GARANTIQA HITELGARANCIA ZRT.

Pont, mint egy bank

1992-ben a magyar állam alapította a Hitelgarancia Zrt-t, 50+1%-kal, a többit hazai kereskedelmi bankok, kamarák és néhány vállalkozói érdekképviseleti szövetség jegyezte, mai értéken 4,8 milliárd forinttal. Az alapítók célja az volt, hogy a társaság katalizátorként vegyen részt készfizető kezesség (garancia) vállalásával a hazai kis- és középvállalkozások működésében. 2007. tavaszán a Hitelgarancia felvette a Garantiqa márkanevet és látványos termékfejlesztésbe kezdett. Az első olyan pénzügyi intézet lett, amely nem bank, de a PSZÁF által elismert módon, éppen úgy működik. Ez is a szlogenünk - mondja beszélgető partnerem, dr. Radnai György vezérigazgató - Pont, mint egy bank.

- Miben módosultak az eredeti célok?

- Ma már nemcsak kizárólag hitelekhez, hanem gyakorlatilag bármilyen forrástípushoz, és nemcsak vállalkozások számára nyújtunk garanciát, hanem önkormányzatok és önkormányzati vállalkozások kötvénykibocsátásaihoz is, ezáltal javítjuk az önkormányzatok forrásellátottságát. Közel 30 ezer partnerünk van és a teljes magyar bankszféra mögött ott állunk garanciával, készfizető kezességgel. A társaságunk mintegy 400-420 milliárd forintnyi garanciát vállal, ami 550-600 milliárd forint hitelnek felel meg. A jegyzet tőke maradt azonos értéken, a saját tőke viszont 28 milliárd forintra növekedett. Az Alapító okiratban a tulajdonosok azt vállalták, hogy a nyereséget bent tartják a társaságban, így a szükséges mértékű szavatoló tőke, mindig rendelkezésre áll.

- Bemutatná a garanciavállalási konstrukciókat?

- A vállalkozóknak készfizető kezességet nyújtunk a hiteleikhez, bankgaranciájukhoz, lízing és faktoring ügyleteikhez, valamint Európai Uniós forrású pályázataikhoz. Az önkormányzatok és az önkormányzati vállalkozások esetében hitelhez és kötvénykibocsátáshoz kapcsolódhat a garanciavállalásunk. Mögöttünk pedig a - vállalkozások számára nyújtott garanciák esetében - a magyar állam viszontgaranciája áll. Az önkormányzati ügyfelek esetében pedig az Európai Beruházási Bank (EIB) vállal viszontgaranciát. Számokra lefordítva azt mondhatjuk, hogy ha 100 egység hitelt kap egy vállalkozó, akkor ebből 80 egységre kezességet vállalunk. És a mi 80 egységünk mögött 50 egység viszontgaranciát vállal az állam, azaz 56 egységet a százból. Ránk így 24 egységnyi kockázat jut, 20 egység rizikó pedig a banké. Kezdetben csak kis és középvállalkozók számára nyújtottunk kezességet, mégpedig kifejezetten hitelekhez. 2005-től módunk van arra, hogy a vállalkozókat érintő bármilyen pénzügyi konstrukció mögé odaálljunk készfizető kezességgel. 2006-tól pedig az önkormányzatok idegen forráshoz jutását is segítjük.

- Kik a partnereik?

- Több partner is van a konstrukcióban. Először is a vállalkozó, akinek kezességet nyújtunk és ha nem fizet, mi fizetünk helyette. Partner a Bank, amely kockázatának 80 %-át átvállaljuk. Ilyen értelemben partner még a KA-VOSZ, aki ott áll a Széchenyi Kártya mögött, mint kitaláló és ellenőrzi a működését. Partnerek az önkormányzatok is.

- Mi alapján nyújtanak kezességet?

- Van egy kockázatelemző részlegünk, melynek munkatársai megnézik, hogy a hitelfelvevő, a kötvénykibocsátást igénylő, milyen jövedelmi, vagyoni képességekkel rendelkezik. Az önkormányzatok esetében más léptékről van szó, mint a vállalkozások esetében. A kis és középvállalkozások jellemzően 25 millió forint alatti összegeket igényeltek, de ez az igény mostanában kezd 50-100 millió forintos kategória felé is elmozdulni. Az önkormányzatok ettől nagyobb hitelt kérnek, melyhez figyelembe kell vennünk a Bázel II-es szabályokat, ezek szigorú tőke megfelelési mutatókat írnak elő. Ugyan nem vagyunk bank, de a hazai garanciaszervezetek között elsőként mi kaptuk meg az ekvivalencia papírt, ami azt jelenti, hogy pénzügyi vállalkozásként ugyanolyan rendszerben dolgozunk, mint egy bank, informatikailag és a prudenciális szabályok szerint is. Belső szabályzataink, a tőkemegfelelésünk, mind-mind megfelelnek a banki működés követelményeinek.

