Megjelent az Értelmező szótár+

Tinta Könyvkiadó

A közelmúltban az MTA Nyelvtudományi Intézetében mutatta be Vize E. Szilveszter elnök úr a TINTA Könyvkiadó Értelmező szótár+ kétkötetes, 1800 oldalas kézikönyvet. Ebből az alkalomból beszélgettük Kiss Gáborral a TINTA könyvkiadó tulajdonos igazgatójával, sorozatszerkesztővel.

- Szokatlan szótár címében a + jel. Mit jelent? - Kiss Gábor: Igen, én sem találkoztam még szótár címében matematikai jellel. Azt kívántuk jelezni, hogy szótárunk túllép a klasszikus értelmező szótári funkción, hiszen nem csak értelmezéseket, jelentés meghatározásokat tartalmaz példamondatokkal, hanem számos plusszal is szolgál.

- Tulajdonképpen ezt a + jelet fejti ki a szótár alcíme? - Látható, hogy szokatlanul hosszú - és valóban kifejtő - az alcím, de még így is van, ami kimaradt a felsorolásból. Mégpedig, az, hogy a szótárnak mind a 16.000 címszavához tartozik egy olyan gyakorisági mutató, amely egy ötfokú skálán helyezi el a címszót.

- Melyek a leggyakoribb, és melyek a ritka szavaink? - A leggyakoribb szavak a kötőszók: és, meg, hogy, de. A tartalmas szavak közül nyelvünkben a nagy, mond, ember, magyar, néz vannak a lista élén. A ritka szavak - ebből hozzávetőlegesen 3000 van a szótárban - közé tartoznak például a régi mesterségnevek. Az Értelmező szótár+ hozzávetőlegesen száz ilyet tartalmaz, mutatóból ezekből: alkusz, bárd, csiszár, étekfogó, felcser, ispán, jeges, pákász, szatócs, tőzsér.

- Akkor ebben a szótárban több különböző egynyelvű szótár anyagát láthatja együtt a használó? - Nem csak az az érdekesség, hogy együtt, egy helyen láthatja az olvasó több szótár anyagát. Ennél izgalmasabb, hogy nyelvünk sokrétű, sűrű hálója bontakozik ki ezáltal a figyelmes szemlélőben. Hiszen a szócikkek rokon értelmű szavai, a felsorolt ellentétek, a közölt tájszók mind-mind a háló különböző csomópontjait kötik össze.

- Az 1800 oldalas szótári részhez csatoltak egy 25 oldalas fogalomköri mutatót. Miért fontos ez? - A szótár fogalomköri mutatója teljesen egyedülálló és előzmények nélküli a magyar szótárirodalomban. Itt a szótár vastagbetűs címszavait nem ábécé rendben, hanem 100 jól felépített csoportban soroltuk fel. Külön csoportot alkotnak az állatok nevei, de felsoroljuk azokat a szavak is egy bokorban, amelyekkel az állatok együttesét, csoportját nevezzük meg: alom, boly, csorda, csürhe, falka, gulya, konda, ménes, nyáj.

- Kis felfelé mutató újacskát tartó kezet látunk a egyes szócikkek végén. Mire figyelmeztetnek ezek? - A szótárnak ezek a részei nyelvhasználati tanácsokat tartalmaznak. A pap szócikknél például figyelmezteti az olvasót, hogy más megszólítás jár, a katolikus, az evangélikus, a református, az izraelita és az unitárius egyházi személyeknek.

- A magyar szavaknak ezt a kincsesbányáját hányan és mennyi ideig készítették? És kiknek szánják? Eőry Vilma főszerkesztő asszony vezetésével hat évig, egy összességében 16 fős csoport szerkesztette a szótárt. A szerkesztők közül többen az MTA Nyelvtudományi Intézetének kutatói.

- Kívánjuk, hogy az Értelmező szótár+ a belefektetett hatalmas kutatómunka után sokaknak nyújtsa anyanyelvünk rejtett értékeinek felfedezésének örömét.