KULTÚRA, KIÁLLÍTÁSOK, KÖNYVEK

Contact (musicalfantázia) – a Madách Színház előadása

A Contact első előadása 1999-ben, a New York-i Lincoln Center kamaratermében volt, majd a nagy sikerre való tekintettel 2000 márciusában átköltözött a Vivian Beaumont Theatre nevet viselő nagyterembe, amely a maga 1100 ülőhelyével már Broadway-színháznak számít. Az előadás abban az évben elnyerte a legjobb musicalnek járó Tony-díjat, Susan Stroman, a show kiötlője és megvalósítója pedig kiérdemelte a legjobb koreográfus díját. A Contact kedvéért - különleges műfaja miatt - új Tony-díj kategóriát hoztak létre: "A legjobb különleges színházi esemény" kategóriáját.

A darabot három különálló táncjáték alkotja, zenéjét olyan klasszikus és modern művek szolgáltatják, mint Csajkovszkij Anyeginje, Grieg Peer Gynt szvitje, valamint mások mellett Stéphane Grappelli, Robert Palmer és a Beach Boys számai. Az első rész - A hinta - témáját egy rokokó kép, Fragonard (1732 - 1806) festménye adja. Úr és szolga keresi az ifjú és kalandra vágyó hölgy kegyeit ebben az erotikától fűtött jelenetben, melynek további főszereplője a funkciójában egészen új lehetőségeket felvillantó hinta is. A második rész - Mozogtál? - az ötvenes években játszódik egy elegáns New York-i olasz étteremben. Főszereplője egy maffiózófeleség, aki üres házasságából a fantázia világába menekül. A Contact című, az est címét is adó harmadik rész szintén a kapcsolatokról, az ember érzelmi kötődés iránti vágyáról beszél a tánc nyelvén. Ezúttal egy manhattani nagymenő reklámszakembert látunk, aki élete sorsfordító pillanatában rádöbben, mennyire üres és hiábavaló az üzleti siker utáni hajsza, ha nincs kivel megosztania munkája jutalmát. A darabban fontos szerep jut a modern táncoknak, az akrobatikus rock and rollnak és a swingnek. A Madách Színház a rendkívüli igényű művet Susan Stroman eredeti koreográfiájával mutatja be. Az előadásban színre lépnek a Madách Színház színművészei, táncművészei, a Magyar Állami Operaház balett együttesének vezető művészei, valamint a KFKI Kamara balett tagjai. Előadások: Május 22., 23., 24. és 25-én a Müpában, május 30-án és 31-én pedig a Madách Színházban.

Díjazzuk az álmodat - sorsdöntő meglepetések az always-tól

Az idén első alkalommal ösztöndíjpályázatot indít az Always. A program legfőbb célkitűzése az, hogy támogassa azokat a hátrányos helyzetű fiatalokat, akiknek anyagi hozzájárulás nélkül nem lenne lehetőségük az általuk vágyott felsőoktatási intézményben továbbtanulni. A jelentkezésre a www.always.hu/osztondij honlapon van lehetőség, ahol az érdeklődők minden olyan információt megtalálnak az ösztöndíjról, mely a részvételhez szükséges. A pályázó a honlapon lépésről lépésre haladva juthat el a kezdetektől a jelentkezésig, melynek leadási határideje 2009. június 2.

Kápolna szentelés

Kápolna épült a Vas megyei Szelestén. A 2009. tavaszán civil kezdeményezésre, önzetlen munkával, felajánlásokkal felépült Munkás Szent József kápolna a kastély szomszédságában, a község arborétumában áll. Szentelését 2009. május 2-án tartották. A kápolna magánkezdeményezéssel épült, a község tulajdonát képezi, és – az építtetők szándéka szerint – nyitva áll majd az év minden napján az elcsendesedni, imádkozni, lelkileg is feltöltődni vágyók előtt.

