A SZENTFÖLD ÖRÖKSÉGE

Kincsek a jeruzsálemi Izrael Múzeumból

Június 23. - szeptember 6.

- Mi a Szentföld üzenete Ön szerint a mai ember számára? - kérdeztük a kiállítás főtámogatóját, az OTP Bank elnök-vezérigazgatóját Dr. Csányi Sándort.

- Azt gondolom, hogy minden vallás - bár én nem vagyok aktívan vallásos ember - erkölcsi értelemben nagyon sokat ad. A mai világban az erkölcs, a morál, az etika háttérbe szorult és helyét sajnos, egyre inkább a verseny, a tülekedés veszi át. Ezért nagyon fontos, ha van valami, ami arra emlékeztet, nem minden az anyagi javak, nem minden a verseny és felhívja a figyelmünket arra, hogy erkölcsösen éljünk, etikailag megfelelően viselkedjünk. Legyen tartása mindenkinek, a társadalom egészének!

- Milyen kötődései vannak a Szentföldhöz?

- Nincs személyes kötődésem, de az OTP Bank fontosnak tart minden olyan kulturális érték bemutatását, támogatását, amely a szélesebb közönség számára egyébként nem lenne elérhető.

- ... és mi alapján döntötték el a Szentföld öröksége című kiállítás támogatását?

- Ez egy tipikusan olyan kiállítás, amelyet támogatás hiányában, nagyon-nagyon sok ember nem láthatott volna Magyarországon. Úgy gondolom, a kultúra, a művészetek, a tudomány általában támogatásra szorul. A legnehezebb dolog, hogy ezek közül a legszínvonalasabb kiállításokat, alkotásokat, az embereknek a legtöbbet nyújtó, legnagyobb élményt adó produkciót kiválasszuk, támogassuk. Úgy érzem jól döntöttünk!

KIÁLLÍTÁS MEGNYITÓJA

Hiller István oktatási és kulturális miniszter szerint csodálatos érzés, hogy házigazdái lehetünk a Szentföld öröksége című kiállításnak. "A kulturális örökség sohasem lezárt, mindig nyitott és bővül. Ez az örökség most sajátos módon velünk is bővül, mi is részesei vagyunk, az alkotó, az alkotás és a látogató, csodáló válik egy pillanatban eggyé" - hallottuk a megnyitón. Majd köszönetet mondott az együttműködésért a jeruzsálemi Izrael Múzeumnak, James S. Snydernek, az Izrael Múzeum főigazgatójának, Baán Lászlónak a Szépművészeti Múzeum főigazgatójának, a munkatársaknak, valamint a tudósoknak, akik feltárták a kincseket és akik gondját viselik a kiállításnak. Minden látogató, aki megtekinti a kiállítást, talál egy-egy olyan tárgyat, amely nyomot hagy benne. Ez a kiállítás a világon ma egyedülálló és csak Magyarországon látható. Élvezzék, gazdagodjanak, a Szentföld öröksége mától legyen a magyaroké is, mindannyiunké" - zárta beszédét a kulturális miniszter.

AZ IZRAEL MÚZEUM, BUDAPESTEN LÁTHATÓ KINCSEI

A kiállítás többféle műalkotás - szobrok, régészeti leletek, ötvösmunkák, festmények, zsidó szertartási tárgyak segítségével reprezentálja az 1965-ben megnyílt Izrael Múzeum gyűjteményének átfogó jellegét. A gyűjtemény félmillió tárgyat számláló anyaga a prehisztorikus kortól a kortárs művészetig ível, magába foglalja a világ legátfogóbb kiállítását Izrael országának régészetéről, a zsidó világ anyagi kultúrájáról, valamit - a reneszánsz korától napjainkig - gazdag válogatást nyújt képzőművészeti alkotásokból. A múzeum székhelye Jeruzsálem, egy többszörös találkozási pont - szent városa három monoteista vallásnak - és földrajzi metszéspont, amely Kelet és Nyugatot összeköti, területének történetét évezredeken át a kultúrák és a vallások találkozása jellemezte.

