VENDÉGÜNK A PÉNZÜGYMINISZTER

Az egyetlen út a fejlődés

Veres János pénzügyminiszter úrral a HEBC rendezvényén találkoztam, amely "Az egyetlen út a fejlődés" jegyében zajlott. Előadása végén - mivel több interjú alanyom szóvá tette már, hogy lényegesebben közérthetőbbé kellene tenni az adózási rendszert, mert jelenleg igen bonyolult azok követése - megkérdeztem a miniszter urat, várható-e változtatás ezen a területen?

- Lehetne egyszerűsíteni az adózási rendszerünket? Állítólag még sok költséggel sem járna . . . - Az elmúlt három évben Magyarországon rengeteg ponton egyszerűsödött az adórendszer. Évről-évre szélesebb körben terjed el az elektronikus adóeljárás, ezért úgy gondolom sok lépés történt már a múltban, jóllehet vannak előttünk is még lépések. A kormány a következő hónapokban érdemi döntéseket hoz az adminisztrációs terhek csökkentése, az ügyintézési határidők rövidítése érdekében is. Augusztus végén hozzuk nyilvánosságra a Kormány álláspontját a következő időszakra vonatkozó intézkedési csomaggal.

- Milyen mértékű adócsökkentés várható?

- Az augusztus 21-i kormányülés témája az adócsökkentés, melynek mértéke százmilliárdos nagyságrendű lehet, de a pontos mértékét ma még nem tudom megmondani.

- Európa szerte bizonyos kedvezményeket élvezhetnek a szövetkezetek . . . Volna erre lehetőség Magyarországon is?

- Magam részéről a szektor semleges adórendszer híve vagyok, így adózási szempontból nem látok lehetőséget kedvezményekre.

- Jelentősen erősödött a forint az elmúlt hónapokban. Mi lehet a háttérben?

- A erős forint az országgal szembeni bizalom erősödését és a fundamentumok javulását mutatják. Ugyanakkor a forint erősödéséhez nehezen alkalmazkodnak a magyar vállalkozások.

Magyarországon a pénzromlás üteme mérséklődik, és úgy tűnik, beindult a gazdasági növekedés.

- Mikor vezetjük be az eurót és milyen körülmények között?

- Elkészült az euró bevezetésének technikai feltételeit rögzítő Nemzeti Átállási Terv első változata, amely szerint Magyarország egy ütemben vezeti be az európai közös pénzt, ugyan még nincs eldöntve a bevezetés céldátuma, de az adott év január elsején az euró számlapénzként és készpénzként is egy időben jelenik meg az országban. Az euró bevezetése egyrészt Magyarország kötelezettsége, másrészt érdeke, hogy részt vegyen az Európai Unió valuta uniójában.

- Milyen sarok-számok várhatók az infláció, GDP, átlagkereset növekedése területén?

- A pénzügyminisztérium azzal számol, hogy az infláció idén az 5,9 százalékos tervezettnél magasabb, átlagosan 6,5 százalék lesz, de az év végére 6 százalék alá csökken. A GDP a tervezettnek megfelelően 2,4 százalékkal bővül. Az export idén 11,5 százalékkal, az import 10 százalékkal nőhet. A reálbérek a korábbi 0,4 százalékos előrejelzésnél nagyobb mértékben, 0,7 százalékkal emelkedhetnek ebben az évben.

(Szabados)