III. Magyar Műszaki Értelmiség Napja

Minden évben van egy vezérgondolata a Műszaki Értelmiség Napjának. Idén május 14-15-i konferencia az energia témakört járja körül.. A hagyományos és új energiák, a megújuló és a meglévő energiaforrások fejlesztése és minél jobb felhasználása lesz a fő téma. Nagyon magas színvonalú előadásokra számíthatunk. Annak érdekében, hogy minél több hallgatója legyen ezeknek, az előadások úgynevezett kreditpontos előadások lesznek, vagyis beszámítanak a jogosultsággal rendelkező mérnökök továbbképzésébe, ami nagyon fontos, hiszen a műszaki tudomány ma nagyon gyorsan fejlődik. Helyszín: Magyar Tudományos Akadémia és a Parlament. A szervező bizottság elnöke: Dr. Kováts Gábor, a Magyar Mérnöki Kamara elnöke.

Da Vinci - A Géniusz

Da Vinci - A Géniusz kiállítás a legteljesebb és legrészletesebb utazó tárlat, amelyet valaha Leonardo da Vinci életművéből alkottak. A kiállítást az Anthropos Association of Italy és a Grande Exhibition hozta létre az Olasz Kulturális Minisztérium nagylelkű pártfogásával. Budapesten a Live Nation Hungary szervezésében látható. 2009. február 7-től nyitva minden nap 10 és 20 óra között a VAM Design Centerben (Budapest VI., Király u. 26.)

Egyesített város, egyesített kultúrák

Budapest három település és a magyar mellett számos nemzetiségi kultúra egyesülésének eredményeképpen vált azzá a színes, szerethető várossá, amilyennek ma ismerjük. A Multikulti Budapest programsorozat a Budapesti Művelődési Központ szervezésében a fővárosi nemzetiségek nyomába ered: kiállításokkal, nemzetiségi műsorokkal és idegenvezető kalauzolta városismereti sétákkal mutatja be, hogyan élnek és hogyan éltek a románok, a szlovákok, a lengyelek, a szerbek, a németek, az örmények, a horvátok, a görögök és a ruszinok – velünk, Budapesten. Bármerre járunk a 135 éves fővárosban, nyomokat találunk: olyan emberek nyomait, akik itt éltek és életükkel, gondolataikkal, álmaikkal hozzájárultak mindahhoz, ami értékes és szerethető Budapesten – Budapestben. Ez a történet pedig folytatódik ma is: egy város sorsát végső soron a benne élők küzdelmei, örömei és vágyai határozzák meg, valamint mindaz, amit céljaikért, álmaikért megtesznek. Minden nagyobb közösséget kisebb közösségek együttélése – a fővárosban élő nemzetiségeket a közös élőhely mellett – a közös nemzetiségi kultúra is összekovácsolja.

Cecilia Bartoli Budapesten

Az évente mintegy 800 különböző műfajú produkciónak helyet adó Művészetek Palotája és a lassan a 125. évadját (számos premierrel) befejező Magyar Állami Operaház számára hosszú évek munkájának csúcspontját jelenti Cecilia Bartoli fellépése. A Művészetek Palotája, amely működésének néhány évében odaadással és magas színvonalon kötelezte el magát az operajátszás mellett, méltó arra, hogy két Bartoli-koncert házigazdája legyen. Az április 29-i hangverseny helyszíne az Operaház volt, műsorát Haydn és Mozart kompozícióiból állította össze a művésznő, akinek partnere a Magyar Állami Operaház Zenekara lesz, Fischer Ádám vezényletével. Május 1-jén, a Müpában a 250 esztendeje elhunyt Händelnek állított emléket Cecilia Bartoli a komponista Rómában, majd később másutt, de olasz nyelven írt oratórikus műveinek részleteivel, a korhű hangszereken játszó Bázeli Kamarazenekar közreműködésével. A május 4-i, ugyancsak a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben rendezett esten a belcanto legendás mezzoszopránja, Maria Malibranra emlékezik Rossini, Donizetti, Mendelssohn és a kor más divatos szerzőinek koloratúr áriáival, az ugyancsak historikus instrumentumokkal érkező La Scintilla Zenekar társaságában. Fischer Ádám a nagyok között is a legnagyobbnak tartja az énekesnőt, mert hírét nem saját, hanem elfeledett komponisták népszerűségének megteremtésére használja, és – vérbeli muzsikushoz méltóan – nemcsak ő maga nagyszerű, de minden közreműködő partnere jobb lesz mellette. Cecilia Bartoli pedig Fischer Ádámot (és Daniel Barenboimot) nevezte a pályáját leginkább meghatározó muzsikus személyiségnek. A Monteverditől Belliniig terjedő csaknem negyed évezred minden korszakával foglalkozó Bartoli, aki énekel még Debussy-, Ravel- és Respighi-, sőt időnként kortárs műveket is, mindenre nyitott, ami zene- és énekhang-barát.

