), legjobb újonc: Erdélyi Péter (Dunaújváros)

Földi Imre a Nemzet Sportolója

A kecskeméti születésű, az 1972-es müncheni olimpián aranyérmet szerzett súlyemelő a tavaly decemberben elhunyt Puskás Ferenc helyét vette át a tizenkét tagú társaságban.

70 éves a magyar sakklegenda Portisch Lajos

70. születésnapját ünnepli Portisch Lajos, a Nemzet Sportolója, olimpiai bajnok, nyolcszoros világbajnokjelölt, kilencszeres magyar bajnok sakkozó. Húsz olimpián szerepelt, a Buenos Aires-i aranyérem mellett még három ezüstéremmel büszkélkedhet, valamint két bronzérmet is szerzett. Csapat-világbajnokságon egyszer ezüstérmes, Európa-bajnokságon három ezüst- és négy bronzéremmel gazdagította gyűjteményét, negyedszázadon keresztül a világ egyik legjobbja volt. A születésnap tiszteletére Hévizen egy hatjátszmás Rapid párosmérkőzést szervez a Magyar Sakkszövetség. Az ellenfél az egykori nagy vetélytárs, a sakktörténelem óriási egyénisége, 10. világbajnoka, egy fantasztikusan képzett sakkozó, Borisz Szpasszkij, akivel a magyar sakklegenda többször is megküzdött pályafutása során. Portisch Lajos egyébként most is sakkozik, de igazából már másik nagy "szerelmének" az éneklésnek hódol.

Hadfi aranyérmes a cselgáncs-Eb-n

A 100 kg-os Hadfi Dániel aranyérmet nyert a belgrádi cselgáncs Európa-bajnokság zárónapján. A magyar kiválóság négy győztes meccs után a fináléban az orosz Ruszlan Gaszimov ellen revánsot vett a tavalyi, tamperei Eb-döntőben elszenvedett vereségért.

Jótékonysági sakkszimultán az Állatkertben

A Fővárosi Állat- és Növénykertben június 30.-án kerül megrendezésre a IV. Zoo Sirály Kupa gyermek sakkverseny. Délelőtt 10-14 között csoportban zajlanak a rapid /2x10/ perces összecsapások. Elsősorban óvodások, és általános iskolások jelentkezését várják a szervezők. Minden résztvevő kedvezményesen léphet be az Állatkertbe. Külön értékelik a lányok és fiúk, valamint az évjáratok legjobbjait. Szükség esetén a kísérőknek is rendezünk versenyt. A legügyesebbek kupát, érmet, oklevelet és tárgyjutalmat kapnak. Minden résztvevőt megajándékozunk. Az egyéni versenyt követően- többek között Csonkics Tünde női nemzetközi nagymester, Máthé Gáspár nemzetközi mester és mások részvételével - jótékonysági szimultánra kerül sor, melyen bárki indulhat. A befolyt összeg felajánlásra kerül a résztvevők által kiválasztott állatok "örökbefogadására", mellyel a szervezők 1 éven keresztül hozzájárulnak az állatok eltartásához. A szimultán nevezési díjösszege nincs meghatározva. Mindenki anyagi helyzetének megfelelő összeggel támogatja az Állatkert lakóit. A gyereksakkversenyre kéretik előnevezni a siralysportzoo@page.hu emailcímen, illetve minden egyéb információ a 06209559189-es telefonszámon D.Kiss Gábornál. A szimultánra való előjelentkezést is megköszönik a szervezők.

Szumó Európa Bajnokság

Budapesten kerül megrendezésre az amatőr Szumó Európa bajnokság. A fiatal sportág első világbajnokságát Japánban rendezték meg, 1992-ben. Legnagyobb sikerünket a hölgyek között Kálló Gyöngyi érte el, aki Európa-bajnoki címe mellé nyert VK aranyérmet és VB-, EB-bronzérmet is. A férfiaknál a birkózásban jeleskedő Bárdosi Sándor ért el emlékezetes sikert; 2005-ben Európa-bajnoki aranyérmével. Kiemelendő Kismóni János, aki VB ezüstérme mellett kétszer nyert VB bronz, és kétszer EB bronzérmet, valamint Libor Dezső, aki VB ezüstérme mellett többszörös EB bronzérmes. Most először rendeznek egyszerre Európa-bajnokságot mindhárom korosztálynak, felnőtt, junior, kadett -és mindkét nem képviselőinek! 300 versenyző indulása várható. Az eseményt Budapesten, a sok csatának otthont adó Nemzeti Sportcsarnokban bonyolítjuk le, július 15-17. között.

Úton Dakar felé

Az A.S.O. (Amaury Sport Organisation) Budapesten tartotta a Dakar Rally 2008 tájékoztatóját, melyen részt vett Etienne Lavigne versenyigazgató, Dakar főszervező, Frédéric Lequien megbízott motorsport igazgató, Szalay Balázs, az A.S.O. kelet-európai képviselője, Dr. Ujhelyi István államtitkár, Frederico Costa, a portugál Nemzeti Turisztikai Hivatal képviselője, valamint a rendezvény díszvendége, a tízszeres Dakar-győztes Stephane Peterhansel. Mivel a sivatagi versenyt immár 30. alkalommal rendezik meg a szervezők, úgy döntöttek, új színt visznek a Dakar Rally életébe. A verseny Portugáliából indul majd, és áthalad Marokkón, Mauritánián és Szenegálon. A gyorsasági szakaszok össztávja közel 6000 kilométer lesz.

