GÖDŐLLŐ

Értékőrző és értékteremtő város

Gödöllő a parkok, kertek városa, de a szobrok, emlékművek városa is. Neves szülöttei, lakói és a szentek szobrai mellett, parkjaiban örök emberi értékeket szimbolizáló jelképekre bukkan a látogató. Ilyen a Világbéke emlékműve, a Világfa és a határokon átívelő együttműködés jelképe, a Nemzeti Együvé Tartozás Parkja. A hangulatos kisváros folyamatosan épül- szépül, most például a főteret építik újjá, alig találom meg a Polgármesteri Hivatal bejáratát. A polgármestert keresem, akit a város lakói immár hatodik alkalommal választottak meg. Dr. Gémesi György azzal fogad, szeretem-e a rétest? Persze, hogy szeretem - elfogadom a meghívást. Keresztül vágunk a piactéren, időnként meg-megállunk, mert az emberekkel, akikkel találkozunk, beszédbe elegyed, kérdez, intézkedik, látszik, hogy ismeri gondjaikat, örömüket ... Végül egy kis cukrászdában ülünk le.

- Gratulálok, hogy újabb négy évre megválasztották Gödöllő polgármesterének. Minek köszönhető a város polgárainak rendületlen bizalma, amely alapján ismét a város legtöbb felelősséget viselő polgárává választották? - kezdem a beszélgetést dr. Gémesi Györggyel, Gödöllő város polgármesterével, aki az Önkormányzatok Szövetségének, valamint a Nemzeti Sportszövetségnek is elnöke, az Európai Unió Regionális Bizottság tagja, volt vívóbajnok és orvos.

- Úgy gondolom, a folyamatosság, a stabilitás és a felelős döntések szerepet játszhattak. És természetesen az a városfejlesztési stratégia, amit az elmúlt időszakban folytattunk és folytatni fogunk a következő időszakban is.

- Bemutatná Gödöllőt és környékét?

- Gödöllő Budapest-közeli hangulatos kisváros. Budapesttől 30 kilométerre északkeletre, az M3-as autópálya, az M31-es gyorsforgalmi út és a 3-as számú főút, valamint a Budapest-Miskolc vasútvonal mellett, a Gödöllői-dombság völgyében, erdős, jó levegőjű, szép kilátást nyújtó vidéken fekszik. Vonzerejét természeti adottságainak és jó földrajzi fekvésének is köszönheti.

Gödöllőn együtt van minden, ami egy városnézést változatossá, izgalmassá tehet. Itt van Magyarország legnagyobb barokk kastélya, ahol a fejedelmi lakosztályok pompája, a Kastélykert eleganciája, a királyi korszakot idézik. Itt van az ország egyetlen állandó szecessziós kiállítása, az egyetlen Mária Múzeum és az országos Cserkész Gyűjtemény ...

- Miért érdemes itt élni?

- Mert törekszünk az egyensúlyra a városfejlesztésben, a gazdaságfejlesztésben és a közösségfejlesztésben. Ha túlságosan erős a gazdaság fejlesztése, akkor megbomlik az egyensúly, hátrányba szorul a városfejlesztés, a közösségfejlesztés. De természetesen a gazdaságfejlesztésre is nagy szükség van, hogy finanszírozható legyen a városfejlesztés, a közösségfejlesztés. Gödöllő lakóinak száma mintegy 35 ezer fő. Napjainkban a fővárosból történő kiáramlás érezteti hatását, a munkanélküliség ráta nálunk alacsony.

- Milyen a közlekedés?

- Budapestről Gödöllőre gépkocsival fél-, HÉV-vel háromnegyed óra az út. Ferihegyhez közelebb van, mint a főváros, a repülőtérről mindössze 20 perc alatt ide lehet érni. Az autópályán szintén húsz perc alatt elérhető a főváros és a Ferihegyi Repülőtér. Ezen kívül Vácra, Pécelre és Jászberénybe vezető utak ágaznak el a városból. És Gödöllőn vezet át számos távolsági autóbuszjárat. A városon belül pedig több helyi autóbuszjárat bonyolítja a közlekedést.

- Azt hallottam, a helyi közlekedést egyedi módon szeretnék megoldani.

- Tervezzük, hogy leválunk a Volántól és saját magunk szervezzük meg a helyi közlekedést, mert azt szeretnénk, ha kényelmes és komfortos lenne, mindannyiunk megelégedésére. De előbb megvárjuk, hogyan alakul a következő fél évben országosan a Volán helyzete.

