A gazdasági helyzet egyre nagyobb kihívások elé állítja a vállalatokat és intézményeket. A költségek racionalizálása napjainkban, elengedhetetlen, de az IT rendszerektől - amelyek számos vállalat alapvető üzleti tevékenységét meghatározzák, egyéb esetekben pedig nagymértékben támogatják azt - megbízhatóságot, magas színvonalú rendelkezésreállást, felhasználóbarát kezelhetőséget várnak el. A nyílt forráskódú megoldások adják a választ ezekre a kihívásokra, mivel alacsony licencköltség mellett is biztosítják az elvárásokat, és az iparágvezető gyártók által világszerte igényelhető terméktámogatás pedig kiváló megoldássá teszi a linuxos megoldásokat vállalati környezetben is. A Linux jelenleg a legdinamikusabban növekvő platform, így méltó várományosa a jövő operációs rendszere címnek.

Milyen a nyílt forráskódú szoftverpiac jelenlegi helyzete?

Az elemzők és az iparági szakértők egyetértenek abban, hogy az informatika területén a következő forradalmi technológia, amely az elmúlt években a legnagyobb lendületet gyűjtötte, a nyílt forráskód mozgalom köré szerveződik. A nyílt forráskód egy forradalmi technológia minden klasszikus jellemzőjét mutatja. A "hagyományos" informatikán kívüli emberek fejlesztik és terjesztik, akik olyan nyílt és demokratikus modellt használnak, melyet sok belső szereplő veszélyesnek talál. Egyértelműen sok izgalmat és kényelmetlenséget okozott a régóta működő informatikai szállítók között, emellett alapvetően másfajta megközelítést kínál az üzleti problémák megoldására. Ha más nem, akkor a nyílt forráskódú megoldások jelentősen alacsonyabb költségei a feszített és karcsúsodó költségvetések időszakában tagadhatatlanul nagy jelentőséggel bírnak. A nyílt forráskódú technológia választási lehetőségeket és rugalmasságot nyújt, ezáltal a szervezetek számára még hatékonyabb szolgáltatásokat és még gyorsabb ügyfélkezelést biztosít. Ma már minden vállalatnál megtalálható a Linux, nem csak a szerver- és adatközpontokban, de egyre inkább a munkaállomásokon is. Fontos emellett, hogy megfelelő szintű támogatói háttér, hatékony képzés és oktatási rendszer, elérhető tanácsadási lehetőségek, valamint vállalati szintű szolgáltatások álljanak rendelkezésre a felhasználó számára - ez ma már elérhető Magyarországon is a vállalati Linux megoldásokat igénylők számára.

Aki kimarad, lemarad: miért hasznos a nyílt forráskód a vállalatok és intézmények számára?

Aki ma nem kezdi el aktívan használni a nyílt forráskódú technológiákat, komoly versenyhátrányba kerülhet, mivel a Linux költséghatékony, stabil megoldást nyújt a mobil munkaállomásoktól az adatközpontokig. A határozott elmozdulás a nyílt szabványok és nyílt forráskód felé a szervezetek számára azt jelenti, hogy ezzel az új forradalmi technológiával járó összes előnyt a vállalkozások céljaik szolgálatába állíthatják: ma már élvezhetik a nyílt forráskódú megoldások által kínált költségmegtakarításokat, választási lehetőséget, rugalmasságot és gyorsaságot a biztonság, megbízhatóság vagy támogatás feláldozása nélkül.

A Linux a vállalatok és az intézmények versenyképességének megőrzése szempontjából fontos szerepet tölt be, hiszen alapvető elvárás, hogy informatikai rendszereik modernek és megbízhatóak legyenek, tehát képesek legyenek arra, hogy tevékenységük alapját képezzék, vagy támogassák azt. Emellett a költséghatékonyság és a teljes birtoklási költség (TCO) sem elhanyagolható tényező egy vállalat sikeres működése szempontjából. Az intézmények esetében a versenyképesség megőrzése egyben az EU gazdaságának versenyképességét is jelenti, amiben EU-s tagországként szerepet vállal Magyarország is. A kormányzat számára pedig az államigazgatási intézmények megfelelő szintű informatikai ellátottsága, az e-ügyintézéshez szükséges infrastruktúra kialakítása az elsődleges szempont a versenyképesség megőrzéséhez. A költségcsökkentés fontosságát ezen a területen külön ki kell emelni, amellett hogy a linuxos rendszerek ugyanazt a funkcionalitást biztosítják.

<<keretes kezdete>>

A Novell vállalati Linux megoldásairól

A Novell Linux megoldásai megbízható, költséghatékony, stabil megoldást nyújtanak a vállalatoknak és intézményeknek. A Novell SUSE Linux Enterprise a Microsoft, az SAP és a Capgemini által is elsődlegesen ajánlott és támogatott Linux platform.

