NEMZETGAZDASÁGI MINISZTÉRIUM

ZÖLD GAZDASÁG

Jelentősen növelni kell a megújuló energiaforrások felhasználását, mivel a 2020-ig a vállalt 13%-os részarány az energiafelhasználáson belül, jelenleg még csak 7,3%-körül jár. Ennek érdekében a kormány új cselekvési tervet készít, melyre az Európai Uniótól szeptember végéig kapott haladékot. Becslések szerint ahhoz, hogy az ország teljesíteni tudja a kitűzött célt, hozzávetőleg 800 milliárd forintra van szükség.

- Hol állunk jelenleg az Európai Unióban a megújuló energia felhasználásában - kérdeztük a Nemzetgazdasági Minisztérium klíma – és energiapolitikai helyettes államtitkárát, dr. Olajos Pétert.

- Pillanatnyilag sereghajtók vagyunk - nem meglepő módon. Az előző kormányzatok kevés figyelmet szenteltek a megújuló energiákra. Magyarország az elmúlt évtizedekben a fosszilis energiákhoz, a földgázhoz, a kőolajhoz kötődött. Ezeknek a fogyasztása folyamatosan nőtt, miközben a megújuló energiák termelése csekély mértékben növekedett. Nagy probléma ma a magyar társadalom kiszolgáltatottsága, mert a fosszilis energiák világpiaci ára egyre emelkedik és Magyarország ezeket importból szerzi be. Most a kormányzat eltökélt abban, hogy ezen a helyzeten radikálisan változtasson. Erre több oka is van az elmondottakon kívül, az ami a kormányprogramban is szerepel, hogy a magyar gazdaságnak egymillió munkahelyet létre kell hozni és a megújuló energiák használatával 70-80 ezer direkt munkahely teremethető.

- A megújuló energiák tekintetében Magyarországnak milyen adottságai vannak?

- Lehetőségeink főleg a biomasszában mutatkoznak meg. Sok erdőnk van és még több erdőt szándékszik a kormány telepíteni. Bioüzemanyagok területén exportőrök is lehetünk. Másrészt napsütéses ország vagyunk, a napenergia a legperspektivikusabb műfaj. Egy óra alatt annyi energia jön a napból a földre, ami egész évben a világ energia igényét fedezné, csak nem vagyunk képesek befogni. A természet ezt hasznosítja, ettől nőnek a fák, az algák a vízben ... A föld energia szükségletét egy viszonylag kis területen meg tudnánk napenergiával oldani, ha volnának megfelelő méretű berendezéseink. Valószínűleg a jövő egyik legnagyobb lehetősége a napenergia lesz. Ezeken kívül a geotermális energia is nagy lehetőség, ha választanom kellene kedvenc megújuló energiát, akkor a földhőt választanám. És persze, van még a szélkerék …

- Tehát a megoldás a napkollektor, a napelem, szélgenerátor, vagy egyéb alkalmas eszköz, amely lehetővé teszi, hogy a későbbiekben ne legyünk kiszolgáltatva az évről-évre emelkedő fosszilis energia áraknak és a pénztárcánk ne legyen megterhelve?

- Igen, mert a későbbiekben szinte ingyen élvezhetjük az emberi léptékkel mérve kimeríthetetlen zöld energiákat. A telepítés egyszer megterheli ugyan a pénztárcánkat, de a későbbiek során hosszú időn át élvezhetjük az ingyenes energiaforrásokat. Mivel az áremelkedés az energiaszektorban jóval gyorsabb ütemű mint más termékek, szolgáltatások esetében, így gyorsabb megtérüléssel is számolhatnak mindazok, akik befektetnek a napelemes, napkollektoros vagy szélgenerátoros rendszerekbe. A vállalkozások esetében ez a versenyképességükre is kedvező hatású beruházás a jövőben akár létkérdéssé is válhat.

- … és mire van szükség a megújuló energiák átállásához?

