Őrült divatvilág
Frei Tamás ajánlása: Párizsból észak felé kell elindulni. Arra van a Kozmetika-völgy. A francia, de tulajdonképpen az egész világ divatiparágának központja. Több száz vállalat, a parfümüzemektől kezdve egészen a csipkegyárakig. Egyik nap "titkos" futószalag mellett álltunk, a krémgyár igazgatónője sejtelmesen suttogta, hogy amit most látok, azt lefilmezni sem szabad. Mert annyira különleges itt minden, annyira rendkívüli, hogy a konkurencia rendszeresen ipari kémeket küld, hogy kiderítse, vajon hogyan csinálják . . . Este aztán Párizsban, egy könyvesbolt kirakatában ott volt a válasz: az "Őrült divatvilág" a kulisszatitkok királynőjének, Imogen Edwards-Jonesnak a legújabb könyve. Hasznos könyv, az biztos!
A szerzőkről: Imogen Edwards-Jones
a Hotel Babylon, az Air Babylon és számos más sikerkönyv szerzője, angol újságírónő. Könyveit rendszeresen és nagy sikerrel filmesítik meg, az Őrült divatvilágot épp most forgatják. Az egykori hoteligazgatóból írónővé avanzsált hölgy férjével és kislányával jelenleg a Seychelle-szigeteken él, és egy "titkos" könyvön dolgozik...Anonymus, a könyv társszerzője, a divatvilág bennfenteseiből összegyúrt, névtelen figura.
A könyvről:
Mi a divat? Mi számít divatosnak? Ki dönti el, mi a menő és mi a ciki? Miért hordunk az egyik évben zöldet, a másikban kéket? Miért van az, hogy "ez" a fekete rongy 600 ezer forintot ér, "az" a másik csak harmincat? És a kifutó tényleg olyan befutó? Itt mindenki narkós, mindenki vedeli a pezsgőt? Mitől szuper a szupermodell? Mitől szent és sérthetetlen egy ruhatervező? Ki keres igazán nagy pénzeket? Milyenek az erőviszonyok? Ki uralkodik kin? És ki paktált le a másikkal? Az emlékezetes Hotel Babylon nyomdokait követő Őrült divatvilág egy divattervező életének hat hónapját követve mutatja be, hogyan áll össze egy kollekció - hogyan kerül a zsibvásárban talált holmikkal telezsúfolt állványról a kifutóra, onnan a boltokba, végül pedig, ha minden jól megy, egy csillogó magazin címoldalára. Megtudhatjuk, kik járnak divatbemutatókra, mi dönti el, hol ülnek, és kinél kell behízelegniük magukat, hogy megkapják a jó helyet. Az olvasmányos, fordulatos, döbbenetes adatokban és szaftos pletykákban gazdag Őrült divatvilág rávilágít a sötét üzelmekre, melyek a legjövedelmezőbb, ám legtitokzatosabb üzletág színfalai mögött zajlanak. Legyünk alkalmi vásárlók vagy megszállott divatrajongók, a könyv elolvasása után másképpen ugrunk majd be kedvenc butikunkba vagy lapozzuk végig a legújabb divatmagazint.Felfegyverzett diliház
Frei Tamás ajánlása: Amikor Londonban forgatunk, mindig elzarándokolok kedvenc könyvesboltomba, a Piccadilly sarkára, ahol öt emeleten vár a világ szinte teljes könyvkínálata. Hónom alatt a legérdekesebb újdonságokkal felballagok legfelülre, ahol a View kávézó van berendezve süppedős fotelokkal, és ahonnan, miként a neve is sugallja, csodás kilátás nyílik a városra, mert onnan már átlátni a Piccadilly viktoriánus épületein, és órákon át olvasgatok. Így történt ez nemrégiben is: beléptem az üzletbe, egyenesen a forró könyvek polcához tartottam. Az egészet beborította Greg Palast új könyve, amelyre már két éve várt a világ. Az újságok és a tévéműsorok tele voltak a kiszivárgott hírekkel és részletekkel... miként vette fel Palast a titkos beszélgetéseket, hogy szorította sarokba Hillary Clintont, és hasonlók. Kezembe vettem hát a "gerilla" újságíró könyvét, és lapozgatva elindultam a lépcsőn az ötödikre. Azt hiszem, csak a harmadikig jutottam. A lépcsőfordulóban hátamat egy könyvespolcnak támasztva lecsúsztam a szőnyegre, és csak olvastam és olvastam... Kíváncsi vagyok, hogy önnek sikerül-e kijutnia ezzel a könyvvel a boltból, vagy úgy, mint akkor én, olvasgatva ott ragad...?
