NOVELL MAGYARORSZÁG

Költség-hatékony technológiák

Rendkívül izgalmas időszakban élünk – kezdte a beszélgetést Szittya Tamás a Novell Magyarország ügyvezető igazgatója – mert az információáramlás mind az üzleti, mind a hétköznapi életben felgyorsult. Azoknak a cégeknek és vállalatoknak, akik versenyképesek, naprakészek akarnak maradni, elengedhetetlen a legkorszerűbb informatikai infrastruktúra kiépítése és hatékony üzemeltetése és ehhez 2009-ben is partnereik vagyunk.

- Érezhető a Novellnél is a gazdasági válság, amely az egész világot érinti?

- Abban a szegmensben, ahol a Novell értékesíti termékeit, talán egy kicsit kevésbé. A válság kapcsán a cégek szeretnének költséget csökkenteni, előtérbe kerültek a megtakarítások, e mellet a hatékonyság növelése és a mi technológiánk ebben segítséget tudnak nyújtani. Elsősorban az open source technológiák, amelyek nagyon költség-hatékony alternatívát jelentenek. Ezek a rendszerek alkalmasak nagyvállalati, kormányzati körben való alkalmazásra. Másik ajánlott technológiánk a ZENworks Asset Management, melynek segítségével naprakésszé és átláthatóvá válnak egy vállalat erőforrásai, mit használnak, mire nincs szükség … Ezek az eszközök mind az erőforrások költség hatékony felhasználását célozzák, melyekre egyre növekszik az igény, így azt mondhatom, a válság minket még hatékonyabb működésre ösztönöz.

- Mi a Novell Magyarország stratégiája?

- Átcsoportosítottuk erőforrásainkat azokba a technológiákba, amelyek költségmegtakarításokat eredményeznek a cégeknek, kereskedelmi, konzultációs és fejlesztési területeken egyaránt. Az elmúlt év az átalakulás jegyében zajlott és a jövőben is erre számítok. Mára a Novell kiterjedt szoftver portfolióval rendelkező szoftverházzá vált, melynek termékei három fő csoportba sorolhatók. Egyik a Linux Open Source technológiák, a másik a biztonsági technológiák, a harmadik pedig a rendszerfelügyelettel kapcsolatos technológiák. A három csoporton belül rengeteg termékünk van. Kínálatunkat belső fejlesztéssel és technológiák felvásárlásával bővítjük. Például az elmúlt évben bővült a kínálati palettánk a Managed Objects rugalmas üzleti szolgáltatásmodellezés megoldásával és konfigurációs adatbázisok (CMDB) piacvezető technológiájával. Megvásároltuk a SiteScapet, az iparágvezető, innovatív és nyílt nagyvállalati szintű csoportmunkát, közösségi hálózati szolgáltatásokat biztosító céget. A PlateSpin Ltd-t az adatközpont felügyelet területén és a virtualizációs technológiákban kínál hatékony megoldást. Az új technológiákat beépítjük a már meglévő termékcsaládok közé, ami gyors forgalom és piacbővülést eredményez. A hagyományos technológiák iránti igény stagnál, egyre kisebb részét adják a forgalmunknak.

- Az aktuális szenzáció, hogy majdnem 3 évvel a SUSE Linux Enterprise (SLE) 10 után a Novell bejelentette a SUSE Linux Enterprise 11 szerver és desktop változatát. Melyek a termékcsalád főbb jellemzői?

- Az új SUSE Linux Enterprise 11 rendszerrel az ügyfelek olyan költséghatékony platformot kapnak egyre összetettebb adatközpontjaik számára, amely alkalmazásaikat megbízhatóan és nagy teljesítménnyel képes futtatni bármely hardverplatformon és virtualizációs környezetben, vagy akár a számítási felhőre épülő informatikai infrastruktúrákban. A platform tartalmazza a SUSE Linux Enterprise Server és a SUSE Linux Enterprise Desktop legújabb fejlesztéseit, és két új kiegészítést is kínál. Egyik a SUSE Linux Enterprise Mono Extension, az egyetlen olyan termék, amely lehetővé teszi a felhasználók számára a Microsoft NET-alapú alkalmazások Linux rendszeren történő futtatását. A másik kiegészítés a SUSE Linux Enterprise High Availability System, egy klaszter megoldás, amely biztosítja a kulcsfontosságú számítógépes alkalmazások működését és csökkenti a magas rendelkezésre álláshoz kapcsolódó birtoklási költséget.

