KULTÚRA - KIÁLLÍTÁSOK - KÖNYVEK

Pezsgőünnep

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (Budapest, V. Szent István tér 15.) nagytermében gyönyörködhetünk a 125 esztendeje alapított Budafok város egykori büszkesége, a Törley Pezsgőgyár mozgalmas múltjában. Ezt elevenítik fel a bútorok, a fényképek, a képes levelezőlapok, a munkaeszközök, a poharak . . . Különleges érdekesség a cégalapító dédunokájának, Törley Mária szobrászművésznek alkotása a Lucullus kút. A kiállítás március 9-ig látható.

Újabb díjazott a Vígszínházban

A Vígszínház házi ünnepségén a bevezetett gyakorlat szerint, a társulat tagjainak titkos voksolása döntött arról, hogy ki kapja idén a megtisztelő Ruttkai-emlékgyűrűt. A Körmagyar takarítónője, a Száz év magány Rebecája, a Cseresznyéskert Ánya szerepét nagyszerűen alakító Danis Lídia lett a nyertes. Ruttkai Éva születésének 80. évfordulója alkalmából, az idén 21. alkalommal odaítélt elismerést a hagyománynak megfelelően a művésznő leánya, a díjat alapító Gábor Júlia nyújtotta át. A színésznő aláírásával díszített Ruttkai-gyűrűvel elsőként Tordy Gézát jutalmazta a Vígszínház társulata 1987-ben. A kitüntetettek sorában van Eszenyi Enikő, Darvas Iván, Pap Vera, Gálffi László, Kaszás Attila, Lukács Sándor, Tábori Nóra, Jánoskuti Márta, Kútvölgyi Erzsébet, Igó Éva, Alföldi Róbert, Hajdu István, Csöre Gábor, Venczel Vera, Harkányi Endre, Börcsök Enikő és Rajhona Ádám. A művésznő születésének 80. évfordulója alkalmából a színház társulata márványtáblát helyezett el Budapesten, a II. kerületi Endrődi Sándor utca 67/b számú házon, ahol a színésznő Latinovits Zoltánnal élt.

Hétfő esti nüansz

Andor Edit operaénekes 1981-ben megszervezte a Théba Művészeti Akadémiát, ahol három évfolyamos képzésen - forgatókönyvíró, grafikus, operatőr, színész, táncművész, stb. - vehetnek részt a hallgatók. Most műsorsorozatot indított az igazgatónő a Kolibri Kávézó VI., Andrássy út 77-ben. Az első alkalommal Thuróczy Katalin drámaíró volt a vendég, akinek egyfelvonásos darabját, a Macskalépcsőt láthatta a közönség. Az elképzelése szerint, ebben a sorozatban író, képzőművész, rádiós, színész, tv-s szakemberekkel beszélget majd hétfő esténként a műsorvezető és meghívást kapnak civil szervezetek, művészeti szövetségek vezetői is.

A nagylelkű mecénás

"A mecénás - Glück Frigyes, a szállodás, a városatya, a műgyűjtő és a turista" címmel nyílt kiállítás a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban. A tárlaton képek, tervrajzok, makettek segítségével mutatják be a magyar szálloda- és vendéglátóipar egyik vezető alakjának kezdeményezésére, illetve támogatásával megvalósult épületeket. Glück Frigyes (1858-1931) aktív városatya, ismert műgyűjtő, áldozatkész mecénás volt, az egyetlen vendéglátó-iparos, akiről utcát neveztek el a fővárosban. Március végéig tekinthető meg a kiállítás, melyet Glück Frigyes születésének 150. évfordulója alkalmából rendeztek meg. Láthatjuk a mecénás szerteágazó tevékenységét és csodálatos műgyűjteményének érdekes darabjait, például fotót az egykori Pannónia Szállóról amelynek a tulajdonosa volt és tervrajzokon, maketteken keresztül - más épületek mellett - bemutatják a János-hegyi kilátót is, amely Glück Frigyes jelentős felajánlásának köszönhetően épülhetett meg az 1900-as évek elején.

