MAGYAR EURÓPAI PARLAMENTI KÉPVISELŐK

Európa újra munkában

2010. FEBRUÁRBAN az új Bizottság hivatalba lépésével lezárult az intézményi viták hosszú időszaka az Európai Unióban. “Európa újra munkában” – szólt a brüsszeli szlogen februárban, és valóban: az unió összes intézménye, így az EP is újra teljes erővel azokra a feladatokra koncentrálhatott, amelyek a válság utáni Európa építéséhez szükségesek. Szájer József, a Fidesz EP-delegációjának vezetője ezt a helyzetet ahhoz hasonlította, mint amikor egy számítógépbe új szoftver kerül és a telepítés után megnyomjuk az “újraindítás” gombot. Az EP februárban adta áldását a Progress mikrofinanszírozási hiteleszköz elindítására - ezt a parlamenti jelentést a szocialista Göncz Kinga gondozta. Már a kampányidőszaknak lehet betudni, hogy a fideszes Őry Csaba jelentős néppárti sikerként könyvelte el ezen mikrohitel-program elindítását, nem említve Göncz Kingát. A fideszes Győri Enikő több jogalkotói tevékenységével is tett azért, hogy februárban a legaktívabb magyar képviselő legyen. Elfogadták az adócsalás és az adóparadicsomok ellen tett javaslatait és véleményt készített az Európai Beruházás Bank 2008-as teljesítményéről is. Bokros Lajos a biztosi posztok elosztását kritizálta: “Miért szolgálja Európa érdekét az, hogy az ilyen posztok elosztása belső politikai harcok eredményeként történik?”

MÁRCIUSBAN a legtöbb hozzászólást a Második Európai Roma Csúcstalálkozót megelőző vita váltotta ki az Európai Parlamentben. A magyar képviselők pártállástól függetlenül legaktívabbak a Cordobában megrendezésre kerülő Második Európai Roma Csúcstalálkozót megelőző plenáris vitában voltak. Ajobbikos Balczó Zoltán és Morvai Krisztina: a cigány gyermekek társadalmi felemelkedésének módját az oktatásban találták meg. Balczó külön iskolai foglalkozás keretei közt “pozitív diszkriminációt” javasolt az integráció céljából. A fideszes Járóka Lívia és az MSZP-s Göncz Kinga is csatlakozott ahhoz a parlamenti állásfoglalási indítványhoz, amelyben az egységes uniós roma-stratégia kidolgozását sürgették. A vitában a szocialista delegációvezető Tabajdi Csaba kijelentette, hogy a cigányságnak integrációra van szüksége asszimiláció nélkül. A jelenlegi helyzet kialakulásában a többségnek és a roma kisebbségnek is megvan a maga felelőssége. Márciusban a Fidesz zöld szekciója is aktív volt. Áder János a magyar határ mellé tervezett osztrák szemétégető helyszínén tiltakozott a beruházás ellen – ami az osztrákoknak büdös, nekünk is az – mondta, és kormányváltás esetén, komoly diplomáciai lépéseket helyezett kilátásba. Tabajdi Csaba rekordszámú, hét felszólalása során a Tokaj bornév szlovákiai bejegyzésével kapcsolatos jogellenes állapot orvoslására kérte az Európai Bizottságot, és beszélt – többek közt - a közép-európai országoknak az alacsony kibocsátású zöld technológiákra való átállásáról. A Jobbik képviselői közül a legaktívabb Balczó Zoltán volt. Nemmel szavazott az Európai Unió 2020-as stratégiájára, azzal indokolva döntését, hogy a stratégia elutasítja a protekcionizmust és az állami szerepvállalást, valamint hozzászólt az alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiákról szóló vitához is. Morvai Krisztina a nemzetközi nőnap alakalmából a multinacionális cégek eltérő nyugat- és kelet-európai munkajogi, munka-egészségügyi normáira, valamint az Unión belüli női migrációra hívta fel a figyelmet. A legjelentősebb szakmai elismerést Schmitt Pál és Szájer József kapta azzal, hogy mindkettőjük jelentését megszavazta szakbizottságuk. Schmitt a fiatal diplomások elhelyezkedését segítendő dolgozott ki jelentést az egyetemek és a vállalkozások közötti kapcsolat erősítéséről, míg Szájer az EP a Bizottság feletti ellenőrző szerepének erősítése ügyében kapott rapportőri megbízást.