- A város gazdasága milyen?

- Az elmúlt években jelentősen átalakult. Az első fejlesztési feladat az infrastruktúra kiépítése volt, melynek lényege, hogy belterületen a kiépített infrastruktúra gyakorlatilag 100 %-os lett. A második feladat a munkahelyteremtés volt. A korábbi iparvállalatok karcsúsodtak, korszerűsödtek, mellettük újabb nagyvállalatok, illetve multinacionális cégek települtek hozzánk, melynek eredményeként kialakult egy ipari övezet, körülbelül ötezer új munkahellyel. A Gödöllői Ipari Park hosszú távon elegendő helyet kínál a térségbe befektetni kívánó cégeknek, és munkalehetőséget biztosít a régió településein élőknek is. Az ipartelepítés a tudásigényes, környezetbarát technológiákat szorgalmazza, amelyek fejlett technikát alkalmaznak és kutatás-fejlesztési tevékenységre is számot tartanak.

- Milyen cégeket sikerült megnyerni, Gödöllőre csábítani?

- GlaxoSmithKline, Lear Corporation, Avon, Sony, Caterpillar, TEVA, . . . Nekik is köszönhető, hogy a munkanélküliség a harmadára csökkent.

- A helyi vállalkozókat tudja az Önkormányzat segíteni?

- Helyzetbe hozzuk a vállalkozóinkat! A következő félévben az EU elnökségünk kapcsán fejlődés lesz a turizmus területén, de más szolgáltatások területén is várható a bővülés. A kastély és a város között egy passzázs kialakításával frekventált helyen új üzletek nyílnak, lehetőséget teremtve a vállalkozóknak. Az itt lévő multinacionális cégeknél is igyekszünk elérni, hogy elsősorban a környékről válasszanak beszállítókat. Persze az elvárt minőséget produkálni kell. Lehetőséget biztosítunk versenyképes gödöllői vállalkozásoknak a városfejlesztési projektekben való részvételre is.

- Uniós támogatást milyen projektekre kaptak?

- A közlekedésben, az átmenő forgalom csökkentésére. 31 autópálya csomópont van a város közelében, ami azt jelenti számunkra, hogy be vagyunk kötve az egész magyar autópálya hálózatba. Budapest megkerülésével el lehet Gödöllőről jutni az ország bármely pontjára. A Norvég Alap segítségével felújítjuk a Királyi Várót, az Alsóparkot, a máriabesenyői templom melletti filagóriát és az Erzsébet parkot. Jövő tavasszal fejeződnek be a munkálatok. Az Alsóparknak főleg a vasútállomás felőli részét újítjuk fel, ott egy várakozók parkját alakítjuk ki. Utak, sétányok vezetik majd az arra járót, miközben a hársfasorokban gyönyörködhetnek. P+R parkolót is kialakítunk, hogy a gépkocsival közlekedők mellett, a kerékpárosok is nyugodt szívvel hagyhassák ott a kerékpárjukat, ha HÉV-vel vagy vonattal folytatják az útjukat. A Gödöllői Királyi Kastély felújításához kapcsolódik a Hattyús-tó újbóli kialakítása is, ami azonban a Rákos-patak záportározójaként is fog funkcionálni.

- Honnan származnak a város bevételei?

- A bevételek 80 %-a saját bevétel, csak 20 % állami forrás. A bevételek nagy része ezen belül különféle adók: helyi, iparűzési, építmény, telek, gépjárműadó. A városnak van hat cége, ez adja a harmadik bevételi csomagot, azaz a szolgáltatásaink díjai, a városüzemeltetés, a hulladékgazdálkodás, a távfűtés, a közétkeztetés ...

- Egy előadásán hallottam, tervbe vette, hogy Gödöllő öko-város lesz.

