KULTÚRA - KIÁLLÍTÁSOK - KÖNYVEK

Nagyszakácsi nagy eseményei

A Somogy megyei Nagyszakácsi a Luxemburg házbeli Zsigmond (1368-1437) magyar király és a Hunyadi Mátyás (1443-1490) uralkodása alatt a kiváló királyi szakácsok adományba kapott birtoka volt. Most nagyszabású versenyek színhelye. Július 31. Asztali örömök Somogyban. Turistabarát polgármesterek konferenciája, főzőversenye, pogácsasütő viadala, borversenye. Augusztus 1. Falusi ízek kavalkádja. Nemzetközi Szent György Lovagrend találkozó, Hagyományörző Pékek Találkozója. Augusztus 2-16-ig. Királyi Szakácsok Versenye. A nevezési díj 20 ezer forint. A Királyi Szakács címgyőztes, aranypecsét díjban részesül. Valamint ötszázezer, kétszázezer és százezer forint pénzjutalom jár az első három helyezettnek. A három versenycsoport: I. Művészeti II. Királyi Reneszánsz Szakács III. Királyi Barokk Szakács kategória. A nevezési határidő május 15.

Közös programok

Két neves intézmény fogott össze és kínál programot a nagyérdeműnek. A világhírű Magyar Állami Népi Együttes otthonában - Hagyományok Háza I. kerület Corvin tér 8. - felléphet a Magyar Nemzeti Balett. Keveházi Gábor igazgató (MNB) szerint a táncművészetben számos olyan koreográfus alkotott maradandót, aki a népi hagyományokból merített. Így Harangozó Gyula, Juronics Tamás, Román Sándor, Seregi László, akik a népi tánckultúra értékeit ágyazták be a klasszikus balett kultúrába. A tervezett 8 előadás bérelte 10 ezer forint.

Abaúj díj

Az Encs város Váci Mihály Gimnázium és Szakközépiskola első érettségiző osztályának két egykori tanulója - Takács Erzsébet és férje Bodnár László - alapította ezt a díjat. Céljuk támogatni az egyetemre felvett egy tehetséges, itt végzett diákot. Ez egyszeri 60 ezer forint összeget jelent, de várják az önzetlen csatlakozókat.

 

Európa üdvözlése - verses vallomás

Nagy Ferenc munkái a Szenci Molnár Társaság kiadásában jelennek meg 60 évnyi alkotó munka terméseként, felmutatva a szerző lélekarcát versei, prózái, képes riportjai és képzőművészeti alkotásai tükrében. Nagy Ferenc világutazó. Európa Üdvözlése című verseskötetében utazásait örökíti meg, melyből részlet:

Álmokat ringatott a szív, s teremtett

valóságcsodát a vágy, hogy ódát

zengve, vallomás legyen a tett:

bejárva és megismerve:

köszöntsem Európát!

Szegedi Szabadtéri Játékok

Az idei Szegedi Szabadtéri Játékok öt produkciót, ebből négy új bemutatót kínál. A Turandot (opera), Szentivánéji álom (worldmusical), Benyovszky (zenés táncszínház) valamint az István, a király rockopera jubileumi előadása látható majd a Játékok műsorán. Visszatér a Marica grófnő, melyet a tavalyi hatalmas siker után a közönség tapsolt vissza a Dóm térre. Giacomo Puccini népszerű operájával a Turandot-al indul az évad, július 4-én és 6-án (Puccini születésének 150. évfordulójára emlékezve.) A rendező Kesselyák Gergely úgy véli, ez a borzongató mesevilág, amelyet az európai zeneszerző szemüvegén keresztül látunk, jó ürügy egy kifinomult, érzékeket és érzelmeket megmozgató különleges zenés színházi élményre. A címszerepben Rálik Szilviát láthatja a közönség. Az egyik legizgalmasabbnak ígérkező produkciója a Szentivánéji álom, mely a Budapesti Operettszínház közreműködésével jön létre, és amelynek ősbemutatója lesz Szegeden július 25-én. Az új magyar worldmusicalt a fesztivál kérésére írták az alkotók, kifejezetten a Szabadtéri adottságaihoz igazítva. A műfaj népszerű elemeit megtartja a darab, ám zenei világa összetettebb, a slágerek mellett világzenei, népzenei és jazzelemeket is tartalmaz. A produkciót az ősbemutató után még július 26-án, 27-én, augusztus 1-jén és 2-án láthatja a közönség. Augusztus 9-én és 10-én a XXIII. Nemzetközi Néptáncfesztivál várja az érdeklődőket, amely idén a Benyovszky Móric életét feldolgozó táncprodukció. Zenéjét a világhírű Ghymes együttes két alapítója, Szarka Gyula és Szarka Tamás szerezte, és a 25. születésnapját ünneplő zenekar élőben adja elő, a produkció koreográfusa Zsuráfszki Zoltán. A darabban négy magyar tánccsoport lép fel: a Szeged Táncegyüttes, az Új Figurás Táncegyüttes Nyíregyházáról, a Fővárosi Bartók Táncegyüttes, és Szlovákiából az Ilosvai Táncegyüttes. Emellett Afrikából, Franciaországból, Lengyelországból és Oroszországból is érkeznek táncosok. Az István, a király produkcióra szinte már nem lehet jegyet váltani, ezért a meghirdetett előadások számát bővítik. Eredetileg augusztus 17-én, 20-án és 21–én tűzték műsorra, de a hatalmas érdeklődés miatt augusztus 19-én is megnézheti a közönség.