EURÓPAI PARLAMENT

Magyarországnak jelenleg 22 képviselője van az Európai Parlamentben. A 22 hely a 2009. július 7-i európai parlamenti választás eredményeképpen a következő módon oszlik meg a magyar pártok között: FIDESZ-KDNP (Néppárt): 56,4 százalék- 14 képviselő. Magyar Szocialista Párt (MSZP) (Szocialista Képviselőcsoport): 17,4 százalék - 4 képviselő. Jobbik (Független képviselők): 14,8 százalék - 3 képviselő. Magyar Demokrata Fórum (MDF) (Konzervatívok és Reformisták): 5,3 százalék - 1 képviselő

A MAGYAR KÉPVISELŐK TISZTSÉGEI, BIZOTTSÁGI TAGSÁGAI

FIDESZ-KDNP

Az Európai Néppárt (Kereszténydemokraták) Képviselőcsoport tagjai

Schmitt Pál Az Európai Parlament Elnöksége - alelnök. Kulturális és Oktatási Bizottság - tag. Petíciós Bizottság - póttag. Foglalkoztatási és Szociális Bizottság - póttag.

Szájer József Alkotmányügyi Bizottság - tag. Jogi Bizottság - póttag.

Surján László Költségvetési Bizottság - tag. Regionális Fejlesztési Bizottság - póttag.

Schöpflin György, Alkotmányügyi Bizottság, tag. Külügyi Bizottság, póttag. Biztonság- és védelempolitikai albizottság, póttag.

Gyürk András Fejlesztési Bizottság - tag. Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottság - póttag.

Járóka Lívia Nőjogi és Esélyegyenlőségi Bizottság - alelnök. Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság - tag. Foglalkoztatási és Szociális Bizottság - póttag. Emberi jogi albizottság - póttag.

Glattfelder Béla Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottság - tag. Nemzetközi Kereskedelmi Bizottság - póttag.

Őry Csaba Foglalkoztatási és Szociális Bizottság - tag. Fejlesztési Bizottság - póttag.

Gál Kinga Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság - alelnök. Emberi jogi albizottság - tag. Külügyi Bizottság - póttag

Áder János Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Bizottság - tag. Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság - póttag.

Deutsch Tamás Költségvetési Ellenőrző Bizottság - tag. Regionális Fejlesztési Bizottság - tag. Petíciós Bizottság - póttag. Foglalkoztatási és Szociális Bizottság - póttag.

Győri Enikő Gazdasági és Monetáris Bizottság -tag. Foglalkoztatási és Szociális Bizottság - póttag

Hankiss Ágnes Petíciós Bizottság - alelnök. Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság - tag. Biztonság- és védelempolitikai albizottság - tag. Költségvetési Bizottság - póttag.

Kósa Ádám Foglalkoztatási és Szociális Bizottság - tag. Közlekedési és Idegenforgalmi Bizottság - póttag

MAGYAR SZOCIALISTA PÁRT

Európai Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének képviselőcsoportjának tagjai

Göncz Kinga Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság - alelnök. Petíciós Bizottság - póttag. Foglalkoztatási és Szociális Bizottság - póttag

Tabajdi Csaba Sándor Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottság - tag. Petíciós Bizottság - tag. Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Bizottság - póttag

Gurmai Zita Alkotmányügyi Bizottság - tag. Nőjogi és Esélyegyenlőségi Bizottság - tag. Közlekedési és Idegenforgalmi Bizottság - póttag.

Herczog Edit Költségvetési Bizottság - tag. Jogi Bizottság - póttag. Költségvetési Ellenőrző Bizottság - póttag.

JOBBIK

Független képviselőként tagjai az EU-nak

Morvai Krisztina Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottság - tag. Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság - póttag.

Szegedi Csanád Regionális Fejlesztési Bizottság - tag. Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottság - póttag.

Balczó Zoltán Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottság - tag. Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Bizottság - póttag

MAGYAR DEMOKRATA FÓRUM

Bokros Lajos Európai Konzervatívok és Reformisták, a Hivatal tagja. Költségvetési Bizottság - tag

 

EURÓPAI UNIÓ - EURÓPAI PARLAMENT

(European Parliament - EP)

Elnök: Jerzy BUZEK (Lengyelország) 2009.07.14 -

Székhely: Brüsszel (Belgium)

Cím: Rue Wiertz, B-1047 Bruxelles

Telefon: 00-32-2-284-2111

Székhely: Luxembourg (Luxemburg)

Cím: Centre Européen, Plateau du Kirchberg, BP 1601, L-2929 Luxembourg

Telefon: 00-352-4300-1

Székhely: Strasbourg (Franciaország)

Cím: Allée du Printemps, B.P. 1024/F, F-67070 Strasbourg Cedex

Telefon: 00-33-8817-4001

Internet: www.europarl.eu.int