- Mit kell tudnunk az új verzióról? Igaz, hogy a multimédia újdonságok hozzájárultak ahhoz, hogy Obama beiktatását az interneten még több felhasználó követhette végig?

- Így igaz, 20 000 Linux felhasználó követte végig az interneten a Barack Obama beiktatását sugárzó Silverlight közvetítést. A Moonlight elnevezésű, Linuxon futó multimédia megoldáscsomag az újonnan elérhető Microsoft Silverlight támogatás mellett lejátssza a Windows multimédiás fájlformátumait is. A Microsofttal kötött megállapodásnak köszönhetően, a Novell úgy alakította ki a rendszert, hogy az problémamentesen működjön együtt a Windows operációs rendszerrel, így a vállalatok és intézmények meglévő informatikai beruházásai maximálisan kihasználhatók. A SUSE Linux Enterprise 11 verzióját a Novell globális stratégiai partnerei - Cisco, Microsoft, HP, IBM - is támogatják.

- Sokat hallani szakmai körökben a számítási felhőkbe történő telepítésről. Mit jelent ez az új programnál?

- A cloud computing, vagyis a számítási felhő az internetes felületen alapuló technológiai megoldások összessége, melyek lényege a szoftverek, mint szolgáltatások megjelenítése, a gyakorlatban pedig az eddig csak asztali verzióban elképzelhető alkalmazások átköltöztetése a webes böngészőablakba. A megoldás segítségével a lehető legkevesebb helyen kell beavatkozni a helyi, már meglévő informatikai rendszerekbe és különösebb erőforrások és befektetések nélkül folyamatosan ki lehet elégíteni a felhasználók igényeit. A gazdasági válság érdekes hatással lehet erre a piacra, hiszen a nagyon innovatív dolgokat kicsit ijesztő egy ennyire éles helyzetben kipróbálni, viszont az IT-szektor szereplői közül mégis sokan dönthetnek úgy, hogy cloudszolgáltatásokra váltanak. A cloud, azaz felhő, az internet metaforája, arra utalva, ahogyan ábrázolni szokás a világhálót diagramokon, illetve kifejezve azt a komplexitást, amivel a modern hálózatok rendelkeznek. A cloud computing pedig az internetes felületen alapuló technológiai megoldások, melyek lényege a valós-időben skálázhatóság, a szoftverek "szolgáltatásként" való megjelenítése. Az IT szakemberek általánosságban egyre elégedettebbek azzal az adatbiztonsági szinttel, amit a cloud-szolgáltatások képesek nyújtani. Sőt, egyre többen hajlanak arra az álláspontra, hogy ezek a rendszerek sokkal biztonságosabbak, mint a legtöbb belső vállalati megoldás. A SUSE Linux Enterpise 11 a Linux számítási felhőkbe történő telepítéséhez nyújt támogatást és számos környezetben, például az Amazon Elastic Computer Cloud (EC2) platformon szintén támogatott és tanúsított lesz.

- . . . és milyen az OpenOffice Novell által támogatott változata?

- A Linuxon futó OpenOffice.org Novell Edition irodai alkalmazáscsomag ugyanúgy tartalmaz szövegszerkesztő, táblázatkezelő, prezentációkészítő, rajzoló és egyéb alkalmazásokat, mint például a Microsoft Office csomag, de ez a nyílt forráskódú csomag a Novell globális szakmai és technológiai támogatásával érhető el. Az OpenOffice.org fejlesztése a legújabb technológiák felhasználásával készül és gyakran adnak ki belőle új verziót, míg a Novell Edition változata stabilabb, mert a kiforrott technológiákat tartalmazza. A Novell-es változat elsősorban a Microsoft Office-szal való kompatibilitás területén nyújt többet, mint közösségi OpenOffice változat. Ilyen szolgáltatások például az OpenXML formátum támogatása, a Visual Basic makró támogatás, a hozzáadott licencelt Agfa fontok az egyforma megjelenítés érdekében, vagy az Excel kompatibilitás továbbfejlesztése.

- A Novell Magyarországnak kik az ügyfelei?

- A Novell gyakorlatilag minden területen jelen van, az államigazgatásban, a bíróságokon, a bankokban ... Elsősorban nem új ügyfeleket akarunk szerezni, hanem a meglévő felhasználóink számára igyekszünk új technológiákat bemutatni, ajánlani és arra ösztönözni őket, hogy alkalmazzák azokat.

