SZILVESZTER az Operában

A V.I.P. ARTS Management 18. alkalommal rendezi meg a Szilveszteri gálát és bált az Operaházban. Az Operaház exkluzív környezetében hajnalig tartó bál rangos esemény, nagy érdeklődést vált ki mind a hazai, mind a külföldi közönség körében. A közel húsz évvel ezelőtt elindított rendezvény múltjáról, jelenéről kérdeztük Bán Teodórát, a szilveszteri bál alapítóját.

- 1991 decemberében mennyire számított bátor tettnek egy ilyen nagyszabású bálnak a megszervezése?

- Nagy merészség volt a részemről, ugyanis a V.I.P. Arts Management volt az első, aki ilyen nagy léptékű eseményt, bált rendezett az Operában. Bátorságunkat, vállalkozásunkat igazolta az idő, hiszen Budapest, a szilveszteri bál nélkül ma már elképzelhetetlen lenne. Az Operaház életében addig elképzelhetetlen volt, hogy a színpadon a klasszikus operától és balettől eltérő programok, rendezvények helyet kapjanak. Mára annyit változott az igény, hogy az Operaház vezetősége már a könnyű műfajnak is helyet adott, így jazz - mint koncert is - bekerült az Operaház előadásai közé. Úttörők voltunk abban a tekintetben is, hogy olyan operaházi művészeket szerepeltettünk, akik másképpen is megmutatkozhattak a szilveszteri gála keretében. Első évben a legkiválobb vezető szólistákat hívtuk meg, többek között Tokody Ilonát, Misura Zsuzsát és Kelen Pétert.

- Nem lehet könnyű évről évre megújulni, a közönség kíváncsiságát ébren tartani.

- Minden évben elsősorban az Operaház művészeire, zenekarára, kórusára, táncosaira építve alakítjuk a bál gálaműsorát. Úgy alakítjuk, változtatjuk évről évre gála és a bál programját, hogy a nagy klasszikusok mellett az évek során az operett, a musical, sőt az igényes könnyűzene is helyet kapjon. Az idei szilvesztert Miklósa Erika köré szerveztük. A művésznő több opera premieren lépett már fel az Operaház színpadán a V.I.P. Arts szervezésében, a Budafest Nyári Operafesztivál keretében. Négy jelentős bemutató fűződik a nevéhez. Először 1993-ban Luciát, ezt követően a Szöktetés a szerályból Konstanzáját énekelte, legutóbb pedig Szinetár Miklós rendezte a Rigolettoban, Gildát alakította, de “nadrág” szerepben is sikert aratott az Álarcosbál Oscarjaként. Erikát széles közönségréteg ismeri és kedveli. Törékeny alkata, dekoratív megjelenése mellett különleges hangi adottsággal megáldott díva. Ma már az operaprodukciókban és rendezés szempontjából is fontos, hogy milyen alkati adottságokkal rendelkező művész alakítja a főszerepet. Erika, a legjobbakkal rendelkezik. Négy kiváló hangi és megjelenési adottságokkal rendelkező fiút hívtunk mellé, az Operaház “ifjú top négyesét”. Brickner Szabolcsot, a híres “Queen Elisabet “ díj nyertesét, Fekete Attilát az Operaház szólistáját, aki újabb főszereppel mutatkozott be a november 28-i Manon Lescaut felújításon, Des Grieux szerepében., Cser Krisztiánt és Bretz Gábort. Mind négyen pályájuk elején álló fiatal művészek. Miklósa Erika varázslatos egyénisége, mint az Éj királynője, különleges élményt nyújt majd mindannyiunk számára ezen a szilveszteri bálon.

A hagyományos gálát a bál követi. A többfogásos ünnepi vacsorát száz pincér szolgálja fel a színpadon, a páholyokban, és a Székely Bertalan teremben. A Nagybüfében free bar! A Ház minden terme nyitva áll, az év utolsó napján bőséges a kínálat ételben, pezsgőben, borban, koktélban és persze a programban. A gálaműsor után tánczenével és latin jazz zenével táncolunk át az Új esztendőbe. Csodás környezet, elegancia, nagyszerű társaság, vidám hangulat. Évbúcsúztató jobb nem is lehetne! Mind ezért bálunkra évről évre nagy megelégedéssel térnek vissza mind a hazai, mind a külföldi vendégek, és csoportok.

- Szilveszter előestéjén a “Zene-Bor Ünnepe” a 100 Tagú Cigányzenekar koncertjének kíséretében, előzi meg. Ez a műsor mióta hagyomány?

- Ezt a programot 1992-ben indítottuk, a Kongresszusi Központban (ma Budapest Congress & World Trade Center), főleg a külföldiek számára. A Szilveszteri Bál mellett a magyar és cigányzene, a magyar bor és a finom vacsora, melyek évről évre nagy figyelmet kapnak, december 30.-án a Budapestre érkező külföldi vendégektől, utazásszervezőktől. A 100 tagú Cigányzenekar két részes év végi koncertjével az esemény igazi hungarikumnak számít. A 6 órától fél tízig tartó két részes zenei program, négy-öt fogásos vacsorával, tüzes magyar borok kóstolgatásával, néptáncbemutatóval fűszerezett élmény minden vendég számára. Úgy gondolom, érdemes kimondani hogy a V.I.P. Arts értéket és hagyományt teremtett a BudaFest Nyári Fesztivál mellett az évet záró mindkét valóban nagyszabású rendezvényével. A nemzetközi megmérettetésben, a külföldi vendégért versenyben, a minőségi szórakoztatás hozhat csak valódi eredményt, és művészek, az ország, Budapest és a szervezők számára egyaránt.

(Herbert Veronika)