VENDÉGÜNK A POLGÁRMESTER

A legszínesebb fővárosi kerület

A III. kerület közel 40 négyzetkilométeren terül el. Városrészei: Aquincum, Aranyhegy, Békásmegyer, Csillaghegy, Csúcshegy, Filatorigát, Hármashatár-hegy, Kaszásdűlő, Mátyáshegy, Mocsárosdűlő, Óbuda, Óbudai-sziget, Remetehegy, Rómaifürdő, Solymárvölgy, Táborhegy, Testvérhegy, Törökkő, Újlak, Ürömhegy. A legszínesebb fővárosi kerület, mert itt szinte minden megtalálható, a Dunapart, a hegyvidék, a lakótelepek és egy kicsit a régi városmag. A múlt és a jövő egyaránt jelen van - mondja beszélgető partnerem Bús Balázs polgármester.

- Kérem, mutassa be a kerületét! Melyek a kerület híres pontjai, helyei, épületei?

- Madártávlatból a kerület dominánsan lakónegyed. A lakótelepek mellett azért kirajzolódnak a közelmúlt nagy ipari létesítményei: a Hajógyár, a Golberger textilgyár, a Gázgyár épületei és a régmúlt emlékei is. A kerületet alkotó települések történelme számos szálon összefonódik az őskortól napjainkig. A meghatározó szerep Óbudának jutott, amely 2000 éves várostörténeti múlttal rendelkezik. A Lajos utca végén, a legrégebbi középkori házban, a Budapest Galéria kiállításai fogadnak, vele szemben a valamikori zsinagóga klasszicista épületében gyönyörködhetünk. A Kiskorona utcában középkori kolostor romjai és az Óbudai Társaskör hangversenyei fogadják a látogatót. A híd felé sétálva barokk műemlékegyüttes a Péter-Pál katolikus templom és környezete fogad, ahonnan a Dunára és a Margitszigetre látunk. A Flórián tér felé véve az irányt, a református templom pincéjében megtekinthetjük a középkori királynéi vár romjait. Az aluljáróban régészeti kiállítás tájékoztat a római kori örökségről. Itt vannak a katonai nagy fürdő feltárt romjai, amelyeket kétszáz éve csodál Európa. A Fő tér, a főváros egyik legszebb tere. Ékessége a barokk Zichy kastély. Itt van a századelőn épült Városháza is. Múzeumok, kiállítóhelyek vonzzák a látogatókat: az Óbudai Múzeum helytörténeti-, játéktörténeti- és népművészeti kiállításai, a Victor Vasarely -, a Varga Imre, a Kassák Lajos múzeumok és a Pincegaléria. A Flórián térről a Vörösvári úton végighaladva, balra megpillantjuk a Kiscelli dombon a barokk trinitárius templomot és kolostort. Ide a Kiscelli Múzeum és a Fővárosi Képtár kiállításai, hangversenyei miatt érdemes felgyalogolni. A Szentendrei úton balra megpillantjuk a kisebbik, polgárvárosi amfiteátrumot, jobbra az Aquincumi Múzeumot, amelyet Európa harmadik legnagyobb összefüggő romkertje vesz körül. A vízi sportokra vágyók a Római-, Pünkösdfürdő, Csillaghegy strandjait, csónakházait, sporttelepeit, üdülőit keresheti fel. A Dunán közlekedőknek felhívnám a figyelmét az Óbudai sziget jacht-kikötőjére, a városrészünkbe látogató turistákét pedig a kerület híresen jó vendéglátóhelyeire.

- Hogyan került kapcsolatba Óbudával? Lokálpatrióta?

- A első munkahelyem 1984-ben Békásmegyeren volt, majd amikor megnősültem - feleségem óbudai -, ide költöztem. Szeretem Óbudát, amely olyan, mint egy város a városban. Jelen pillanatban 124 ezer lakosával a főváros második legnagyobb kerülete. Ha a magyarországi nagyvárosokat nézzük, akkor a lakosságszám alapján a hatodik legnagyobb település.

- ... és élő kapcsolata van a kerületnek a Dunával.

- Valóban, a Római part fantasztikus lehetőség, hiszen rendkívül sokszínű sportolásra ad alkalmat és egyben kiemelt fejlesztési téma. A Fővárossal közösen most pályázunk egy mobilgát megépítésére, amely csaknem teljes védelmet nyújt a területet fenyegető rendszeres áradás ellen. A fő védekezési vonal azonban továbbra is a Nánási út - Királyok útja mentén húzódó földgát marad. A közel 3 milliárd forintos beruházás finanszírozását KEOP (Környezet és Energia Operatív Program) pályázati forrásból és az érintett felek, a főváros, a III. kerület, a helyi civil társaságok részvállalásából tudjuk biztosítani. A kerület ragaszkodik ahhoz, hogy üdülőövezet maradjon a Római part, végül kompromisszumos megoldás született.

- Gondolom, élénk a kerületben a sportélet.

