NÉMET-MAGYAR IPARI- ÉS KERESKEDELMI KAMARA (DUIHK)

A sikeres befektetésekért tenni kell!

Nemzetközi összehasonlításban Magyarország a befektetési feltételek tekintetében számos előnyt tud felmutatni, ugyanakkor több területen még sok a bepótolnivaló. Ezt igazolja az a 14 közép- és kelet-európai ország mintegy 1000 vállaltvezetője közreműködésével készített felmérés is.

Egyed Géza, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium gazdasági fejlesztésekért felelős szakállamtitkára a tanulmányt értékelve elmondta a bürokrácia csökkentése az egyik olyan terület, ahol lényegesen mérsékelni lehet a vállalatokra nehezedő terheket. "A lehetséges megtakarítás szinte felér egy adóreformmal", hiszen Magyarországon csupán a bürokrácia okozta költségek az EU átlagára történő csökkentése évente 750 millárd forintos megtakarítást eredményezne.

A Magyarországon működő megkérdezett vállalatok által legkritikusabban megítélt tényezőként a magas járulékos bérköltségeket, a nagyfokú bürokrácia által támasztott nehézségeket, a fizetési morált és az adóigazgatás ill. az adórendszer bonyolultságát emelte ki. Régiós összehasonlításban kedvező megítélést kapott Magyarország azonban a német külkereskedelmi kamarák által elvégzett felmérésben az infrastruktúrára, a kutatás-fejlesztés keretfeltételeire, a jogbiztonságra, illetve a szakképzett munkaerő rendelkezésre állására nézve. Ezekben a kérdésekben a magyarországi német (és több más külföldi) menedzserek elégedettebbek voltak, mint a régió más országaiban tevékenykedő társaik. A tanulmány szerint a választható 18 közép-kelet-európai ország közül a megkérdezett vállalatvezetők a vonzerőt tekintve Magyarországot az ötödik helyre sorolták a befektetési célországok rangsorában - ami a tavalyinál jobb eredményt jelent, amikor Magyarország a 7. helyen szerepelt. A rangsort az idén változatlanul Csehország, Szlovénia és Szlovákia vezetik. A rangsorban történt elmozdulások egyrészt a megváltozott makrogazdasági keretfeltételeket tükrözik az egyes országokban, másrészt viszont azokat a lépéseket és intézkedéseket is, amelyek a befektetési feltételek javulását vagy esetleg romlását eredményezik tudtuk meg Woelfer Dirk prezentációjából. Magyarország hosszú távon is versenyképes lehet a nemzetközi piacon, ehhez azonban konzisztens gazdaságpolitikai stratégiára van szükség, ami a meglévő erősségeinket megszilárdítja, a hiányosságokat pedig kiküszöböli.

A teljes tanulmány és a kapcsolódó háttéranyagok letölthetők a DUIHK honlapjáról: www.duihk.hu/publikationen/konjunkturbericht

A Német-Magyar Ipari- és Kereskedelmi Kamaráról (DUIHK)

A DUIHK 1993-ban alakult meg. Mára mintegy 900 tagvállalattal a legnagyobb bilaterális vállalati tömörülés Magyarországon. Célja a német-magyar gazdasági kapcsolatok fejlesztése. Ezzel az 1924-ben alapított Német-Magyar Kereskedelmi Kamara (DUHK) hagyományait folyatatja. A DUIHK a közvetlen vállalati kapcsolatok megszervezője, széles körű, gyakorlati üzleti igényekhez igazodó szolgáltatásokat és információkat kínál. A közéletben képviseli a tagok érdekeit, tevékenyen vesz részt a gazdaságpolitikai környezet folyamatos továbbfejlesztésében. A világ 80 országára kiterjedő, 120 német külkereskedelmi kamarából álló hálózat részeként a DUIHK professzionális támogatást nyújt mindkét ország vállalatainak a sikeres külpiaci megjelenéshez. www.duihk.hu