Csukás, Vámos és Jókai Anna a diákok kedvence


Csukás István, Jókai Anna, Vámos Miklós, Karafiáth Orsolya, Darvasi László, Parti Nagy Lajos, Spiró György, Závada Pál, Nádasdy Ádám, Karinthy Márton szerepel a diákok kortárs irodalmi toplistáján a tényleges olvasmányélmények alapján. Az aktuálisan olvasott könyvek sora azonban nem a kortárs irodalomból, hanem a kötelező olvasmányok köréből tevődik össze ebben a korosztályban. A házi könyvtárból természetesen a szórakoztató irodalom sem hiányozhat, a diákok 20 százaléka romantikus regények után kutat, de a kalandregények, a történelmi és fantasztikus regények is a legkedveltebb olvasmányok között szerepelnek.
Optimizmusra ad okot, hogy a középiskolások 34 százaléka az olvasás mellett alkalomszerűen foglalkozik versírással, és szintén ugyanennyi diák vezet n
aplót a mindennapjairól. Kicsit kevesebben már a novella- és a dalszövegírással is megpróbálkoztak. Az írói tevékenységgel kapcsolatban a diákok 49 százaléka olyannyira elhivatott, hogy szívesen beiratkozna valamilyen íróképzésre is. A megkérdezettek többsége személyes témában vezet blogot, saját életéről és érzelmeiről ír, esetleg saját verseit, novelláit, alkotásait jelenteti meg. Az egyéb témájú blogok között szerepel a film, zene, könyv, pénzügy, diéta és fitnesz, pop, art, környezetvédelem, sport, szociális témák, gasztronómia, fotó, filozófia, informatika, szerelem, gyöngyfűzés is. – tudtuk meg a
FISZ Hírügynökség felméréséből.


XVI. BUDAPESTI NEMZETKÖZI KÖNYVFESZTIVÁL

A magyar és a román kultúra közötti erős kapcsolatokat hangsúlyozta a XVI. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál csütörtöki megnyitóján Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, valamint a díszvendég ország, Románia képviseletében megjelent Adrian Lemeni kulturális miniszterhelyettes és Mircea Mihaies, a budapesti Román Kulturális Intézet alelnöke. Szili Katalin emlékeztetett: Románia mintegy 30 szerzővel érkezett a könyvfesztiválra, ahol a következő négy napban jelen lesznek a nagyobb erdélyi kiadók is. "Az egyetemes magyar kultúra különösen értékes, de leginkább természetes része mindaz, ami a határon túli nemzeti kisebbségi területeinken születik" - hangsúlyozta a házelnök, hozzátéve: "büszkék vagyunk arra, hogy hazánkban élő román honfitársainknak szintén igényük és értékük, hogy őrizzék kultúrájukat és anyanyelvüket".

A könyvfesztivál keretében csaknem ötvenezer kiadvány közül válogathattak az irodalomkedvelők. A fesztiválra számos kiadó időzítette újdonságait, a rendezvényre több mint 100 új kötet jelent meg. A kiállítók húsz országból érkeztek a Millenáris parkba, amely másodszor adott otthont a rendezvénynek. Az idén két célcsoportot is sikerült megszólítani a rendezvénnyel: a világhírű Ljudmila Ulickaja - a fesztivál első női díszvendége - jelenléte a "magas irodalmat" kedvelőket vonzotta az eseményre, a filmcsillag Tony Curtis pedig azokat, akik szerették volna testközelben látni a Van, aki forrón szereti című film magyar származású amerikai sztárját. A kísérőrendezvények között dedikálások, felolvasások, beszélgetések, szakmai tanácskozások és kiállítások kaptak helyet. A zárónapon átadták az Év gyermekkönyve, az Év kiadója és az Év kereskedője díjakat.

