AGRÁR -VÁLLALKOZÁSI HITELGARANCIA ALAPÍTVÁNY

Garanciák szerepe a pénzügyi válság idején

Az Európai Garanciaszervezetek Szövetségének (AECM) éves közgyűlésére szeptember 24-25-én került megrendezésre a franciaországi Nizzában. Az esemény részeként megtartották az AECM éves szemináriumát is, ahol a “Garanciarendszerek szerepe a pénzügyi válság idején” témában folytattak diskurzust a résztvevő garanciaszervezetek.

A közgyűlésen az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány képviselői is részt vettek, ahol dr. Ulrich Anikót, az AVHGA ügyvezető igazgatóját ismételten igazgatósági tagnak választották. Így 2007-óta képviseli az Alapítvány az AECM igazgatóságán belül is a magyarországi, elsősorban a mezőgazdaság- és vidékfejlesztés területén működő kis- és középvállalkozásokat.

“Az Alapítvány számára kiemelten fontos az AECM szervezetével való hosszú távú együttműködés. Azért vállaltam aktív szerepet vezetői szinten, mert a tapasztalatok azt mutatják, az igazgatói tagság révén nagyobb lehetőség nyílik az európai garanciaszervezetekkel való közvetlen kapcsolattartásra. Fontosak számunkra a közös tapasztalatcserék, az ún. “legjobb gyakorlatok” megismerése, mindezek mellett támogatást kaphatunk és nyújthatunk új termékek kifejlesztésében, valamint az EU gazdaságpolitikájának megismerésében, elemzésében és alkalmazásában” - nyilatkozta dr. Ulrich Anikó.

Az Európai Garanciaszervezetek Szövetsége (AECM) és társszervezői a Fédération Nationale des SOCAMA, a SIAGI és az Oséo felszólítja az európai és nemzeti hatóságokat a garanciaszervezetek szabályozói és működési keretének továbbfejlesztésére, azok még hatékonyabb működése érdekében.

Az AECM folyamatos változásokat szorgalmaz az EU állami támogatásokra vonatkozó szabályozásában, konkrétan a Garancia Közleményben foglalt mentességi díjak mértékének csökkentését, valamint a de minimis szabályozás szerinti jelenlegi 200 000 eurós támogatási küszöb megkétszerezését (az agrárágazatban 100 000 euróra emelését). Jóllehet az Európai Bizottság által 2008. december 17-én közzétett, az állami támogatásokra vonatkozó átmeneti intézkedések módosítása nagy segítséget jelentett több garanciaszervezet számára, de az a korlátozás, hogy a hitelösszeg nem haladhatja meg az éves bérköltséget, indokolatlanul szigorú, haladéktalan változtatásra szorul, vagy legalábbis nem kellene olyan kormányintézkedések esetén alkalmazni, amelyek a kkv-k válság idején történő megsegítésére irányulnak. A különböző közösségi támogatási programok, különösen a Versenyképességi és Innovációs Keretprogram (CIP), nagyon hasznosak a hiányok pótlásában. Az AECM tagszervezeteinek egyharmada pénzügyi közvetítőként részt vett az előző többéves programban (MAP). Az AECM hangsúlyozta, hogy ezek az alapok nem csupán a válság idején bizonyulnak kiemelkedően hasznosnak, hanem általában, normál gazdasági környezetben is.

A garanciarendszerek kezességet nyújtanak olyan kkv-k számára, amelyek életképes üzleti projektekkel rendelkeznek, viszont nincs elegendő forrásuk a hitel fedezeteként. A garanciaszervezetek megfelelő felügyelet alatt működő, megbízható pénzügyi közvetítőkként átvállalják a társbankok kockázatát akár 80%-os vagy különleges esetekben még nagyobb mértékben arra az esetre, ha a kis- és középvállalkozások nem teljesítik a törlesztést, ezáltal lehetővé téve, hogy a bankok minél több hitelt nyújthassanak a kkv-k számára. A garanciák révén, a bankok csökkenthetik szavatoló tőke követelményüket a hitel garantált hányadára vonatkozóan és így a refinanszírozási költségeket is. Mindezeken túlmenően a garanciaszervezetek speciális szaktudásuk révén többletértéket jelentenek a hitelek elbírálása során és ezáltal, a bankok pontosabb kockázatelemzést végezhetnek.