MALAJZIA

Két sziget, egy ország,

Dél-Kelet Ázsia egyik legszebb országa, több kultúra és civilizáció színes egyvelege Malajzia, amely az Egyenlítő közelében, tizenhárom államból és három területből álló államszövetség. Népessége 27,8 millió fő. Fővárosa Kuala Lumpur, ám a szövetségi állam székhelye Putrajaya. Az ország két részből, Nyugat-Malajzia (Maláj-félsziget) és Kelet-Malajziából (Borneo) áll, összterülete 330 ezer négyzetkilométer, csaknem akkora, mint Németország. Éghajlata trópusi jellegű, a hőmérséklet soha nem esik 19 fok alá és 37 fok fölé is ritkán emelkedik. A turisták számára igazi földi paradicsom, az idelátogatókat csodás strandok, varázslatos hegyek, fennsíkok, történelmi és művészeti emlékek várják. Az időeltolódás +7 óra.

- Bemutatná Malajzia történelmét? Mi jellemzi az országot? - kérdeztük Dato Kamilan Makson nagykövetet.

- Malajzia 1511 óta a portugálok, dánok, angolok, japánok gyarmata volt, majd újra az angoloké lett. Malajziában három fő etnikai csoport él egymás mellett: az őslakos malájok, a bevándorló kínaiak és az indiaiak. Az eltérő kulturális háttér miatt a népcsoportok közötti egység és egyetértés sokáig nehézkes volt. A függetlenség elérése érdekében 1956-ban az etnikai vezetők összefogtak, így viszonylag fájdalommentes lett az elszakadás a brit birodalomtól. A függetlenség elérése után 1957-ben Malajzia új kihívás előtt állt: a különböző etnikai és vallási hátterű népcsoportokat egyesíteni kellett úgy, hogy mindegyikük megőrizze saját identitását. Ezért az új kormány létre hozta az ún. Rukun Negara-t, azaz a Nemzeti Elveket, amely a következő alaptételekre épült: istenben való hit, hűség a király és az ország iránt, az alkotmány betartása, jog-szuverenitás, jó magatartás és morál. Ezen értékekre alapozva jött létre a mai Malajzia és ezek segítették az országot ahhoz, hogy az etnikai-vallási különbözőségeit előnyére fordíthassa. Az 50 éve független ország kormányának mottója: "Egy Malajzia", amellyel emlékezteti a fiatalabb generációt arra, hogy az ország egysége mennyire fontos.

- Ma már fejlett ipari ország, ahol a fő húzóerő a számítástechnika, a fogyasztói elektronikai eszközök gyártása. Ezt a jelentős fejlődést hogyan érték el?

- Malajziában számos, a sikerhez szükséges feltétel létezik. Például a függetlenség elérését követően az országnak erős, jövőképpel rendelkező vezetése van, amely lehetővé teszi a demokratikus rendszer létét és hosszú távú társadalmi és politikai stabilitás megalapozását az országban. Az üzleti élet fellendítése érdekébent 2009-ben, további stratégiai fontosságú lépéseket tett a kormány.

- Milyen az ország gazdasága, a multinacionális cégek fogadtatása?

- Malajzia gazdasága nagyon nyitott és örömmel fogadja a multinacionális cégeket. A kormány a külföldi tőke bevonzása érdekében enyhítette a szabályozásokat (Foreign Investment Committee), amellyel a tranzakciós költségek csökkenthetőek. 2009 április 22-én 27 rész szektort liberalizált, ezek: számítástechnika és vonatkozó szolgáltatások, egészségügy, turisztikai szolgáltatások, tömegközlekedés, sport és egyéb rekreációs tevékenységek, kölcsönszolgáltatások, üzleti szolgáltatások ... A két új iszlám banki engedély és két új kereskedelmi banki engedély szintén könnyített az erős és világszínvonalú üzleti szereplők életén. Továbbá számos adminisztrációs könnyítést is bevezettek a külföldi befektetőket illetően. A PEMUDAH rendszere arra hivatott, hogy lecsökkentse a kormányzati bürokráciát, amellyel barátságosabb gazdasági környezetet lehet kialakítani Malajziában. A szerződések betartatására a kormány létre hozott két új gazdasági bíróságot is 2009 szeptember 1-én, ami jól jelképezi, az ország tudatában van annak, hogy a mai multinacionális környezet számára mennyire fontos a gyors, hatékony igazságszolgáltatás.

- A legismertebb modern épülete Malajzianak a Petronas olajtársaság kettős tornya. Milyen üzenete van az épületnek a helyiek részére és a világ számára?

- A Petronas Ikertornyok a világ legmagasabb ikertornyai és Malajzia nemzeti büszkeségei, elismerést és tiszteletet váltanak ki a világból. Ezek a tornyok nemzeti bátorságot, különlegességet, határozottságot, energiát, magabiztosságot, optimizmust, fejlődési készséget és lendületet sugároznak. Jelképezik a hagyományos értékek megőrzésének fontosságát, de azt is jelzik, hogy az ország elkötelezte magát arra, hogy 2020-ra fejlett országgá váljék. Az épületek egyszerű iszlám geometriai formákra, hagyományokra alapozva épültek. A tornyok építészeti formái az iszlám fő jellemzőit tükrözik: "egység az egységben, harmóniában, stabilitásban és racionalitásban." Ezek a tornyok Malajziát jelképezik, azt az országot, ami kultúrában gazdag és különleges jövőképet álmodott meg magának.

