86. NEMZETKÖZI SZÖVETKEZETI NAPON A TAKARÉKSZÖVETKEZETEK MEGALAKULÁSÁNAK 50. ÉVFORDULÓJÁT ÜNNEPELTÉK

Mandur László, az Országgyűlés alelnöke megemlékezésében kiemelte, a takarékszövetkezetek megalakulásuk óta a vidék bankjai, a szektor közel 1.700 fiókjának 90 százaléka olyan településeken található, ahol kizárólag ők nyújtanak pénzügyi szolgáltatást. És Magyarország uniós csatlakozásával egyre nagyobb hangsúlyt kap a vidékfejlesztés, a kistérségek megerősítése, a hátrányos helyzetű térségek fejlesztése, amelyben fontos szerep jut a takarékszövetkezeteknek.

Demján Sándor az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke azt mondta, hogy az energia- és pénzügyi válság nyomán felértékelődött a takarékszövetkezeti szektor szerepe, mert az általános banki tevékenységet végző pénzügyi intézmények közül egyetlenként rendelkeznek forrástöbblettel. A takarékszövetkezetek 1.300 milliárd forintnyi betétet gyűjtöttek, - ez a lakossági betétek 15 százaléka. Ebből 600 milliárd forintot hitelként helyeznek ki, 700 milliárd forintot pedig a bankközi piacon keresztül hasznosítanak vagy államkötvényekbe fektetnek. 150 takarékszövetkezet működik az országban, ami 150 cérnaszál, de ha ez egybe van fonva, az akkor már elszakíthatatlan erős kötél. Össze kell fognunk, együtt vagyunk erősek.

Veres János pénzügyminiszter szerint a takarékszövetkezetek előtt álló legfontosabb kihívás az, hogy az EU egységesülő pénzügyi piacán megfeleljenek a szabályoknak. Ezért nagyon fontos, hogy a szövetkezetek kellő időben eldöntsék, hogy milyen ütemben, milyen források igénybevételével tudnak majd megfelelni a követelményeknek.

Farkas István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) Felügyeleti Tanácsának elnöke elmondta: a felügyelet arra törekszik, hogy a pénzpiac minden szereplőjét egyformán ítéljék meg. A takarékszövetkezetek előtt álló kihívásokat a következőkben foglalt össze: tőke, tudás, technológia és tisztesség (prudencia). A kihívásokra adandó választ illetően pedig úgy fogalmazott: a szövetkezeti mozgalomnak a legfontosabb alapja, tőkéje a bizalom és erre kell építeni a jövőt.

Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke szerint a takarékszövetkezetek akkor sikeresek, ha ragaszkodnak gyökereikhez és élnek azokkal a lehetőségekkel, amelyeket erős helyi beágyazottságuk kínál. Példával illusztrálta, hogy a német, az osztrák, a magyar szövetkezeti vezetők, mennyire azonos értékrendet vallanak. Az elmúlt 20 év bizonyította, hogy mennyire komoly társadalmi és gazdasági igény van a szövetkezetekre.

Az ünnepi megemlékezésen kitüntetést is átadtak: Váradi Lajos az OSZT javaslatára a Magyar Köztársaság Érdemrend Polgári Tagozata Lovagkeresztje kitüntetésben részesült.

BANKSZÖVETSÉG

- Mi a jelentősége, szerepe a Takarékszövetkezeteknek? - kérdeztük Nyers Rezső, főtitkárt.

- Elsősorban a szövetkezeti mozgalom fenntartása a pénz világában. A második, hogy a társadalom egy jelentős része csak a takarékszövetkezeteken keresztül tud hozzájutni pénzügyi szolgáltatásokhoz, és a harmadik, hogy az ország pénzügyi kultúráját a legkisebb falvakban, településeken is javítja, segíti, fejleszti.

AGRÁR-VÁLLALKOZÁSI HITELGARANCIA ALAPÍTVÁNY

- Mi a szövetkezeti mozgalom helye, szerepe, Magyarországon? - kérdeztük Dr. Ulrich Anikó ügyvezető igazgatót.

- Részei a magyar gazdaságnak, az emberek életének. Aki tagja egy szövetkezetnek, az tagja egy családnak is! Minél több helyen van szövetkezet az országban, annál jobb az emberek közérzete és annál erősebb Magyarország. A vidéki vállalkozások szinte egyetlen pénzügyi partnere a szövetkezeti bank.