- Kiemelne egyet a sok referencia közül?

- A Novell Magyarország rendszere működik például a Raiffeisen Banknál, ahol a Novell ZENworks Asset Managementet használják. A program hatékonyabbá tette a bank IT rendszerében használt hardvereszközök - szerverek, desktopok, nyomtatók, switchek, routerek - és rajtuk futó szoftverek nyilvántartását, amely nem volt kis feladat, hiszen a banknak országosan mintegy 160 fiókja van, melyekben a központtal együtt több mint 450 szerveren és közel négyezer munkaállomáson mintegy 17 ezer különböző szoftverlicencet kell kezelnünk, nyilvántartanunk. A számítások szerint másfél év alatt, mintegy 50 millió forintot sikerült megtakarítaniuk a Novell IT-vagyonkezelő alkalmazásával.

- Részt vesznek rendezvényeken, konferenciákon?

- Több nemzetközi rendezvénysorozaton veszünk részt, melyeknek a hazai eseményeit mi szervezzük. Például májusban adatközpontok üzemeltetését bemutató technológiákról lesz szó. Tervezünk hasonlót a környező országokban is: Szlovéniában, Horvátországban, Romániában, illetve Bulgáriában. Ezekben az országokban mi koordináljuk - innen Budapestről - a Novell tevékenységét.

- Hogyan működik a Novell szervezete? Önök mennyire önállóak?

- A Novell multinacionális mátrix szervezet, üzletáganként működnek a szakmai menedzsmentek. A kereskedelemmel foglalkozó Svédországban, más szakmai menedzsmentek Németországban, Angliában, vagy Franciaországban. Ugyanakkor a magyarországi irodának meglehetős önállósága van már jó ideje, amely a régiós sikereinknek is köszönhető. Mi irányítjuk Budapestről a régió kereskedelmi, konzultációs, fejlesztő és támogató tevékenységét és ez a központ adja a menedzsmentet is a Dél-Kelet-Európai irodák felé. A régióban a magyar piac a legjelentősebb.

- Hány fővel működik a Novell Magyarország? Segítik csapatépítő tréninggel a jobb munkakapcsolat kialakulását?

- A csapatunk összességében mintegy 100 fő, beleértve a régiót támogató kereskedelmi központ munkatársait is. Komoly fejlesztő csoportunk van, akik szoftverfejlesztéssel foglalkoznak, illetve konzultációs és support csoportunk is van. Kollégáink jellemzően fiatalok, de természetesen nem a kor számít, hanem a tudás és a teljesítmény. Évente két alkalommal is tartunk csapatépítő tréninget, tavaly például közösen vitorláztunk, idén júniusban pedig egy nagyon szép, vidéki kúriában jövünk össze.

- Fantasztikus gyorsasággal fejlődik az információ-technológia. Ön szerint néhány év múlva mekkora teljesítménnyel fog működni a számítógép?

- A hardvare infrastruktúra fejlődése hatalmas, ahol Moore törvénye érvényesül, mely szerint másfél évente megduplázódik a teljesítmény. Egyre elképesztőbb processzor sebesség, adattároló kapacitás áll majd rendelkezésre. A számítógépes eszközök beszerzési költsége is folyamatosan és drasztikusan csökkenni fog. Már terrabájtos wincsestereket lehet néhány tízezer forintos áron kapni.

- A programok, a szoftverek területén milyen fejlődés várható?

- A felhasználói felületekben és a kommunikáció módjában további jelentős fejlődés várható. A hagyományos billentyűzet alapú adatbevitelt például felváltja a hangvezérlés. A szoftverek területén azért megfontoltabb a fejlődés. De azért azt gondolom, a legfontosabb mindig az ember marad, mert a személyes kapcsolatokat nem tudja pótolni a számítógép. A munkatársak személyes motiválása a vezető által - a célkijelölés, a stratégia megismerése és elfogadása - nélkülözhetetlen.

- Ön vitorlázik. Indul a szezon ...

- Igen, már vízre tettük a hajót, indulnak a versenyek. Tavaly elsők lettünk a kategóriánkban a Kékszalag versenyen, reméljük idén is dobogós helyen végzünk.

(Szabados)

 

NOVELL MAGYARORSZÁG

1124 Budapest, Csörsz utca 45. (MOM-park)
Tel: + 36 (1) 489-4600,

Fax: + 36 (1) 489-4601

Email: novell@novell.com

Internet: http://www.novell.com/hungary/