ÖKO-PANNON KHT.

Környezetvédelemre nevel az ÖKO Mikulás

Ajándékoz, oktat és környezetvédelemre nevel az ÖKO-Mikulás, amely idén Budapest legnagyobb gyermekkórházába látogatott el. A Heim Pál Gyermekkórház kisbetegei nagy örömmel fogadták a külsőre hagyományos, piros kabátú, nagy fehér szakállú, ámde zöld szemléletű, azaz környezetvédő ÖKO-Mikulást, akinek zsákjából a gyermekek által kedvelt édességek és finomságok mellett, a környezetvédelemre és a szelektív hulladékgyűjtésre oktató kiadványok is előkerültek. Az ÖKO-Mikulás munkáját krampuszok és rénszarvasok helyett ÖKO-Panna, az ÖKO-Pannon Kht. környezetnevelési programjának közkedvelt mesefigurája segítette.

Szent Miklós püspök nevéhez számos csoda fűződik és ma a gyermekek, a hajósok és vándordiákok védőszentjeként tisztelik a világ számos pontján. Nevének ünnepén a XIII. századtól kezdve Magyarországon is szokás a gyermekeknek ajándékot adni, ezért a Mikulás a gyermekek által talán a leginkább várt ünnep az évben. Mivel azonban nagyon sok gyermek ezeket a napokat is kénytelen kórházban tölteni, az ÖKO-Mikulás most abba a kórházba látogatott, ahol a legtöbb kisgyermek gyógyul.

A világhírű gyermekgyógyász, Heim Pál nevét 1957 óta viselő Üllői úti gyermekkórház, a főváros legnagyobb ágyszámú, legszélesebb szakmai profilú gyermek gyógyintézete. A kórház 1908-ben eredetileg gyermekmenhelynek épült, majd az elmúlt száz év folyamatos átalakításai és modernizációi nyomán egy széles körű ellátást nyújtó gyermek egészségügyi centrummá alakult. Az intézmény idén ünnepli fennállásának 100. évfordulóját. A Heim Pál Gyermekkórház az ország egyik leginkább gyermekbarát gyógyintézménye, amelyben évről évre több tízezer kisgyermek gyógyításáról gondoskodnak a szakemberek.

Immár hagyomány, hogy az ÖKO-Mikulás finomságokkal és hasznos oktatóanyagokkal szerez vidám perceket a kórházban fekvő gyermekeknek. A kiadványokból a kicsik játszva ismerkedhetnek meg a szelektív hulladékgyűjtés és újrahasznosítás alapjaival. A gyermekek kiemelt szerepet játszanak az ÖKO-Pannon Kht. környezeti nevelési programjaiban, aktív formálói és alakítói a jövő környezetvédelmének - mondta Pribelszki Edina, az ÖKO-Pannon Kht. kommunikációs csoportvezetője.

Az ÖKO-Pannon Kht. hulladékgazdálkodási, pedagógiai és kommunikációs szakemberek bevonásával egy komplex szelektív hulladékgyűjtési oktatóprogramot dolgozott ki a 4-14 éves korú gyermekek számára, amelynek segítségével játékosan sajátíthatják el a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos ismereteket. A szakemberek célja a gyerekek környezet iránti felelősségtudatának kialakítása. Az oktatócsomag óvodás és általános iskolás korú gyerekeknek szóló kiadványokból, tanári segédanyagokból, oktatófilmből, valamint egy interaktív mesejátékból áll. Az ÖKO-Mikulás most a főváros legnagyobb gyermekkórházában ajándékozta meg a gyógyuló gyerekeket, de az iskolák, óvodák egész évben folyamatosan igényelhetik az újrahasznosított papírból készült kifestőt, mesekönyvet, képregényt és feladatgyűjteményt a közhasznú szervezettől.

Doboz Nap

Magyarországon 100 italos kartondobozból mindössze 8 darab kerül a szelektív hulladékgyűjtő edényekbe, holott ennek a csomagolóanyagnak a 75%-a papír, ami újrahasznosítható lenne. A statisztika javításához és környezetünk élhetőbbé tételéhez szemléletváltásra, környezettudatos hozzáállásra van szükség, amelynek kialakítását már gyermekkorban érdemes elkezdeni.

Az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés valamint az ÖKO Pannon Kht. 5 város – Érd, Eger, Dunaújváros, Budaörs és Kaposvár – helyi közszolgáltatóival együttműködésben hirdette meg a Doboz Napot. Az 5 város 53 oktatási és nevelési intézményében mintegy 14.000 általános iskolás és óvodás gyermek gyűjthette értékes ajándékokért a hulladékká vált italos kartondobozokat és megismerhette azok szelektív gyűjtésének és újrahasznosításának folyamatát. A szervezők látványossággal is meglepték a kezdeményezésben résztvevő gyermekeket. Minden város egy iskolájában felállították Magyarország legnagyobb, 4 méter magas italos kartondobozát.

Az akció célja a környezettudatos életmód kialakításának segítése. A résztvevő iskolák és gyermekek az otthonaikban feleslegessé, azaz hulladékká vált, de az ipar számára értékes másodnyersanyagot jelentő italos kartondobozokat gyűjtöttek, elősegítve ezzel e csomagolóanyag típus minél nagyobb mennyiségben történő újrahasznosítását.

“Bízunk benne, hogy az akcióban résztvevő gyerekek megtanulják és szüleiknek is megtanítják a szelektív hulladékgyűjtés és újrahasznosítás fontosságát. Reméljük, hogy a Doboz Nap meghirdetése óta egy italos kartondoboz sem végezte a gyerekek családjainak kukáiban, így ezek a visszagyűjtött és hasznosításra kerülő hulladékok már nem terhelik környezetünket, szeméttelepeinket. Reméljük továbbá, hogy a verseny után a szelektív-gyűjtőedényekben láthatunk csak laposra taposott italos kartonokat – mondta Baka Éva, az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés ügyvezető igazgatója.

Érdekesség, hogy egy átlagos méretű fenyőfából 5.300 darab italos kartondobozt lehet készíteni. Szelektíven gyűjtve, majd újrahasznosítva, az ebből a dobozmennyiségből nyert újra-papírból, mintegy 700 db füzet készíthető, amely további fákat menthet meg a kivágástól.

A visszagyűjtött kartondobozokat papírgyárakban hasznosítják. Ma már számos olyan papírgyár működik Európában, amely kifejezetten csak italoskarton csomagolás újrahasznosítására specializálódott. Közülük a Grätz melletti Mayer-Melnhof papírgyárba kerül a Magyarországon összegyűjtött italoskarton dobozok nagy része, míg a hazai papírgyárak közül a Dunapack Zrt. foglalkozik italos kartondoboz újrahasznosítással. Kérjük, ne feledje: TAPOSSA LAPOSRA!