- Milyen nagyságrendű hitelre vállaltak garanciát? És ez milyen számú ügyfélnél realizálódott?

- Ebben az évben 400-410 milliárd forintnyi garanciát vállaltunk eddig. Mintegy 27-28 ezer vállalkozó partnerünk van.

- Pénzügyi eredményeik alapján is sikeresek?

- A nettó árbevételünk 5,8 milliárd forint volt 2007-ben. Ez a társaság az idejövetelem előtt is nagyon jól dolgozott, jelentős nyereséget termelt, sok partnere volt, sikeres vállalkozásként működött. Én további olyan tartalommal próbálom kitölteni, melyek a vállalkozóknak és a tulajdonosoknak egyaránt jó. Új üzletágakat indítottam és most szeretnénk kilépni a nemzetközi piacra is.

- A hitelnyújtásban, a garanciavállalásban van összegszerűen felső határ?

- 30 milliárd a tőkenagyságunk. Ez behatárolja, hogy egy-egy ügyletnél mekkora összeg mögé állhatunk garanciával, ami azt jelenti, hogy 8-10 %-nál nem lehet több, így 2-2,5 milliárd forint a felső határ. Ebből következik, hogy a Fővárosi Metró építésért - ami több százmilliárd forintos finanszírozás - nem tudunk garanciát vállalni. De az önkormányzatok különféle projektjeinek hitelére, az igényeiknek megfelelően, tudunk kezességet vállalni.

- Vannak olyan ügyleteik, amelyekre büszkék? Amelyekhez kapcsolódó projektek, beruházások - ahogy szokták mondani - nem jöttek volna létre, ha nincs a Garantiqa?

- Nem az egyedi nagy projektekre vagyok igazán büszke - bár ilyen is volt több - hanem arra, hogy a társaságunk olyan helyzetet tudott teremteni, hogy a bankok nem érzik az egyes vállalkozásokat, önkormányzatokat a hitelnyújtásnál túl kockázatosnak. Így az alapítók céljainak megfelelően, forráshoz tudnak jutni a kis és középvállalkozások, az önkormányzatok. Az a fő funkciónk, hogy helyzetbe hozzuk a vállalkozót, mert ezen keresztül tudjuk élénkíteni a gazdaságot. Arra vagyok büszke, hogy amióta itt dolgozom a társaságnál, megdupláztuk az állományunkat, dinamikus a fejlődésünk. És ebben a nehezülő gazdasági helyzetben is be tudjuk tölteni azt a feladatunkat, amire létrehoztak bennünket.

- Milyen arányban vannak bebukott hitelek?

- Vállalásainknak csak 2-3 %-a bedőlt, ez nemzetközi viszonylatban is alacsonynak számít. Bár nem örülünk neki, de nem baj, ha van 2-3 % problémás hitel, mert ha százas egységekbe rakjuk kockázat szempontjából a portfoliókat, akkor ez azt jelenti, hogy 100 vállalkozásból csak 10 nem tudja visszafizetni a felvett kölcsönt, viszont 90 visszafizeti. Ha nem vállalnánk fel ezt a mértéket, azt jelentené, hogy 90 vállalkozó nem jutna forráshoz, mert ebben a kategóriában 10 kockázatosnak van ítélve. A költségvetés ugyanakkor szigorúan figyeli - tervesíti - mennyi lehet a bedőlési arány, így nekünk is oda kell figyelnünk a portfoliónk összetételére.

- Tudnak segíteni a nehéz helyzetbe került vállalkozásoknak, önkormányzatoknak?

- Igen, vannak olyan konstrukcióink, ahol a bankokkal közösen újraszervezzük, reorganizáljuk a kialakult helyzeteket. Ilyen például az úgynevezett amortizációs konstrukció, amellyel arra törekszünk, hogy megfelelő megoldás szülessen a vállalkozó és a mi számunkra is.

- Konferenciát szerveztek "Polgármesteri Napok" címmel . . .

- Elsősorban azért szerveztük, hogy erősítsük a kapcsolati tőkénket. A konferencia feladata az volt, hogy lehetővé tegye az önkormányzati vezetők, polgármesterek, szakemberek találkozását a jogszabályalkotókkal, miniszterekkel, akik az önkormányzatok fejlődéséért, fejlesztésért felelősek. Viszonylag kötetlen beszélgetés sorozat után feltehették a kérdéseiket, elmondhatták problémáikat, javaslataikat a készülő törvényekhez. Azért is szerveztük meg az eseményt, hogy a jogszabályalkotó, a végrehajtó és az önkormányzat kommunikálni tudjanak egymással, közös nevezőre tudjanak jutni. Természetesen az is célunk volt, hogy a résztvevők megismerjék és tudják, hogy a Garantiqua Hitelgarancia Zrt. minden olyan esetben, amikor az önkormányzatoknak szüksége van ránk, ott állunk mögöttük, segítjük őket a szaktudásunkkal, kezességünkkel.