- Igen, azt szeretnénk, hogy a város működése minél kevésbé károsítsa a környezetet, és a beruházások kapcsán is gondosan ügyelünk erre. Az energia felhasználásnál a tisztítóüzemek környezetvédelmi előírásainak maximális betartásán túl, szeretnénk a megújuló, alternatív energiaforrások közül a geotermikus energiát bekapcsolni. A város alatt 2500 méter geotermikus mező található, hamarosan elkezdődnek a fúrások. Ezzel rá tudunk majd segíteni az intézmények és a távfűtő művek energia igényének kielégítésére, csökkenteni tudjuk a gázfogyasztást. A városban már gyakorlattá vált a napelemek használata is. Ezen kívül szeretnénk a városban felhalmozott szennyvíz tisztítását a legkorszerűbben megoldani. A már megnyert EU pályázat segítségével a város szennyvize ipari tisztaságú lesz, amely a környező tavak revitalizációját fogja segíteni. Az Öko-város harmadik eleme már működik, ez a hulladékgazdálkodás. A városban beindult a szelektív szemétgyűjtés, melynek 70 százaléka újra hasznosításra kerül. Az öko-város projekt főként saját, befektetői és pályázati forrásokból valósul meg.

- ... és ezzel kapcsolatban milyen építkezések várhatók?

- A Főtér projekt kivitelezése már folyamatban van, ezt most maga is láthatta. Most még fel van túrva a város, de hamarosan a megújult városközpontban gyönyörködhetünk. A Művészetek Háza épületét energiahatékonyság jegyében átalakítjuk, a külső nyílászárókat kicseréljük, korszerű fűtés-hűtéssel látjuk el és az akadálymentesítést is elvégezzük. A Szabadság tér rehabilitációjaként a régi növények helyére újak kerülnek és kialakítunk egy közösségi teret is sok növénnyel, paddal, a gépkocsi-forgalom kizárásával. A zöld terület másfélszeresére fog növekedni. A Városi Piac átalakítása is folyamatban van. De nem csak házakat, utakat, csatornákat építünk, hanem közösséget is.

- Hogyan építenek közösséget?

- Programokkal, civil szervezetek, egyesületek aktív bevonásával. Ilyen például a hagyományszerűen megrendezésre kerülő Magyar Szabadság Napja, amely húsz év óta országos rendezvényünk, annak emlékére, hogy 1991. júniusban elhagyták a szovjet katonák az országot. Számos kulturális műhelyünk van: fúvós és szimfonikus zenekarok, énekkarok, gitárzenekar, néptánc együttesek, amelyek nem csak a városban, hanem nemzetközileg is elismertek. Hozzájárulnak a kulturális örökség védelemhez, értéket őriznek, közvetítenek, táplálnak, alkotnak. Gödöllő értékőrző, értékteremtő város.

- A város iskolái, az egyetemek, a diákváros jelleg mit jelent?

- Gödöllőn elsőbbséget élvez az oktatás. A Damjanich János Általános Iskola, Erkel Ferenc Általános Iskola, Hajós Alfréd Általános Iskola, Petőfi Sándor Általános Iskola, a Frédéric Chopin Zeneiskola és a Montágh Imre Általános Iskola, Speciális Szakiskola és Készségfejlesztő Speciális Szakiskola önkormányzati fenntartású. Nevelési és beszédjavító pedagógiai szakszolgálatok egészítik ki az iskolák munkáját. A három középiskola, az önkormányzati fenntartású Török Ignác Gimnázium, a Premontrei Szent Norbert Gimnázium és a Gödöllői Református Líceum. Színesíti az oktatási kínálatot a Szent Imre Katolikus Általános Iskola és óvoda, valamint Waldorf-pedagógiát alkalmazó egyesületi fenntartású óvoda, általános és középiskola működése. Gödöllő univerzitása a Szent István Egyetem, amely a Gödöllői Agrártudományi Egyetem és más felsőoktatási intézmények integrációjával jött létre. A városban jelenleg három kar működik, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar, a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar, valamint a Gépészmérnöki Kar. Az intézmény egyetemi és főiskolai képzési rendszerét több ezer nappali, levelező és távoktatásos hallgató veszi igénybe. A Szent István Egyetemnek közel 1000 szobás kollégiuma van, szeretnénk, ha az itt tanuló diákok jobban részt vennének a város életében. Ezzel hangsúlyosan foglalkozunk, az újonnan felálló testületben lesz egy ifjúsági tanácsnok is, akinek részben az lesz a dolga, hogy létrehozzon egy város – egyetem ifjúsági vegyes bizottságot.

- Vannak kutató intézetek is?

