SPORT KRÓNIKA

Kammerer viszi a magyar zászlót

A háromszoros olimpiai bajnok kajakozó, Kammerer Zoltán viszi a magyar zászlót a pekingi játékok augusztus 8-ai megnyitó-ünnepségén, az április 26-án esedékes ünnepélyes fogadalomtételen pedig az olimpiai bajnok sportlövő, Igaly Diana, valamint egy, hamarosan kijelölendő vízilabdázó mondja majd az olimpiai esküt. Elfogadta a MOB meghívását az ünnepélyes eskütételre Sólyom László köztársasági elnök, aki szólni is kíván majd a csapattagokhoz. Az olimpia kezdetéig a dopping ellenőrzés példátlan lesz, hiszen valamennyi kvótát szerzett magyar sportolót legalább négyszer ellenőriznek még az olimpia rajtjáig.

Szávay Ágnest választották az év sportolójának

A Nemzeti Sportszövetség ötödik alkalommal rendezte meg díjátadó ünnepségét, a jelölteket hat kategóriában jutalmazták. 2007. év legjobbjai: Az év sportolója: Szávay Ágnes (tenisz). Az év utánpótláskorú sportolója: Gyurta Dániel (úszás). Az év edzője: Angyal Zoltán (a kajak-kenu válogatott szövetségi kapitánya). Az év sportvezetője: Sinka László (a Magyar Kézilabda Szövetség főtitkára). Az év sportújságírója: Szántó Dávid (Magyar Televízió). A sportolók egészségéért díj: Dr. Frenkl Róbert (orvos, egyetemi tanár). Életműdíj: Ormai László a Statisztika Sportegyesület alapítója, a Magyar Edzők Társaságának elnöke. Különdíjat kapott: Talmácsi Gábor gyorsasági motorversenyző.

Pekingi résztvevő a női vízilabda-válogatott.

A női vízilabdázók Imperiában zajló olimpiai kvalifikációs tornáján a Godova Gábor szövetségi kapitány által irányított magyar válogatott a "B" csoportban első helyen végzett.

Szingapúré az első ifjúsági olimpia

A délkelet-ázsiai metropolisz 53-44-re nyert Moszkva ellen a Nemzetközi Olimpiai Bizottság lausanne-i szavazásán. Athén, Bangkok, Torino, Guatemalaváros, Kuala Lumpur, Poznan és Debrecen jelezte rendezési szándékát. Az első körből Athén, Bangkok, Moszkva, Szingapúr és Torino jutott tovább, majd idén januártól már csak az orosz főváros és a mostani győztes maradt versenyben. A négyévente sorra kerülő nyári korosztályos seregszemlén mintegy 3500 fiatal, 14 és 18 év közötti verseng majd 26 sportágban. A 75 millió dolláros költségvetésű fesztivál 24 helyszínen zajlik, melyek közül 19 már elkészült.

Mincza-Nébald Ildikó a francia GP nyertese

A 139 indulót számláló francia Grand Prix viadalon Saint-Maurban Mincza-Nébald Ildikó aranyérmet szerzett. A női párbajtőrversenyen a magyarok közül Nagy Tímea 12. Szász Emese 18. lett. A 32-es táblán Nagy Tímea győzött Szász Emese ellen. A 16-os táblán kétszeres olimpiai bajnokunkat Mincza Nébald Ildikó állította meg, aki 15:8-ra hozta az asszót. Ildikó a legjobb nyolc között a francia Nisima Maureeen ellen győzedelmeskedett 13:12 arányban, a négy között az ukrán Shemyakina Yana ellen 15:9-re, majd a döntőben a francia színekben versenyző egykori magyar Kiraly Picot Hajnalka ellen diadalmaskodott 13:12-re. A magyar lányok csapatban is érmet szereztek. Szász Emese, Izsó Katalin, Mincza-Nébald Ildikó, Hormay Adrienn összeállításban az USA, majd az olaszok legyőzése következett. Sajnos Kínától vereséget szenvedtek, így a franciák elleni győzelem után a dobogó 3. fokára állhattak. Nem hivatalos számítás szerint Szász Emese már olimpiai kvótásnak tekinthető, olyan jól szerepelt a korábbi versenyeken. Nagy Tímea amennyiben nem szerzi meg a Pekingi részvételhez szükséges pontszámot, szabadkártyát kaphat a nemzetközi Vívószövetségtől.

Kecskemét és a Vasas nyerte az alapszakaszt a röplabda NB I-ben

Véget ért a férfi és a női NB I Liga Kiemelt-csoportjának alapszakasza. A Kecskemét, illetve a Vasas elsősége már hetek óta biztos volt, a középmezőny csapatai azonban fordulatos, izgalmas harcot vívtak a helyezésekért, főleg a férfiak mezőnyében. A férfiaknál március 6-7-én Dunaújvárosban, a nőknél pedig egy héttel később, Nyíregyházán rendezik a röplabda Magyar Kupa négyes döntőjét.

100 nap múlva MVM Öttusa Világbajnokság Budapesten

A SYMA Sport- és Rendezvényközpontban tartott sajtótájékoztatót az MVM Öttusa Világbajnokság Szervező Bizottsága. Száz nap múlva a női egyéni selejtező-csoportok küzdelmeivel kezdődik az év egyetlen hazai rendezésű felnőtt világbajnoksága. Az egyéni döntők végén, május 31-én és június 1-én lezárulnak a ranglisták és ismertté válik annak a 36-36 női és férfi öttusázónak a neve, akik Pekingre készülhetnek. A magyar férfiak közül Balogh Gábor, Horváth Viktor, Németh Róbert és Tibolya Péter már teljesítette a kvalifikációt, de közülük csak ketten indulhatnak az olimpián. A nőknél eddig Vörös Zsuzsanna szerzett kvótát, a másik lehetséges magyar helyre még többen is pályáznak. A helyszínen ideiglenesen felállított tabló 101-es számát két olimpiai bajnok, Szondy István és Martinek János együtt húzta át, ezzel is jelezve: a rajtig már csak száz napot kell aludni.