Teller Centenárium

A Magyar Nukleáris Társaság pályázatot hirdetett a magyar nyelvű iskolák számára a "Teller Centenárium" méltó megünneplésére. A pályázatra jelentkezés határideje 2008. május 31. A pályamunkák beadásának határideje: 2008. október 15. A pályázat fővédnöke Dr. Kroó Norbert akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke. A pályamunkákat egyetemi vezető oktatókból, valamint az oktatással kapcsolatban álló tudományos-műszaki szakemberekből álló zsűri fogja értékelni. A pályázat célja annak elősegítése, hogy az iskolák olyan rendezvényeket szervezzenek a Teller Centenárium kapcsán, amelyek a fiatalokkal (és rajtuk keresztül szélesebb társadalmi rétegekkel) megismertetik Teller Ede tudományos és közéleti munkásságát, segítenek megérteni a cselekedetei mögött lévő indítékokat, és ezzel hozzájárulnak ahhoz, hogy Teller Ede sokak szemében mindmáig ellentmondásosan megítélt személye méltó helyére kerüljön.

 

Budapesti Tavaszi Fesztivál

Kolozsvár lesz a vendége a március 14-e és 30-a között immár 28. alkalommal megszervezett Budapesti Tavaszi Fesztiválnak. A nívós, hagyományosan a komolyzenére épülő fesztiválon a kincses várost az Arcadia vonósnégyes, Erich Türk orgonaművész, a Kolozsvári Állami Magyar Színház és Könczey Elemér karikatúrista képviseli. Március utolsó két hetében a magyar főváros 50-60 helyszínén kb. 200 esemény várja nemcsak a belföldi érdeklődőket, hanem a külföldi turistákat is. További információ: www.btf.hu www.fesztivalvaros.hu

Értékmentő szenvedély

Különleges tárlattal jelentkezett az Iparművészeti Múzeum, 65 magángyűjtő mutatkozott be, ahol mintegy 600 tárgyuk tekinthető meg az Üllői úton április 20-ig. Az igazgatónő elmondta, hogy a magyarországi műkincsállomány számottevő részét magángyűjtemények őrzik, s e rejtett kincsekből válogatták össze a színvonalas tárlatot. Száz évre nyúltak vissza, az 1907-es “Amateur” kiállítás szép példáját követik, amikor mintegy 3500 tárgyat állítottak ki, az akkori főigazgató Radisics Jenő szervezésének köszönhetőn. Most mintegy 2000 darabból választották ki azt a 600-at, melyet részben kronologikus, de inkább tematikus rendben nézhetünk végig az iparművészet teljes spektrumából, a kézműves munkáktól kezdve a 19. századi iparművészeten és a 20. századi formatervezésen keresztül, a dekoratív kortárs művészetig. Sőt, a képzőművészettel közös határterületek (faragvány, szobrászat, érmek, alkalmazott grafika) is képviseltetik magukat. Megtekinthető hétfő kivételével naponta 10–18 óra között.

A Kultúra Magyar Városai

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium tavaly pályázatot hirdetett a Kultúra Magyar Városa 2008 cím elnyerésére - együttműködésben az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériummal, a Külügyminisztériummal, a Magyar Turizmus Zrt.-vel, a Megyei Jogú Városok Szövetségével, valamint a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetségével. A címre évente egy alkalommal lehet pályázni - három kategóriában: megyei jogú városok, 10.000 lakos feletti és 10.000 lakos alatti városok. A bíráló bizottság elsősorban a pályázó városok által eddig elért kulturális szintet értékeli. Fontos szempont - például - a város kulturális aktivitása, a városfejlesztési tervek kulturális elemei, kulturális beruházások, a kortárs művészet és kreatív ipar szerepe és teljesítményei, a város külső-belső kapcsolatai, kulturális turisztikai helyzetkép (fesztiválok, kulturális turisztikai programok, stb.), a turisztikai infrastruktúra, a fenntartható fejlesztések és az esélyegyenlőség. A címet eddig Kecskemét, Keszthely, Vasvár, Székesfehérvár és Sárospatak nyerte el. 2008-ban a megyei jogú városok kategóriájában Miskolc, a 10.000 lakos feletti városok közül Gyula, a 10.000 lakos alatti városok kategóriájában pedig Tokaj győzött. Az idei nyertes városoknak az ÖTM 2-2 millió forint értékű promóciós lehetőséget ajánlott föl - a Magyar Turizmus Zrt.-n keresztül. Az OKM az önkormányzatok részére 1-1 millió forint jutalmat ad.

Mátyás király öröksége

Nagyszabású kiállítás nyílik március 29-én "Mátyás király öröksége" címmel a Magyar Nemzeti Galériában.

