A MAGYAR SZUPERSZÁMÍTÓGÉP MALAJZIÁBAN

Magyar-maláj kutatási együttműködés Grid-rendszer kiépítésére

Együttműködési szerződést írt alá a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete /MTA SZTAKI/ a kuala lumpuri székhelyű MIMOS kutatóintézettel. A két ország informatikai- innovációs területen meghatározó szereplője közösen, a magyar fél által fejlesztett szoftverre /P-GRADE Grid Portal/ is támaszkodva hozza létre Malajziában a KnowledgeGRID cyber-infrastruktúrát, melynek célja, hogy az élenjáró információs technológiák segítségével javítsák a lakosság életszínvonalát, és az ipar innováció- és versenyképességét.

Az MTA SZTAKI igazgatója, Inzelt Péter avatott be az együttműködés hátterébe . . .

A nagy számításigényű feladatok megoldására szolgáló szuperszámítógépek drágák, drágák a programok, a szerviz, az üzemeltetés, és eléggé gyorsan avulnak. Ha egyesítünk 100, vagy akár 1000 személyi számítógépet Grid-rendszerbe, akkor hasonló teljesítmény érhető el. Ez igen költségtakarékos megoldás, mert az amúgy is meglévő személyi számítógépeket általában éjszaka, tehát "holtidőben" kapcsoljuk össze. Egyre több cég, kutatóintézet, egyetem használ több száz számítógépet ilyen célra. A KnowledgeGrid infrastruktúra, melyre vonatkozó megállapodást most írtunk alá, az MTA SZTAKI-ban Kacsuk Péter és munkatársai által fejlesztett P-GRADE portált is felhasználva jött létre. A Grid-ek használatának egyik lényeges problémája, hogy a programok "szétbontása" sok-sok kis részre, az eredmények "begyűjtése" és összesítése igen bonyolult feladat, ami az átlagos felhasználótól nem várható el. A P-GRADE portál egyedülálló felhasználó-barát módon képes támogatni Grid használatával kapcsolatos informatikai munkafolyamatokat, azok grafikus leírását és végrehajtását. Segítségével bármely felhasználó egyszerre több Grid rendszer erőforrásait is el tudja érni. Szeretném kiemelni, hogy eszközöket, oktatást és konzultációs lehetőséget is kínálunk a Grid-ek jelenlegi és potenciális jövőbeni felhasználói számára. Partnereink és projektjeink köre (EDGeS, SEE-GRID, CANCERGRID, HAGRID), melyek között jelentős uniós és hazai támogatású kutatói konzorciumok vannak már több éve, most legnagyobb örömünkre ázsiai partnerrel bővült - mondta az igazgató.

Ng Kwang Ming, Senior Manager, MIMOS és Thillai Raj, Vice-President, MlMOS elmondták, hogy a P-GRADE portál a KnowledgeGRID Malajzia infrastruktúráján belül kiszélesíti az agrár, a bioinformatikai és a kémiai ipar számára az együttműködési lehetőségeket. Azt is megtudtuk, hogy több rendszert megnéztek a világban és a magyar grid-et tartották legjobbnak céljaik megvalósítására, annak felhasználóbarát technológiája miatt. Gratulálunk az MTA SZTAKI-nak, és több hasonló partnert, megállapodást, együttműködést kívánunk Ázsiában és a világ más országában!

Malajzia az ázsiai térség egyik legdinamikusabban fejlődő, a befektetők által legkedveltebb országa. Nemzeti jövedelme húsz év leforgása alatt megháromszorozódott.

Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (MTA SZTAKI)

Cím: 1111 Budapest, Kende u. 13-17.
Levelezési cím: 1518 Budapest, Pf. 63.
Telefon: +36 1 279 6000
Fax: +36 1 466 7503