MAGYAR BEFEKTETÉSI ÉS KERESKEDELEMFEJLESZTÉSI ÜGYNÖKSÉG

Újra várja a pályázókat a Befektetőbarát Településekért Program

Újabb önkormányzatok jelentkezhetnek a beruházók fogadására felkészítő Befektetőbarát Településekért Programra. Az egy éve indított képzésben résztvevő 44 önkormányzat sikerrel zárta a programot: 21 település készítette el beruházásösztönző stratégiáját, 36 önkormányzat pedig a legfontosabb befektetési információkat tartalmazó közös, angol nyelvű honlapot elindította az ITD Hungary portálján belül - jelentette be Varga István gazdasági miniszter november 6-án, a program parlamenti záróeseményén. A részletekről az ITD Hungary befektetési igazgatóját - kérdeztük.

- A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) és az ITD Hungary közösen Befektetőbarát Településekért Programot indított. Mi volt a tapasztalat? Programnak köszönhetően vannak-e már kézzelfogható eredmények? Az ITD Hungary portálján belül angol nyelvű honlapot indítottak. Milyen információkat tartalmaz a befektetők számára ez a honlap? És mely önkormányzatokat emelné ki, amelyek a legtöbbet fejlődtek a Program hatására - kérdeztük a Befektetési Igazgatót, Kilián Csabát.

- A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) és az ITD Hungary által koordinált, tavaly novemberben elindított képzés célja az volt, hogy a települések felkészültek legyenek a hazai és nemzetközi beruházások fogadására és megtartására. A jelenlegi válsághelyzetben kiemelten fontos ugyanis, hogy Magyarország gazdasági növekedése és a foglalkoztatási helyzet javítása érdekében hazánk továbbra is vonzó befektetési célpont maradjon.

Az ITD tapasztalatai szerint a Befektetőbarát Településekért Program bizonyult a leghasznosabb befektetés-ösztönző programnak Magyarországon, melynek köszönhetően mintegy 300 kiajánlást tett a szervezet a külföldi befektetők felé. Ezekből az idén hat olyan, pozitív befektetési döntéssel zárult projekt érett be, amely a programban részt vett településeken valósul meg. Ez összesen mintegy 58 millió euró befektetési értéket jelent és több mint 1300 munkahelyet teremt a következő néhány évben. Jövőre újraindul az eredetileg idén őszig tervezett Befektetőbarát Településekért Program, így az eddigi 44 önkormányzaton túl, továbbiak szakemberei is segítséget kaphatnak ahhoz, hogy településüket versenyképes invesztíciós helyszínné fejlesszék.

Az idén lezárult program keretében az ITD szakemberei először versenyképességi szempontból értékelték a jelentkező településeket, majd két csoportra osztva elméleti és gyakorlati képzésen vettek részt az önkormányzatok képviselői. (Voltak természetesen olyanok is, amelyek mindkét csoportban helyet kaptak.) A résztvevő települések nagy többsége a marketingközpontú csoportba került: bennük az volt a közös, hogy rendelkeznek a befektetések számára alapvető fontosságú infrastruktúrával, például ipari parkkal, van egy bizonyos beszállítói kör a térségben, azaz versenyképes lehetőségeket kínálnak a befektetőknek. A legfelkészültebbnek számító 36 önkormányzat közösen indított el egy angol nyelvű honlapot az ITD portálján, amely, a befektetők könnyebb eligazodását segítendő, egységes szerkezetben mutatja be az egyes településeket (http://logo.itdhungary.com).

A honlapon található ország-térképen az egyes települések nevére kattintva a befektetési lokációt keresők értékes információkat kapnak a potenciális helyszín gazdasági tradícióiról, főbb cégeiről, az elérhető szolgáltatásokról éppúgy, mint az 50 kilométeres körzeten belüli munkaerő- és oktatási statisztikákról, illetve az ajánlott befektetési telephelyekről. (Utóbbi információkhoz egy online űrlap kitöltése szükséges.) Mindemellett rövid összefoglalót találnak arról is, hogy miért érdemes az adott városban vagy községben beruházni.