Hunyadi János és Szilágyi Erzsébet másodszülött fia, I. Mátyás néven magyar király lett 1458-1490-ig. (1469-től Csehország királya és 1486-tól Ausztria hercege is.) Mátyás reformjai európai viszonylatban is korszerűvé tették a magyar birodalmat. Különösen jelentős volt igazgatási (a délvidéki kapitányságok), hadi (fekete sereg), pénzügyi (a dénár stabilizációja), kamarai, bírói, adóügyi (évi 650 ezer aranyforint bevétel) reformja. Nem csak bölcs uralkodó és kiváló hadvezér volt Mátyás, hanem a művészetek pártfogója is. Királyi udvara, budai és visegrádi palotái az itáliai reneszánsz műveltség európai központjai voltak. Mátyás nem tudott dinasztiát alapítani, feleségeitől Podjebrád Katalintól, majd Aragóniai Beatrixtól nem születtek gyermekei. Törvénytelen fia Corvin János utódlását pedig nem fogadták el. Mátyás 1490 április 6-án Bécsben halt meg, a székesfehérvári bazilikában április 25-én temettek. Harminckét évig uralkodott.

Arany emlékpénz

A Magyar Nemzeti Bank arany emlékpénzt jeletetett meg, ifj. Szlávics László tervezésében Hunyadi Mátyás trónra lépésének 550. évfordulója alkalmából. Az érme hátlapja Mátyás fiatalkori portréját ábrázolja, az előoldalon családi címerállata, a gyűrűt tartó holló jelenik meg.

Pesti Magyar Színház

A társulat tagjai közül 40 év alatti művész kaphatja meg azt a díjat, melyet Agárdyné Rácz Boriska balettművésznő alapított. A titkos szavazás eredményeként a győztes olyan nyakláncot kap, amely medálján a jutalmazott neve és Agárdy Gábor színész arcképe látható. 2007-ben Soltész Bözse, 2008-ban Jegercsik Csaba színész vehette át a díjat.

Miskolci Nemzetközi Operafesztivál

Az idén 8. Alkalommal kerül megrendezésre a Miskolci Nemzetközi Operafesztivál junius 11 - 22 között.

A műsorban a következő szerzők művei lesznek hallhatók: Csajkovszkij, Dvorák, Janácek, Moniuszko, Muszorgszkij, Prokofjev, Rahmanyinov, Smetana, Sosztakovics, Sztravinszkij, Szymanowski. A megye székhelyen (Miskolc) kívül helyszín még a Baradla barlang (Aggtelek) és a Coburg kastély (Edelény).

Szeretetszolgálati Díj

Átadták a Dizseri Tamás Szeretetszolgálati Díjat, amely Melocco Miklós művész alkotása és a vele járó oklevelet és pénzjutalmat. Az elismerést a magyarországi református diakonisszák közössége kapta. Az emlékérmet a névadó halálának évfordulóján azok kaphatják meg, akik az emberek testi-lelki gyógyítása érdekében kiemelkedő munkát végeznek. Laudációjában Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke hangsúlyozta, hogy a Biblia évében különösen fontos a diakonisszák munkájáról beszélni, akik betegeket gondoznak, sérült gyermekekkel foglalkoznak. A református püspök “Krisztus követői életformájának” nevezte az országos református diakonisszai közösség tevékenységét. Elmondta, hogy a református Philadelphia Diakonissza Szövetség 1903-ban, a Lorántffy Zsuzsanna Diakonissza Szövetség 1904-ben alakult és 1914-ben létrejött a debreceni diakonissza ház is.

