FŐVÁROSI VÍZMŰVEK ZRT.

A ma hozott döntések határozzák meg a jövőt

A fennállásának 142. évfordulóját ünneplő Fővárosi Vízművek közel kétmillió embert lát el nap - mint nap, tiszta, európai szinten is kiemelkedő minőségű ivóvízzel. Ez nagy felelősség és jelentős feladat, melynek lehető legmagasabb színvonalú elvégzését folyamatos fejlesztésekkel és minőségkontrollal biztosítja a társaság - mondja a vállalat kommunikációs osztályvezetője, Lévai Zsuzsa.

Vízbázisaink megóvása

Felelősség ugyanakkor abban az értelemben is, hogy meg kell őriznünk a társaságunk gondjaira bízott ivóvízbázisok tisztaságát, ami azt jelenti, hogy mintegy 18 Margitszigetnyi terület védelméről, rendben tartásáról kell gondoskodnunk. A Fővárosi Vízművek tevékenysége és terméke, a tiszta, egészséges ivóvíz szorosan összefügg környezetünk állapotával, tisztaságával. Egy felelősen gondolkodó cégvezetésnek összhangot kell teremtenie üzleti céljai elérése és a környezet megóvása, a fenntartható fejlődés között: a környezettudatos vállalatirányítás az alapja annak, hogy a tevékenység, a kibocsátott termékek és szolgáltatások minél kevésbé terheljék a munkahelyi, települési, természeti környezetet, valamint az egészséget. Ahhoz, hogy stratégiánknak megfelelően hosszú távon is kedvező áron tudjunk kiváló minőségű ivóvizet szolgáltatni, mindent meg kell tennünk vízbázisaink, védőterületeink megóvása érdekében. Egy, a környezetvédelem iránt elkötelezett, felelős vállalatnak, mint a Fővárosi Vízművek számos olyan kihívással kell szembe néznie, amelyekre hathatós válaszokat kell találnia, mert a ma hozott döntések határozzák meg a jövőt. A környezetvédelem iránt elkötelezett szolgáltatóként épp annyira fontos, hogy a saját tevékenységünkből adódó környezetterhelést csökkentsük, mint az, hogy ráirányítsuk a körülöttünk élők figyelmét környezetünk megóvásának fontosságára.

A tiszta ivóvíz védelme

Magyarországon - talán éppen azért, mert soha nem jelentett igazán problémát az egészséges ivóvíz biztosítása - nem tudjuk megbecsülni azt a kincset, amivel rendelkezünk. A fővárosiak szerencsés helyzetben vannak, mert nekik van egy ritkaság számba menő ivóvíz-bázis, amely a világ számos táján közel sem ennyire magától értetődő. Ezért kiemelt feladatunknak tekintjük, hogy támogassuk azokat az ügyeket, szervezeteket, amelyek szoros kapcsolatban vannak a környezetvédelemmel és ezen belül a vízbázis-védelemmel, például tagjai vagyunk a KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdálkodásért közhasznú szervezetnek. Ivóvízbázisaink - kiemelten a szentendrei-szigeti ivóvízbázis - megóvása érdekében évek óta együttműködünk a Szentendrei-sziget településeinek önkormányzataival. Ennek keretében az illegális hulladéklerakó-helyek felszámolása, a helyi közösségek rendezvényei éppúgy szerepet kapnak, mint például a Szigetmonostori Faluszépészeti Egylet által kibocsátott, a települést bemutató könyv kiadása.

Környezet- és természetvédelem

Magától értetődő, hogy - a jövőt is szem előtt tartva - a környezettudatosság kialakítása az a kiemelt szempont, melynek érvényesítése támogatási stratégiánkban tükröződik. Kiemelt figyelmet fordítunk a környezet- és természetvédelemmel, a környezeti nevelés lehetőségeivel és módszertanával foglalkozó szervezetek céljainak segítésére. Társaságunk évek óta együttműködik a Földrajztanárok Egyesületével, melynek keretében támogattuk az "Áldás és átok vizeinkről a Víz Világnapján" című környezetvédelmet, vízvédelmet népszerűsítő konferencia megrendezését. Évek óta szponzorai vagyunk a Magyar Környezetvédelmi Egyesület által megszervezett "Duna-Adria Szabadegyetem" és "Környezet- és Természetvédelmi Gyermek és Ifjúsági Közösségek Nemzetközi Tapasztalatcseréje" című rendezvényeknek. Hozzájárulunk az AIESEC Magyar Közgazdászhallgatók Egyesülete és az IAESTE Magyar Mérnökhallgatók Egyesülete által közösen szervezett Fenntartható Jövő Programsorozat megrendezéséhez, amelynek célja, hogy elmélyítse a hallgatókban a környezeti felelősségérzetet, felhívja a figyelmet a fenntartható fejlődés aktuális problémáira, és alternatívát próbáljon adni a lehetséges megoldásokra az állami, vállalati és civil feladatok bemutatásával, ezzel is elősegítve a jövő generáció környezettudatos gondolkodásának kialakítását. Együttműködünk a budapestiek, kiemelten a gyermekek és fiatalok környezettudatos magatartásának kialakításában kiemelkedő szerepet betöltő intézményekkel, így a Fővárosi Állat- és Növénykerttel, támogatjuk a Füvészkertet.