A szerzőről: Greg Palast (1952) az "angol" amerikai, a tényfeltáró újságírás egyik legnagyobb élő alakja, aki - bár Amerikában született, és még ott vált hírhedten híressé - pár éve Angliába "emigrált". Greg Palast szakértelme és gyilkos humora nemzeti kincs" - mondják róla honfitársai.
A könyvről:
A számunkra még ismeretlen Greg Palast legújabb könyvében Amerika életét veszi górcső alá a Bush-kormányzat színre lépte óta történtek fényében (választási manipulációk, a terrorellenes hadjárat körüli füllentések, vastag hazugságok) öt, viszonylag független írásában. A könyv persze nem Amerikáról szól, hanem arról a "globális" világról, amelyhez Magyarország ma már ezer szállal kötődik. Palast könyvének olvasása után másképp értelmezzük majd a híreket. A Felfegyverzett diliház pár hónap alatt, New Yorktól Sydneyig kultuszkönyv lett, a 21. századi világot megérteni akarók letehetetlen bibliája! Szívből jövő humora, a szavakat könnyedén fűző, oldott, közvetlen hangneme és profi zsurnalizmusa, no meg a közérdeklődésre igencsak számot tartó témája révén a könyv nemtől, kortól és foglalkozástól függetlenül szórakoztat. További információ: www.gregpalast.comA titkos ügynök halála
Frei Tamás ajánlása: Mintha csak egy regény szereplője lettem volna... Londonban két napja megállás nélkül esett. Párás, fülledt idő volt. Azt ígérték, hogy Marina Litvinyenko déli 12-re érkezik. Az orosz dollármilliárdosok kedvenc ügyvédjének irodájában vártunk rá, London legelegánsabb negyedében, Belgraviában. A lord, aki Berezovszkijtól kezdve a futballklub-tulajdonos Abramovicsig szinte minden, Londonban élő orosz oligarchát képvisel, legyen szó helikopterregisztrációról a Karib-tengeren vagy olajkoncesszióról Kamcsatkán, szóval a lord és én türelmesen vártunk. Marina késett. A lord szivarozott, és megtiltotta, hogy lefényképezzem. "Árnyék vagyok" - mondta, és hogy ne kérdezhessek semmit, inkább szóval tartott. Az épp akkor zajló wimbledoni teniszbajnokságról beszélt, meg hogy már megint nem elég friss az eper, és hogy szerinte túl sokat hagyják állni a tejszínhabot rajta, így aztán felpuhul a gyümölcs. Mindeközben nesztelenül, szinte észrevétlenül megérkezett Marina. Szomorú, de erős nő. Orosz asszony, aki tartással, higgadtan viseli az élet csapásait. Éltem pár évet Moszkvában, úgyhogy "megismertem". Ilyen nők csak Oroszországban vannak. Oroszul beszéltünk, a lord magára maradt. Egy másik világban, ahol csak az eper és a tejszínhab számít...
A szerzőkről: MARINA LITVINYENKO 1993-ban, harmincegyedik születésnapi ünnepségén ismerkedett meg Alekszandr Litvinyenkóval, a fiatal orosz elhárítótiszttel. Összeházasodtak, hamarosan kisfiuk született. Az asszony jelenleg Londonban él . . . ALEX GOLDFARB ellenzéki természettudósként emigrált Londonba a Szovjetúnióból az 1970-es években . . .
.