9. INTERNETHAJÓ

e-Befogadás

Az Internethajó az egyik legjelentősebb hazai informatikai nagyrendezvény kilencedik alkalommal adott fórumot a hazai szakmai ágazatpolitikának és a horizontális információs társadalmi kérdéseknek.

A rendezvény szervezője az eWorld volt, amely már kilencedik éve a hazai informatikai piac szereplője. Az eWorld versenyképességének titka, hogy teljes körű informatikai megoldásokat kínálnak és a már megszerzett ügyfelek növekedésével járó feladatait is meg tudják oldani. Törekvéseik eredményeként az eWorld nem csak európai, hanem komoly amerikai partnerekkel is büszkélkedhet. Bizakodásukat erősíti, hogy a piaci visszajelzések alapján az informatikai piac végre kezd magához térni, a gazdaság szereplői ismét egyre többet áldoznak az IT-fejlesztésekre. A lehetőség tehát adott, a siker titka pedig Diósy Tamás szerint az alapkövetelménynek számító minőségi szolgáltatás mellet, a potenciális vevőkkel és a meglévő partnerekkel kialakult kapcsolat. Ahogy mondja, erre sohasem szabad sajnálni az időt. Bár inkább jövőre, a tizedik, azaz jubileumi Internethajót kellene majd megünnepelni, én a magam részéről már most is ünnepelek - mondta bevezetőjében Diósy Tamás, az eWorld ügyvezető igazgatója. - Úgy látom ugyanis, hogy idén elindult egy pozitív változás a magyar digitális világban, amelynek van kormányzati támogatottsága is, így bízhatunk abban, hogy nem csak egyszeri fellángolásról van szó.

Pintér Róbert, az ITTK tudományos stratégiai igazgatója a közelmúltban megjelent Kék Notesz kapcsán elmondta, mindenképpen biztató, hogy ma már gyakorlatilag minden internetező szélessávú kapcsolatot használ. Szintén pozitívum, hogy csökkentek az internet-előfizetések árai, és hogy nagyobb a felhasználói aktivitás. A Kék Notesz szerkesztője azonban hozzátette: valamelyest árnyalja a képet, hogy az internet-penetráció hazánkban átlagosnak mondható (40-45%), ráadásul az e-befogadás is gyerekcipőben jár még. A közeljövőben azonban összességében pozitív változásokat vár.

Baja Ferenc kormánybiztos előadásában elmondta: A stratégiai paradigmaváltás jegyében létrejöhet egy Központi Elektronikus Szolgáltató rendszer, természetesen a kormányzati támogatás és a civil kezdeményezések összefogásával. Távlati tervként egy személyes ügyfélkapu vízióját vázolta, amin keresztül: 2010-ben már mindenki létrehozhatja a maga digitális énjét.

Pataki Dániel, a Nemzeti Hírközlési Hatóság elnöke a jövő előtt a jelenre koncentrált. Ahogy kifejtette, évek óta egyre jobban nyílik az olló a fogyasztói árindex és a távközlési árindex között, ami az alapját jelenti egy tervezhető digitális jövőnek. A bizakodását számadatokkal is alátámasztotta: eszerint Magyarország a nemzetközi összehasonlításban egyelőre a huszonhatodik a száz főre jutó szélessáv tekintetében - ám a régióban vezető szerepet tölt be.

Vasváriné Menyhárt Éva a Magyar Telekom igazgatója számadatok segítségével illusztrálta a hazai helyzetet, eszerint az ADSL-lefedettség 94 százalékos, a második helyen a kábeltévé áll (86%), a harmadik pedig a mobil szélessáv (54%). Verseny van tehát, és lesz a jövőben, amin a felhasználók csak nyerhetnek.

Dr. Paál Péter, az IBM Magyarország vezérigazgatója a korábban elhangzott optimista gondolatokat kiegészítve gazdaságélénkítési és versenyképességi szempontokat is említett, végül pedig az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) első alelnökeként átadta a kormánybiztosnak a kamara elektronikus közigazgatásáról szóló állásfoglalását.

A 9. Internethajó idén a Teleházak százhalombattai Világtalálkozójához kapcsolódott. A plenáris előadások után az Internethajó két termében folytatódtak a viták. A Pest teremben elsőként "A magyar kultúra az interneten" címmel hallgathattak meg hozzászólásokat az érdeklődők. Abban minden előadó egyetértett, hogy a jelenlegi használat még gyerekcipőben jár. A következő vita korunk talán legtöbbet használt fogalmát, a web2-t vizsgálta. A beszélgetés konklúziójaként elhangzott: lassan felnő egy olyan generáció, amelyik egészen fiatalon találkozott már az internettel, és életének szerves része a világháló. Az utolsó kerekasztal-beszélgetés a magyarországi Teleház-mozgalmat mutatta be. Fejes István, a Magyar Teleház Szövetség elnöke elmondta, jelenleg körülbelül 450 Teleház működik szerte az országban - ám ez a szám belátható időn belül megsokszorozódhat. Halmai Gáborné, szocialista politikus szerint korábban is voltak kezdeményezések a kistelepülések világhálóra kapcsolására, ám ezek rendre elhaltak. Most viszont a kormányzati segítség uniós forrásokkal is kiegészül, s így már reálisnak tűnik egy működőképes hálózat kiépítése. A Buda teremben az informatikai és kormányzati felelősséggel foglalkoztak és egyben az Országgyűlés Informatikai Albizottságának kihelyezett, nyilvános ülése is volt, ahol bejelentették, megalakult az e-Befogadásügyi eseti bizottság a magyarországi digitális szakadék csökkentésért.

eWorld Hungary Kft

 1133 Budapest, Árboc u. 6.

Telefon: (1) 225-8588, 225-8589

Fax: (1) 999-7406

Email: info@eworld.hu

Internet: www.eworld.hu