KORSZERŰBB AGRÁRPOLITIKÁT EURÓPÁNAK

Az EU mérsékelni kívánja az élelmiszerárak világszintű emelkedésének hatásait. Ennek érdekében a Bizottság a közös agrárpolitikát (KAP) korszerűsítő és egyszerűsítő javaslatokat terjesztett elő. "A modernizáció lényege, hogy a mezőgazdasági termelők szabadon kielégíthessék az egyre növekvő élelmiszerkeresletet és gyorsan reagálhassanak a piaci jelzésekre" - mondta Mariann Fischer Boel, mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos.

Megszűnne az a területpihentetési szabály, miszerint a szántóföldi növényeket termesztő gazdák kötelesek földjük 10%-át parlagon hagyni. 2009 és 2013 között évi 1%-kal növekednének, majd teljesen megszűnnének a tejkvóták. A termelőknek nyújtott támogatást közvetlenebb módon befolyásolná, hogy a gazdák betartják-e a környezetvédelmi, állatjólléti és élelmiszerminőséggel kapcsolatos előírásokat. Rugalmasabb szabályok alapján lehetne támogatni a speciális problémákkal küzdő ágazatokat. A korábban a közvetlen kifizetésekre szánt pénzeszközök egy részét átcsoportosítanák vidékfejlesztési célokra, köztük a megújuló energiaforrások, a vízgazdálkodás, a biológiai sokféleség és az éghajlatváltozás terén jelentkező kihívások kezelésére. A fent felsoroltakon kívül a Bizottság a közös agrárpolitika kiigazítása mellett, az élelmiszerellátás biztosításának elősegítését és a szegényebb országokkal folytatott nemzetközi együttműködés hatékonyabb összehangolását is szorgalmazza.

BIOÜZEMANYAG ÉS ÉLELMISZERTERMELÉS

Az EP szerint "az élelemnek elsőbbséget kell biztosítani az üzemanyagokkal szemben, és a bioüzemanyag előállítását szigorú fenntarthatósági kritériumokhoz kell kötni".

EU-USA VÍZUMTÁRGYALÁSOK 2009 JÚNIUSÁIG

A jövő év júniusáig kellene lezárni az EU és az Egyesült Államok közötti vízumtárgyalásokat az EP szerint, ez után pedig tilos lenne az uniós állampolgárok ilyen természetű megkülönböztetése - áll az EP állásfoglalásában.

A szöveg emlékeztet: jelenleg Bulgária, Csehország, Észtország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Lengyelország, Románia és Szlovákia polgárai esetében az USA fenntartja a vízumkötelezettséget. A képviselők szerint "az európai polgárok között nemzetiségi alapon történő közvetett vagy közvetlen megkülönböztetés bármely formáját az EK Szerződés 12. cikkében megfogalmazottak szerint nem csak Európában kell tiltani, hanem az unión kívül is". Az EP szerint "a tárgyalásokat 2009 júniusa előtt le kell zárni, és ekkorra nem engedhető meg megkülönböztetés az uniós állampolgárok között". A képviselők úgy vélik, "meg kell tiltani az USA hatóságai számára az EU/EK-adatbázisokhoz vagy információs rendszerekhez való bármilyen hozzáférést, kivéve, ha azt kifejezetten az EK joga lehetővé teszi". "Ilyen esetben az EU-n belül közös egyetértésre van szükség, és teljes mértékben tiszteletben kell tartani a viszonosság elvét" - áll az állásfoglalásban.

“INTELLIGENS AUTÓKRÓL”

Az Európai Bizottság “intelligens autó” elnevezéssel indított kísérleti projektet, amelynek célja a járművek biztonságosabbá, környezet barátabbá és intelligensebbé tétele. A témáról Gurmai Zita készített európai parlamenti jelentést. Az intelligens járműrendszerek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy csökkenjenek a torlódások, mérséklődjön a környezetszennyezés, és kevesebb legyen a közúti baleset. Az EU útjain évente közel 42 ezer ember veszíti életét. A jelentés szerint, ha minden gépjármű rendelkezne elektronikus stabilitásvezérléssel, évente négyezerrel kevesebben halnának meg, és százezerrel kevesebb sérülés történne. Az elektronikus stabilitásvezérlés egy olyan számítógép-vezérelt biztonsági technológia, amely az egy vagy több keréken alkalmazott aktív fékezéssel, valamint a forgatónyomaték szabályozásával csökkenti a csúszásveszélyt és így segít elkerülni az ütközést.

A KOHÉZIÓS POLITIKA ÉS A KISZOLGÁLTATOTT KÖZÖSSÉGEK

Jelentős a különbség az unió gazdagabb és szegényebb régiói között, és az egyes régiókon belül is nagy az egyenlőtlenség. Harangozó Gábor jelentése szerint meg kell erősíteni a kohéziós politikát, a vidéki régiók elnéptelenedése és elszegényedése ellen pedig például jobb szakképzéssel, közlekedéssel, átfogó kiegyenlítő politikával kell küzdeni. A kohéziós politika az EU egyik legkiemelkedőbb prioritása, amely a tagállamok, illetve az összesen 268 uniós régió közötti gazdasági, társadalmi és területi egyenlőtlenségek csökkentését szolgálja. Jelenleg nagy az egyenlőtlenség az egyes területek között: minden negyedik régió egy főre eső GDP-je kevesebb, mint az uniós átlag 75 százaléka, és az egyes régiókon belül is óriási különbségek lehetnek.

EUROJUS JOGI TANÁCSADÓ

2008. február 4. óta működik az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének ingyenes jogi tanácsadó szolgálata. Célja, hogy ingyenes tájékoztatást nyújtson a hozzá forduló állampolgároknak minden olyan ügyben, mely az Európai Unió közösségi jogára, illetve annak alkalmazására vonatkozik. Az Eurojus tanácsadó szóban (telefonon vagy személyes konzultáció során) vagy írásban (e-mailen, faxon, tájékoztató dokumentumok segítségével vagy postai úton) válaszol az EU-val kapcsolatos jogi ügyekre. A kérdéseket magyar és angol nyelven lehet eljuttatni a szolgálatnak. Az Eurojus szolgálat csapatának tagjai az európai jog elméleti és gyakorlati szakemberei. A beérkező kérdésekre 15 munkanapon belül minden esetben választ adnak.

A szolgálat elérhetőségei: E-mail: eujog@eu.hu Postai cím: 1052 Budapest, Deák Ferenc utca 15.

Személyes konzultáció: minden keddi napon, 10-14 óráig a Képviselet 5. emeleti információs pontjában, kivéve augusztus és december hónapokat, illetve azokat a heteket, amikor a szolgálat vidéken tart fogadóórát.

Telefonos ügyfélszolgálat: (1) 220-4579, hétfőtől csütörtökig 9 és 16 óra között. A tanácsadóhoz csak magánszemélyek fordulhatnak; vállalatok és egyéb szervezetek nem jogosultak igénybe venni a szolgáltatást. Az Eurojus tagjai csak tanácsadással foglakoznak, és nem képviselik a hozzá fordulókat bírósági, illetve egyéb jogi ügyekben.