- Önöknél támogatott terület a tudomány?

- A mai világ elismeri a tudomány és technológia fontosságát és Malajzia is erre törekszik. A mi jövőképünk az, hogy 2020-ra az ország fejlett, jól képzett nemzetté váljon. Olyan nemzetté, amely nem csak érti és hozzájárul a tudomány fejlődéséhez, hanem tudását kamatoztatva, gyakorlati téren is segíti az ország társadalmi-gazdasági fellendülését. Ennek érdekében világszínvonalúra kell fejlesztenünk tudásunkat a tudomány és technológia területén. Ebben segít a IX. Maláj Terv, amely különösen nagy hangsúlyt fektet számos stratégiailag fontos területre: alapanyagok minősége, a biotechnológia, információ- és kommunikációs technológiák, nano-technológia, megújítható energia ... A kormány számára stratégiai fontosságú az emberi tőke fejlesztése, főként a tudomány és technológia területén, mert olyan jól képzett embereket akar a saját munkaerőpiacán tudni, akik képesek alkalmazkodni a gyorsan változó világhoz, legalább olyan gyorsan és mértékben, mint a világ legjobbjai.

- Akkor azt is mondhatjuk, hogy Malajziában az oktatás kiemelt terület?

- Első osztályú munkaerő képzésére koncentrál a kormány, amely cél eléréséhez az oktatási rendszer kialakítása kiemelt terület. Ez is a IX. Maláj Terv része. Mivel az ideális munkaerőpiac jellemzői a tudás, gyakorlati ismeretek, társadalmi szerepvállalás, értékek, hozzáállás, professzionalizmus, kommunikációs, vezetői és csapatépítői képesség, problémamegoldó képesség, élethosszig tartó tanulásra vágyás, vezetői és vállalatgazdálkodási ismeretek, egy rugalmas, interaktiv felsőoktatási környezet létrehozásával - egyetemek, főiskolák, akadémiák, és politechnikumok végzett diákjaival - tervezi a kormány ezeket megvalósítani. Mert a tudás, ötlet, kreativitás, innováció, mind segít a globális környezet változásához igazodni, továbbá hozzájárul az életszínvonal fejlődéséhez, a nemzeti harmónia és jólét kialakításához.

- Malajziában van a Föld legnagyobb és legöregebb - 130 millió éves - trópusi erdeje. Sokan keresik fel az országot az ökoturizmus miatt? Merre fejlődik a turizmus?

- A Malajziába látogatók száma évről-évre nő, például 2008-ról 2009-re a beutazó turisták száma 4,4 %-al emelkedett, 14,7-ről 15,4 millióra. A legtöbb turista az ASEAN országokból, Japánból, Kínából és Ausztráliából érkezik, de a Közel-Kelet és India is fontos küldő régió. A szolgáltatóiparban a turisztikai költések az éves bruttó bevétel 45,3 %-át teszik ki. A turisztikai iparág folyamatosan fejlődik és a kormány mindent meg tesz annak érdekében, hogy Malajzia vonzó úti cél legyen. Kulturális szempontból sokszínű az ország, ez is hozzájárul ahhoz, hogy a külföldieknek igazi ázsiai élményt nyújtson. A hivatalos nyelv a maláj, de több kisebb, helyi nyelvet is beszélik és az angolt, illetve a nagyobb környező országok nyelvét, mint például a kínait. A turizmus a felsőkategóriás termékekre, szolgáltatásokra, MICE látogatókra, egészségügyi, továbbképzési és ökoturisztikai utazókra épít. Az látható, hogy az ökoturizmus hosszú távon fontos szerepet kap - az ország 59 %-át trópusi erdők borítják -, mint ahogy a Nemzeti Parkok is. De sokan keresik fel az országot sebészeti beavatkozások végett, a viszonylag alacsony költségek és modern orvosi létesítmények miatt. Továbbá a felsőoktatásban több mint 50 ezer külföldi hallgató vesz részt Malajziában, ahol a képzés angolul folyik és nemzetközi képesítést ad. A turizmus nagyban hozzájárul az ország gazdaságához, sőt azt is mondhatom, hogy a legfontosabb szolgáltatói ágazattá vált.

- Mi jellemzi a maláj gasztronómiát, melyek a legkedveltebb ételek?

- Malajziában három fő népcsoport képviselteti magát, ezért nehéz az ország gasztronómiájáról általánosságban szólni. Épp a konyha sokszínűsége miatt lett az ország a gourmanok Mekkája. A maláj konyha előszeretettel használ fahéjat, curry-t, osztriga-szószt, kókusztejet, stb. Közkedvelt ételek például a Nasi Lemak (kókusztejben főtt rizs, pandan levéllel), csirke és marha rendang, Roti Canai, Char Kuew Teow, és Teh Tarik. A malájok a rizs elkészítésének mesterei.