- A kerületben a vízi sportoktól kezdve, a síeléséig, a korcsolyázásig, a fociig, minden megtalálható. Az Önkormányzat támogatja a TUE-t (Testnevelési Utánpótlás Egyesület), amely a fociban talán a legnagyobb utánpótlás nevelő egyesület és a Kaszás Egyesületet is, amely a kosárlabdában a legjelentősebb utánpótlás nevelő egyesület. Ezeken kívül fontosnak tartunk minden tömegsportot, nem csak a versenysportra helyezzük a hangsúlyt.

- A kerület érdekes adottsága az agglomerációval való kapcsolata is.

- A környező területekről a mi intézményeinket - oktatás, szociális és egészségügy - használják, azonban szükséges lenne bizonyos jogszabályváltozásra, hogy ez anyagilag is előnyére váljon a kerületünknek. Az agglomeráció sok kérdést felvet, például az egészség kapcsán az elmúlt években nagyon sokszor szóba került a Margit Kórház és annak jövője. Meggyőződésem, hogy Észak-Budán szükség van egy súlyponti kórházra, amely az agglomerációt is ellátja, hiszen mintegy 400 ezres lakónépességről beszélhetünk. Óbuda hangsúlyos, fajsúlyos települése a fővárosnak és sokszor nem kezelik a súlyának megfelelően ezt a települést. Abban bízom, hogy egy kedvező változás esetén ez megváltozik, hiszen Óbuda a város egyik alapító települése.

- A fővárossal milyen témában lenne szükség a jobb együttműködésre?

- Az múlt 20 évben nagyon sok fejlesztés elmaradt Óbudán, melyet meg kellett volna finanszíroznia a fővárosnak annak érdekében, hogy versenyképes maradjon a régió. Ilyen a közlekedés fejlesztés kérdése, ami elmaradt. De szükséges lenne az M0-ás összeköttetést megépíteni, vagy az Aquincumi hidat, fejleszteni a közösségi közlekedést. P+R parkolókat építeni, hogy ne Óbudára jöjjön be az agglomerációból érkező autóforgalom, hanem a város határán meg lehessen állítani és átterelni a tömegközlekedésre. Szükséges lenne a villamos pályát kijjebb vezetni a Bécsi úton, az elővárosi vasutat jobban bekapcsolni a városi közlekedésbe. De ugyan így vannak más témák is, amelyekben a fővárossal egyetértésre kellene jutni. Ilyen az egészségügy fejlesztése, a középiskolai oktatás közös finanszírozása. Vannak jelentős fejlesztés előtt álló projektek, például a Római part fejlesztése és a kiváló adottságokkal rendelkező Hajógyári sziget, vagy a Mocsárosdűlő, amely Óbudán egy új városközpont lehetőségét hordozza magában . . .

- Melyek azok a feladatok, amelyet az Önkormányzat a fővárostól függetlenül meg tud oldani?

- Több kérdést önállóan oldunk meg, mert hiába vártunk a fővárosra. Például az egészségügyi szakrendelőt átvettük a fővárostól. Finanszírozzuk a középiskoláinkat, ami szintén fővárosi feladat. Átvettük a közterület felügyeletet, mivel úgy láttuk, nem jól működik, három fővel látták el azt a feladatot, amit mi harminc fővel működtetünk. Ugyanilyen kérdés a közbiztonság. Úgy láttuk, nincsenek kellő számban rendőrök az utcákon, ezért újra szerveztük a polgárőrséget és térfigyelő rendszert építettünk ki Békásmegyeren. Ezek egyike sem kerületi feladat, de mégis saját forrásból, mi finanszírozzuk. Fővárosi terület a Hajógyári sziget és a Flórián tér is, de mi tartjuk karban.

- Vannak folyamatban lévő pályázataik?

- Több bölcsőde, óvodaépítés, felújításra vonatkozó pályázatunk van, ami nagyon fontos a jövő szempontjából, mert kevés a férőhely. Intézmény rekonstrukciós, vagy városrész megújítási pályázatokon is indulunk.

- Európai Uniós projektek is vannak?

- Igen, az ország legnagyobb társasházának felújítása van most folyamatban, amely összesen 886 darab lakást, 15 lépcsőházat és több mint 3000 lakót érint. Ez Óbuda panelrengetegének egyik legkülönlegesebb példánya, a gigantikus Faluház, a Szőlő utcában található. Homlokzati szigeteléssel, új nyílászárókkal, sőt még használati meleg vizet biztosító napkollektorokkal is felszerelik a falunyi embernek otthont adó panelt. A nem mindennapi munkálatok finanszírozása jól illeszkedik az épület különlegességéhez. A Concerto fantázianévre keresztelt Uniós pályázaton együtt indultunk Szófia és Amszterdam egy-egy városrészével, melyen kereken egymillió eurót nyertünk, ezt kiegészítettük az önkormányzat 480 milliójával, de szükség volt a lakók önrészére is. Ez a projekt a panelházak felújítására szolgál és arra, hogy minél olcsóbb energiával lehessen ezeket a házakat fenntartani. Egyébként a Kelet-Európai "blokkban" olyan mennyiségű házgyári lakás épült, amelyhez szükséges lenne, erre a témára egy jóval nagyobb volumenű Európai Uniós projektet kiírni.