Mister & Miss University

A Mister & Miss University egyetemista, főiskolás diákok nemzetközi versenye, amely elősegíti egy globális család kultúrájának kialakulását, támogatja az egymás megértésére és szolgálatára irányuló kezdeményezéseket, mint például a "Szolgálat a Békéért" világszintű programot.

A Mister & Miss University alkalmat nyújt arra, hogy ünnepeljük a belső és külső emberi szépséget, kialakítsuk a holnap vezetőiben lévő értékeket. A mai társadalmunkban, ahol a szépséget gyakran csak a fizikai kondícióban, a kozmetikai szépségben illetve a testi megjelenésben mérik, a Mister & Miss University verseny ezt más megvilágításba helyezi. Szerintük a szépség olyan életszemléletet takar, amely magába foglalja a fiatalos szenvedélyességet és hitet, mások szolgálatát, élelmességet, nemzetköziséget, családi értékeken alapuló erkölcsöt, etikát, közösségi vezetői szerepet, kommunikációt, önkifejezést és természetesen a fizikai tulajdonságokat is. A szépség ilyen jellegű aspektusai mind a férfiakban, mind pedig a nőkben meg kell, hogy legyenek és tovább kell azokat fejleszteni. Olyan példákat kell állítani a fiatalok elé, akikben megvan az erő és akarat, hogy vezessék kortársaikat.

ORMÁNDLAKY GÁBOR BENCE

néven ALAPÍTVÁNY-t indítanak Bence szülei

Ormándlaky Gábor Bence 1988. június 12-én született Budapesten. Eszes, jó tanuló volt. Nagy igazságérzettel és erkölcsi tartással rendelkezett. Másodikos gimnazistaként nemzetközi nyelvvizsgát tett és leérettségizett angolból. 2005-ben édesanyja tolmácsaként részt vett Jeruzsálemben egy Békekonferencián, ahol teljesítményét értékelve, őt is kinevezték békenagykövetnek. Készült a jövőre, 2006. nyarán Spanyolországba utazott, hogy tökéletesítse spanyol nyelvtudását. És ugyanebben az évben, mikor elkezdődött az iskola, szeptember 11-én 10.25-perckor átment a másik világba, mert úgy érezte, nem tud beilleszkedni ebbe az igazságtalan világba . . .

Bencéért mindnyájan felelősek vagyunk, akik rövid élete során kapcsolatba kerültünk vele. Halála felkiáltójel! Nézzünk a szívünkbe és vizsgáljuk meg, odafigyeltünk-e rá, vagy csak az önös érdekek hajtottak bennünket? Bence amit a búcsúlevelében írt, mely szerint "a jövőben sokkal több rossz dolog várna rám, mint jó . . ." , ezt a keserű tapasztalatot elsősorban az iskolában őt ért szeretetlenségre, méltánytalanságokra, igazságtalanságokra alapozta, azt vetítette előre az ÉLETRE, hogy ott sem lesz másképp.

Az ORMÁNDLAKY GÁBOR BENCE ALAPÍTVÁNY segíteni kívánja azokat a pedagógusokat, akik több szeretet tudnak adni az iskoláikban, és tiszteletben tartják tanítványaik emberi méltóságát . . . Az Alapítvány azért jött létre, hogy a pedagógusok a rájuk bízott gyermekekért több felelősséget vállaljanak, több szeretetet adjanak, és jobban együttműködjenek a gyermekek érdekében a szülőkkel.

Az Alapítvány fontos célja még a tudatformálás, a figyelem felhívása, a közvélemény tájékoztatása, esetenként konkrét segítségnyújtás és évente egy alkalommal az OGB-DÍJ kiosztása, három kategóriában: diák, szülő és tanár.

Díjak: kategóriánként 1000 Euró (280.000.- Ft), amely évente az infláció mértékével növekszik.

Várjuk mindazokat, akik egyetértenek céljainkkal a 1538 Budapest, Pf.: 511. postacímen, illetve a

kronika@t-online.hu email címen.