VI. Sirály Kupa

Újpesten az Ady Endre Művelődési Központban több mint százan vettek részt a Sirály Kupa sakkfesztiválon a különböző kategóriákban. Az ország szinte minden pontjából érkeztek sakkozni vágyók. Természetesen a legnagyobb létszámban a helybéliek és a Sirály klub játékosai voltak jelen. Ezúttal is minden résztvevő kapott ajándékot, míg a legjobbak szép díjakkal és kupával távozhattak a verseny befejeztével. Üde színfolt volt a közelmúltban alakult győri Szimultán SE apróhada, akik nagy jövő előtt állnak. A legerősebb versenyző a Gyuláról érkező Fekete Albert volt, aki egyedüliként minden ellenfelét legyőzte. A verseny legjobbjai ovisok 1.Monori Lilla /Szimultán/ és Csetneki Márk/ Bkalász/ I.kcs Stéger Zsófia és Kántor Gergő /Sirály ÉK/ II.kcs Kiss Sydney Olimpia /Sirály/ és Bőhm Zsombor /Zsámbék/ III.kcs Uzonyi Anna/Vízművek/ Berkes Bence / Tabán/ Kísérők Derzsyné Ludmilla /Sirály/ és Fekete Albert / Gyula/

Öttusázó sportcsillagok tenyereltek

Hosszabb szünet után új helyszínen, a kispesti Bozsik Stadionban folytatódott a magyar sport hírességeinek emléket állító sorozat. Ezúttal a magyar sport egyik legsikeresebb szakágának képviselői, kitűnő öttusázók kézlenyomata és aláírása került a dicsőséglistára. A múltat a 60-as 70-es évek klasszisa, az olimpiai- és világbajnok Móna István, míg a jelent és a közeli jövőt Horváth Viktor világ- és Európa-bajnok öttusázó képviselte. A lenyomatokat a sportolók fényképeivel együtt a TF aulájában helyezik el. Velük együtt már 10 olimpiai és 5 világbajnok öttusázó látható a Sportcsillagok falán.

Nagy Orsolya tizenkettedik helyenLegjobb magyarként a tizenkettedik helyen végzett Nagy Orsolya az Unicredit Bank Kupáért rendezett budapesti női kard Világkupa-versenyen, ezzel megőrizte jó pozícióját az olimpiai kvalifikációs ranglistán.

Gál Róbert tornagyőzelme

Rendkívül jól szerepelt Gál Róbert a 2008-as esztendő első tornászversenyén, az olimpiára készülő világbajnoki bronzérmes klasszis ugyanis megnyerte a madeirai nemzetközi viadal egyéni összetettjét, a szerenkénti fináléban pedig korláton ezüst-, talajon bronzérmet szerzett. A portugáliai városban a KSI másik versenyzője, Kállai Zoltán lovon diadalmaskodott. A csapatversenyben a KSI a harmadik helyet szerezte meg.

Vörös Zsuzsanna diadala

Vörös Zsuzsanna nyerte az Unicredit Bank Kupa budapesti nemzetközi fedettpályás öttusaversenyt. A második helyen a brit Heather Fell, a harmadikon pedig Cseh Krisztina végzett.

Ünnepelt a Vívók nagy családja

Gödöllőn a Grassalkovich kastély dísztermében a város polgármestere Dr. Gémesi György, aki a Vívó Szövetség elnöke is, köszöntötte a már hagyományos éves díjátadó ünnepség vendégeit és a sportág támogatóit, akik sokat segítettek a sportolók olimpia kvalifikációs versenyeken való részvételében. Az ünnepeltek közül többen már nyugodtan készülhetnek a kvóta birtokában. Külön köszöntötték a vívósport nagy "öregjét" Dr. Nedeczky Lászlót és a pár napja 70. születésnapját ünneplő Bakonyi Pétert, a szövetség tiszteletbeli elnökét. Díjat kaptak: Legjobb női vívó: Mohamed Aida - tőr egyéni VB bronzérmes, a csapat Európa-bajnok. Legjobb férfivívó: Kulcsár Krisztián - párbajtőr egyéni EB aranyérmes. Legjobb csapat: a kard válogatott - Nemcsik Zsolt, Lontai Balázs, Decsi Tamás és Szilágyi Áron, csapat világbajnokok. Legjobb juniorvívó: Szilágyi Áron - kardcsapat világbajnok. Legjobb kadetvívó: Antal Edina - párbajtőrvívó, korosztályos VB, EB érmes. Legjobb kerekesszékes vívó: Juhász Veronika - párbajtőr egyéni és tőr csapat Európa-bajnok. Legjobb szövetségi kapitány: Dr. Nébald György - kardcsapat. Legjobb edző: Kulcsár Győző - párbajtőr. Legjobb junioredző: Gerevich György - kard. Legjobb szakosztály: Honvéd Humán Rent. Az év versenybírója: Mészáros József.

A szövetség támogatói díszkardot vehettek át: Dr. Patai Mihály az UniCredit Bank elnök-vezérigazgatója, Dr. Bodnár Zoltán az Eximbank elnöke, Posch Péter Westend Kft. ügyvezető igazgatója, Kassai István a Bliz Art Kft. ügyvezető igazgatója.