- Három jelentős tudományos kutatóintézet működik jelenleg a városban: az Állattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet Gödöllői Kutatótelepe, mely az egykori koronauradalom területén 1897-ben alapított Magyar Királyi Baromfitenyésztő Munkásnőképző Iskola és az 1899-ben létrehozott Méhészeti Gazdaság jogutódja. Az FVM Mezőgazdasági Gépesítési Intézet 1969-ben költözött Gödöllőre, feladata a mezőgazdasági termelés műszaki feltételeinek a fejlesztése, géprendszerek kialakítása, az új mezőgazdasági gépek funkcionális vizsgálata, paramétereinek meghatározása. A Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpont a legfiatalabb nemzetközileg is elismert tudományos műhely.

- Színháza van a városnak?

- Három színházunk van, sőt három színjátszó csoportunk is. A Barokk Színház a kastélyban működik, van színházterme a Művelődési Központnak és a Damjanich Iskolának is, ahol drámapedagógiai oktatás folyik. Ott működik a Garabonciás Társulat, amatőr színészekkel, de nagyon magas színvonalon. És van zeneiskolánk, amely a zenei kultúrához értő, azt igénylő közönséget is kinevel. Mert akkor érdemes kulturális rendezvényeket szervezni, ha ezt igényli a város.

- Könyvtárak, kiállítások, múzeumok?

- Az ötven éve megnyílt városi könyvtár 2002-ben költözött kétemeletes, a mozgáskorlátozottak számára is akadálytalanul használható új épületébe, amelyben Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ néven kezdte el munkáját. A legfrissebb adatok szerint több mint százezer dokumentumot őriz. A Művészetek Háza időszaki kiállításaival, sokszínű programjaival országos ismertségnek örvend. A Gödöllői Városi Múzeum iskolai gyűjteményből nőtt ki, állandó kiállításai a helytörténet egy-egy szeletét mutatják be a város legrégibb épületében. Az intézmény két nagy magángyűjteménnyel is gyarapodott: Ignácz Ferenc Ausztráliából hazahozott egzotikus néprajzi és természetrajzi anyagával, melyből az Óceánia világa című állandó kiállítás ad ízelítőt, valamint Csupor Zoltán Mihály tordasi plébános több ezer darabból álló művelődéstörténeti gyűjteményével. A Gödöllői Új Művészet Közalapítvány pedig a Gödöllői Művésztelep szellemiségét őrzi, a kortárs alkotómunka feltételeinek megteremtésével. Ennek érdekében kiállításokat rendez, művészeti tanfolyamokat szervez. Egyéb múzeumok is találhatók a városban. A Kisállattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet szakgyűjteménye, az országban egyedülálló Méhészeti Gyűjtemény. Az 1988-ban létesített Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeum - Európa egyetlen ilyen jellegű múzeumaként - a mezőgazdaság műszaki fejlődését mutatja be a Szent István Egyetem területén. A Mária Múzeum a máriabesnyői Nagyboldogasszony Bazilika területén tekinthető meg.

- Hagyományos rendezvényeket tartanak a városban?

- Kiemelt rendezvényünk a Polgármesterek Világtalálkozója. 20 éve rangos ünnepséggel emlékezik meg városunk az ország tényleges felszabadulásáról, a szovjet hadsereg kivonulásáról az alsóparki Világfánál tartott Szabadság Nap rendezvényével, ahol a Kárpát – medencei gyerekeknek adunk lehetőséget a bemutatkozásra, különböző művészeti ágakban. A Királyi Kastély csodálatos díszterme ad méltó helyszínt a Nemzetközi Hárfafesztivál és a Liszt Fesztivál évek óta sikerrel zajló eseményeinek, a különleges színpadtechnikával felszerelt Barokk Színház előadásai az operarajongók körében kedveltek. Visszatérő rendezvényeink a Koronázási hétvége, az Antal-napi Vígasságok, a Vadásznap, az Adventi Kastélynapok ...

- 2011-ben Barokk Év lesz. Milyen terveik vannak?

- Mária Terézia Gödöllőre látogatásának 200. évfordulója alkalmából és a kastély-építő Grassalkovits Antal évfordulója alkalmából elhatároztuk, hogy a Kastély bevonásával 2011-ben a város helyet ad a Barokk Évnek. Mintegy 26 rendezvénnyel, kiállítással, programmal igyekszünk az országnak és Európának is fél éven keresztül a barokk központjává válni. Számítunk az idegenforgalom megélénkülésére, a komoly programok, kiállítások mellett lesz vásári komédia és más szórakoztató program is. A rendezvények a következő év márciusától - decemberig tartanak. De előre is tervezünk, már tudjuk, hogy 2012 Mária Terézia és Erzsébet királynő éve lesz.