- Mi jellemzi a most elindított Tőke Unió Programot?

- A mikro-, kis- és középvállalkozások számára hoztuk létre, mert Magyarországnak - úgy gondoljuk - most az a legfontosabb, hogy mihamarabb lehívjuk azt a 8000 milliárd forint uniós forrást, melyet az ország megkapott. Ez olyan "talált pénz", amit fel kell használni! Vállalkozókkal beszélgetéseket folytattunk arról, szerintük mi kell ahhoz, hogy ezeket a forrásokat lehívhassák. Ezekből a beszélgetésekből kiderült, ötleteik vannak, de mégis nehezen tudják az uniós forráshoz szükséges pályázati feltételeket megvalósítani. Mert ha megnyerik a pályázatot, akkor a szükséges önrészt nem tudják előteremteni, vagy hitelt, vagy kockázati tőkét nem kapnak hozzá. A három feltétel tehát, a pályázat megnyerése, a hitel és a kockázati tőke együtt, ritkán jön össze. Ezért létrehoztunk egy olyan Tanácsadó Irodát, ahol Európai Uniós pályázatokhoz is értő szakemberek dolgoznak. Itt vannak a Szép utcai központunkban. A rendszer úgy működik, hogy a vállalkozó bemegy bármely KA-VOSZ irodába, ahol kitölt egy kérdőívet arról, hogy milyen jövőbeni elképzelése van és azt hogyan szeretné megvalósítani. Tanácsadó Irodánk szakemberei mérlegelik a vállalkozás helyzetét és megfelelő tanáccsal látják el: milyen módon pályázhat, hogyan juthat hitelhez, illetve kockázati tőkéhez. Amennyiben elfogadja javaslatunkat, a kollégák segítenek a projekt megvalósításában is. Így a vállalkozó mentesül számos utánajárás alól, és végezheti azt, amihez a legjobban ért.

- Sikeres cégként milyen a társadalmi szerepvállalásuk?

- Természetesen fontosnak érezzük, hogy társaságunk ne csak a konkrét pénzügyi tevékenységével járuljon hozzá az ország fejlődéséhez, hanem a környezet- és kapcsolatépítési tevékenységünkkel is. Cégünk legnagyobb értéke a partnerségben van. De nem csak az üzleti életben vagyunk partnerek, támogatjuk, a művészetet, a sportot is. Kiemelten a legharmonikusabb női sportot, a ritmikus sport gimnasztikát. Két olimpiai - és világbajnok kajakos lány felkészülését szponzoráljuk, Paksy Tímeát és Benedek Dalmát. Kiállító termünkben elsőként Bencsik János festőművész mutatkozott be. Partner- és ügyfél magazinunkban is értékrendünket, a Garantiqa világát szeretnénk bemutatni. Mi is csatlakoztunk ahhoz a 25 vállalathoz, amelyek idén először készítették el és jelentették meg CSR-jelentésüket Magyarországon.

- Mi a véleménye - mint tapasztalt gazdaságpolitikusnak - hogyan hat ránk a világgazdasági válság, milyen helyzetben vagyunk, leszünk a következő hónapokban?

- Azt gondolom, a kormány a pénzügyi helyzetet a saját eszközeivel és lehetőségeivel megpróbálta stabilizálni és úgy néz ki, hogy sikerült. Véleményem szerint most minden eszközt arra kell fordítani, hogy a gazdasági válságot is elkerüljük, illetve a hatását amennyire lehet, csillapítsuk. Arra gondolok, hogy a lehető legkevesebb vállalkozó kerüljön nehéz helyzetbe, csődbe, a lehető legkevesebb munkahely szűnjön meg. Ebben a mi szerepünk felértékelődött és számos ötlet van a tarsolyunkban, melyekkel hamarosan előrukkolunk.

- Mivel szokott lazítani? Van hobbija?

- Szeretek sakkozni, gyermekkori szerelem, benne van az egész élet. Amikor az ember elemez, értékel egy helyzetet, sokszor úgy látszik, borús a helyzet, válság van. Majd lép valamit, amivel látszólag még rosszabb helyzetbe kerül, de ő már tudja, hogy még 3-4 lépés és nyerni fog.

(Szabados)