- Több, mint két éve Magyarországon él és dolgozik. Milyennek lát minket?

- Megtisztelve érzem magam, hogy a csodálatos Budapesten képviselhetem országomat, mint Malajzia magyarországi nagykövete. A 2007 óta eltelt 2,5 év kétségtelenül egy nagyon érdekes fejezete az életemnek.

Meglátásom szerint az ország az elmúlt 2 évtizedben Kelet-Európa egyik legdinamikusabban fejlődő országává vált. Figyelemreméltó gazdasági fejlődésen ment keresztül, miközben kialakult a több-párti demokrácia. Egy modern, progresszív nemzetté, virágzó EU-tagállammá lett. Mindez egészen hihetetlen, hogyha figyelembe vesszük, hogy a szocializmus korszaka 2 évtizeddel ezelőtt ért véget. Magyarország stratégiailag logikus döntés a külföldi befektetők számára, mert kelet és nyugat határán fekszik, az EU, a Balkán és Kelet-Európa kikötője és kapuja. A magyarok okosak és tehetségesek, amit a számos Nobel-díjas léte is igazol. Ez a vitathatatlan tény egy olyan érték, mely lehetővé teszi Magyarország számára, hogy kiemelkedjen és együttműködjön más nemzetekkel az oktatás, tudomány és technológia, gazdaság és kereskedelem, művészetek és kultúra területén. A magyarok általában véve kedvesek és barátságos emberek. Csodálom az erős hazafiságukat. Tetszik, hogy büszkék örökségükre és kulturális értékeikre. Számomra Budapest egy igazi mestermű, utcáin sétálva mindig gyönyörködve nézem az építészet remekeit.

- Milyen érzés nagykövetnek lenni?

- Azok számára, akik diplomáciai karriert futnak be, a nagyköveti poszt jelenti a karrier csúcsát. Valószínűleg tisztában van Ön azzal, hogy nagykövetnek lenni nem csupán koktélpartikból, előkelő vacsorákból és formális rendezvényekből áll. A legtöbben csupán a csillogást és a privilégiumokat látják a munkámból, az autókat, golf partikat és nincsenek tisztában azzal, hogy kapcsolatépítés és lobbizás húzódik meg a rendezvények hátterében. Például hasznos információkhoz jutunk, személyes segítséget kérünk, együttműködést keresünk. A golf, amely Magyarországon is egyre népszerűbb, kitűnő lehetőséget szolgáltat arra, hogy vezetőkkel közvetlenebb kapcsolatot alakítsunk ki. A csillogó felszín alatt kemény munka búvik meg, a személyes áldozatokról nem is beszélve. Előfordult olyan is, hogy a családomtól el kellett válnom, mivel a kiküldetésem helyszínén nem volt a gyermekeim számára nemzetközi iskola, így ők nejemmel Malajziában maradtak. Egy másik esetben gyermekeimet Ausztráliába kellett küldenem tanulni, mivel a kiküldetésem helyszíne nem volt elég biztonságos. Szívszorító volt ez az időszak, mivel a gyerekek annyira kicsik voltak, hogy csak nehéz szívvel tudtam őket elengedni. De persze a biztonság és oktatás végett az embernek áldozatokat kell hoznia. A nagyköveti kinevezésemmel nagy terhet vettem a vállamra. 27 millió malájt képviselek és igyekszem az országaink közötti kulturális, gazdasági, befektetői, tudományos, oktatási és kereskedelmi kapcsolatokat a lehető legjobban megerősíteni, miközben a maláj 2020-as vízió elérését tartom szem előtt. A bilaterális kapcsolatok megerősítése mellett fontosnak tartom, hogy a nemzetközi szervezetekkel olyan kérdéseket lehessen megtárgyalni, mint például a Közel-kelet, gazdasági válság, emberi jogok, környezetvédelem, ... Remélem, hogy az itt tartózkodásommal hozzájárulok ahhoz, hogy erős kapocs alakuljon ki Magyarország és Malajzia között, mint ahogy azzal a három másik állammal is - Bulgária, Macedónia, Szlovénia -, ahova akkreditálva vagyok. Célom, hogy Malajziát hozzásegítsem ahhoz, hogy elfoglalja méltó helyét a világtérképen.

- A követség miben tudja segíteni Magyarország és Malajzia kapcsolatainak fejlődését?

- Malajzia mindig is erős diplomáciai kapcsolatokra vágyott Magyarországgal. Elkötelezettségünk jeléül 1995-ben létrehoztunk egy kereskedelmi irodát a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok megerősítésére. Követségünk pedig igyekszik a magyar fiatalokkal megismertetni Malajziát azáltal, hogy a felsőoktatásban előadásokat tartunk. Hisszük, hogy a fiatalabb generáció a kulcsa a két ország együttműködésének. Továbbá az utazási irodákhoz eljuttatott prospektusok is segítenek Malajzia megismertetésében.

(Szabados)