- Kormányzati segítség mellett befektetőkre! Ha összeadjuk a Kormányzatnak és az Európai Uniónak erre a területre szánt pénzét, akkor is csak a szükséges forrásoknak a 20 %- a van meg. Ez azt jelenti, hogy a 80 % -ot a szabadpiacról kell beszereznünk. Ehhez olyan támogatási feltételeket kell teremtenünk, olyan gazdasági, jogi környezetet, hogy mind a magyar, mind a külföldi befektetők vonzónak érezzék és nálunk építsenek szélerőműveket, geotermális erőműveket, itt hozzák létre az energetikai beruházásokat.

- Hogyan lehet optimálisan összeegyeztetni a gazdasági és a környezetvédelem érdekeit?

- Sokan azt hiszik, hogy ezek ellentétes fogalmak, ahol környezetvédelem van, ott nem lehet hatékony gazdaság. Szerintem pont az ellenkezője az igaz. Nagyon régóta az egyik szószólója vagyok Magyarországon a zöld iparnak, a zöld gazdaságnak. A zöld gazdaság, ahogy fokozatosan növekszik, átveszi a helyét a jelenlegi feketegazdaságnak. A zöld gazdaság központjában pénzügyi, szervezési, tudásbeli megoldások vannak. A zöld ipar három területen nyugszik, ezek az energia hatékonyság, a környezettechnológiák és a megújuló energia. A zöld gazdaság világpiaca most ezermilliárd euró és ez 2020-ig 2500 milliárd euró nagyságrendűre fog növekedni. Ez még mindig csak néhány százaléka a teljes világgazdaságnak, de az egyik leggyorsabban növekvő ipari ágazat. Azt gondolom 20 – 30 év múlva, nagyon komoly gazdaság lesz a zöld gazdaság.

- Egy olyan eseményen vagyunk, ahol a résztvevők aláírásukkal támogatják a környezet kímélését. A Nemzetgazdasági Minisztériumban hogyan kímélik a környezetet?

- Úgy szervezzük a munkánkat, hogy lehetőleg minél kevesebbet repüljünk, mivel az nagyon sok káros anyag kibocsátást okoz. Egyre több videokonferenciát szervezünk, hogy ne kelljen egy adott távoli helyre utaznunk. Az irodai munkát is átszerveztük, hogy ne papír alapon működjön. Például lemondtunk minden olyan sajtófigyelést, ami nem elektronikusan történik. Bevezettük a minisztériumban a szelektív hulladékgyűjtést. Az épületünk energia hatékonyságát is jelentősen növeljük, az épületek tetejére napkollektorokat telepítünk, hogy minél több energiát, földgázt kiválthassunk. Magam is kímélem a környezetet, erre a rendezvényre is busszal jöttem …

- Ön Európai Parlamenti képviselő volt. Hogyan működik a magyar érdekképviselet?

- Hat évvel ezelőtt, amikor Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz, minden szempontból kezdő volt a társaság. Bár voltak közöttünk profi politikusok akik adott esetben 20 éve politizáltak, vagy olyanok, mint én aki már jó pár évet kint töltöttem Brüsszelben mint EU-szakértő, mikor Európai Parlamenti képviselővé váltunk, az egy teljesen más viszonyrendszert jelentett. Bizony eltelt néhány év, amíg beletanultunk a mesterségbe. Ahogy teltek az évek, egyre hatékonyabban működtünk és ma már azt mondhatom, hogy a magyar érdekképviselet dinamikus.

- Közeledik az EU elnökségünk …

- Igen 2011 január elsejétől és van olyan terv, hogy alacsony széndioxid kibocsátású elnökséget csináljon Magyarország. Brüsszelben nagyon élveztem azokat a parlamenti bicikliket, amelyek rendszeresítve voltak, hogy a kollégáknak ne kelljen autóval közlekedni az egyik épületből a másikba. Remélem, nálunk is támogatókra talál ez az ötlet.

- Ön mit sportol?

- Vízilabdáztam 13 évig. Amikor ilyen forró nyár van, akkor nagyon hiányzik a víz.

(Szabados)