Együtt a sokféleségben

"A kultúrák közötti párbeszéd európai éve – 2008" célja, hogy segítse egymás kölcsönös megértését, közelebb hozza egymáshoz Európa polgárait, az Európában élő népek kulturális sokféleségén keresztül hirdesse az európaiság eszméjét és törekedjen az európai összetartozás érzésének megerősítésére. Az európai év üzeneteit az Európai Unió elsősorban a fiatalokhoz kívánja eljuttatni, őket szeretné bevonni az akciókba, programokba. Az eseménysorozat nyolc témakör által – kultúra és média, oktatás és tudomány, migráció, kisebbségek, többnyelvűség, vallás, munkahely és ifjúság – szeretné segíteni egymás jobb megismerését. Arra buzdítja a kontinens lakóit, hogy használják ki az Európa kulturális örökségéből és jelenéből származó előnyöket és tanuljanak a különféle kultúrák hagyományaiból. A magyarországi kitűzött célok: Az Európai Bizottság által kitűzött célok megvalósítása nemzeti szinten. Továbbá a kulturális sokszínűség ünneplése, erős hangsúllyal az új európai uniós (és a nem EU-tag) szomszédainkon és a magyarországi kisebbségi kultúrákon. Ezen kívűl a kulturális, oktatási szervezetek, a fiatalok bátorítása arra, hogy részt vegyenek európai programokban, hálózatokban, és fejlesszék interkulturális kompetenciájukat. Nemzeti szinten az évet – független szakértők bevonásával – az Oktatási és Kulturális Minisztérium és a KultúrPont Iroda koordinálja. A KultúrPont Iroda pályázati tanácsadás, kiemelt rendezvények, valamint képzések szervezése mellett, nyomtatott és elektronikus kiadványokkal segíti közel 9000 partnere munkáját. Nyitottak minden jó kezdeményezésre, év közben is lehet csatlakozni a programhoz. Amennyiben egy javaslat megfelel az európai, illetve a magyar célkitűzéseknek, beleteszik "A kultúrák közötti párbeszéd európai éve" esemény naptárába és engedélyt adnak arra, hogy a hivatalos logót használhassák az ajánlott programok promóciójában.
További információk a KultúrPont Iroda honlapján: www.kulturpont.hu/kulturakozi

Felhívás fiatalok hangversenylátogatására

Szeretném, ha a Zeneakadémián több fiatal venne részt a hangversenyeken. Ehhez kérem minden barátom, ismerősöm, valamint koncertlátogatóink segítségét is. Az a tervem, hogy 2008 február 29 és 2009 június 1 között 1000 fiatalt hívok meg az általam rendezett koncertekre, a lehető legkedvezményesebb áron - mondta Jakobi László. Ezek esti hangversenyek, melyekre a kedvezményes jegyeket 1 évben 1 alkalommal vehetik igénybe a fiatalok. A koncertekre jegyet igénylők közvetlenül nálam foglalhatják le jegyeiket, kizárólag e-mailen keresztül: a jakobikoncert@gmail.com e-mail címen.

A jelentkezés feltétele:

A hangversenyen 2 személy vegyen részt, közülük legalább egynek a kora 6 és 18 év között kell lennie. A résztvevő fiatal kötelezően megadandó adatai: Név, cím, telefon és e-mail cím.

A fiatalokat nyilván tartom, a jegyeket a jelentkezés sorrendjében osztom ki. A kiválasztott fiatalokat e-mailen értesítem, a jegyeket a Zeneakadémia jegypénztárában legkésőbb 2 nappal a koncert előtt kell átvenni. Természetesen teljes áron további jegyek is rendelhetők és vásárolhatók. A jegyeket a Magyar Villamos Művek és az NKA támogatásával adom 80 - 90 %-os kedvezménnyel.

A következő koncertre rendelhetők jegyek a Zeneakadémia Nagytermében rendezendő hangversenyekre:

Március 8. (szombat), 19.30 óra - Szabadi Vilmos (hegedű), Gulyás Márta (zongora) - Francia est

A félretett jegyek száma 100 db – A két db jegy ára 1000 Ft (500 Ft/db)

A jegyek ára teljes áron 3-4.000 Ft/db lenne.

Franck: A-dúr szonáta, Debussy–Heifetz: Egy faun délutánja, Gyermekkuckó, Milhaud–Heifetz: Brasiliana,

Debussy: Szonáta, Debussy-Jacques Roque: La plus que lente, Holdfény, Ravel: Koncertfantázia,

Március 11. (kedd), 19.30 óra - Várjon Dénes zongoraestje – Liszt-bérlet 4.

A félretett jegyek száma 100 db – A két db jegy ára 1000 Ft (500 Ft/db)

A jegyek ára teljes áron 3-4.000 Ft/db lenne.

Mozart: D-dúr szonáta K. 284, Schumann: Fantasiestücke op. 12, Bartók: Improvizációk magyar parasztdalokra op. 20

Liszt: Álmatlanul, kérdés és felelet, Gyászgondola No. 2, Első elfelejtett keringő, Velence és Nápoly

Április 17. (csütörtök), 19.30 óra – Budapesti Vonósok – Apolló Alapítvány Gála koncertje

Közreműködnek: Szegedi Anikó (zongora), Botvay Károly (gordonka)

A félretett jegyek száma 100 db – A két db jegy ára 1000 Ft (500 Ft/db)

A jegyek ára teljes áron 3-4.000 Ft/db lenne.

Liszt: Angelus, Fauré: Elégia, op. 24, Mozart: d-moll zongoraverseny, K. 466,

Schumann: a-moll zongoraverseny