A Novell már bejelentette következő generációs vállalati Linux platformja, a SUSE Linux Enterprise 11 fejlesztési terveit: a vállalat a SUSE Linux Enterprise 11-gyel a legjobb és legmagasabb szintű együttműködést biztosító kulcsfontosságú számítástechnikai platformot kínálja majd, amely a modern informatikai szervezetek központi elemévé válhat. Ez a platform a kulcsfontosságú vállalati folyamatok alapjaként a kiszolgálóvirtualizáció, a konszolidáció és a technológiai újítások mellett az ügyféloldali számítástechnika területén is áttörést jelent. A SUSE Linux Enterprise kulcsszerepet tölt majd be a vállalat céljának megvalósításában: segíti a világszerte működő szervezeteket a vegyes informatikai környezetek integrálásában, támogatva ezzel az emberek és a technológia együttműködését.

A munkaállomásoktól az adatközpontokig terjedő platformként a SUSE Linux Enterprise 11 a tervek szerint számos terméket kínál majd vállalati használatra: a peremhálózati és infrastruktúra-kiszolgálóktól a magas rendelkezésre állású adatközpontokig és valós idejű kiszolgálókig, valamint a kis erőforrás igényű ügyfélrendszerektől a teljes ügyfél-munkaállomásokig és technikai munkahelyekig.

A nyílt forráskód üzleti megítélése

A Forrester egy 2007-es kutatásában a nyílt forráskódú szoftverek (OSS) üzleti elbírálását vizsgálta. A megkérdezett közel ötszáz észak-amerikai és európai vállalat háromnegyedénél volt nyílt forráskódú szerver operációs rendszer, míg asztali számítógépre negyedük használt valamilyen szabad platformot. A cégek többsége a nyílt szabványok támogatását, a korlátozás nélküli felhasználását és az ezekből következő szállítói függés csökkenését jelölte meg az OSS legfontosabb üzleti előnyeként. A vállalatok életében a nyílt szoftverek jelenléte egyre elfogadottabbá válik.

Összegzés

A nyílt forráskódú modell a nyílt szabványokkal kombinálva egyszerűvé teszi új szolgáltatások és lehetőségek kiépítését az évek óta működő hagyományos rendszerekhez - azok felszámolása és lecserélése helyett. A Linux nagyon rugalmas rendszer, szinte minden létező számítógépes környezetben telepítettek már nyílt forráskód alapú megoldást, kézi számítógépekre éppúgy, mint a világ legnagyobb szuperszámítógépeinek vezérlésére. A nyílt forráskódú megoldások elegánsak, segítségükkel a vállalatok és intézmények megszabadulhatnak az egyetlen gyártótól való függőségtől, kiszolgáltatottságtól, illetve attól a fokozatos beruházási spiráltól, amelyre a hardvergyártók és a zárt kódú szoftverek forgalmazói rákényszerítik őket. Az informatika világában a biztonság a legdrágább. A nyílt forráskód pedig az ellenőrizhető biztonságot, emellett a fejlesztés, a rugalmas alkalmazkodás lehetőségét kínálja, ezáltal válhat a jövő operációs rendszerévé.



A Linux térnyerése az Európai Unióban is vitathatatlan

Az Európai Bizottság jelentése szerint 2010-re az Európai Unió összes IT szolgáltatásának 32%-a nyílt forráskódú szoftverekre fog épülni. A jelentés készítői szerint a nyílt forráskódú szoftverek használata jó esélyt biztosít arra, hogy Európa elérje politikai céljait, miszerint az európai gazdaságnak 2010-re világszinten az egyik legversenyképesebb gazdasággá kell válnia. A kutatók úgy gondolják, hogy az Európai Unió ingyenes- nyílt forráskódú szoftverekre (FLOSS - Free/Libre and Open Source Software) fordított beruházásainak megduplázása a teljes EU GDP 0,1 %-os éves növekedését eredményezi. Ez több mint 10 milliárd Euró megtakarítást jelent évente az Európai Unió számára. A nyílt forráskódú szoftverek, és a ráépülő megoldások jelentős európai térnyerését mutatja, hogy az elmúlt években az Európai Unió tagállamainak meghatározó vállalatai és kormányzati intézményei tértek át a nyílt forráskódú megoldások használatára. A Linuxra történő átállást bejelentők közül a legjelentősebbek vállalatok az Audi, a PSA Peugeot Citroen, a Siemens Medical Solutions, illetve Európa legnagyobb vasúttársasága, a Deutsche Bahn. Az államigazgatásból a Linux mellett döntött többek között Bergen város önkormányzata, a svájci Szövetségi Kormány, a spanyol Miniszterelnöki Hivatal, az Egyesült Királyság Egészségügyi Minisztériumának vezető ügynöksége, a finn Védelmi Minisztérium, a németországi Földnyilvántartó Hivatal, a németországi Központi Információvédelmi Hivatal, az angliai Kent rendőrsége, a holland EPE közigazgatási terület törvényhozása, az olaszországi Velence tartomány, illetve Prága város önkormányzata is.