KULTÚRA - KIÁLLÍTÁSOK - KÖNYVEK

Budapesti Operettszínház

Az idei évadban öt világszínvonalú produkciót mutat be az Operettszínház. A Csárdáskirálynőt, amely visszatért hódító világkörüli útjáról - Tokió, Róma, München, Amszterdam, Salzburg és Prága tapsolt a produkciónak – és ismét a Nagymező utcában várja hűséges közönségét. A címszerepben Kalocsai Zsuzsát, Lukács Anitát és Fisch Mónikát láthatjuk. Az operett sztárjai mellett Anhilte szerepét vendégművész, Kállai Bori alakítja. Lesz egy kőszínházi ősbemutató, amely nyáron már hatalmas sikert aratott a Szegedi Szabadtéri Játékokkal koprodukcióban. Ez a világ első worldmusicalja, amely Szakcsi-MP Sziámi-KERO Szentivánéji álom című műve - természetesen Shakespeare nyomán. Mai szövegekkel átszőtt mű a szellemvilág és az emberek találkozásáról szól, amelyben hallhatunk pop, dzsessz, klasszikus muzsikát és török, román, cigány, spanyol, indiai népzenét. Majd ismét egy ősbemutató - szokatlan stílusú darab - következik, Parti Nagy Lajos hatalmas sikerű Ibusárjából Darvas Ferenc komponista írt zenés huszerettet. A Duncan Sheik énekes-zeneszerző és Steven Sater szövegíró műve a Tavaszébredés provokatív rock musical, amely az első szerelem, elfojtott érzelmek, maradandó sebek kérdéskörét boncolgatja. A mindannyiunk lelkét felkavaró darabot Somogyi Szilárd rendezi, aki a fiatalokat szerepválogatáson választotta ki. Az évadot egy másik Kálmán –mű zárja A bajadér. A két főszerepben Dolhai Attilát és Miklósa Erikát láthatjuk, a szubrett-táncos komikus szerepekben Oszvald Marikát és Csere Lászlót. Az ő négyesük garancia arra, hogy jól fogunk szórakozni.

Fiatal Írók Szövetsége - Alkotói pályázat

Az alkotói pályázatra olyan, huszonnyolcadik életévüket be nem töltött alkotók jelentkezhetnek vers és széppróza kategóriákban, akik önálló kötettel még nem rendelkeznek. Az első helyezettek önálló kötet megjelentetésére kapnak lehetőséget a Fiatal Írók Szövetsége FISZ Könyvek sorozatában. Pályázni levélben elküldött kötetnyi kézirattal lehet, melyhez a szerző (elérhetőségeit is tartalmazó) önéletrajzát mellékelni szükséges. Nevezési díj: 2000 Ft/pályázat, melyet postai utalványon vagy banki átutalással a FISZ számlaszámára kérünk átutalni (Budapest Bank 10102086-33859500-00000007). A FISZ a nevezési díjakból befolyt összeget a nyertes kötetek megjelentetéséhez használja fel. Pályázati határidő: 2008. november 1. A pályázatot neves irodalmárok és a FISZ Könyvek sorozatszerkesztői bírálják el. Eredményhirdetés a FISZ honlapján (www.irok.hu) várható 2009 elején. Postacím: FISZ, 1397 Budapest, Pf.: 546. A FISZ fenntartja a jogot arra, hogy – minőségi okokból – egyes díjakat nem oszt ki. A szervezők kéziratot nem őriznek meg és nem küldenek vissza, kivéve ha a pályázó felbélyegzett és megcímzett válaszborítékot mellékel. Ajánlott, hogy a pályázó e-mail címet is közöljön, a gyorsabb értesítés érdekében. Az előző évek tapasztalatai alapján mód nyílik a bírálók írásbeli véleményének kikérésére is. A munka nagysága miatt mindez csak költségtérítéses formában kivitelezhető, ezért aki bírálatot kér, további 2000 Ft befizetésére kérjük. Információ: info@irok.hu

Szépírói mesterkurzus

Minden emberben rejlik egy könyv lehetősége és úgy tűnik, hazánkban egyre többen szeretnék ezt megvalósítani. A Magyar Író Akadémia szépírói mesterkurzusának negyedik évfolyama mintegy 100 hallgatóval és 20 kortárs alkotó vezetésével indul újra szeptember végétől. Az Író Akadémia képzése két szemeszterből áll. A szeptember 27. – december 13-ig tartó szépírói kurzus első szemeszterének címe “Így írunk mi” amelyben a résztvevők kortárs magyar írók és költők előadásait hallgathatják meg. Az előadók: Balla Zsófia, Békés Pál, Bódis Kriszta, Csukás István, Grecsó Krisztián, Háy János, Jókai Anna, Karafiáth Orsolya, Kárpáti Péter, Kornis Mihály, Kukorelly Endre, Márton László, Nádasdy Ádám, Orbán János Dénes, Sárközi Mátyás, Szilágyi Ákos, Tóth Krisztina, Turczi István, Zalán Tibor. A szemeszter vizsgamunkával záródik, melynek értékelőit a hallgatók maguk választhatják ki azok közül az előadó írók közül, akik ezt vállalták. Jó lehetőség ez azoknak a kezdő íróknak, akik érvényesülni szeretnének, mert tehetséges hallgató és választott mestere között a sikeres vizsgamunkának köszönhetően több esetben is alakult már ki munkakapcsolat. Az első szemeszter elvégzése után a második “Így írtok ti” szemeszteren lehet továbbtanulni. Itt Kornis Mihály, Kukorelly Endre, Márton László és Tóth Kriszta szemináriumain már lehetőség van arra is, hogy a résztvevők saját írásaikat elemezzék, javítsák az oktatók segítségével. A hallgatók írásait az Író Akadémia a Mestereink nyomában címmel megjelenő antológiában publikálja és záróünnepség keretében, felolvasóestet rendez a legtehetségesebbek műveiből. Az Író Akadémia segíti a hallgatókat abban is, hogy kiadásra érett műveik eljussanak az irodalmi folyóiratokhoz, könyvkiadókhoz. Az ősztől induló évfolyam egyik újdonsága az, hogy a hallgatók gyakorlatot szerezhetnek egy irodalmi lap elkészítésében, szerkesztésében is. A Magyar Író Akadémia új témákban is indít mesterkurzusokat. A Színházi és drámaíró mesterkurzuson többek között Spiró Györgytől és Müller Pétertől lehet tanulni, Kornis Mihály mesterkurzusa a tudatos élethez elengedhetetlen témakörökkel foglalkozik, a Filmrendezők mesterkurzusán tizenhat rendező beszél az alkotói módszerekről, míg a Reklámakadémia hallgatóit a reklámszakma legnagyobbjai vezetik be a szakma rejtelmeibe.

Magyar mesevilág

Józsa Judit a hagyományos erdélyi kerámia szülőhazájából Korondról származik. Eddigi kiállítása: Honfoglaló magyarok, Árpád népe és házának szentjei, a Magyar Nagyasszonyok sorozat, a Múzsák kertje tárlat, illetve a TerrAqua világa. Most a mese világába röpít. Sok ötlet, érdekes formák, meglepő megoldások - például Tündér Ilona népviseletben – látható a kiállításon. És a magyar népmesék szereplőivel találkozva eszünkbe jut gyermekkorunk is és annak lélekemelő tündérvarázsa.

Megtekinthető: október 19-ig, naponta 10 – 18 óra között.

Helyszín: Magyar Kultúra Alapítvány