- Hol tart a Gödöllői Királyi Kastély felújítása?

- A kastélynak meghatározó szerepe van a város életében. Magyarország legnagyobb barokk kastélya 1,6 milliárd forintból újult meg, amelyet szeptemberben adtunk át. A költségek 85 %-át az Európai Regionális Fejlesztési Alap fedezte. 52.000 négyzetméter park és 1.600 négyzetméter belső tér nyerte vissza régi pompáját. Elkészült a kastélypark díszkivilágítása. 174 facsemetét, 10.000 cserjét, 50.000 évelőt ültettek el a kertben. 7,5 km csőhálózatot fektettek le, 5 km csepegtetőt építettek ki, 400 öntöző szórófejet szereltek fel. A felújított parkban ugyanaz a látvány tárul a látogatók elé, mint amiben annak idején Erzsébet királyné gyönyörködhetett. A felújítás folytatódik a Lovardával és a Barokk Istállóval. A rekonstrukció összesen 1700 négyzetmétert érint. A projekt költsége egymilliárd forint. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében 900 millió forint pályázati támogatást kapott, melyet Gödöllő Város Önkormányzata 100 millió forinttal egészített ki.

- Jövőre a magyar elnökséghez kapcsolódó Európai Uniós rendezvények kiemelt helyszíne lesz Gödöllő. Milyen lehetőséget teremt ez Önöknek?

- Az államfői csúcsértekezletet Budapesten, a Parlamentben tarják, a tizenhat miniszteri szintű tanácsülés közül tizennégyet, valamint további húsz konferenciát Gödöllőn, a Királyi Kastélyban rendeznek meg. Az ide érkező világsajtó naponta fog Gödöllőről tudósítani, ezzel felkerülünk a térképre. Magyarország és Gödöllő számára az esemény óriási marketing értékkel bír. Az uniós elnökség féléve alatt közel ötvenezer fő érkezik hozzánk, ezeknek egy jelentős része a hátteret biztosítja, tudósít. Nekik nagyon fontos, hogy a helyszín közelében legyenek. Az apparátus Gödöllőn dolgozik majd, itt veszik igénybe a szolgáltatásokat, a szállást, étkezést, sőt a fáradalmaikat is itt pihenik majd ki. Ezeknek a lehetőségeknek a biztosítása nem csak a városnak, hanem a helyi vállalkozásoknak is komoly kihívást jelent.

- A vendégeket milyen szálláshelyekkel, éttermekkel várják?

- Van négy szállodánk, ezeken kívül rendelkezésre áll a kollégium és magánszállások is. A vendégeket Gödöllőn és környékén színvonalas, a nemzetközi konyhát és helyi ételeket egyaránt kínáló éttermek és cukrászdák várják.

- Milyennek szeretné látni a városát néhány év múlva?

- Vidám, békés, mosolygós városi közösséget szeretnék. Persze nem elég, ha csak én szeretném, együtt kell az itt lakókkal végigvinni a programokat és akkor lesz eredményes. Azt nem szeretném, ha sokkal nagyobb lenne a város, mert így élhető. Építészetileg a városközpont igazodik a Kastély építészeti kultúrájához, melynek a felújítása pár év múlva elkészül. Az infrastruktúrát szeretném tovább fejleszteni a városban és a meglévő gyógyvízzel, gyógyászati központot létrehozni ...

- A fogadó órán kívül, hogyan tart kapcsolatot a polgárokkal?

- Velem bármikor beszélhetnek az emberek. Lokálpatrióta vagyok, ismerem őket és ők is engem, sőt még a gyerekkoromat is ismerik. A piac például nagyon jó hely, ott szoktam velük beszélgetni, mert nem csak a munkám, a hobbim is a város. Persze van fogadó órám és saját honlapom is.

- Mivel tölti a szabadidejét?

- Ha van szabad időm, akkor sportolok, futok, focizom, kerékpározom. És itt a városban elmegyek színházba, majdnem minden rendezvényen ott vagyok.

- Ön eredetileg orvos. A családból átvette valaki a stafétabotot?

- Két lányom és egy fiam van, a nagyobbik lányom orvos lett. A fiam kommunikációval foglalkozik, a kisebbik lányom pedig hegedül. Itthon vannak, de már mindegyik a maga útját járja.

 

 

(Szabados)