A másik, stratégiaalkotó csoportba került közel két tucat település, szintén számos versenyelőnyt, hazai és nemzetközi viszonylatban is egyedinek számító adottságot és lehetőséget tudott felmutatni. Ezek alapján történt a beruházás-ösztönzési stratégia átgondolása, a fejlesztési prioritások kiválasztása, majd ennek eredményeként a szükséges teendők meghatározása. Az ezekben a kidolgozott stratégiákban azonosított regionális fejlesztési igényeket az ITD átadta az NFGM-nek, amely azt a kormány elé terjeszti és koordinálja a társtárcák intézkedéseit a fejlesztések megvalósításában.

Az idei első szemináriumon - azaz a februári elméleti oktatáson - az ITD befektetési szakemberei ismertették a résztvevő településekkel hazánk és azon belül régiónk versenyképességi helyzetét, a befektetés-ösztönzési szempontból kiemelt magyarországi termelő és szolgáltató ágazatok kilátásait, néhány sikeres külföldi beruházási projekt példáján keresztül a befektetés-ösztönzés alapjait. Az NFGM munkatársai pedig az integrált városfejlesztési stratégiák fontosságára hívták fel a figyelmet.

A második szemináriumon, a gyakorlatra fókuszáló áprilisi képzés keretében esettanulmányok és mintaprojektek segítségével elsősorban a befektetői döntések meghozatalában szerepet játszó különböző tényezőkkel ismerkedhettek meg az önkormányzati szakemberek. Olyan neves cégek osztották meg tapasztalataikat, mint a Gyöngyösön 2,3 milliárd forintból kelet-európai gyártóbázist létrehozó Modine járműipari csoport, vagy a Debrecenben több száz fős szolgáltató központot is működtető National Instruments. Ezek a hazánk mellett voksoló világcégek vezetői azt ismertették, hogy milyen szempontok játszottak szerepet a döntésük meghozatalában. A Modine magyarországi igazgatója Szakács Géza például arra hívta fel a figyelmet, hogy a döntés meghozatalában - a gazdasági és földrajzi adottságokon túl - a potenciális partner település gyors reagálása éppúgy szerepet kap, mint az, hogy a befektető kap-e állandó tárgyalópartnert; vagy, hogy a szakhatóságok kellően felkészültek-e.

Júliusban, a képzés harmadik moduljában, egynapos prezentációs és tárgyalástechnikai tréningen vettek részt a szakemberek.

A program során nem feltétlenül a legkedvezőbb adottságú települések teljesítettek a legjobban. A jellemzően mezőgazdasági tevékenységből élő Kunhegyes például olcsó, ám jól képzett munkaerővel igyekszik elkápráztatni a befektetőket, míg a közel négyezer lakosú Hort bemutatkozója az M3-as közelségét emeli ki. Autópálya-szempontból Gyula városa ugyan jóval kedvezőtlenebb helyzetben van, ám - amint arra a netes bemutatkozás rávilágít - az Erdélybe vezető nemzetközi útvonalak miatt számos logisztikai lehetőséget kínál, amit Románia EU-tagsága révén könnyen ki is lehet használni - mondta Kilián Csaba, az ITD befektetési igazgatója, aki szerint e három település mellett Békéscsaba és Makó hozzáállása is példaértékű volt. Ez az ötös-fogat azzal érdemelte ki a Befektetőbarát Településekért Program különdíját, hogy a közel egy év során a legaktívabbakként a legnagyobb fejlődési utat járták be és szinte erejükön felül igyekeztek minél több ismeretet elsajátítani.

(Szabados)

 

A program számokban

44 önkormányzat

300 kiajánlás

6 befektetési döntés

58 millió euró invesztíció

1309 munkahely

 

 

H-1061 BUDAPEST, ANDRÁSSY ÚT 12.

TELEFON: 1/ 472-8150 FAX: 1/472-8140

E-MAIL: info@itd.hu

INTERNET: www.itd.hu