ÉPÍTÉSZETI HÓNAP - 2009. OKTÓBER

Fegyverneky Sándor - Az ország főépítésze.

Magyarországon a felhasznált energia 40%-a a lakossági fogyasztás, amelynek 70%-a megy el az épületek fűtésére és hűtésére. A hazai épületeink jelentős része, vagyis a lakó- és középületeken kívül az üzemi építmények, raktárak is régebbi technológiával épültek, így ezek mára, valóságos energia-zabálókká váltak.

Igen súlyos helyzetet rebesgetnek a tudósok a klímaváltozás kapcsán az épületek felelősségéről - kezdte Fegyverneky Sándor az Ország főépítésze. Nagy az épületek felelőssége a klima változásban, melyben mindannyiunk felelőssége benne van. Az összes felhasznált energia 40 %-át, Magyarországon az épületek fogyasztják el. Érdekes, hogy ez a fejlettséggel nincs szoros viszonyban, hiszen az Európai Uniós átlag is 40 %. Ráadásul az épületeink ezt az energiát nem termelésre használják fel, hanem komfortra fordítják. Mivel a nap csak korlátozottan süt be a lakásba, ezért nappal is világítunk. Árammal, energiával működtetett rendserrel hozzuk be a friss levegőt. Minden kolléga nyilván átérzi azt a felelősséget a saját működési területén, akár kutató, kereskedő vagy gyártmányfejlesztő, kis és nagy cég. Mindenkinek megvan az a felelőssége, hogy az épülő új házaknál és a meglévő épületeknél megtalálja az adott helyzetre optimalizált azt a szolgáltatást, megoldást, az árut, kivitelezési technikát, amellyel az épület a kivitelezés befejezését követően sokkal kevesebbet fogyaszt.

Az ingatlan beruházásnál sokféle megtérülés lehetséges. Meglévő épületnél a hőszigetelés, az ablakcsere, a fűtéskorszerűsítés, olyan beavatkozás, amely másnaptól kezdve pénzt kezd termelni a megtakarítás által.

Az épület energetikai optimalizálásnak van egy sorrendje a ráköltött pénz optimalizálása és az elért hőmegtakarítás fényében nagyon érdemes mindnyájunknak, minden építtető és minden tervező, kivitelező irányába kisugározni, hogy amíg nincsenek az olcsó és egyszerű technológiák még alkalmazva az épületben, addig nem érdemes drága és különleges technológiákat alkalmazni. Önök ezt természetesen nagyon jól tudják. Én, aki igyekszem haladni a szakmával, mégis találkoztam 3-4 olyan újdonsággal, ami korábban soha nem láttam. Az, hogy 33 kiállító vette magának a fáradtságot és a bátorságot, hogy kiállítson, azt jelenti, hogy tudatában vannak nagyon sokan annak, hogy cselekedni kell.

Ugyanebben a témában decemberben ül össze Koppenhágában az a konferencia, ahol a tudósok szerint már nem arról fognak beszélni, mint Kiotóban, hogyan lehet megállítani a klímaváltozást. Ezen már sajnos túl vagyunk, most már az alkalmazkodás lesz a legfontosabb téma. Akkor tudjuk magunk megvédeni a klíma változás hatásaitól, ha azok az épületek, ahol lakunk dolgozunk, minél kevesebb energia felhasználásával tudja a komfortot biztosítani.

Miért jó, hogy konferenciát szerveznek az épület energetikáról. Münchenben voltam nemrég az ingatlan vásáron, amelynek legfontosabb üzenete az volt, hogy milyen új technológiákkal lehet az épület energetikában kedvezőbb helyzetet teremteni. A legfontosabb, hogy az építtetői szemléletváltozásban segítsenek a jelen lévő újságíró kollégák, hogy minél többen ismerjék fel, hogy a már mindenki számára elérhető, hozzáférhető új technológiákat vegyék igénybe saját érdekükben.

Kárpáti József, az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége könnyűszerkezetes szekció elnöke a zöld építészeti napokról és a passzívházakról tartott előadást.

Nagyon kevés ember van, aki megengedhetné magának, hogy ne passzívházat építsen hosszútávra - mondta Debreczy Zoltán, a Magyar Passzívház Szövetség elnöke. Egy passzívház 80-90 százalékkal kevesebbet fogyaszt, mint egy hagyományos ház, köszönhetően a jó szigetelésnek és a korszerű nyílászáróknak.

PASSZÍVHÁZ

A rendezvényhez kapcsolódva 33 cég állított ki, a legtöbben hőszigetelő anyagot és a passzív házakban használható gépészeti berendezéseket mutattak be, és megjelentek olyan vállalkozók is, akik különböző technológiával komplett passzív házakat állítanak elő.

Passzívháznak nevezzük azt az épületet, melyben az energiatudatos tervezésnek és a speciális szerkezeti kialakításnak köszönhetően nincs szükség aktív fűtési rendszerre, hiszen a napenergia és a bent lakók test-hője kerül hasznosításra - azaz az épület megfelelő légkomfortját biztosító energia bent van az épületben. Az első passzívházat 1990-ben építették a németországi Darmstadt városában. Azóta Európában (főleg Németországban, Ausztriában, Svájcban, Dániában és Svédországban) megközelítőleg 15 000 passzívház épült, ebből azonban csak minden tizedik nyerte el a darmstadti Passivhaus Institut minősítését.

Hazánkban elsőként egy Szadán (Pest megye) épült családi ház kapta meg a hivatalos minősítést a darmstadti Passivhaus Instituttól. A minősítést a Passivhaus Institut képviseletében Sariri-Baffia Enikő okl. építőmérnök adta át az építtetőnek. Egy győri családi ház ugyancsak esélyes a minősítés megszerzésére, az elbírálás folyamatban van.

(O. G.)