- Érdeklődnek a kerület iránt a cégek? Mivel tudják vonzóvá tenni a vállalkozóknak?

- A helységek bérbe adásával, kedvezőbb lakhatási lehetőséggel, a sok zöld területtel és azzal, hogy Óbudán nem kell parkolási díjat fizetni. Sok nagynevű cég, mint például a Festo, az Ericsson, a Microsoft, a Graphisoft, az MVM, költözött Óbudára. Több autós cég is megtelepedett nálunk, ezek a mind-mind segítik a kerület fejlődését.

- Kilencedik éve szervezik az Óbudai Nyári Fesztivált. Kik lesznek idén a sztárvendégek? Melyek a legérdekesebb programok?

- Mindig törekedtünk arra, hogy minőségi szórakoztatást nyújtsunk, nemcsak azoknak, akik nem tudnak elutazni Óbudáról, hanem az ide látogatóknak is. Minden korosztálynak kínálunk programokat. Idén a legnagyobb produkciója az Óbudai Nyárnak a Zichy Kastélyban a Sztárcsinálók című magyar rockopera lesz. A főtéren az Óbudai Danubia Szimfonikus Zenekar, a Hot Jazz Band, a Benkó Dixileand Band, a Besh o Drom játszik. Komoly zenei koncertek a Társaskörben, a Kiscelli Kastélyban és a Péter-Pál templomban lesznek. Azoknak akik szeretik a filmet, a Zichy-kastélyban megrendezendő 105 éves óbudai mozira hívnám fel a figyelmet. Vasárnaponként júniusban és júliusban is ingyenes kertmozi várja a vendégeket, Szindbád, Hannibál tanár úr, Berlin felett az ég, Kerülőutak, Régi idők focija, Jules és Jim című filmek kockái peregnek majd. Az Aquincumi Múzeum Költő- és Dalnokversenyt hirdetett meg, melyre 150 költő jelentkezett. Az idei költőverseny témája: Egy nap az Olümposzon. A dalnokverseny témája: Az aquincumi orgonára és egy énekhangra írt rövid kompozíció. Az Óbudai Társaskör kertjében is színes programokkal találkozhatnak majd a vendégek. Itt láthatják az érdeklődők a Kopogós römi című előadást, Moór Marianna és Szilágyi Tibor szereplésével, amelyet Csiszár Imre rendez. A rendezvénysorozat szeptember végéig tart, amely 52 programot kínál 10 helyszínen. Az önkormányzat 50 millió forinttal támogatja a rendezvényt. A költségek fedezetét kiegészíti még a jegyár bevétel és a szponzorok támogatása.

- A programok közül Ön mit választott?

- Szeretném megnézni a Sztárcsinálók rockoperát, ezen kívül a Főtéri koncertekre is elmegyek. Érdekel a Lüzisztraté is, amely az Aquincumi Múzeumban lesz. Sőt, a moziban is megnézek néhány filmet, remélem lesz rá időm.

- Milyennek szeretné látni a kerületet néhány év múlva? Mit szeretne megvalósítani a kerületben, ami az Ön nevéhez kötődik majd?

- Nagyon sok olyan tervem van, amit három évvel ezelőtt a választási kampányomban is elmondtam. De azt is tudom, hogy a kitűzött célok egy ciklus alatt nem valósíthatók meg, minimum háromra van szükség. Óbudának gazdag lehetőségei vannak, főleg ha a turisztikára, a gasztronómiára gondolok. Azt szeretném, hogy olyan önkormányzat kép alakuljon ki, amely a szolgáltatást helyezi előtérbe. Ez egy szolgálat. Az összes olyan probléma megoldásában, amely a helyi közösségben felmerül, segítséget kell, hogy nyújtsak. Nagyon fontos feladatom a közösség szervezése, hogy élő szervezetté váljon, amelynek tagjai segítik egymást. Viták mindig vannak és lesznek, de az nem is baj ha különbözőek a vélemények, mert azok segítenek a megalapozott döntésekben, ami mindenki számára elfogadható.

- Bemutatná az életpályáját?

- A Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskola szociális munkás szakán végeztem. Első munkahelyem Békásmegyeren a Zipernowsky úti Általános Iskola volt. Később különféle szociális területeken dolgoztam: Újpesti Családsegítő Központ, Szegényeket Támogató Alap, Ferencvárosi Családsegítő Szolgálat. Kutatásokat folytattam ösztöndíjjal a koldulás területén a hajléktalanokkal kapcsolatban. 1993-ban a Fővárosi Önkormányzat szakértője lettem, szociális területen. 1998-tól a Szociális Minisztérium kabinetjében dolgoztam, szintén szakértőként. 1998-tól voltam először képviselő itt Óbudán. A Szociális Bizottságot vezettem és Frakcióvezető voltam. 2002-ben alpolgármester lettem, Tarlós István polgármester úr mellett. A Szociális és Kulturális területet, a civil szervezeteket felügyeltem. 2006-tól vagyok a kerület polgármestere.

- Mi a kedvenc időtöltése? Van hobbija?

- Nagyon szeretek olvasni, biciklizni, zenét hallgatni és borozni.

(Szabados)