AGRÁR-VÁLLALKOZÁSI HITELGARANCIA ALAPÍTVÁNY

Nemzetközi piacra tartó kisvállalkozások

Egyre több olyan kis- és középvállalkozást találunk, amely - a korábban jósolt - csendes elmúlás helyett, megerősödött, sőt valamilyen formában külföldi érdekeltségei is vannak. A nem nagyméretű, ám egyre izmosodó vállalkozások egyik lehetséges fejlődési lehetőségéről, az un. "nemzetköziesítésről" tárgyaltak a közelmúltban Budapesten az európai országok hitelgarancia szervezeteinek vezetői, hitelintézetek, pénzügyi szolgáltatók, vállalkozások egyesülésének képviselői.

A kis- és középvállalkozói szektor - a várakozásokkal ellentétben - igencsak életképes és elérkezett az ideje annak is, hogy kilépjen a nemzetközi gazdaság porondjára is. Mindez történik annak ellenére, hogy a hazai pénzügyi, gazdasági körülmények és a központi szabályozás köztudottan nem kedvezett e vállalkozásoknak. Mire lennének képesek, ha a közgazdasági környezet kedvezne! Ezt a lehetőséget kezdik egyre inkább felismerni a politikai, gazdasági irányítók, intézmények, szervezetek - köztük a hitelintézetek is.

Nem véletlen, hogy a kis- és középvállalkozások hiteleit garantáló szervezeteket tömörítő Európai Garanciaszervezetek Szövetsége (AECM) Budapesten tartott éves közgyűléséhez kapcsolódó nemzetközi konferencia témája éppen a kisvállalkozói szektorban mutatkozó nemzetközivé válás folyamata volt. Jellemző, hogy bár az európai országok számára lett meghirdetve a rendezvény, érkeztek érdeklődők Jordániából, Dél-Koreából, Malajziából, Thaiföldről is. Az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány szervezésében zajló konferencián több nemzetközi szervezet vezetői, s az Európai Bizottság képviselői is részt vettek.

A konferencia előadói - jórészt pénzügyi szakemberek - egyértelműen megállapították, hogy az erősödő kis- és középvállalkozói kör kilép a nemzetközi piacra, nemzetközivé válik a tevékenysége. Rögtön hozzá kell tenni, hogy ez nem csupán exportot jelent, hanem ennél szélesebb, összetettebb a folyamat, amibe beletartozik az exportorientáció, a külföldi értékestést, vagy termelést végző leányvállalatok alapítása, valamint a licenc megállapodások, a beszállítói tevékenységek, alvállalkozói szerződések kötése. Ugyan ebbe a körbe tartozik a különféle stratégiai partnerségek, vállalati szövetségek kialakítása, a nemzetközi tőkekihelyezés, akár a kockázati tőkealapok igénybevételével is.

A kis- és közepes vállalkozásoknak testre szabott támogatásra van szükségük!

Bátorfi Edit, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium főosztályvezetője előadásában elhangzott, hogy a KKV-knek a nemzetköziesítésen belül testreszabott támogatásokra van szüksége. Ilyen segítség lehet többek között a júniusban megjelenő hazai forrás "A KKV-k Versenyképes vállalkozói tudás" támogatására, a különböző speciális oktatási és képzési programok EU-s forrása a "Társadalmi megújulás Operatív Programja" TAMOP pályázataiban. A vállalkozások fejlesztésére a GVOP-n belül a támogatott hiteleket kínáló Jeremie program ad lehetőséget. A minisztérium a téma minél szélesebb körhöz való eljutása érdekében 2008 februárjában létrehozta a "Külgazdasági Kerekasztal Konferencia" sorozatát. A tanácskozások célja olyan szakmai fórumot teremteni, ahol párbeszéd formájában feltárják azokat a tényezőket, amelyek ma még nehezítik az exportőr vállalkozói szegmens bővítését.

Amint dr. Ulrich Anikó a szervező Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány ügyvezető igazgatója elmondta, hazánk lévén nyitott gazdaságú ország, ezért fontos támogatni, hogy a kis- és közepes vállalkozások kilépjenek a nemzetközi piacra. Ezt most már figyelembe kell venni, mind a gazdaságpolitikában, mind a hitelezés, mind a garanciavállalás gyakorlatában.

1054 Budapest, Kálmán Imre utca 20.

Postacím: 1392 Budapest, 62 Pf. 289

E-mail: office@avhga.hu Internet: www.avhga.hu

Telefon: (36-1) 474-5070 Fax: (36-1) 474-5075

Zöld szám: (36-80) 203-3760