Látogatócsúccsal zár a XVI. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál: 61 ezernél is többen keresték fel a seregszemlét. Nem volt érezhető a gazdasági válság" A nézőcsúcs minden bizonnyal a Millenáris Fogadóban berendezett Gyermek(b)irodalomnak is köszönhető, amelynek programjaira több ezren voltak kíváncsiak.

Einstein: Egy zseni élete és világa

Einsteint mindenki ismeri. Ha tudományos tételeit már nem is mindenki érti, pimasz arckifejezése, égnek meredő haja, a hegedűje és szállóigévé vált mondatai egy összetéveszthetetlen különc zseni ismertetőjegyeivé váltak. De ki is volt valójában a 20. század legnagyobb lángelméjének tartott Albert Einstein-t. Walter Isaacson méltán világsikerű könyve korábban már megjelent forrásokat, a tudós feljegyzéseit, pályatársainak visszaemlékezéseit is felhasználva rajzolja meg saját Einstein-portréját, amely annyira sokszínű és összetett, amennyire a modell maga. E könyv lapjairól Einstein mint fizikus, gondolkodó, férfi és családapa lép elénk. A szerző jóvoltából egy rendkívüli személyiséget ismerhetünk meg, és végre megérthetjük a 20. század tudományos gondolkodásmódját alapjaiban megváltoztató tételeket. A könyv ára: 4 990 Ft

Keresztnevek enciklopédiája

A Keresztnevek enciklopédiája több tudományterületet felölelve sokoldalúan tájékoztat a száz leggyakoribb magyar női és férfinévről. Megismerhetjük a női és férfinevek szócikkeinek felépítését: a név eredete, védőszentjei, névnapja, gyakorisága, becézése, rokon nevei, női és férfi párja, idegen nyelvi megfelelői. Külön pontokba szedve találunk adatokat a név családnévi használatáról, híres viselőiről, irodalmi és képzőművészeti alkotásban való előfordulásáról. A kötetet névnaptár, statisztika és teljes körű névmutató zárja. A szerzők az Eötvös Loránd Tudományegyetem tanárai. A könyv ára: 4 990 Ft

Budapest természeti kalauza

Budapest területén olyan különleges természeti kincsek is rejtőznek, amelyekkel könyvek ritkán foglalkoznak. Szerzőink ezeket a védett és védendő értékeket mutatják be, amelyek közül nem egy nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő. Könyvünk látványos fényképek és hasznos ismeretek sokaságával kalauzolja az olvasókat Budapest védett területeire, szikláihoz, barlangjaihoz, és sorra veszi az itt honos állat- és növényritkaságokat is. A könyv ára: 3 990 Ft

Hollywood hercege

Tony Curtis önéletrajzi könyvét népszerűsíti a 16. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon. A filmsztár könyve az Alexandra Kiadó gondozásában jelent meg, Hollywood hercege címmel. Amerika után másodikként Magyarországon. A könyv ára: 3 699 Ft

A kék bolygó vándora

Az album Juhász Árpád, a népszerű televíziós geológus és világutazó eddigi életművének legjavát mutatja be. A cím egyszerre utal a szerző szinte védjegyévé vált műsorának címére, és magára a Földre, melyet Juhász Árpád szinte töviről-hegyére bebarangolt. 6 kontinens közel 100 országába jutott el, és a legszebb, legérdekesebb helyszínek közül válogatott. Úti kalandjait a tőle megszokott élvezetes stílusban tárja az olvasók elé, és több mint 1600 gyönyörű fényképpel szemlélteti. Az Olvasó egy magyar világjáró szakavatott kíséretében felejthetetlen élmények részese lehet, az imazászlók országától a dél-amerikai nagy vizekig.

A könyv ára: 12. 810 Ft