MAGYAR VÁLLALKOZÓK NAPJA

Nehéz helyzetben dolgoznak a vállalkozók, s a jelenlegi gazdasági válságban a kormány és az ellenzék egyetértésének hiánya látszik – fogalmazott Wáberer György, a VOSZ soros elnöke a Vállalkozók Napja rendezvényén a Művészetek Palotájában.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök: A polgári erények közt van a vállalkozás képessége és megbecsülése, Svédországtól az Egyesült Államokig az egyik legmagasabb társadalmi megbecsültséget élvező tevékenység a vállalkozás. Önállónak lenni, értéket teremteni, munkát adni másoknak, elismert megbecsülést jelent. Majd kifejtette, hogy nem érett meg az idő a drasztikus reformokra, az állami kiadáscsökkentést is csak lépésről lépésre lehet megoldani. 500 milliárd forintot lehetne spórolni többek között azzal, ha nominálisan is csökkentenénk a nyugdíjakat, ha legalább az érintettek egyharmadától elvonnánk a családi pótlékot, valamint amennyiben elbocsátanánk közel 100 ezer közalkalmazottat. Ez a lépés azonban szociális válságot eredményezne. Reálisabb esélye van a beruházás élénkítésnek, amelyre 2000 milliárd forintot szánna a kormány - javarészt az építőipart, valamint a gépbeszerzést és az exportot is támogatva. Majd hozzátette, ha tehetné, már holnap megoldaná a problémákat, ez azonban csupán illúzió, 7-8 év kemény munkára van szükség ahhoz, hogy az ország úrrá legyen a nehézségeken. Érdemi, jelentős adócsökkentésre 2009-2010-ben nincs lehetőség, adószerkezeti átalakítást lehet megtenni. Az adórendszeren belül a belső piac élénkítése nem lehetséges, amit látok, az a beruházás élénkítése, amire kétezer milliárd forintot szán a kormány a következő másfél évben - mondta a kormányfő.

A vállalkozók képviseletében Békési László, a VOSZ Gazdasági Bizottságának elnöke: Az adóemelés elhibázott lépés volt a kormányzat részéről, legyen szó akár a Robin Hood-, akár a bankadóról, miután az elvonások a potenciális vásárlóerőt szűkítik. Álláspontja szerint a 13. havi nyugdíjak hosszú távra tervezett megvonása sem járható út. Üdvözölte ellenben a deviza- és valutaválság elkerülésére, valamint a likviditás bővítésére tett intézkedéseket. A legégetőbb feladatok között Békési László a pénzügyi stabilitás megőrzését, az adórendszer reformját, valamint a munkahelyek megtartását említette, bár szerinte a munkanélküliség nyolc százalékon beragad.

Kórozs Lajos, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára: Négyezer munkaadó tervezett leépítést október hónapban, tényleges elbocsátásokra alig több mint ezer esetben került sor; ezzel szemben több mint 14 ezer új munkahely jött létre.

Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár: Magyarország versenyhelyzetben van, a térségbeli versenytársakhoz képest más az adóstruktúra, az adóteher, az állami újraelosztás aránya, ezért az adóterheléshez, adórendszerhez is hozzá kell nyúlni, a mostani nyugdíjrendszer fenntarthatatlan, minél előbb be kellene lépni az ERM-2 árfolyamrendszerbe, és tudnunk kell, mikor kapcsolódunk az eurozónához.

Lengyel László, a Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója: Magyarországot és az egész térséget illetően nem vetettünk számot azzal, hogy a térséget október óta lényegében kizárták a pénzügyi likviditási vérkeringésből. A vezető kutató szerint is meg kellene egyezni a reformokban, mert ha nem vezeti be az ország a szükséges reformokat, az versenyképességi hátrányt fog okozni.

Kupa Mihály egykori pénzügyminiszter: Elképzelhető a válság hosszabb lesz, mint egy házasság. A megoldási javaslatok között pedig a közigazgatási reformot, valamint egy új önkormányzati törvény megalkotását említette.

Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter: A kormány 1400 milliárd forintos likviditásbővítő csomagjára és a takarékszövetkezetekkel, a Magyar Fejlesztési Bank közreműködésével induló mintegy 100 milliárd forintos forgóeszközhitel-programra hívta fel a figyelmet. A feltételek lényegesen könnyebbek lesznek az uniós pályázaton elnyert támogatásokhoz képest. Egyebek közt januártól - visszamenőleg is - 40 százalék előleget fizetnek ki a támogatási szerződés megkötésétől számított 15 napon belül. A vállalkozások általános támogatási intenzitása 50 százalékos lesz.

Veres János pénzügyminiszter bejelentette: A 2009. évi költségvetésben megtalálták annak a forrását, hogy a Széchenyi Kártyát jövőre 2 százalékpontos kamattámogatással lehessen piacra dobni. A pénzügyminiszter megerősítette, hogy a 13. havi nyugdíj limitálása nem egyszeri, egy évre szóló intézkedés, hanem az várhatóan a nyugdíjrendszer egyik eleme marad. Három reformot kell elindítani a közeljövőben – mondta. Az önkormányzati, az adó- és a szociális reformot.

ÁLLAMI ÉS SZAKMAI KITÜNTETÉSEK

A Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztet kapta Bombera Géza, a Rhesus-A Orvosi Bt. tulajdonosa és Lovassy Tamás, a Prima Primissima Alapítvány titkára. A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium kitüntetését, a Magyar Gazdaságért Díjat kapta Illy Katalin, a Dolgos Bt. cégvezetője, Inzsel Ottó, a Pelikán Kft. tulajdonos ügyvezetője, Molnár Alajos, a Mestermű Építő és Szerelő Kft. társtulajdonos ügyvezetője, Pordán Zsigmond, a P-Metál Kft. tulajdonos ügyvezetője, Szőnye József, a Szőnye Acélszerkezetek Gyártó Kft. többségi tulajdonos ügyvezetője, Vaski János, a Westdoor Hungária Kft. társtulajdonosa, kereskedelmi igazgatója.

Miniszteri elismerésben részesültek: Varga Józsefné, a VOSZ KMRSZ Szolgáltató és Információs Iroda vezetője, Takács Sándorné, a VOSZ Tolna Megyei Szolgáltató és Információs Iroda vezetője.

Az ünnepségen tizedik alkalommal osztották ki az Év Vállalkozója Díjakat is, amelyet a sikeres vállalkozások elismerésére alapított a VOSZ. Az elismerést az idén hetvenöten vették át.