Sakk Diákolimpia

A Budapesti Sakk Szövetség szervezésében lezajlottak a 2006/2007. évi diákolimpia egyéni és csapat döntői. Az év legnagyobb fővárosi diák sakk eseménysorozatán az egyéni kategóriákban a 23 fővárosi kerület képviseletében mintegy kétszázötven ifjú titán küzdött a bajnoki címekért és a helyezésekért, míg a csapatversenyeken 81 kvalifikált egység harcolt az érmekért és az országos döntőbe való továbbjutásért. A rendkívül erős mezőnyben, ritkán sikerül egy bajnoki címet megvédeni, de az, hogy valaki már harmadik éve - amióta részt vesz ebben a sorozatban - mindig aranyérmes és méghozzá veretlenül, az fantasztikus produkció. Már pedig a II. kcs leány bajnoka Kiss Sydney Olimpia, a Sirály ÉK /Osztrák-Magyar EurópaiIskola/ versenyzője, ezt a ritka bravúrt hajtotta végre. Neki és az összes bajnoknak gratulálunk és sok sikert az országos döntőben, melyet Debrecenben rendeznek meg. Az idei egyéni bajnokok: Péli Noémi, Kiss Sydney Olimpia, Bödő Marianna, Butkóczi Alina, Ignácz Rózsa, Révész Kinga, Ngo Tan Don, Bódi Tibor, Szabó Bence, Lóránd Norbert, Szepes Tamás, Bednay Bence. Csapatban: a VIII. kerületi Losonci téri, a XVII. kerületi Újlak utcai Általános Iskola és a XXI. kerületi Jedlik Ányos Gimnázium, valamint a II. kerületi Áldás u. Általános Iskola -két kategóriában- és a X. kerületi Szent László Gimnázium végzett az élen.

Szabó Gyula tenyérlenyomata is megörökítésre került

Újabb tenyérlenyomattal bővült a híres színészek dicsőségcsarnoka. Ezúttal a Nemzet Színészei közül a Tenkes kapitánya című filmsorozatból ismert Buga Jakab megszemélyesítője, a nagy mesemondóként is megszeretett Szabó Gyula tenyere lett megörökítve a Pizza Hutban megrendezett ünnepségen.

Paprikás csirke a Góbi sivatagban

Júniusban elindul a Szilasfood-Lucullus Góbi Expedíció, amely 1000 kilométert tervez megtenni lóháton a világ egyik legnagyobb pusztaságában. Az expedíció célja a nomád gasztronómia megismerése, amelyet a Budapesti Műszaki Egyetem és a Semmelweis Egyetem által támogatott tudományos kutatások kísérnek. A hét főből álló csapat 1000 kilométert tervez megtenni lóháton 30 nap alatt Belső-Ázsia legendás, Európa számára szinte teljesen ismeretlen történelmi vidékein, hogy betekintést nyerjen a nomád gasztronómia rejtelmeibe, és tudományos kutatásokat végezzen. A társaság úgy tervezi, hogy július 10-e körül, a délnyugat-mongóliai Altáj településen, paprikás csirkével ünnepli meg a célba érését. Érdekesség, hogy az expedíció kalandjait nyomon lehet követni a www.gobi.hu weboldalon.

Hatodik futamán megszerezte első F1-es győzelmét Hamilton

Lewis Hamilton nyerte a vasárnapi Kanadai Nagydíjat, ami vérfagyasztó baleset, kizárások, büntetések és kicsúszások miatt, a szezon első izgalmas futama volt. Hamilton apjának ajánlotta a győzelmét: "Fantasztikus nap ez nekem. Először voltam itt Kanadában, már eddig is hihetetlen szezon után, és első győzelemre vártam. Rég készen álltam erre a sikerre, csak idő kérdése volt, hogy jöjjön. Hallottam, mi történt Kubicával, jó barátom, de ezt a győzelmet mégis apámnak ajánlom".

Kajak-kenu: teljes a magyar Eb-mezőny

Az Európa-bajnoki csapat szempontjából még kérdéses három számban is eldőlt a szegedi kajak-kenu országos bajnokságon - ami egyben válogatóverseny is volt -, hogy ki indulhat a kontinensbajnokságon. Győzött 200 m-en férfi K-2-ben a Beé István, Gyertyános Gergely kettős, C-2-ben a Kozmann György, Kolonics György duó, C-1-ben pedig Bozsik Attila, így ők szállhatnak majd vízre a kontinensviadalon.

Talmácsi második Barcelonában, és újra vezeti a vb-t

Taktikusan motorozott, és második lett a Katalán Nagydíjon Talmácsi Gábor. Legnagyobb ellenfelei kilökték egymást, így vezeti a világbajnokságot, előnye 13 pont az élen. "Nagyszerű verseny volt és csodálatos érzés, hogy vezetem a világbajnoki pontversenyt. Az egyenes szakaszokon lemaradtam egy kissé, mert a motorból még hiányzik néhány lóerő, de a kanyarokban sikerült előrébb jutnom. Köszönöm a csapatnak, remek munkát végeztek" - mondta a verseny utáni sajtótájékoztatón Talmácsi.