TALENTUM AKADÉMIAI DÍJ ÉS MŰVÉSZETI DÍJ

Fiatal tehetségek elismerése

Hatodik alkalommal vehették át ifjú tehetségek a 20 000 euróval járó díjat Vizi E. Szilvesztertől a Magyar Tudományos Akadémia elnökétől, amelyet Kenyeres Sándor alapított és finanszíroz 2003 óta.

A Közép-Európai Tehetségkutató Alapítvány és életre hívója, Kenyeres Sándor hat évvel ezelőtt azt a célt tűzte ki, hogy támogatást biztosítson a kiemelkedő értékű tudományos tevékenységet folytató fiatal tudósok munkájához. 2007-ben Kenyeres Sándor a már meglévő természet-, élet- és társadalomtudományi elismerések mellett létrehozott egy művészeti kategóriát is, így idén már négy 35 évnél fiatalabb tehetség vehette át az egyenként közel 5 és fél millió forinttal járó díjat. Az idei Talentum Díjat Természettudomány kategóriában Dr. Gali Ádám fizikus vehette át "A szilíciumkarbid teljesítményelektronikai, optoelektronikai, nanoelektronikai és biológiai alkalmazásának vizsgálata kvantummechanikai számításokkal" című pályázatával. Élettudomány kategóriában Dr. Holb Imre biológus "Növényi kórokozók elleni védekezés a fenntartható gyümölcstermesztésben" című munkáját díjazták. Dr. Ablonczy Balázs történész Társadalomtudomány kategóriában "Teleki Pál: egy ellentmondásos magyar politikus élete" című tanulmányával érdemelte ki a díjat. Gyöngyösi Levente a Művészeti Díjat vehette át, akinek célja, hogy a 20 000 eurót egy "Lúdas Matyi" történetét feldolgozó egyfelvonásos opera komponálására fordítja.

Talán sohasem volt ennyire aktuális a tudás fontossága, mint manapság. A tudás ma nem valamiféle hóbort, hanem a gazdaság alapja. Az életért tanulunk, mert nélküle sem az egyénnek, sem az országnak nincsen jövője - mondta Kenyeres Sándor az alapítvány létrehozója.

Dr. Gali Ádám

A 35 éves, eredeti végzettsége szerint villamosmérnök kutató legutóbbi, nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő munkájának tárgya a szilíciumkarbid. Ez az anyag különleges jelentőségű a számítástechnikában és a gyógyászatban is: a belőle készült chipek extrém forróságban is működőképesek maradnak, így speciális helyeken, például az űrkutatásban kiemelt fontosságúak, másfelől a szilíciumkarbid biokompatibilis anyag, így jelenleg is használják csontimplantátumokban vagy proteinek szűrésében. Gali Ádám munkája nyomán a jövőben akár olyan orvosi eljárások valósulhatnak meg, amelyek során egy testbe épített automatikus gyógyszeradagoló a szervezet által termelt hibás fehérjék érzékelésével személyre szabottan, megfelelő mennyiségű ellenszert juttathat ki a szervezetbe.

Dr. Holb Imre

A 35 éves kutató növényvédelemben végzett munkája jelentős előrehaladást jelent az egészségesebb élelmiszerek előállítása és a fenntartható gyümölcstermesztés területén. Eredményeit - melyekkel akár 35%-kal is csökkenthető a kijuttatott vegyszerek mennyisége - nemcsak a kémiai növényvédelemmel kompromisszumot kötő integrált, de az ökológiai/bio termesztés is sikerrel alkalmazhatja a kertészeti ágazatokban. A kutató a kerttulajdonosok számára ismerős gombabetegségek, pl. a moníliás gyümölcsrothadás és az almafavarasodás életfolyamatait tanulmányozza és az itt feltárt, új biológiai ismereteket a betegségek előrejelzésében és az ellenük való védekezésben használja fel. Munkája során tökéletesítette az előrejelzés módszereit és új, környezetbarát védekezési lehetőségeket dolgozott ki. Így a gyümölcstermesztés környezetkímélőbb módon, a vegyszerek mennyiségének jelentős csökkentésével oldható meg.

Dr. Ablonczy Balázs

A 34 éves tudós Teleki Pálról, a XX. századi magyar történelem egyik meghatározó politikusáról készített életrajza az első, amely angol nyelven, amerikai kiadónál megjelenve a források lehető legszélesebb körének felhasználásával ismerteti a tudós-politikus életútját, és egyúttal betekintést nyújt a század első felének magyar történelmébe is. A munka csaknem másféltucat magyar és külföldi archívum, levéltár és a nyilvánosság által alig ismert gyűjtemény kiadatlan forrásainak felhasználásával készült és felöleli a kiadott tudományos munkák, valamint források lehető legszélesebb körét. A könyv öt nagy fejezetben igyekszik képet adni Teleki pályájáról, nem kerülve a kényes kérdéseket sem.

Gyöngyösi Levente

A 33 éves ifjú zeneszerző két pályaművet adott át a Kuratóriumnak: Cantici fratris sole, Naphimnusz (2003) - oratórium Assisi Szt. Ferenc nyomán, latin nyelven 4 szólistára, kórusra, vonószenekarra és orgonára (kb. 50 perc), valamint Missa lux et origo (2004) - nőikarra (kb. 15 perc). A művek 2007 novemberében jelentek meg hangfelvételen a Hungaroton Records lemezkiadónál. A zeneszerző hamarosan a "Lúdas Matyi" című egy felvonásos opera komponálásába kezd, Szőcs Géza szövegére, Fazekas Mihály nyomán.

 

Képek a Talentum-díjátadóról.

 

Az elsőt csatolom is, ami egy csoportkép. A képen látható balról jobbra: Dr. Gali Ádám fizikus, Dr. Holb Imre biológus, Vizi E. Szilveszter, Kenyeres Sándor, Gyöngyösi Levente zeneszerző, Dr. Ablonczy Balázs történész

 

Dr. Ablonczy Balázs történész beszédet mond

Dr. Gali Ádám beszédet mond

 

Gyöngyösi Levente zeneszerző beszédet mond

Dr. Holb Imre biológus átveszi a díjat Vizi E. Szilvesztertől, az MTA elnökétől