A bemutatott remekművek az Izrael Múzeum különböző gyűjteményi részeiből, különböző történelmi időszakokból és különböző művészeti területekről származnak, ily módon a kiállítás célja, hogy ráirányítsa a figyelmet néhány esetben magától értetődő, néhány esetben pedig meglepő kapcsolatra a műalkotások között, valamint képet adjon a térség történetének kulturális sokszínűségéről. E mellett a szakralitás, a spiritualitás értelmezése és művészi megnyilvánulása az a rendezőelv, amely átfogja a budapesti kiállítás egészét.

A kiállítás legrégebbi darabja egy i.e 7 évezredben, mészkőből készült újkőkori maszk. A júdeai sivatagban talált
páratlan lelet a legkorábbi maszkok közül való és valószínű, hogy vallási szertartások, mágikus rítusok során használták. Későbbről az i.e. 13. századból valók azok az ember alakú, festett terrakotta-koporsók, amelyeket Gáza környékén ástak ki régészek, és amelyek egyértelműen egyiptomi hatásokat mutatnak. A tárlat legértékesebb és talán legizgalmasabb tárgya a 2000 éves holt-tengeri tekercsek egy darabja. A különleges dokumentumok elő darabjait 1947-ben beduin pásztorok fedezték fel Kirbet Qumrán közelében, a Holt-tenger északnyugati partján. A 20. század egyik legfontosabb régészeti leleteinek tartott pergamentöredékek a Biblia könyveinek másolataiból, valamint apokrif munkákból és egy vallási szekta irataiból származnak. A kiállításon látható a tekercsek közül a leghosszabb töredék, egy ideális templom részletes tervét ismertető ún. Templom-tekercs egy 40 centiméteres része.

A kiállított műtárgyak között látható egy 17. századból származó, 550 selyempapír lapot tartalmazó aranyozott Korán , valamint számos, Tórához tartozó kegytárgy (köpeny, Tóra mutató, vért, korona). Ezek mellett számos más, a zsidó vallási rítusokhoz köthető tárgy is látható, ilyen például egy áldásmondó-kehely, egy imakönyv, vagy egy, Európa különböző országaiból összegyűjtött fűszertartó-gyűjtemény, amelynek negyven különböző formájú, díszes darabját a Sabbatot lezáró Havdala-szertatásokon használták. A kereszténység emlékeit pedig olyan különleges, ritka tárgyak képviselik, mint például Secondo Piának a Torinói lepelről 1898-ban készített fotográfiájának negatív és pozitív képe.

Az Izrael Múzeum képzőművészeti alkotásait olyan remekművek képviselik, mint Rembrandt: Szent Péter a börtönben című 1631-ben született alkotása - a festmény az újszövetségi Apostolok cselekedetei alapján a jeruzsálemi börtöncellában ábrázolja Péter apostolt, miután letartóztatták Heródes katonái - Nicolas Poussin: A jeruzsálemi Templom kifosztása és lerombolása, Turner jeruzsálemi tájképei, Chagall: A rabbi című festménye, vagy Rodin bronzszobra: Írisz, az istenek hírnöke.

A tárlat gazdag válogatást nyújt a közel-keleti múzeum 20. századi és kortárs anyagából is: Rothko, Serrano, Richter, Anthony Gormley, vagy Mark Wallinger Ecce Homo című, 1999-ben a Londoni Trafalgar téren kiállított, Jézust ábrázoló alkotása önmagukban is figyelemre méltó művei a budapesti kiállításnak.


2008 és 2010 között a Jeruzsálemi Izrael Múzeum felújítás miatt részlegesen zárva tartja a kiállítótereit. Ez a felújítási projekt teszi lehetővé, hogy a jeruzsálemi gyűjtemény számos féltve őrzött, egyébként a múzeum állandó kiállításán szereplő műtárgya idén nyáron Budapesten legyen látható.

A kiállítás kurátora
Yigal Zalmona, az Izrael Múzeum főkurátora. Rendezője Jerger Krisztina.

A kiállítás főtámogatója az OTP Bank.

Szépművészeti Múzeum

1146 - Budapest Dózsa György út 41.

Nyitva tartás: K-V 10-17.30,

páratlan heteken csütörtökön 18-22.