Környezetbarát munkahely

Egy cég igazán akkor lehet hiteles a környezetvédelmi kommunikációjában, ha a háza táján is tesz ezért. Amellett, hogy ma már természetes, hogy valamennyi telephelyünkön szelektíven gyűjtjük a hulladékot, belső újságunk és Internetünk rendszeresen foglalkozik környezetvédelmi kérdésekkel, napi zöld tippeket adunk munkatársainknak a munkavégzéshez és az otthoni tevékenységekhez. Idén, 2010-ben - immár másodszor - beneveztünk a Zöld Iroda Versenybe is. A program kiváló lehetőséget adott arra, hogy feltérképezzük egy irodaegység működését a környezetre gyakorolt hatások szempontjából. Ügyfélszolgálati irodánk kiemelt színtere a közvetlen fogyasztói kapcsolattartásnak - a cég arca. Külön motivációt jelentett, hogy a verseny során elért eredményeinkkel, a környezettudatos gondolkodás szélesítésével nemcsak közvetlen munkatársainkat vonhattuk be, hanem jó példával szolgálhattunk más közművállalatok és fogyasztóink számára is. Az Ügyfélszolgálati iroda környezetközpontú fejlesztését, a környezet- és emberbarát működés feltételrendszerének kidolgozását, a működési költségek optimalizálását, a szervezet működéséből fakadó káros környezeti hatások csökkentését, illetve a dolgozók környezettudatosságának növelését tűztük ki célul. Egy hatékony, környezetbarát szemlélettel működő irodát szerettünk volna kialakítani. Az ott dolgozók elkötelezettségének köszönhetően nemcsak a papír-felhasználás csökkent vagy a számítógépek használata vált energiatakarékossá, hanem munkatársaink és ügyfeleink számára is kellemesebb környezetet tudtunk teremteni a zöldnövényekkel, a gyerekek számára kialakított öko-sarokkal, a víztakarékos háztartási megoldásokat bemutató kiállítással és az ügyféltér átrendezésével. A Föld Napján pedig az irodaház valamennyi dolgozóját közös növényültetésre hívtuk az iroda előtti, korábban bokrokkal benőtt területre. Tevékenységünket a szervező KÖVET Egyesület kommunikációs különdíjjal ismerte el.

Virágos főváros

Növényültetésre biztatjuk ugyanakkor a szolgáltatási területünkön élőket is. 2009 után idén is meghirdettük Virágváros pályázatunkat "Tegyük együtt igazi virágvárossá Budapestet" mottóval. Tavaly két és fél hónap alatt sikerült a fővárost virágvárossá tenni. A Fővárosi Vízművek és a Füvészkert közös pályázatán 251 versenyző osztotta meg kertjének, erkélyének fotóit honlapunk látogatóival, több mint félezer fotó formájában. A gondosan ápolt kertekre rekordmennyiségű, 57 ezer szavazat érkezett. A feltöltött fotók mellett természetesen ezt a lehetőséget is felhasználtuk arra, hogy a vízzel, az egészséges életmóddal és a víztakarékossággal kapcsolatban információkat, tanácsokat adjunk.

Társadalmi szerepvállalás

A víz és az egészség, az egészséges életmód, a mozgás elválaszthatatlan fogalmak. Társadalmi szerepvállalásunk másik fontos eleme az egészséges életmódhoz, kiemelten a vizes sportokhoz kapcsolódik. Nagyon fontosnak tekintjük e területen is a tudatformálást, az egészséges ivóvíz, mint alapvető élelmiszer imázsának építését, javítását. Évről évre hagyományos résztvevői vagyunk például az Egészségliget, az Autómentes Nap, a Gyereksziget rendezvényeknek, ahol vízkóstoltatással, környezet- és vízbázis-védelemhez kapcsolódó játékokkal, programokkal próbáljuk fogyasztóink - és főként a jövő nemzedékei - számára kézzel fogható közelségbe hozni tevékenységünket. E célt szolgálja a 2007-ben üzembe helyezett infomobil járművünk is, amely mozgó kiállításként és laboratóriumként akár egy-egy iskolai rendezvényre, nyári táborba is elhívható. Ugyanakkor ma már az is természetes, hogy nem lehet olyan nagyobb futóverseny Budapesten, ahol ne mi adnánk a frissítő vizet a versenyzőknek, mint ahogy az idei Avon-gyaloglás résztvevőinek is.

Ahol szükséges, segítünk

Mindenképpen a társadalmi kötelezettség-vállalás sorába kívánkozik az a tevékenységünk, amelyet a különféle természeti katasztrófák, vészhelyzetek következtében egészséges ivóvíz nélkül maradottak vízellátásának érdekében végzünk. A Srí Lanka-i cunamitól kezdve a fővárosi hőségriadókig, ott van segélycsapatunk az ivóvíztisztító és - zacskózó berendezéssel. A megváltozott időjárási viszonyok következtében - sajnálatos módon - egyre több helyen s egyre többször válik szükségessé a vízműves csapat segítsége. Egészséges ivóvizet szolgáltattunk a nehéz időkben többek között Mátrakeresztesnek, Kelet-Románia és Dél-Moldva településeinek. Részt vettünk a miskolci ivóvízszennyezés okozta válság megoldásában is. Ugyanakkor a fővárosiak rendszeresen találkozhatnak vízosztó pultjainkkal a nyári kánikulában és egy pohár frissítő víz mellett tájékoztatást is kapnak a víz minőségéről, összetevőiről, szerepéről. Ivóvíztisztító és víz-zacskózó berendezésünk pedig most is Miskolcon van, hogy a vezetékes ivóvíz-ellátás nélkül maradt települések lakói számára biztosítsa az egészséges ivóvizet.

Társaságunk fennállásának 142 éve alatt, számtalan változáson ment keresztül, egy valami azonban állandó maradt: a vízigényekhez folyamatosan igazodva, nyitottan a technológiai újdonságokra és elkötelezetten környezetünk védelme iránt, kiváló minőségű, egészséges ivóvízzel látjuk el a fővárost és környékét minden nap.

(Szabados)